wijc. Naar aanleiding van 't verzoek van den heer Melchers om inlichtingen waarom slechts één persoon is aanbevolen, wordt eene zitting met gesloten deuren gehouden. Na de heropening der openbare zitting wordt tot de benoeming overgegaan en aekozen O. J. Theu- uisse met '11 stemmen, zijnde er 4 uitgebracht op mr. .1- C. M. F. II. Masclieck en 1 in blanco. 26. Idembenoeming van een hulponder wijzer 2de klasse, aari de 1ste openbare armen school. Wordt gekozen II. Sellemuns met ■11 stemmen, zijnde er 2 uitgebracht op A, van Waart en 3 in blanco. 27. Idem, benoeming van een hulponderwijzer 3de klasse, aan de dezelfde school. Wordt gekozen ,1. Giphart met 13 stemmen, zijnde 3 in blanco uitgebracht. 28. Idem, voorstellen van de heeren Vrijland en Melchers, betreflende het maken van eene kade aan de Maas en van een nieuwe buiten haven. Na eene opmerking van den heer Melchers, die door den Voorzitter beantwoord werd, betreffende het besprokene in de zitting van den 16 Juni 1!., bij de indiening van het nadere voorstel van deu heer Melchers; en nadat een voorstel van den heer J. F. Legner om aan liet voorstel Vrijland de pri oriteit van behandeling te verleenen, niet was ondersteund, werden de beraadslagingen over het voorstel Melchers geopend. De voor steller lichtte zijn voorstel nader nog uitvoerig toe. De heer J. Lechner betoogde zijnerzijds in het breede de noodzakelijkheid van deu aanleg van een Oosterhaven en ontvouwde de redenen waarom hij tegen het gedane voorstel was gestemd. Deze discussion zullen in de zittting van aanstaanden Dingdag worden voortgezet. 20. Op voorstel .van Burgemeester en Wet houders in overleg met de Commissie van Fabricage, wordt hen machtiging verleend tot openbare aanbesteding van verfwerk en vast stelling der bestekken daarvan. De zitting is daarna gesloten. Wij lezen in het Vad. van heden. Met leedwezen vernemen wij, dat in den toestand van den majoor der dal. schutterij te Schiedam, den heer Hoppe, die Maandag bij den wedstrijd alhier een kogel in den arm ontving, nog geen verbetering is waar te nemen. Hij bevindt zich nog in 't gasthuis alhier, daar het tot heden niet is gelukt den kogel te ontdekken. Morgen zal men dien zoo mogelijk door een operatie trachten te vinden. De be langstelling in den toestand van den gekwetste, zoowel van de zijde van den kulonel-komman- dant, als Van het bestuur der officieren-schiet- vereeniging en alle overige deelnemers aan den wedstrijd, is zeer groot. Te beginnen met io. September '1870 zal er gelegenheid bestaan tot uitwisseling van telegraphische postwissels, een bedrag van 100 gulden of van 200 francs niet te boven gaande, tusschcn Nederland en Zwitserland. De afzenders van telegraphische postwissels naar Zwitserland betalen, behalve het voor de gewone postwissels naar Zwitserland verschul digde recht van 12i/„ cent voor elke f 12.50 of gedeelte van f'12.50, de kosten vuti het tclegraphiscli bericht, berekend volgens het tarief van deu rijkstelegraaf voor de berichten nanr Zwitserland, ten bedt age van f2 voor .twintig woorden of minder, en van fl voor elk geheel of gedeeltelijk tiental woorden boven de eerste twintig. Van de zijde van Nederland zijn voor liet ontvangen en verzeu- deu van telegraphische postwissels alleen aan gewezen de pinatsen, alwaar een postkantoor en tevens een rijkstelegraaf gevestigd is. Zooals gemeld is, heeft de afgetreden Minister van Binnenlnndsche Zaken een bedi ng van 13,800.000 op de Stuatsbcgrooting voor 1880 gebracht ten behoeve van de invoering j van do nieuwe schoolwet. I'Iet 'Dagblad verneemt dat de nieuwe Minister dien post niet heelt