BnüenlanMe Beritlten. BiósnlaMsoiie BMlcïtêi en dat brok gunt geen der Europeeche mogend heden aan een van zijn leden. Uit Engeland wordt tevens gemeld, dat er verbetering in den toestand van den handel te bespeuren is. Geen jaar tot dus verre zoo on gunstig voor de zaken, als 1879; van Amerika is de verbetering ten goede uitgegaan. Er zijn io Engeland belangrijke bestellingen van de overzijde van den Atlantischen Oceaan ontvangen, zoodat de statistiek van de laatste weken op verblijdende cijfers te wijzen heeft. Blijft de stemming zoo gunstig, dan zal het vasteland van Europa ook weldra den gunstigen invloed .daarvan gevoelen. P R A N K R IJ K. De Union, het hoofdorgaan van de legiti- mistische partij, zegt gemachtigd te zijn het bericht tegen te spreken, volgens hetwelk de graaf van Chambord zich naar Engeland of Zwitserland zal begeven. Het ijveren der clericalen in Frankrijk tegen de onderwijswetten heeft dezelfde middelen tot grondslag, die overal elders in soortgelijke gevallen door hen zijn aangewend. Eugène Pelletan heeft in de vierde commissie rapport uitgebracht over bij deze commissie ingekomen petities en daarin de middelen ontvouwd, waar van de uitramontaDen ter verkrijging van hand- teekeningen zich bedienden. In alle parochiën werd van kerkdeur tot kerkdeur uitgestrooid, dat de Kerk in gevaar was; de vrouwelijke bevolking vooral werd tot fanatisme toe opge zweept in de kerken werden bijzondere gebeden gehouden tot afwending van het gevaar dat "door - de wetten van Ferry dreigde. Zoo heet het in een rozenkransgebed, dat te Bourges ten getale van 4600 exemplaren verspreid werd: i Hei lig hait van Jezus vergeving, duizendwerf vergeving voor de helsclie samenzwering, die tegen de zielen der kinderen gesmeed wordt door hen naar de goddelooze scholen te zenden." In de kerken wordt er bij herhaling op gewezen, dat alle priesters verdreven, de kerken gesloten, de geestelijke broeders het land uitgezet zullen worden en dat alle kinderen tot hun 16e jaar op school zouden gehouden worden. Is het wonder, dat de goe-gemeente teekende? Te Ch&tiilon-sur-Loing zal een .bronzen buste op een hoog voetstuk ter eere van den admiraal de Coligny worden opgericht. De Staat schenkt het brons, de protestantsche bevolking bekostigt het modeileeren en gieten, de stad Gh&tillon het voetstuk. - De kardinaal-aartsbisschop van Parys, door den Paus aangewezen om Onze L. V. van la Salette te kronen, heeft met dat doel Parys reeds voor eenige dagen verlaten. H\j zou den 18den te Grenoble komen - waar hij de kardinaal-aartsbisschoppen van Lyon en Toulouse en verscheidene andere prelaten bijeen zou vinden. Gezamenlijk zovfden zij zich naar la Salette begeven, waar de kroning van het beeld den Sisten dezer zal plaats hebben. RUSLAND. De Bulgaarsche deputatie vertrok gisteren uit Moskou, na een vijfdaagsch verblijf aldaar, om over Odessa naar het vaderland terug te Jteeren. De Agencc Jiusse bevat een zeer vleiend artikel ten opzichte van Zweden. Zy w'yst op de voordurende, bewyzen van Zweden's sym pathie jegens Rusland en Iaat doorschemeren dat er binnenkort een officieel bewys van we- derkeerige vriendschappelijke gezindheid zal volgen. Dit feit zou bestaan in een bezoek van den Grootvorst-troonopvolger aan Koning Oscar. I08TBHBIJE.' De jEllcnör meldt, dat waarschijnlijk graaf Jiai olyide Oostennjksch-Hongaarsche gezant bij bet Britsche Hof, tot opvolger van graaf Andrassy zal benoemd worden. Zijne benoeming zal nog in deze week plaats hebben. AMERIKA. Het gouvernement heeft een mededeeling uit Europa ontvangen, die meldt, dat zijn pogingen, om een nieuwe internationale beraadslaging over den dubbelen standaard te verkrijgen, zullen slagen. Gedurende drie dagen hebben op de Atlan tische kusten zware stormen gewoed, die groote schade hebben veroorzaakt. De gele koorts te Memphis neemt af. SCHIEDAM, 21 Augustus 1879. Heden namiddag te circa 1 uur had alhier een droevig ongeval plaats. De kok van het Russisch stoomschip Newa, dat in de rivier De Maas voor deze gemeente ligt te lossen had het ongeluk overboord te .vallen. Niettegen staande men spoedig met booten bij de hand was mocht het niet gelukken hem te redden. Men was hem tot op slechts eenige riem slagen genaderd toen hij plotseling in de diepte verdween. Het Officieren Schietgezelschap der dienst doende schutterij te 's Gravenhagede waar schijnlijkheid aannemende, dat reeds zeer vele deelnemers aan den wedstrijd op 25—28 dezer, den Zondag te voren in de residentie aanwezig zuilen zijD, en daarom vreezende dat de ruimte in de kurzaal van het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen, waar de plechtige ontvangst door Burgemeester en Wethouders van's Gra venhage zal plaats hebbenonvoldoende zal blijken om de deelnemers te bevatteu, heeft gemeend terug te moeten komen op zjjn oor spronkelijk voornemen om aan alle houders van het bewijs van deelneming toegang tot deze plechtigheid te verleenen, en heeft besloten slechts één vertegenwoordiger van ieder korps of vereeniging toe te laten. De staatsbegrootingen voor 1880 zijn van alle departementen bij het departement van financiën ingediend; althans zijn de