van Maandag 18 Augustus 1879. Bilttnlaadseke BencMei. Gemengde Berichten. ENGELAND. In het Lageihuis verklaarde sir S. Noithcote, in antwoord op de vraag dienbe- ti effende vau den heer Lefövre, dat er uene groote opgewondenheid aan de beide zijden der grenzeu van Thessalie eu Epirus heerscht, en dat Tuikije en Griekenland het dienover eenkomstig noodig geacht hebben, hunne strijdkiachten aldaar te versterken, fJet Biitsche kabinet had het echter niet noodig geacht, veitoogen daaromtient te doen. Het Parlement is gisteren geprorogeerd. Uit de troourede blijkt hoofdzakelijk, dat de buiteniandsehe betrekkingen van Groot-Brittan- nie van een zeer vriendschappelijken aard zijn, en dat H. M. Victoria al haren invloed bezigt, om de verplichtingen te doen nakomen, de tractaten te bevestigen en den aigemeenen vrede te handhaven. Vooits, dat de bepalingen van het Beilijnsche tractaat stipt zijn ten uit voer gelegd en de afbakening der nieuwe grenzen bijna voltooid is. Ofschoon de tampen van den oorlog de hervormingen in Turkije nog belettenheeft de Britsche tegeering des niettemin aan de Porte het gewicht onder het oog gebracht, ook de door deze dienbetreffende aangegane verbinteuissen na te komen. Ove rigens wordt iu de troonrede gecoustateerd dat Ftankrijk en Engeland, ten opzichte van de vestiging van een nieuw gouvernement in Egypte, in volkomen overeenstemming hebben gehandeld.-In bedoeld document-wordt volstrekt - geen gewag gemaakt van Griekenland. Peuters Ojjice meldt uit Kaapstad van 29, Juli dat de voorwaartsche beweging der EDgelsehe troepen, t. w. van twee koionnes, den 3 Aug. a, s. een aanvang zal nemen. Die beide koionnes zullen zich den 6 daaraanvol gende te Magnibonium vereenigen. Sir Stafford Northcote behoeft dus zijne rekening van 3,000,000 p. st. voor de kosten van dezen, oorlog nog niet te sluiten. Koning Cetewayo heeft aan sir G. Wolseley laten vragen, of, ingeval hij zich mocht onderwerpen, zijn leven zou gespaard worden. Het antwoord op die vraag luidde bevestigend. Namens lord Shaftesbury diende graaf Redesdale jl. Dinsdag een petitie in bij het Hoogerhuis tegen het rooken van knapen. frankrijk De Regeering heeft voor den bisschops zetel te Amiëns, opengevallen door den dood van msgr. Bataille, iemand uitgekozen van Gallicaansche begrippen. Maar het Vaticaan heeft zich tegen de benoeming van dien persoon verklaard. Hoe die zaak nu zal afloopen, weet men niet. Naar men zegt, handhaaft de Regee- ring baar standpunt. Donderdag moet de Ministerraad, onder voorzitterschap van den President der Republiek, bjjeengekomeu zijn, om voor goed een besluit dienaangaande te nemen. Er zal weldra een nieuw blad te Parijs verschijnen, Le Parlement getiteld, dat reeds sinds geruime» tyd was aangekondigd. De statuten zijn reeds goedgekeurd en het kapitaal, aanvankelijk bepaald op f 400,000 fr., zal ge bracht worden op 600,000 fr. Het zal een blad zijn van de richting an het linker-centrum en naai' men zegt, bestemd om het orgaan te worden van Dufaure, de Marcère en Ribot. BELGIS. i In zake het bakspel te Ostende is Donderdag yonnis gewezen doorde rechtbank te Brugge, De heeieu Ktisch en Cot'te ''ja eik tol een boete vau 500 funics veroordeeld.-' liet vonnis oveiweegt, dat zij een openbaar speelhuis hiel den en dat de statuten van de sociëteit, waarop zij zich beioepen, niet ernstig geineend waren pa slechts dienden om de wet tegen de speel hui/en te ontduiken. 1' U K K IJ K. De Sultan heeft commissarissen voor de Grieksehegiensrpgeiing benoemd. Waarschijnlijk zal Safvet-Pacha de commissie pre-ndeeren. De Servische Regeering is besloten ter gelegenheid vau de bezetting van Novi-Bazar een observatiekorps langs de grenzen op te stellen, daar zij bevreesd is voor hei haalde invallen van de Albaneezeu, die liet haar voort- dmead lastig maken. RUSLAND. De Regeeriug denkt er over de Caspische zee met de Zwaite zee door middel van een kanaal te verbinden. SPANJE. De Ministerraad beraadslaagde jl. Donderdag over het huwelijk des Konings. Men gelooft dat Silvela eerstdaags naar Weenun zal vertrek ken, om voor Alphonso de ha id te vragen van Maria Christina. In, het „weekbladJIeii,2ïieui»t -wordt—de - vraag behandeld, wat ons te doen staat, wanueer, zooals gevreesd wordt,, de aardappeloogst dit jaar mislukt. De schr. zou dat niet zoo'n groote ramp achten, want men bedriegt zich schromelijk, wanneer men van de voedzaamheid der aardappelen spreekt. »Het is al meer gezegd en aangetoond", zoo schrijft hij, vdat bijv. erwten en boonen, tarwe- en zelfs rogge brood, veel voedzamer zijn dan aardappelen, maar wellicht dat thans, nu de duurte van aardappelen'voor de deur staat, de herinnering aan die bekende zaken eenig nut doet, en