overgenomen. Wel moet het plan bestaan, eenige verhooging voor du kosten van hot lager onderwijs op dn begrooting voer te dragen, maar lot een lager bedrag. Z. K. II. de Prins vim Oianje is Maandag, vergezeld \an een zij tiet' adjudanten, den heer Beijerman, te Parijs aangekomen eu aan het Hotel Continental afgestapt. De Prins is Woensdag naar Zwitseilantl vertrokken, om aldaar zijne tante, Prinses Maria van Wutiemburg, te ontmoeten. Do Standaard publiceert lieden de vierde lijst van de coiiecte voor de scholen met den Bijbel. Rotterdam komt daarop voor tot een bedrag van f2547.25 liet totaal der 4 lijsten bedraagt f22,103.45. j Aan een te Groningen ontvangen particu- lieren brief van Atjeh van een zeer vertrouwd j persoon die geheel op de hoogte der zanen is, j ontleent de Pr. Gr. Ct. het volgende; sMet de operation in de XX.VI Moekim gaat liet uitste kend. De tegenstand is zoo goed als gebroken. Het grootste gedeelte der bevolking is gevlucht eu heeft alles prijs gegeven. Dus zal het hier spoedig gedaan zijn." Er schijnt een aanvang gemaakt te zuilen i worden niet de opruiming vau oude koperen I centen; althans deu 17den September zal aan het dep. vau financiën te 's Huge worden I overgegaan tot den verkoop van eene hoeveelheid j van 175,000 stuks dier muntstukken, bestemd tot versmelting, eu thans op verschillende rijks- j kantoren aanwezig. i Is er eendracht iu den boezem der anti- 1 revolutionaire partij en zijn alle antirevolu tionairen reeds NAmdaartf-inaunen geworden? Wie de Standaard" leest zal die viaag niet toestemmend beantwooi deu. Een Haagseh correspondent van het -zZeeuwtch Dagblad" meent ozoo stellig'eu zoo officieel mogelijk" j te kuunen voorzekeren, sdal de heer Elout eeh verzoenende verschijning bij uitnemendheid is, dat hij de dStandaard" dikwijls veel te heftig vind en dat hij van de democratische stel- liogeuvaak door het drijven der onverdraag zaamheid outwikkeld, een diepeu afkeer heeft." Ook ten aaozien van den Keuchenius werd aan den correspondent verzekerd, mlat hij vol strekt uiet meer de strijdlustige figuur van vroe ger is. Hij moet integendeel in de laatste jaren veel zijn bedaard. Tot de blinde dwepers en volgelingen van de sStandaard" moet hij vol strekt niet behooreu, zoodat de nStandaard"- factie zich wel eens niet weinig vergissen kon in de aanwinst, welke bij de jongste vei kie- ziugeu haar ten deel zou zijn gevallen. Ouder de christeljjk-historische leden der Kamer heerscht in het algemeen nog al ontstemming jegens tie iStandaard" en ik geloof dan ook niet, dat zij een zeer welwillend oor zullen leenen aan den raad, door dat blad hun ge geven, otn terstond na het eventueel totstand komen vau een Kabiuet-Van Lijnden po<-itie tegen dot bewind in te nemen." En wat antwoordt nu dnatop de t Standaard'"! Onkent zij, dat die brocder-conespomlent ver keerd is ingelicht? Volstrekt niet; alleen insinueeit zij, dat tie correspondentie gekomen is ïuit de.i koker vau een valschen bioeder; die door Elout te intiorn behandeld is." Dus dan toch van een broeder, voor wien Elout zijn hart heeft uitgestort. Kan liet ook zijn, dat de heer Elout het vol strekt niet onaangenaam vindt, dat eens zijn ware verhouding tot de Standaard" wordt uiteengezet? Dit is nu in elk géval zeker, dat het hoofd orgaan der anti-ievolutiotmiren om zijn weinig christelijke polemiek reeds door de beste vrienden wordt gedesavoueerd. Sapienti sat! - De Miid. Ct. kan aan den twijfel, dien het ïD. v. Z. II." oppert omtrent de 8voering van do nieuwe schoolwet volstrekt geen waarde hechten. Zij meent zoo stellig mogelijk te kunnen verzekeren, dat