A0. 1879. Zaterdag 16 Augustus. Twlijn! iaplijfcs, litpiM DMai Biitsnlanisclie Berichten. J® 4736. I> ri© o Dertigste J aar gau g. ABONNEMENTSPRIJSper kvvaitoal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BUREAUMARK.®, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan Itct Commissariaat van Polltic te Schiedam zijn Inlichtingen te be komen omtrent een onbeheerd gevonden zwart gevlekten bok. F 11 A i\' K li H K Grévy heeft een besluit geteekend, waarbij aan 65 veroordeelden in N'euw-Caledonie gratie wordt verleend. De'circulaire van den Minister Lepère aau de prefecten met betrekking tot de aanstaande zitting der gewestelijke Raden, is eindelijk ver schenen, maar zij heeft geenerlei polit:ek belang; zij laat, in strijd met hetgeen gezegd was, het punt omtrent de nietigheid van mogelijke be sluiten dier Raden aangaande de onderwijswet onaangeroerd, en behandelt alleen administratieve kwesties. Het is echter onmiskenbaar dat haar I geheele geest is uitbreiding van den werkkring dier Raden en liberale toepassing der wet van "1871. Er loopen geruchten omtrent eene wijzi ging van het Kabinet, en eene vervanging van Waddingtou door Challemel Lacour, gezant te Bern en bijzonder vriend vau Gambetta, maar zij verdienen vooralsnog geen geloof. Het Ministerie blijft minstens bijeen tot het einde des jaars. Voor 1879 is, behalve het crediet vau 4 miliioen nog 1,200,000 frs. beschikbaar gesteld om de Fransche gemeenten in staat te stellen gratis lager onderwijs te geven. Ruim 2000 gemeenten hadden daartoe een subsidie van de Regeering aangeviaagd. De openbare ineeuing blijft over het geheel vredelievend en was zeer onaangenaam ven ast, toen bij de feesten te Nancy een der redenaars, Langlois, bij zijn toost een anderen toon aan sloeg. Manifestaties van dien aard vinden hoegenaamd geen sympathie. De Bonapartisten hebben in het kanton Corte, op Corsica, eene kleine nederlaag gele den. Bij de verkiezing van een lid voor den gewestelijken Raad werd de rcpubhkeinsche kapdidaat gekozen met 533 stemmen tegen 504, die op den Bonapartistischen kandidaat werden uitgebracht. Totdusver vaardigde het -kanton enkel imperialisten naar den geweste lijken Raad af. Een telegram vau een correspondent der Daily News te Peleisburg meldde dat het landschap Kuldja, langen tijd een twistappel tusschen Rusland en China, door den eeist- genoemden aan den laatstgenoemden Staat is afgestaan tegen betaling eeuer som van 5,000,000 roebels. Kuldja ligt in het hart van Azië. Het dringt als een wig in het Chineosch gebied. Dat de Russen het loslieten, bewijst dat zij op het oogeubiik de handen méér dan vol hebben. S E 1 G I E, De ciericale partij heeft een barer talentvolste verdedigers in <le Kamer verloren door den dood van den heer Schollaert, die Leuven vertegenwoordigde. Als redenaar had hij onmis kenbare talenten, maar daar hij zich in zijn jeugd door de liberalen had laten vervoeren en ook later nu en dan enkele liberale allures vertoonde, werd hij steeds door de volbioed- clericalen met eenig wantrouwen aangezien, De strafkamer van het Brusselsche hof ;--'a appèl heeft in de zaak-Van Hamme een arrest gewezen, dat er geen termen zijn om voort te procedeeren. Het gerechtshof beweert, dat de feiten der plakkaten, zooals zij in de aanklacht geformuleerd zijD, geen misdaad, wanbedrijf of overtreding naar de Belgische wet opleveren. De procureur-generaal heeft zich in cassatie voorzien. Inmiddels is een tweede geding tegen Van Hamme hangende wèjjens mishandeling. Te Meenen is een standje geweest tusschen de bevolking en de ppelenverkoopers. Een der iaatsten moet gezegd hebben, dat hij 't volk dezen winter gras zóu laten eten, wat heftige vei untwaardiging wekte. De twist liep zoo hoog, Uat er een paar 'ddbden-zyn^gevaUen^ eu de gendai merie en politie een tijd lang onmachtig waren tegen de woede der duizenden werklieden. De mst is thans hersteld. Volgens een telegram uit Weenen aan de Indépendanee heeft tie Keizer van Oostenrijk het ontslag van Andrassy aangenomen onder voorbehoud dat hij met de zaken vau zijn ambt belast blytt lot- na de benoeming van een op volger. Z W