BitmenlandscltB Berichten. RUSLAND. De gevangene Mirsky, moordenaar van generaal Drenteln, heeft gewichtige bekente nissen afgelegd. Naar zijne verklaring was hem door de nihilisten opgelegd, aau hun bevel tot moord te voldoen, of zichzelf van kant te maken. B'y gebreke daarvan zou hy door hen heimelijk ter dood worden gebracht. »Moet ik nu hangen," zeide hij reeds bij bet eerste ver hoor, ïdan zullen ook de anderen hangen die mij dat lot doen ondergaan." Tengevolge zijner mededeeiingen 2ijn te St. Petersburg twintig personen gearresteerd, waaronder eenige officieren. ITALIË. Pads Leo XIII is vrij ernstig ongesteld; de geneesheereu en zijne familieleden verlangen, dat hij een tijdlang, naar een andere luchtstreek zal gaande Paus wil echter eerst de kardinalen raadplegen voor hij een besluit neemt. Als herstellingsoord waarheen de Paus zich wellicht zal begeven noemt men het slot Pasignano aan het Trasiminertneer. AMERIKA. Men schijnt er niet in geslaagd te zijn de gele koorts tdt Memphis te beperken. Terwijl daai* dageljjks nieuwe gevallen voorkomen en vele slachtoffers ten grave worden gesleept, wordt thans ook bericht, dat te St. Louis en, te Louisville beide zich één geval heeft voor gedaan. Ook op Cuba heerscht da ziekte. Te Havannah stierven er de vorige week 93 aan. SCHIEDAM, 15 Augustus 187». De heer H. Wiersma, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, heeft "••'j het op hem uitgebrachte beroep naar de Vlaarn- sehe gemeente te Brussel aangenomen. Heden middag ten half vijf ure is een paard voor een vuilniskar gespannen daarmede achteruit in de Broersveldgracht gereden. Door inmiddels toegesnelde hulp is paard en kar spoedig aan wal gebracht. De voerman had zich even voor het ongevaï plaats had van de kar verwijderd. Daar zulk ?en ongeval reeds meermalen met hetzelfde paard heeft plaats gehad, zou het ter voorkoming van ongelukken wenschelijk zijn dat de eigenaar dit paard bui ten gebruik stelde. Het Jlaagtchc Dagblad noemt het gerucht, dat de heer Tan Lijnden de opdracht tot samenstelling van een Kabinet zou hebben neergelegd, voorbarig. Omtrent de Ministerieeie crisis wordt het volgende door den Haagschen correspondent aan de Middel. Cé. geschreven: Wie zegt ons, dat niet veel van hetgeen in de handelingen van Kappeyoe onverklaarbaar is, geweten moet worden aan de geheime invloeden, die van den beginnen af zijn werk zaam geweest om zyn Kabinet te bemoeielyken en te belemmeren., vooral door een zeer ongunstige verstandhouding in het leven te roepen tusschen de Kroon en de Ministers? ."Van die slechte verstandhouding is in uw blad herhaaldelijk melding gemaakt, en het is een feit dat het Ministerie of afzonderlijke Minis ters verscheiden keeren ontslag hebben ge vraagd, lang vóórdat de crisis uitbrak en zonder dat van die ontslag-aanvragen in het openbaar bleek, omdat telkens weer de reden, die ertoe geleid had, werd weggenomen. Kon de intieme geschiedenis van het j Ministerie geschreven •worden, men zou vreemd opzien van hetgeen - nog in onze dagen de intriges eener camarilla vermogen. Missrhien had Kappeyne minder dan bijv. Thorbecke den tact om aan zulke bezwaren het hoofd te bieden, en als het de verhouding tot de Kroon gewéést isdie hem bewogen heeft zijne plannen tot grondwets herziening bedekt te houden totdat andere onderwerpen die in het oog der Regeering de prioriteit hadden, zouden zijn afgedaan, dan is dat misschien, posteriori geoordeeld, eene minder goede taktiek geweest, maar in elk geval voidert de billijkheid te erkennen, dat voor Ministers, die niet alleen te doen hebben met een Parlement", in welks boezem dikwijls onvoorziene bezwaren oprijzen, maar nog boven dien met dagelijks terugkeerende geheime tegenwerking hebben te worstelen, de toestand zeer moeilijk wordt. nik wil geenszins den heer Kappeyne van alle schuld aan den verwarden toestand, waarin wij verkeeren, vrijpleitenmaar wel wil ik waarschuwen om niet aüc schuld op hem te laden, zonder dat men alle gegevens om billijk te oordeelen bijeen heeft." De toestand is nu van dien aarddat een liberaal Kabinet moet regeerenom echter de stand van zaken juist te kunnen beoor- deelen achten we thans meer dan ooit nood zakelijk: dadelijk bijeenroeping der Kamer, ten einde het noodige licht te verkrijgen. Men leest in de Standaard: Onder de leus seen andere Kamer 1" zijn onze mannen voor het Binnenhof gekozen. Alleen door die leus zullen ze ook op het Binnenhof sterk en onverwinlyk zijn. In de Kamer opgaande en met de Kamer kameraadschap oefenend, zullen ze hun kracht verspelen en deelen in den smaad, waaronder de Kamer gebukt gaat. Daarentegen: indien ze den moed hebben om in de Kamer tegen de Kamer en dus voor het volk te pieiten, dan krijgen ze de natie achter zich en kan zelfs door hun twaalftal de Kamer geïutimideerd. Mitsen daarop komt alles aan mits men zich niet in het garen van Van Lijnden's strikken verwarren late. Niet individueel, maar collectief dient er opgetreden. En dat collectieve optreden zij allereerst een collectieve verklaring aan een zoo anti-nationaal Kabinet, indien het komen mocht, dat