jui«t de voorwaarden, door Heemskerk gesteld, dat de nieuwe school- wet niet zou worden ingevoerd, de reden is geweest, waai om de heer v. Lijnden aan zijn aanvankelijk voornemen, om een conservatief kabinet samen te stellen, heeft afgezien. Van het oogenblik af, dat de heer Heemskerk eu zijne geestverwanten door den kabinetsforma teur werden losgelaten, stond het vast, dat de schoolwet zon worden ingevoerd, en dit heeft bij de onderhandelingen met liet:, die thans als anibtgenooten van den lieer v. Lijnden zijn Dpgetieden, geheel op den voorgrond gestaan. Nog een ander punt meent de Midd. Ct. te kunnen ophelderen, nl. het beweren van du Tijd dat liet verlangen des Konings is geweest, dat de nieuwe schoolwet niet z.ou worden uitgevoerd. We! is waai', is I het ontwerp-besluit, waarbij liet tijdstip van het in werking treden van do nieuwe schooi- i wet werd vastgesteld, door het kabinet des i Konings teruggezonden, maar eene bepaalde beslissing werd daardoor uiet genomende kaïitteekening op het ontwerp-be.iluit duidde alleen aan, dat Z. M. uitstel verlangde tot na de crisis. Het eenige, wat nu gebeuren kan is, dat iu de besluiten, die uitvoering aaa de wet moeten geven, enkele wijzigingen moeten worden gebracht: doch dit zou waarschijnlijk ook gebeurd zijn, wanneer een volbloed liberaal ministerie ware opgetreden, omdat op enkele punten in die besluiten vrij gewichtige admini stratieve bedenkingen waien gerezen, die men o. a. in de adviezen van den Raad van State ontwikkeld vindt. Mei de beginselen der wet heeft echter dit alles niets te maken. De Ilaagsche correspondent van' de Indé- pendancc Beige geeft weder een nieuw bewijs hoe goed hij op de hoogte is van personen en zaken. Hij bericht namelijk aan de lezers van dat blad, dat van de nieuwe ministers de lieer Vau Lijnden hoogleeraar is te Leiden, dat de heer Modderman de ontwerper is van het nieuwe wetboek vau stiafreeht, eu dat professor Visse ring genoemd kan worden sde Nederlaudsche Stuart-Mill", Dan maakt een correspondent van de Times het toch minder gek, wanneer hij schrijft dat op het programma der liberale partij hier te lande bovenaan staat een grondige herziening der Grondwet op het punt der troonsopvolging. Toen het bekend was geworden, dat bij gelegenheid onzer Tentoonstelling minstens een tachtigtal coucerten zouden worden gegeven, vonden sommigen dit wel wat veel. Onrustwek kend zal niemand het iutussclien geacht hebben, behalve misschien de burgemeester van Elle- woutsdyk. Deze toch antwoordde op een verzoek der Ilaimonie van Biervliet, om aldaar een concrt te geven, ïdat vele personen te Elle- woutsdyk al lnidi uchtig genoeg zijn zonder muziek." üe goede man, die meent, dat de muziek zoo luidruchtig maakt, irioet zich waar schijnlijk wel voorstellen, dat men te Arnhem na de tachtig concerten we! geheel zinneloos uitgelaten zal wezen. (Arnh. Ct.) Vrijdag werd le Utrecht het Christelijk werklieden-cong: es gehouden. De vergadering was niet talrijk bezocht. Belangrijke discussiën werden gehouden over het pensioenfonds voor oude of tot den arbeid ongeschikte werklieden. De weiiFclielijkhuid werd uitgesproken van de oprichting van een pensioenfonds door werk man, werkgever en patroon. Dezelfde com missie zal ook de mogelijkheid van een uit- keeringsfouds bij overlyden onderzoeken. De .wensclielykbeid der oprichting van Christelijke vereeuigiugen van werklieden werd uitgesproken; de bestaande vereenigiugen zullen uitgenoodigd worden pogingen aan te wenden om nieuwe op te richten. De hoofddirecteur van h»t Koninkljfc Nederlandse!) Instituut, prof. Buys Ballot, is benoemd tot