"SlëaëuTTMiüiiw». Gemengde Berichten. Bij is aan zijne ouders gericht en daardoor eenigszins van intiemen aard. Ziehier den brief zooals het JBF. v.' d. D. dien mededeelt: VardS, 10 Juli 1879. Zeer geliefde Ouders Vader en MoederDaar ik nu in de gele genheid ben gekomen, zoo moet ik u melden dat ik nog frisch en gezond op Vardö ben aangekomen, en hoop bij mijne terugkomst u allen in een goede staat van gezondheid mag zien. Zoo u weet ben ik den derden Juni uit Amsterdam vertrokken des namiddags ten 2 ure, twee booten met dames en heeren ver gezellen ons naar IJrnuiden, duizenden menschen in Amsterdam begroetten ons met het geroep van ihoera", en zoo vei lieten wij de stad, 's avonds ten 5 ure kwamen wij te IJrnuiden aan. Daar stond de wal vol menschen en 'riepen gezamentlijk xdioeraWij legden het schip vast en wij werden goed getracteerd. Des morgens ten 5 ure haalden wij het door de sluis, de sleepboot Hercules sleepte ons naar zee en toen wij ver genoeg buiten waren liet hy ons los, wij zetten zeil bij en stuurden noord. Na verloop van 5 uren werd de lucht te loevert op donker, de wind begon te wak keren bij gevolg waren wij genoodzaakt om twee reven in de zeilen te steken, het schip •werkte zwaar en ik die nog nooit op zee gevaren had werd zeedoi en mocht naar mijne kooi, maar den zelfden dag bedaarde de zee ziekte en had ik er in het vervolg geen last meer van. Den lOden Juni lieten wij een duif vliegen met een briefje aan de vleugels, gij zult er zeker wel van iu de courant gelezen hebben. De tijd gaat voor mij snel voorbij, want ik heb altijd bezigheid: ik ga 'savonds om 8 uur ter kooi, en kom er om 12 uur weer uit. Dan maak {ik voor mijnheer Broek huizen en mijnheer Faassen koffie klaar en ga dan aan het roer tot 2 ure, om 2 ure ga ik weer ter kooi tot 6_ure, Ik had geen hand doeken mee gekregen, maar Erkelens heeft mij er een voor de reis geleend. Mijnheer Broekhuizen heeft mij de namen van de zeilen geleerd en 'Velderman splitsen en knoopen, allen zijn heel goed voor mij en siaan mij nooit. Ik heb waivisschen om het schip zien zwemmen en wij hebben het ijs ook al gezien. Als wij Vardö verlaten hebben gaan wij naar het 5 Behouden Huis" en zullen daar een gedenksteen oprichten wij zullen ook probeeren of wij de straat kunnen passeeren die Nova Zambia in tweeën verdeelt. De zon gaat niet meer onder en het is 's nachts om 12 ure bijna even licht als over dag. Wij hebben dus geen lampen noodig. Als wy weer binnen zijn zullen wij er wel over spreken of ik meer zal varen of niet. Het bevalt mij hier best omdat ik hier geen slagen krijg en ook om het beste eten, maar.,op een ander schip krijgt 'men soms meer slaag dau eten. De matrozen zeggen dat ik zoo vet wordt als en rob. Wij krijgen 's morgens om 8 ure gort, des middags rjjst of erwten, snert enz des avonds brood of pannekoek. Alles smaakt mij goed. Het zal denk ik lang duren eer gij weer tijding van mij krijgt want als wij van ,Vardö gaan, koersen wij recht naar het ijs en -van daar direct naar Holland, maar ais er wat gebeurt zullen wij een duif laten vliegen. Nu het woi;dt tijd dat ik t?r kooi ga. Gij moet maar niet naar de stijl kijken want het is in haast geschied. Na groete van uw liefhebbenden zoon, K. MANTEL. Tot weerziensGroet mijn kameraads van my. De Kölnische Zeitung geeft eene uitvoe rige beschryying van een zeer groot vast circus, hetwelk Oscar Carré te Keulen doet bouvven. Onlangs zijn de acht kolossale ijzeren dakpla ten geplaatst. De