Buitenlaiiscle Berickten. van Maandag 25 Augustus 1879. F R A S E K IJ K. Ook de gemeenteraad van Lyon heeft besloten de cöngreganistische ondei wijzers in de openbare scholen te vervangen doorleeken. Er is een klein vlugschrift, getiteld Qam- lett* iutime, verschenen van de hand des heeren Jules Lafitte, hoofdredacteur vau dun Voltaire en genezen directeur van de Répullique JPran- pme,Het geschrift strekt om de herkomst van Gambetta's fortuin, waaromtrent zoo dik wijls lasterlijke geruchten verspieid zijn, aan te wijzen, en tevens om de praatjes aangaande zijne weelderige levensvvijze tegen te spreken. zGambelta," aldus leest men in de kleine penneu'ucht des heeren Lafitte, shad nooit middelen. Als student in de rechten leefde hij zeer zuinig, als afgevaardigde tijdons het keizei rijk leidde hy hetzelfde leven als ia het Quartier Latin, en toen hij aftrad als hoofd \an het gouvei netnent der nationale verdediging, had hy schulden. Alleen de opgang van zijn blad, de RépvMique Rranpaise bracht eene aan merkelijke vei betering in zijne geldelijke om standigheden. De reactionaire bladen hebben gesproken van de weelde in zijn hui«, van zijn hótel, van zijne paarden, van den giooten voet waaiop hij leeft. Weelde! eene kamer, heel eenvoudig gemeubeld, slechts enkele voor werpen van kunst en boeken, zijne eenige liefhebberij. De gioote voet waarop hij leeft, zijne rijtuigen 71" Hij heeft één bpdionde, Franpois, den jeugdigen garde mobiledie sedei t 1870 in zijn dienst is, en zijn rijtuig heeft hij hij de maand gehuurd. jEu nu de legende van Dubouchet De heer Dubouchet dacht te recht, en hij zeide het ook dikwijls aan. zijne vrienden, dat een fortuin liet kwaad was voor een party hoofd, die tegen standers te bestrijden heeft, welke over groote sommen beschikken kunnen. Dubouchet, die zjjne beurs zoo vaak geopend' had ten behoeve der liberale zaak, wist dat wat Gambetta bezat voor hetzelfde doel zou gebruikt worden. Één maal in zijn leven liet hy in tegenwoordigheid zijner vrienden iets doorstialen omtrent zijne voornemens. Zij wandelden gezamenlijk aan de oevers van het meer vau Genève en in het gezicht van de drie prachtige landhuizen, die de milliouair daar liggen had, vroeg-hy aan Gambetta: iiwelk van de diie bevalt u het best?" »Dat," antwoordde Gambetta, op het Ch&teau de Crêtes wijzende, s Welnu", hernam Dubouchet lachende, ihet zal te eeniger tijd Uw eigendom worden." Toen nu Dubouchet gestorven was, werd aan Gambetta gezegd, dat hij een groot vermogen had verworven. In werkelijkheid had Dubouchet bij zijne uiterste wilsbeschikking alles aan zijne natuuilijke erf genamen gelaten, aan den heer Guichard en tóevrouw Arnaud. Laatstgenoemde dacht echter, dat beiden' overeenkomstig den wensch vau hunnen oom zouden handelen, indien zij diens vriend verzochten eene som vau 2 millioan fr. aan te nemen als eene gedachtenis. Maar Gambetta weigerde beleefdelijk." Naar men de Qaulois uit Londen mede deelt, bewaart de Rank of England velschil lende handschriften van den staatsman Thiers, die daar werden gedeponeerdvoor een deel door zijne weduwe, tijdens het bewind van De Broglieomdat ze bevreesd was dat ze in beslag zouden, worden genomen en vo9r een finder deel door Thiers zei ven. Een der manuscripten bevat merkwaardige bijzonderheden omtrent de rol door Thiers onder de Juli-regeering gespeeld; een auder bevat aanteekeningen omtrent de zeven laatste levensjaren van den grooten staatsman. - Onder de verzameling bevindt zich voorts eene verhandeling over de meetkunst der luimte, die hij in zijn jeugd schreef, alsmede een wei k over wijsbegeeite. B EÏLGiIe. De bisschoppen liebben een begin van uit- voeiing gegeven aan hun te Mechelen genomen besluiten. Aan een onderwijzer te'Kortrijk, die op het punt is in 't, huwelijk te treden, is te kenneu gegeven, dat zijn huwelijk niet kerkelijk aan worden voltrekken, zoolang hij aan 't staats onderwijs verbonden blijft. Het blijkt, dat de besluiten, die in de te Mechelen gehouden bijeenkomst vau Belgische bisschoppen genomen zijn, niet voor de open baai heid bestemd waren. Het plan, om allen openbaren onderwijzers de absolutie te weigeren en hen die godsdienstonderwijs geven in den ban te doen, had men zelfs niet aau het papier willen itoeveitrouwen en dus de bisschoppen naar Mechelen ontboden om bet hun mondeling uit te leggen. Het wachtwoord was: geheim houding, om de aanmerkingen der drukpers te rvoorkomen; vooits ieder onderwijzer afzonder lijk ouderhanden nemen, opdat hij niet vermoedo dat bet een algemeene maatregel is en hij dus gemakkelijker uveigehaald zou kunnen worden. Dit deelt de Gazette mede, maar de Indépen- dance kan nog niet gelooven, dat het bericht geheel overeenkomstig de