eerelid der Gesellschaft für Brd- hunde in 'Berlin. De Engelsche Society of Arts. die slechts enkele buitenlandsche leden telt, bood hem eveneens niet lang geleden het lid maatschap aan. Door do firma D. Mulder Dz. te Winschoten wordt aan hare 800 schuldeischers 55 pCt., omier gatuntie vau eenige familieleden, aangeboden. Belastingen betalen is een onaangenaam werk, zegt het Vaderland, maar ook belastingen innen kan bijzondere bezweten medebrengen, vont al voor de ongelukkigen, die de Staat ge bruikt orn (inwilligen tut hun plicht te roepen. Een belastingschuldige te Amsterdam op den Kadijk had zijn personeels belasting niet aange zuiverd on werd daarvoor met inkwartieimg gestraft. De hem op hel dak gezonden militair werd iu plaats van liefder ijk onder dak genomen te worden, aangevallen eu moest met gescheurde jas een goed heenkomen zoeken. Bovendien was hij mishandeld door vier vrouwen, die zt-er gewillig een handje waren komen helpen. De administratie zond toen een stetker man, maar met een geen beter gevolg. Heel Amsterdam ziet met belangstelling uit. boe de strijd zal eindigeu tusschen vier vrouwen, een belasting schuldige en de Wet. Zondagavond waren de Amsterdams-ene brandweer en duizenden nieuwsgierigen uitge trokken naar een zvvaren brand, die in den omtrek van het Paleis voor Volksvlijt tnoe-t woeden. Ter plaatse aangekomen was echter van brand niets te zien, en had men met een vreemd luclitveisehijrisei te doen. De vrij dichte nevel, die over de stad hing. trok omstreeks tien uren op deze hoogte eunigen tijd weg. De zee van gaslichtjes in den tuin van ln*t Paleis en de terreinen der gasfabriek spiegelde zich nu weer eensklaps af tegen den heidei mi hemel en, door de plotselinge verandering van tooueel, schijnbaar veel sterker dan gewoonlijk. In Isis deelt Dr. Hartogli Ueijs van Zouteveen het volgende mede: Om proefondervindelijk de vraag te beslissen of de insectenetende planten van haar di»rl. voedsel nut hebben, dan wel of zij zonder <1-1 even goed gedijen als daarmede, plantte Dr. Francis Darwin (zoon van Charles Darwin) in Juni 1877 ongeveer 200 plauteu van Drosera roiundifolia in met mos gevulde schotels, welke door een houten dwarsrand in twee helften verdeeld waren. De schotels werden inet gaas bedekt, opdat de planten niet uit zichzelvu insecten zouden kunnen vangen, en de planten van de eene helft van eiken schotel van tijd tot tijd met kleine stukjes gedroogd vleesch van ongeveer 72 milligram gevoederd, terwijl de planten van de audete helft geen dierlijk voedsel ontvingen. Reeds in de maand Juli zagen de planteu, welke gevoederd waren, er weliger en frisschnr groen uit dan de andere. Deze sterkere chloro- phvlvorming ging, gelijk zoowel uit microsco pisch onderzoek als uit rle veigelijking vau het gewicht der gedroogde bladeren niet dat van bladeren van niet gevoederde planten bleek, met een vermeerderde vorming van cellulose gepaard, üe gevoederde planten ontwikkelden alle talrijker en krachtiger bloemstelen. Het aantal daarvan stond in Augustus tot dat bij de niet gevoederde planteu als '140 100. Eveneeus verhield zich het respectieve aantal bladeren als 130 100. Het voornaamste verschil openbaarde ziclt eehterbij het onderzoek der zaden. Het aantal zaatldo.ozen der gevoederde planten stond tot dat der niet, gevoederde als 194 100; liet gemiddeld aantal zaden in elke zaaddoos als 122: 100; het gemiddeld gewicht als 157: 100; het gelteele aantal voortgebrachte zaden als 241:100 en het gelteele gewicht der zaden als 379 100. liet dierlijk voedsel schijnt zich

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3