eindcijfers bekend gemaakt. De begrooting van oorlog was een millioen gulden lager dan die van het voiige jaar. In de begrooting zijn. als reeds gemeld is, begrepen verhoogingen van trakte menten voor officieren en voor de officieren van gezondheid. JXblad Alle liberale kiesvereenigingen in het district Dokkum hebben Jhr. Mr. .1. F. Van Humalda van Eysinga, lid der Gedep. Staten van Friesland, te Leeuwarden, kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, zoodat hij de kandidaat van de centrale kiesvereeniging in het district geworden is. Betreffende het nieuwe Ministerie lezen wij in de Arnh. Ct Vier der opgetreden Ministers hebben vroeger eene portefeuille waavgeuomen. De heer Van Lynden van Mei 1874 tot November 1877; de heer Van Goltstein van Augustus 1874 tot September 1876; de heer Klerck van Februari tot September 1870 en de heer Kip van 16 Mei 1874 tot November 1877. Beide laatstgenoem den kenmerkten zich niet als politieke personen en van den heer Van Goltstein kan niet ge zegd worden, dat hij onvoorwaardelijk bij eenige partij zich aansloot. De hoogleeraren Modderman en Vissering zijn beiden de vrijzinnige beginselen toegedaan; deze heeft op staathuishoudkundig gebied, gene als rechtsgeleerde grooten naam en de heer Modderman was ook lid van dg commissie voor het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafrecht, zoodat de arbeid, daaraan besteed, thans niet vertoren is. De heer van Lynden, om z'yné" zeldzame be kwaamheden geacht, wordt door de partij, die hein om zyne geloofsovertuiging tot dc haren rekende, niet meer als zoodanig geteld. De heer Six, vroeger ambtenaar aan het departement van Binnenlaodsche Zaken, later secretaris der gemeente 's Gravenhage eu laatstelyk commit, i saris des KoniDgs in Zeeiand, wordt door allen, die hem kennen, ah een verlicht, vrijzinnig, kundig en werkzaam man gewaardeerd. Van kolonel Reuther weten wij slechts, dat l hy eene specialiteit is op pyrotechnisch gebied "Wij vertrouwen dat hij ook in andere op zichten voor de moeielijke taak zal berekend I zijn, d:e hij aanvaard heeft. Een politiek Kabinet, in den engeren zin van het woord, is dit Kabinet niet. Het bestaat echter uit mannen van groote bekwaamheid, en daar het niet gezegd kan worden tol eene l bepaalde kleur te behooren, is dit Ministerie op dit oogeublik misschien wel het meest ge- schikt om aan de hartstochtelijke woelingec 5 het hoofd te bieden en een tijd van bezadigd- heid te doen wederkeeren, waaraan ons land zooveel behoefte heeft. Het Roil. Bil, zegt aan het slot van haar hoofdartikel in het nommer van heden, j aangaande het nieuwe ministerie het volgende; Indien ieder hunner ons geeft, wat wij van hen vragen, zuilen wij dankbaar en tevreden zyn. Wij zullen ons dan niet angstvallig stooten aan het gebrek aan homogeniteit tusschen de liberalen Vissering en Modderman, de conser vatieven Van Lijnden, Klerck, Taalman Kip en Van Golstein, den streDg Katholieken Reuther en den rechtzinnigen Six. Aan de homogeniteit van ministeries is dikwyls zooveel degelijks opgeofferd, dat wij thans wel eens de homogeni teit willen opofferen aan het degelijke. En waar wij nog zoo onlangs hebben gezien, dat zelfs iu een volbloed liberaal kabinet op de voor naamste kwestie van staatsbeleid, homogeniteit ontbrak, daar willen we thans hiei toe het zwij gen doen. Intusschen mogen de openbare meening en hare organen het vraagstuk der Grondwetsher ziening krachtig aanvatten en zijne behandeling voor latere regeeringen en parlementen dege lijk voorbereiden." Het Dagblad heeft verschillende Rotter- damsche nieuwtjes. Het verhaalt nL dat de heer Van Vollenhoven met April als burgemees ter zal aftreden en dat de heer Van Gennep voornemens is zijn ontslag als wethouder van financiën te nemen, omdat hij genoeg heeft van het openbaar leven in Rotterdam. Hij zou vyorden vervangen door den heer G. E. Viruly, en deze door Dr. Sleurs. Voorts wordt aan liet Dagblad medegedeeld, >dat het proces Kerdijk-Pincolïs ongehoorde feiten aan het licht belooft te brengen. ïHet faillissement der Afr. Handels-Vereeni ging zal, naar men wil weten, eerst worden aangevraagd op den vervaldag der coupons- van de obligatiën. Er schijnt reden te beslaan voor het vermoeden, dat dan de heer H. Muller Szn. de ter kuste aanwezige goederen zou overnemen." Er wordt aangevraagd of de miliciens, lichting 4876, van het regiment grenadiers en jagers, die andei s tot 20 Sept. onder de wape nen zouden blijven, nog tot den 22sten mogen gehouden worden om- de feestetrvanrhetr5öjarig' bestaan van het regiment en de dan te houden parade te kunnen "bijwonen. Het is bekend, dat die feesten zijn uitgesteld tot den 22en Sep tember, omdat op dien dag het 50 jaar geleden is, dat het .regiment zyn vaandel ontving van de Koningin in bijzijn van al de leden van het- toenmalige Koninklijke Huis, waarvan nu nog alleen in leven zijn Z. K. II. Prins Frederik en II. K. H. Prinses Marianne. Een hotel met park bij Trier, dat het eigendom was van wijlen Prins Hendrik, is voor de som van 225,000 mark in handen van het comité, dat het exploiteerde, over" gegaan.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2