Russische hofschilder Bredow, die zich reeds naam gemaakt heeft door zyn schilderwerk in het Keizerlijk circus te Peters burg en in Carrés circus in het Weener Prater, zal met den dieren- en costuum-teekenaar Fritzman uit Leipzig het inwendige metgroote zoldering- ea muurschilderingen versieren. Een weduwnaar vertrekt met een dochter naar Indië en heelt f 2000 noodig. Hij zoekt die met een vrouw in de Haarlemmer Courant. Botterdam. Gisterenmiddag waren alle wegen en velden en daken in den omtrek van het Feestgebouw met duizenden en duizenden nieuwsgierigen bezet. De reden hiervan was dat de reeds lang te voren aangekondigde op stijging van den luchtreiziger Damm met zijn ballon Gamletta, zou plaats hebben. Ten ongeveer 5 uren was men gereed en rees de ballon statig omhoog onder het spelen der volksliederenterwijl de heer Damm met de Nederlandsche driekleur wapperde. Onderweg strooide hij met gulle hand affiches van alle kleuren uit, hetwelk een eigenaardig schouw spel opleverde, daar deze, op zijdepapier gedrukt, zeer lang in de lucht bleven zweven. De ballon is ten ongeveer kwart voor 6 uren nedergedaald op een veld toebehoorende aan den heer Noordhoek onder Schiebroek, en te 7 uren is de luchtreiziger met zijn ballon be houden en wel in het Feestgebouw geretourneerd. De eigenaar van het veld vraagt f 15 schade vergoeding. Sloterdijk, Een arme daggelder kwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hy een twintigste van de f 100,000 uit de Staatsloterij getrokken had, zoodat hij een som van ruim f 4000 in handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij door een langdurige ongesteldheid aangetast, voor het eerst van zyn leven de armenkas had moeten te baat nemen. Yoor rekening van het burgerlijk armbestuur werd hij verpleegd in het Binnen-gasthuis te Amsterdam. Deventer. V. d H. ^alhier, verdacht van in den avond van 4 Aug. zijn huis te hebben in brand gestoken, heeft thans zijne misdaad aan de justitie bekend. >Wat is toch sim homme parlementaire" vroeg men een Parijsch journalist. En 't ant woord was: ïC'est ua homme qui parle beaucoup et qui ment plutót que se taire." Ro«a Bonheur, die in vijftien jaar niets op eenige tentoonstelling zond, heelt thans te Antwerpen twee doeken geëxposeerdeen daarvan stelt een hert voor. Toen de Pruisen in 1870 te Fontainebleau kwamen, werd Prins Frederik Karei de villa van Rosa Bonheur aangewezen de Prins liet de beroemde schilderes weten, dat hij haar atelier wenschte te zienhij kwam, maar Rosa Bonheur was niet daar om hem te ontvangen; hij vond er alteen een ouden be diende en een hert, dat tot model diende voor een schilderij. Het was een tam hert, maar toen de Prins het wilde streelen, begon het te schoppen en wierp het den Prins en zijn ge volg met aarde. Een der adjudanten wilde het beest doodschieten, maar de Prins hield hem tegen en vertrok, een geschreven bevel achter latende, dat de woning van Rosa Bonheur zou worden gespaard. Omtrent de nieuwe verschijning der H. Maagd in Dietrichswald, in de Pruisische pro vincie Posen, op 2 dezer, deelt de ultramon- taansche Qoniec Wielkopolski o. a. de volgende byzondei heden mede: Er waren ongeveer 12,000 personen uit Pruisen, Gallicie, Russisch-Polen, Lithauen en Hongarije byeen, om van de beide begenadigde vrouwen te vernemen wat zy op den boom zagen, alwaar de verschijning werd verwacht. Onder de aanwezigen zag men een twintigtal geestelijken. Er waren zooveel koop lieden en kramers met