verstandige huismoeders er toe brengt, om te trachten man en kinderen te genezen van hun ongegronden afkeer van wat men met zekere minachting siepelkost" noemt. »Maarals nu de erwten en boonen ook eens mislukken?" Ook dat is mogelijk, maar dan is de kans altijd veel grooter, dat door aanvoer van buiten af, een te groote stijging van prijzen daarvan voorkomen worde; voor koren en rijst is het uitzicht daarop nog grooter. Uit Odessa meldt men bijv. dat er meer graan in voorraad is dan ooit te voren; de graanoogst in Amerika slaagde uitmuntend, evenals die in Oostenrijk- Hongarije, en dus: wie nu met een bedenke lijk gezicht naar den treurigen staat der aard appelvelden ziet, moge medelijden, hebben met den landman, die zijn hoop op een goeden oogst voor bittere teleurstelling ziet plaats maken, maar heeft nog geen reden, met het oog op de volksvoeding, daarover te treuren, want die zou er inderdaad niet slechter op worden, als de grutter wat meer en de aardappel boer wat minder clandisie had. Egypte heeft thans ook zijn Punch De vader van deze noviteit noemt zichzelf in het Arabisch Abou-Naddarah of de vader met de blauwe bril; te Parijs laat hij zich noemen James Sanna. Het spotblad is in plat Arabisch geschreven en veisierd met carieaturen van verschillende Egyptische celebriteiten.Ismail Pacha schorste het, maar niettemin werd liet iu het geheim verkocht en door de Fellahs gretig gelezen. De stijl is geestig en de plaatjes zijn met veel talent geteekend. Totnogtoe heb ben 30 nummers het licht gezien. In Eugelaud, waar gedwongen leerplicht heerscht, hebben de onderwys-inspecteurs een nieuw en eigenaatdig middel in toepassing gebracht, om niet-schoolgaaude kinderen op te sporen. Fien viertal apen alsmede eeuige muzikanten worden gehuurd, die vervolgens, in feéstelijken optocht door een of ander stadje trekken. Geen grootje blijft aan het spinnewiel; iedereen loopt uit om de kluchtige bewegingen der potsierlijke dieren waar te nemen en telkens in luid gelach uit té barsten. Het spreekt van zelf, dat de jeugd in de eeiste plaats toestroomt en eenige vrien delijke heeren, die behagen ik hen scheppen, en overvloed van bonbons hebben medegebracht, noödigen vei volgens de kleinen uit om mede te gaan naar een nabijgelegen tuin. Ook de apen worden medegenomen; de muziek weerklinkt; oorverdoovend is het gejuich. Onderwijl veiau- d ere ij de viier lelijke heeren eenigszins van houding, ze ondervragen de kinderen'voorzich tig, doen onderzoek naar de ouders en, blijkt het dat deze hunne kindereu niet naar school hebben gezonden, dan vervallen ze onmiddellijk in eene boete van 40 schillings. Onder de personen, die onlangs naar Chislehurst kwamen, om van hunne deelneming bij het overlijden van den Napoleontischen Prins „blijk te geven, behoorde ook generaal Schramm,.— Meu wil, ,dat de 95-jarige grijsaard eens al» - jongeling op het slagveld van Friedland door Napoleon I, schijnbaar stervende, werd gevon den. Waarom weent ge vroeg Napoleon, 'die tranen zag vloeien. >Ümdat ik sterven"' moet zonder het tot den rang van kapitein te hebben gebracht!" was het antwoord van den luitenant. Om zijne laatste oogenblikken te verzoeten, benoemde de Keizer hem thans onmiddellijk tot kapitein. Die laatste oogenblikken hebben echter tame lijk lang geduurd. De geheime Berlijnsehe politie ofdeBer- lijusche geheime politie dit is nog niet uitgemaakt is onlangs bijna op het spoor gekomen van een reusachtige socialistische samenzwering zoo in den trant van den grooten letterkundige die lijm familjaar was geworden met een nog grooter letterkundige. Het Berlijnsehe telegraafbureau nana dezer dagen namelijk een dépêche op van den vol- gendeu inhoud: »Kan de vijf duizend dolken heden niet afzenden. Moeielijkheden gerezen. Afzending eeist morgen mogelijk." Wat, hoe, vijf duizend dolken!? Vijf duizend dolken zouden alle v'y'f duizend te gelijk binnen Ber lijn, waar de kleine staat van beleg nog vigeert, gebracht worden! De telegraafdivectie stelde zeer terecht de politie iu kennis met dit gevaarlijke telegram en de politie ging zeer te recht onmiddellijk op recherche uit. Met alle beleid en voorzichtigheid der politie eigen werd een onderzoek ingesteld naar dit wel is wnar niet bepaald in het duister gesmede, maar wellicht daarom des te onrustbarender complot. Na de noodige omwegen te hebben ingeslagen .en een schat van dépêches te hebben gewisseld naar de plaatsen waar de bekende hoofden der sociaal-democratische party zich ophouden, had de politie eindelijk de voldoening den afzender van bet bewuste telegram te ontdekken een fabrikant te Hamburg Iiijvo0gscl van de Schiedainsche Courant, t

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5