Het Vaderland is overtuigd, dat eea kabinet waarin een man ais professor Modder man zitting heeft, zeer zeker by dekerkelijken geen steun zal vinden. En mochten er nog zijn, die zich vleien, dat v. Lijndens invloed con cessies mogelijk zal maken een spoedige uitvoering der schoolwet zal, naar het Vad. hoopt en verwacht weldra die hoop voor goed den bodem inslaan. Een denkbeelddoor het Vad. even aange roerd, nl. een andere partij formatie, werkt de Arnh. Ct. nader uit Zy meent, dat met dit Ministerie een nieuwe partij-formatie en partij- groepeering begint. De oud-conservatiere party heeft geen reden van bestaan meer; de liberale partij is slechts een kleine partydige cóterie, smaar in het land bestaat reeds, al is het nog niet in vasten vorm, eene nieuwe partij- groepeeriugen het is te wenschen en te ver wachten, dat ook zy in de Vertegenwoordiging, welke het land verbeelden moet, zich weldra vertoonen zal. ïEr zijn thans drie hoofdrichtingen, drie groote wel te onderscheiden, openbare meenin gen waar te nemen: 1. do anti-liberale of clericale richting, van welke de Tijd en de Standaard de hoofdorganen zyn; 2. de ge- atwiceercMiberale richting van wélke de Vragen des Tijds het hoofdorgaan zijn; 3. decud-libe- ralo richting, welke in de pers verscheiden organen heeft. Er is dus eene geprononceerde rechter- en eene niet minder geprononceerde linker-partijtusschen welke de oud-liberale .partij wij zouden haar, wanneer het woord niet tot misverstand aanleiding kon geveo, de eonscrvaticf-libcrale (of liberaal-conservatieve) partij kunnen noemen het centrum vormt. >Tot het centrum moeten, uit den aard der zaak, allen toetreden, die niet kunnen samen gaan noch met de anti-lileralenoch met de geavanceerd-liberah richting. Met het oog op deze zich vormende Dieuwe middelpartij is, ',meenen wy, dit Ministerie samengesteld, en is alsdan met tact en talent samengesteld. Het gaan zitten van twee oud-conseivatieven Van Lijnden en Six en van een half tot de oud- conservatieve partij behoorend lid v. Golt- stein naast Vissering en Modderman, heeft dan eene niet te verbloemen beteekenis. Uit ,twee opgeloste elementen vormt zich één nieuw element. Het is geboren niet uit transactie maar uit noodzakelijkheid; omdat geen land zonder regeering kan en omdat van de totnutoe bestaande partyende eene de regeerkracht ■verloren heeft, terwijl de anderen haar nog niet verkregen hebben." ^De Arnhemsche is overtuigd, dat het land, de, parlementaire kibbelarijen en onvruchtbaar heden,, derf laatste jaren van harte moede, de .vorming van zulk een groote middelparty, ^samenwerkende met hei Ministerie tot die partij behoorende, met genoegen zien en toejuichen zal. Maar, vraagt zij, wat zal de Tweede Kamer doen? welke houding zal de partüzieke meer derheid, die het Kappeynisme uitvond, aan nemen? een vijandelijke, een welwillende of een neonate houding? Ernstig dringt de Arn hemsche op een welwillende houding aan, want zegt zij moest ook deze proefneming door de schuld der meerderheid mislukken, dan zou, .men bedenke dit wel, het beginsel /elf van den parlementairen regeeringsvorm er door bedreigd worden. Men zou er aan kunnen gaan twij felen, of de oorzaak van al dit kwaad, van al deze mislukkingen, ran deze onophoudelijke crisissen, van al doze onvruchtbaai heden en machteloosheden, niet gelegen is in het paiticu- 'larisme zelf." In oen Hangsche correspondentie aan*de Midd. Ct. wordt geviaagd: Waar blijft de lieer Heenvkeik? Zouden er voor hem mis schien verhuisplannen naar elders