men uit liefde voor de natie tegen een Kabinet, dat doet alsof de natie 'niet meer meetelde, bewust en zeer beslistelijk positie neemt. In het verkeer met de Nederlandsche kolo niën en bezittingen in Oost- en West-Indië kan mede gebruik worden gemaakt van brief kaarten met betaald antwoord. Het port van een vooraf betaald antwoord is hetzelfde als dat van de briefkaart zelve, namelijk 7Vs cent. Men meldt aan het-ZÏ. NU. uit Overschie: Tot veler teleurstelling is thans de gasfabriek buiten werking. Zaterdag 1.1. heeft zij voor het laatst gestookt. Vele gasverbruikers waren natuurlijk genoodzaakt de oude lampen op te zoeken of nieuwe te koopen. Enkele wachten nog de dingen af, die komen zullen. Wat er worden zal van de straatverlichting en de verlichting in de kerken, is nog onzeker. Gebeurde het verleden jaar ai een enkele maal, dat er geen avond-kerk kon gehouden worden, omdat er geen gas was, en moesten de lantaarns om den anderen „branden, aangezien anders het gas te spoedig verbruikt zou zijn; ja, moest men zich bij liet vieren van het feest van de 40-jarige ambtsvervulling van den heer't Hoen zelfs behelpen met kaarslicht, omdat de gas leiding niet deugde; nu is het nog erger. Steeds had men gehoopt op verbetering, doch wat nu geschiedt had niemand verwacht. Over de reform-bill sprekende, houdt de Standaard vol, dat het ministerie, hetwelk deze moet indienen, geen programma hebben moet, omdat de reform-bill onderstelt,»'dat de Kamer het recht verbeurde om langer in naam der natie te spreken, en alzoo de behandeling van een merkelijk landsbelang Is Uitgesloten; De tegenwoordige toestand is zeket zeer verwikkeld, maar men moet zich toch door de koortsachtige agitatie van de kerkelijke partijen niet laten medeslepen en met kalmte de zaken inzien. Hervormen is goed, maar zij die eene her vorming voorstellen, behooren toch te zeggen, willen zij steun vinden by de wettige Volks vertegenwoordiging, wit en in welken geest zij hervormen willen en daarvoor moet hun beginsel bekend zijn. Het is niet genoeg uit te roepen: nwij willen veranderen", men moet ook mededeelen wat en hoe men veranderen wil. Ten opzichte van den op den veldwachter Van der Lijke gepleegden moord verneemt de H. O., dat in de instructie nog steeds nieuwe feiten aan het licht komen, welke nader het vermoeden bevestigen, dat men in den persoon van Willem Jooslen den werkelijken dader gevat heeft. Met name is thans diens beweren als zou hij den nacht, waarin de moord plaats had, tehuis zijn geweest, onwaar gebleken.' Eén getuige heeft verklaard hem op weg te zijn tegengekomen. Aan het officieel verslag van de ver wachtingen van den oogst in Noord-Brabant over 1879 is het volgende ontleend: De stand der gewassen geeft over het algemeen uitzicht op een middelmatigen oogst; tarwe staat vrij goed te velde; rogge over, 't algemeen niet dicht bezet en kort van stroo: gerst zal ondanks zijn slechten stand in 't voorjaar nog een vrij goed beschot geven; omtrent de haver wordt van de meeste zijden gunstig bericht; boekweit staat goed; de erwten zijn goed gelukt, doch de boonen hebben door den regen veel geleden f de opbrengst van het koolzaad zal gering zijn; aardappelen staan nog gunstig, doch bij hef reeds verschijnen der bekende ziekte zijn de' uitzichten zeer onzeker; de klaver-, wei- en hooilanden hebben door den langdurigen winter en het gure voorjaar veel geleden, de hoedanig heid van het hooi was over 't algemeen minder goed en de opbrengst slechts middelmatig. Veie wei- en hooilanden staan nog onder water. De boomvruchten beloven zeer weinig, alleen de pere- en noteboomen zulleu een tamelijk gewin geven, Met het maaien van het winterkoren is men in den Prins-Alexanderpolder (Z.-Holl.) thans druk bezig. Niettegenstaande de zomer zich' gekenmerkt heeft door aanhoudenden regen en* koude, zoodat men van het graangewas in genoemden polder weinig goeds verwachtte, zal de opbrengst toch niet zoo gering zijn als men wel voorspeld had. Over sommige velden, die" •reeds gemaaid liggen, is de landbouwer zelfs zeer tevreden. Het vee is er gezond; gevallen van besmettelijke longziekte onder het rundvee' hebben zich in langen tijd niet meer voorgedaan; Door eeuige gemeenten in Limburg zijn verzoekschriften ingediend om vrydom van belas-» ting over 1879, wegens schade aan de veld-- vruchten veroorzaakt gedurende den jongste» watersnood. Op 23 dezer zal te Amsterdam worden gehouden de gewone jaarlijksche vergadering, van het Noord- en Zuid-Nederlandsche Rede rijkersverbond. Met den extra-trein van Woensdag van Amsterdam naar Arnhem werden 1400 personen en gisteren van Arnhem naar Den Haag en van Rotterdam naar Arnhem ongeveer 200G' personen vervoerd, Aanstaanden Zondag en den daaropvol- genden worden te Arnhem volkstreinen uit Twente verwacht, die onder anderen 4000" fabriekarbeiders uit Enschedé zullen aanbrengen» Ook de löjarige kajuitsjongen op de Willem Barendtz, de aardige knaap, met wien officieren en manschappen zoo ingenomen zijn,- heeft uit het hooge Noorden een briefgeschreven»

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2