goederen, dat de toegang niet weinig was versperd. Volgens den bericht gever heeft de verschijning 's morgens te 8 uren na de Mis plaats gehad en eenige minuten geduurd, terwijl »er op algemeen verlangen weder een nieuwe verschijning zal plaats heb ben, en wel den 15 dezer." Te Schönbrück, bij Allenstein, heeft een wonderverschijning plaats gehad, die alle vorige mirakelen van onzen tijd in de schaduw stelt. Een steenbakker stond 's Zondags aan zijn oven, terwijl de heilige mis in de kerk een aanvang nam; eensklaps verscheen te midden van de vlammen een schoone maagd met een kind op den arm. Verschrikt keerde de Sabbath- schender zich om en aan zijn zijde bevond zich een zeldzaam zwartharige kei el. meteen hatelijk lachend uiterlijk en met een sigaar in den mond. De steenbakker richtte nu opnieuw zijn blik naar de oven en toen splitste zich het kind in tweëen en de maagd verdween. Op datoogen- blik kondigden de torenklokken den aanvang der processie in de kerk aan; de steenbakker zag naar den zwarten kerel zonder twijfel satan maar ook deze was verdwenen. In vertwijfeling liep de man naar huis om zyn wonderhistorie aan de vrome gemeente mee te deelen. Van de meeste kleedingstukken heeft men de geschiedenis beschreven. Doch de ge schiedenis van den zakdoek heeft men steeds vergeten. Toch is die wel merkwaardig. Heel oud is die geschiedenis nog niet. Eerst de snuif, dngteekenende \an de 16e eeuw, bracht ook den zakdoek in gebruik. De geschiedenis spreekt niet van zakdoeken bij de oude volken, de Hebieën, de Chaldeën, Assyriërs en Peizen, de Grieken en Romeinen luidden geen zakdoek in den eigenlijken zin van het wootd; zij hadden een zweetdoek (sudarium), waarmee zii bij steik transpireeren hun aangezicht afdroogden. Het gebruik van dien 'doek echter als neusdoek zou in dien tijd als een bewijs van gebrek aan opvoeding zijn aangemerkt. Den neus te snuiten in gezelschap van andere menschen, zulk een eigenaardig leven te maken als het snuiten, zou ongehoord geweest zijn. Cyrus verbood den Perzen te niezen, te spuwen en den neus te snuiten; een verbod, dat, vooral wat het eerste aangaat, bijna onmogelijk was niet te overtreden. Plautus verbaalt, dat men in Rome vóór het sluiten van een huwelijk, zeer ernstig onderzocht, of de vrouw ook een neus had, die tot onaangename geluiden aanleiding gaf; Juvenalis vertelt zelfs van een echtscheiding op dien grond. Tegenwoordig is het geheel anders. Nu behoort de zakdoek tot de onmisbaarste kleedingstukkenja de weeldedie daarbij heerscht, is, gelijk bekend is, zeer groot. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat de zakdoek dikwijls dienst doet voor telegraaf; dat hij in gezelschappen een groote dienst als waaier be wijst en dat ook op het tooneel de zakdoek een groote rol speelt. 1 Bü KGERL1J KE STAND. v Geboren: 14 Augustus. Johanna Cornira, dochter van H. Van Heijningen en C. Van den Berg, vroeger Kethel en Spaland, Overleden: 13 Augustus. Cornelia Johanna Westerman, oud 6 maanden, Broersvest. 14. Machiel Martinus Bakker, oud 3 maanden, Singel. MAKK.TPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM van den 15 Augustus. Kogge zonder handel. Gerst: per 4950 kilo Dorpat f192 3/m. Moutwijn: f 10Vi per hectol, Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 14'A a f 14 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling: f 0.50 per ketel. By de Schiedamsehe SpoeHng-Vereeniging, f 0.60 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3