broeien." Verhuizen naar Middelburg? De Europecscbe passagiers, cte gezagvoer- voerder, eerste stuurman, dokter en eerste machinist van het verongelukte stoomschip Overijssel zullen voor rekening der reederij per stoomschip Madura, hetwelk 5 Augustus vau Padang vertrok en ongeveer 22 Augustus te Aden vei wacht wordt, naar- Nederland, ver voerd worden. Voor de overige bemanning zorgt het Ned. Consulaat te Aden. De Nederlandsche Commissie voör de internationale tentoonstelling te Melbourne 1880, benoemd bij Kon, besluit van den 21sten Juli 1879 no. 17, verzendt deze week eene circu laire aan hoeren industrieelen, kunstbeoefenaars enz., tea einde hen tot deelneming uit te noodigen. Aan die circulaire ontleenen wij het volgende: Den 'lsten October van het jaar 1880 zal te Melbourne, hoofdstad der kolonie Victoria (Australië) eene internationale tentoonstelling van kunst, nijverheid en landbouw geopend wordeu. De kolonie Victoria, waarvan de oppervlakte bijna even groot is als Groot-Brittannie, al beslaat zij ook maar een vier eu dertigste deel van het geheele vasteland van Australië, heeft een bevolking van ongeveer 900,000 zielen. Dit aantal, wanneer men in aanmerking neemt, dat het slechts vijftig jaar geleden is, sedert de eerste volksplanting gevestig werd, mag voorzeker belangrijk genoemd worden. De bevolking houdt zich voor een zeer groot gedeelte bezig met landbouw,jvee- en voorna melijk schapenteelt, de ontginning der goud en zilvermijnen enz. A,Het hoofdartikel van uitvoer is dan ook de wol, waarvan in 187G reeds 98,500,000 Eogel- sche ponden werden verzonden. Mais, haver, aardappelen, hooi enz. zijn de voornaamste artikelen welk er verbouwd worden. Het klimaat, een der zachste en aangenaamste van Australië, is ongeveer gelijk aan dat van zuidelijk Europa (Marseille, Madrid, Bordeaux enz.) Wel komen van tijdtotTijd de heete winden voor, die van uit het binnenlaud naar zee worden gedreven, maar deze zijn lang niet zoo veelvuldig, als dikwijls beweerd wordt. Wanneer men dus rekening houdt met de spoedige ontwikkeling dezer kolonie, met de vruchtbaarheid van den bodem eu het gunstige klimaat, dan is het niet twyfelachtig of deze kolonie zal een der belangrijkste deelen van j Austialië worden, waarvan een natuurlijk gevolg j de toename van den in- zoowel als uitvoerhandel j zal zyn. j Daarom meent de Commissie een beroep te mogen doen op alle industrieelen, kunstbe oefenaars enz. Door zijne Majesteit den Koning werd benoemd tot commissaris te Melbourne jhr. D, Ploos van Amstel, consul der Nedet lauden aldaar, en tot leden der commissie hier te lande de heeren F. A. T. Delprat, Amsteidam, voorzitter; J. J. M. Blaukenheijm, Rotterdam; A. C. Krusemau, j Haarlem; J. M. "Van der Made, Amsterdam en H. J. F. De Waal, Amsterdam. Door deze Commissie werd de heer H. J. F.- De Waal tot haren secretaris benoemd. t. Bij de ciicuiaire is eene aanvraag om plaats ruimte gevoegd, welke men uitgenoodigd wordt zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór den 15den September 1879, ingevuld aan den secretaris terug te zenden. "Verder vraagt ons nog de commissie, be langhebbenden, die Zondag 24 dezer nog geen circulaire ontvangen mochten hebben, Jte ver zoeken zich aan te melden hetzij bij den secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken in - de naastbijgelegen plaats waar zulk eene Kamer bestaat, of bij den secretaris der commissie. Wy behoeven wel niet tot deelneming aan te sporen. Uit eea handelsoogpunt zijn deze tentoonstellingen in