ITSEEIASD. Laatstledeu Zondag is te Bern een open- bate liberaal-Katholieke meeting gehouden, waaraan de Z.vitsersche bisschop Ilerzog, de üuitsche bisschop Reinkens eu Ilyacinthe Loyson hebben deelgenomen. De heer Ziegler, vooizittei* van den Parochialun Raad te Bern opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij constateerde dat de zaak der liberale Katholieken in liet kanton een materieel échec had geleden. Zijns inziens moest dat feit liun ter opwekking strekken om meer en meer huuue kracht in zichzelve te zoekeu en steeds ijver voor hunue zaak aan den dag te leggen. De heer Johssaint trachtte aau te tooneu dat zij onverdiend in een ongunstige positie waren gekomen, maar dut het geheel en nl aau hen zeiven zou liggen, een beieren toestand te ver krijgen. 'ie dieu einde moesten zij bij hunne onderlinge samenwerking ■- vobial zoigeu dat hunne beweging een zuiver godsdienstig karakter behield. Vioeger liaddeu zy le veel steun ge-' zocht in Bismarck's houdiug ten opzichte der oud-Katholieken m Duitschlaud, eu luj kou het volstrekt met betreureu, dat die steun was verloren gegaan. Iu aansluiting op dit laatste betoogde bis schop Reiukeus, dat de oud-Katholieke beweging in Duitschlaud niet was ontstaan ouder bescher ming derPrttisiscbe Eegeer»ig,daar de oud-Katho lieke Keik er reeds was georganiseerd eer de Re- geeriug er zich mede bezig hield en deze haar een geruimeu tijd alles behalve gunstig gezind is geweest. De Duftsche oud-katholieken ver langen volstrekt geen Staatskerk, maar een bond van zelfstandige kerkelijke gemeenten, een bond, hetwelk de wetten van den Staat eerbiedigt en niets doet met een politiek 'doel. Vervolgens nam Hyacinthe Loyson het woord. Onder instem ming met de vorige sprekers verheugde hij zich over het feit, dat terwijl in Zwitserlapd de Regeering zich meer en meer aan de zuiver kerkelijke zaken onttrekt, de liberale katholieken meer en meer het nut eu de noodzakelijkheid van zelfbestuur ei kennen. Hij hoopte dat zy als minderheid eeue waardige houding zoudèk blijven volgen en in de verwachting eener beteie toekomst vooral eene krachtige samen werking tusschen geestelijken en leeken zouden bevorderen. OOSTENRIJK. De Wiener Zeitang publiceert een Keizerlijk besluit, gedateerd Muncheu, 12 Augustus, waarbij graaf Taaffe benoemd is tot Oosten- '""rijksülr'Ministei'-presidect eu Minister van Binneul. Zaken, Stremayer tot Minister van Justitie en Eeredienst, Horst vau Landsver dediging, Farkenshagen van Laudbouw, Kolb- Weideusheirh van Handel, terwijl aan den afdeeiiugschef Chentek het ministerie van Finan ciën wordt opgedragen. Alle Czechische bladen beschouwen het op treden van het nieuwe kabinet als eenteeken, dat het beoogde vergelijk, dat het zitting nemen der Czechische afgevaardigden in den Rijksraad zou waarborgen, tot stand is gekomen. Blijkens telegrammen uit Serejetvo wordt' het geheele verlies, door den biand geleden, op 23 miliioen florijnen geschat volgens het afGcieele rapport van den gemeenteraad. De Servische kooplieden begrooten hun verliezen op 3 miliioen ducaten. Aan landbouwproducten is voor 100,000 floriju verloren. Het gemeen is hier en daaraan't plunderen geweest, zoodat militaire tusschcnkomst noodzakelijk was en verscheiden arrestaties hebben plaats gehad. Te Innspriick is den 9en Augustus een tentoonstelling vau Tyroolsche kunstvoorwerpen geopend. D 1 T S C II E A S 1). De Kiehr Zeitmig, orgaan der JJortschritts- parlij, verklaart, niet in te stemmen met het parool dezer partij voor de aanstaande verkie zingen, hetwelk eenvou jig nederkomt opvoor of tegen Bismarck." De partijhoofden schijnen zicli namelijk tot hoofddoel te stellen, zooveel mogelijk het denkbeeld ingang te doen vinden dat het belang des Rijks eischt, Bismarck ten val te bieugen. Evenals de Kieler Zeitung is ook een comité der partij te Breslau tegen dit denkbeeld opgekomen on heeft het een programma uitgevaardigd, waarin niet die leuze is aangegeven, maar bepaalde eischen zijn ge formuleerd van zoodanigen inhoud dat een samengaan met de nationaal-llberalen mogelijk wordt gemaakt.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1