waarheid is. Hoe groot het clericale fanatisme ook is, zegt het blad, en ofschoon aan de Belgische bisschoppen reeds lang alle gematigdheid vreemd werd, toch aarzelen wij te gelooven dat men zoo vei blind zou zijn tot een maatregel over te gaan, die ongetwijfeld een geheel legerkorps van ontwik kelde eu gematigde lieden voor goed van den Katholieken eeredienst zou vervreemden. De clericale bladen hebben intusschen nu ook het stilzwijgen verbroken. Het eerste blad van die richting, 't welk notitie van de zaak neemt, is de Gourrier de VRseaut, het orgaan van het bisdom Doornik. Volgens dit blad moet ■Je zaak wel waar zijo, want het verklaait niet le begrijpen hoe men er zooveel ophef van maken kau. De maatregelen der bisschoppen gaan de liberalen volstrekt niets aan, want zij strekkeu zich niet buiten het gebied dei Keik uit, en daar binnen zijn het alleen de dienaren der Keik die oordeelen kunnen over hetgeen noodzakelijk eu passend is. O I 1 8 C II I A E 1). De Reichsanzeiger publiceert de benoeming van von Seydewitz tot opper-presideut in Silezië. Er zijn statistische opgaven uitgekomen omtrent Je waarschijnlijke uitkomst van den oogst in Pruisen. Men heeft daartoe uit eiken kreis een of meer berichten ingewonnen om trent de hoeveelheid, die de voornaamste pio- ducten per hectare zouden opleveren. Aangaande tarwe, rogge, gerst, haver en aardappelen zijn op die wijze 690 A 750 opgaven ingekomen bij het Centraalbureau van statistiek. Deze opgaven vet geleek men verder met de werke lijke opbrengst in het vorig jaar, en men kwam daardoor tot het resultaat, dat, de opbrengst van Itvoiig jaar door 'tcyfer 100aauwijzende, dit jaar de opbrengst gemiddeld zal zyn voor taiwe 100, rogge '103, gerst 94, j haver en aardappelen 95. Bepaald ongunstig isditrësul- taat dus niet. In enkele provinciën maken de cijfeis een zeer goed figuur, vooral in Oost-en Westpruiseu, waar de tarwe met 108 en 104, de rogge met 114 en 118, de aardappelen met 116 en 136 genoteerd staan, De aardappeloogst belooft slecht te zijn in Sleeswijk Holstein (75), Westphalen (89), Hannover (93) en de Rijnpro vincie (95). Geist en haver staan daarentegen in die provinciën gunstig, vooral in Slerswijk- Ilolsteiu (114 en 108) en de Rijnprovincie 100 eu 108). In Saksen en Brandenburg belooft de oogst weinig, behalve in haver en 1 aardappelen, wat de eerstgenoemde, tarwe wat de laatstgenoemde provincie betreft. ENGELAND. Reuters Otfice meldt, dat generaal G. Wolseley den 3 dezer te Rorkcsdrift is aangekomen. Koning Cetewayo bevindt zich, met weinige aanhangers, in zijne kraal, ten noorden van de Zwarte üJnvoloosi. De Times belicht, dat het vonnis van den krijgsraad over luitenant Carey is vernietigd. Hij is op vrije voeten gesteld en behoudt zyn tang. O O S T E S K IJ I. Het Fremdenllatt verneemt van vei trouwbare zijde, dat het gerucht, als zou er een begin gemaakt zijn met het binnenrukken in Novi Bazar, 'onjuist is. Het berust op de marschvaar digheid van drie iu Bosnië gestationeerde regi menten, die kordondienst veri ichten en de troe pen moeten aflossen. Keizer Frans Jozef heeft Donderdag, aan graaf Audrussy eene audiëntie verleend, die een uur heeft geduurd. ITALIË* Het schynt dat Garibaldi's invloed nog altijd grooter is dan men denkt. Niet alleen dat Cairoli hem onmiddellijk, nadat hy vpremier" werd, te Albano een bezoek bracht, maar e«n schrijven van Garibaldi aan de werklieden- vereeuigingen bewijst, dat het Ministerie den genei aal noodig beeft. In dat schrijven zegt deze: Laten wij Cairoli met vrede, mapr wat de priesters aangaat, hen moeten wy iuhet fiont aanvallen." f RUSLAND. De Giootvorst-troonopvolger is Donderdag van Petersburg naar Zweden en Denemarken vertrokken. Gemengde Berichten. Ebd huwelijk van Prins Hendrik XX van Reuss rnet de paardrijdster Clotifde Loisat uit den circus Renz, schynt door een tweede hu welijk van gelijken aard gevolgd te zullen worden. Volgens sommige Duitsche bladen is er nu namelijk sprake van eene echtverbintenis tus- schen een ander persoon van vorstelyken rang en Clotilde's zuster Emilia, paardrijdster in den circus Saiomonsky. De paardrijders-familie Losset is ook hier te lande uit vroegere jaren zeer bekend, Den 15 den dezer zijn de dorpen Divonne en Ciassier, aan de grens tusschen Frankrijk en het Zwitsersche kanton Waadtland, geteis terd door een hoos die een geduchte vernieling heeft aangericht. Op verscheidene punten liggen huizen, geboomteu, tuinen, wijngaarden, alles door elkander, terwijl in andere gedeelten der sti eek het water veel ongemak heeft veroorzaakt, doordien het plotseling ter hoogte van lVs A Bijvoegsel van de Sehiedamsche 'ouraot, v v- f

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5