Australië inderdaad belang rijker dan die io groote hoofdsteden van Europa. By de doopsgezinde gemeente te Zaandam, Westzijde, is Zondag li. aan de stemming der gemeenteleden onderworpen het voorstel tot afschaffing der kerkelijke viering van den Hemel vaartsdag. Met 35 tegen 23 stemmen is; tot het behoud besloten. Door een knecht van den kieerbleeker Kirnmenade, aan het Zuider-Buitenspaarne te Uauilem, is in den tuin, vroeger m gebruik bij Willem Joostenin hechtenis als verdacht van den moord op den veldwachter Vim der Lijke uit Bloeinendaal, bij liet zoeken naar wormen, in den grond veiboigen gevonden een knipmes, dat is erkend voor hetzelfde, dat steeds door Joosten vóór den gepleegden moord werd gebruikt, maar sedert was verdwe* yenvolgens zijne opgave had hij het verloren, Het mes is dadelijk door de justitie in beslag genomen. De laatste trein van den Oosterspoorweg van Amsterdam naar Utrechtoveneedjl. Donder dag tusschen Hilversum en Maartensdijk, den weg werker vau de Oosterspoorwegmaatschappy Van Es. Beide beenen zijn den ongelukkige afgereden, Toen zijne vrouw hem op den weg vond, was hij een lijk. De man had voor dien trein dén dienst voor zijue vrouw die wachteres is, waar- A genomen. Uit Oostergo (Friesland schrijft men de A?. Qron. Ct: Iu 't laatst van de vorige week bezocht een reiziger een oude kennis in ons Goo. Hjj trad te A., per rijtuig daar aangekomen, een logement binnenen vond een politieagent reeds 's morgens tien uur j>de zorg vau'thart spoelen," d.i. zijn borreltje drinkende. Na de opmerking van den reiziger dat het, zijns bedunkenseen politieagent beter voegde aan den publieken weg zich te bevinden dan in de heiberg, nam de laatste nog een borrel De vreemde gaf toen te kennendat het hem toe scheendat de politieman nog al smaak vond in den drankalles op zeer bescheiden toon gesprokén. Op de vraag van den gemeenteambtenaar of smijuheer misschien afschaffer was" een ont kennend antwoord bekomende verklaarde da eerste adat het mijnheer bok eigenlijk niks schelen kon, wat hy, politieagent, wou doen.*' En ziet! daarop repliceerde de vreemdelingf shet zou mij wel eens heel veel kunnen schelen J" Met het oog op het drankbestrijders petitionnement in spe gelooven wy het ook. Want: de vreemdeling was niemand anders dan de toenmalige Minister van Justitie, de" heer H. J. Smidt. Delfshaven,.In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier deed de burgemeestér dier gemeente de mededeeling, dat hij na 9 jaren aan het hoofd der gemeente te hebben gestaan als zoodanig met ingang van 1 Oct. a. s. bij Z. M. den Koning zijn ontslag heeft ingediend, en tevens de gemeente verlaat. Naar men verneemt, 2al hij zich te Haarlem vestigen. Als opvolger wordt het raadslid Caspers- genoemd, die veel beschikbaren tijd heeft. Ook de heer Kiderleu heeft eenige kans. In een particulier gesprek verzekerde burgee*' meester Van Du'yt, dat zijne zwakke gezond heidstoestand en vergevorderde leeftijd hem niet langer toelieten zijne functiën waar te nemen, In dezelfde zittiug van den gemeenteraad is de begrooting van ontvangst en uitgaaf voof •1880 aangeboden tot een sluitend bedrag vatr f 417,721,48. Rotterdam. Het is de politie ulhier ge lukt, in de gemeente Kraiingen de vrouw aan te houdendie op den 13den Augustus haaf kind by een bewoner van den Goudsches Singel aan huis heeft doen bezoigen, Edam. Alhier heeft weder een schutter geweigerd des Zondags op te komen.- Hij heeft daarvoor,arrest gekregen.-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2