Bjniieiilaiiftsclie Berlciiten. Gemengde Berichten. SCHIEDAM, C September 1879. De officieele gids voor de Arnhemsche tentoonstelling geeft in zijn nummer van gisteren een nette afbeelding van de étalage der firma Daniël Visser Zonendistillateurs alhier. De heer H. W. Greutzberg predikaut bij de Hervormde Gemeente alhier is voor de vacature bij die gemeente te Harliugen de eerste op h'et drietal geplaatst. JU Donderdagn'amiddag was de metselaar R. Kavelaar op de boerderij van den bouwman Suiker aan de Nieuwe Haven bezig een bint- laag te stellen, toen plotseling de bint uitschoot, waardoor Kavelaar viel en op een hoop puin nederkwam. Hij werd zwaar gekneusd in een vigilante naar zijn woning in de Groene Laan vervoerd. Naar wij vernemen is zijn toestand thans vrij wel. Gisterenavond stond het 3Vsjarig zoontje van den heer .T. Zeilstra aan de Hoofdstraat alhier op de achterbovenkamer voor het open geschoven raam waarvoor een hor was geplaatst, toen plotseling die hor er onder uitschoot, waardoor het kind teveel overwicht kreeg, het raam uittuimelde en op de plaats terechtkwam. Hoewel het kind oogenschynlyk aan het lichaam niet veel letsel heeft bekomen is het ernstig aan het hoofd gekwetst. Na in de ouderlijke woning gebracht te zijn werd door den heer Dri P. "Van Waas geneeskundige hulp verleend. De toestand van het kind was heden nog al redelijk. Hij vonnis tier Itafigsche rechtbank van 20 Juni •1877 werd de lieer De P., procedeóremle tegen de Alg. Commissie van likwidatie der -/aken betrellendo de voormalige wees- en momboii kamers, erkend als rechthebbende op zekere boedels die ter Schiedamsche weeskamer zouden zijn gebracht en beheerd, hij dat vonnis werden tekorten vastgesteld, welke ontstaan Zouden zijn na 1 Juli 1809, terwijl in 18 lö bet richtig beheer weder, hervat svertl. Gedurende dat gemelde tijdvak waren weesmeestei s de h. h. P. M., D. v. E. en W. v. Ti. De heer De P. vorderde nu krachtens dat vonnis, hetwelk in kracht van gewijsde was ge gaan, voor de helft dio tekorten op van den zoon van wijlen den heer P. M., den heer C. J. M. te Schie dam, als zijnde diens erfgenaam voor tie helft. Deze vordering 'weid gisteren bepleit. "Voor den eischer De P.,'de erkende rechthebbende op de boedels, trad op* Mr. Van Houten, uit 's llage. PI. beweerde in hoofdzaak dat het vonnis der Hnagsehe rechtbank hem tot titel strekte tegen dén gedaagde, waartegen deze te bewijzen had indien hij meende desniettemin tot betaling niet verplicht te zijn. Hij had alles bewezen wat hij moest. Het ontstaan van het tekort tusschen 1809 en 1813, en het weesmees terschap dev drie genoemden, onder welke dus des gedaagden vader, stonde» vast. en tekorten moesten dus ontstaan zijn door schuld of nalatigheid o. a. van genoemden heer P. M. Voor vergoeding dier tekorten was elk der weesmeesters hoofdelijk aansprakelijk, en daar de heer M. overleden was, moest diens zoon, erfgenaam voor de helft, de helft betalen. Ten betoogc der hoofdelijkheid voerde pi, aan dat het Wetb. Nap. ingericht voor liet kon. Holland hier gold, 'én daarvan de artt, 383 en 910 toepasselijk waren, als bepalende, de hoofdelijkheid voor voogden -en voor adininistiateuren. Dat do erfgenaam evenzeer aansprakelijk was achtte p). onbetwistbaar, omdat in den regel nlle vermogensrechtelijke plichten vererven. Voor den gedaagde trad op Mr. Doder. Na betwist to hebben dat er ooit boedels als de genoemde ter Scliied. weeskamer opgebracht waren, bestieed hij vooreerst de gevraagde som, als in strijd met des eisehers eigen sustcmi. Deze toch erkende dat 60 pet. veratitwo-rd was, 40 pet. bleef dos over en nu' viel gemikkehjk mt te rekenen dat do eischer minstens ruim f48000 te veel vroeg. De reden hiervan was dat eischer de tiercecring buiten annmeiking liet, die hier behoorde te gelden, omdat do erfgenaam op niets meer recht had dan een richtig doorgezet beheer zou hebben opgeleverd, PI. was voorts mede van oordeel dat liet aange haalde Wetb. hier gold, doch niet de genoemde artt. dio met de zaak niets (te maken hadden, doch alleen 387, hetwelk bepaalde dat men den weesmeester -vaneen wegens bedrog en verregaande achteloosheid mocht aanspreken, waarvan men dus het bewijs te leveren had, hetgeen hier niet geschied was. Noch naar art. 387, noch naar het gemeene recht kwam de vraag naar solidariteit te pas, ieder toch moet de geheele schade vergoeden, door zijn persoonlijke daad berok kend, mits deze bewezen worde. Doch men kon dat ook niet bewijzen wijl de Sollied, weesmeester niet beheerde, hetgeen door den secrotatis van weesmees- teren geschiedde, die de comptabele beboerende ambtenaar was, gelyk pi. uit oude akten poogde te bewijzen. Ten slotte beweerde pl. dat m geen geval de eifge- naam aansprakelijk was. Alle verplichtingen toch werden geregeld door do ,,wet van 1852, Stil. 45, waarvan art. 8 uit. van strikte uitlegging zijnde, alleen op de vioegere besturen of.commissicn verhaal gaf, zonder dat men hier uitbreiden mocht tot erfgenamen, dio, zelfs al wilden -zij gebruik maken van het recht van beraad en boodelsclirijwng, het bestaan van mogelijke tekorten niet eens zouden mogen onderzoeken. Uitspraak 29 September, Naai het Vaderland van goederhand ver neemt, is Z. M. i!e Koning voornemens om, tot aanmoediging van leger, schutterij en weer baarheid, in het aanstaande jaar een algemeenen schietwedstrijd te doen houden op de Wijg- chelsche heide nabij het Loo. Ter gelegenheid van het jongste bezoek van Z. K. H. Prins Frederik te Berlijn, werd o. a. Dinsdag aldaar een groote parade gehou den. Z. K. H. vergezelde den Keizer bij dit militaire schouwspel en zat toen. ondanks Zijn hoogen ouderdom, ruim 2!/s uur in den zadel. Toen Keizer Wilhelm Woensdag ochtend te 7 uren naar Koningsbergen vertrok, had Z. K. II. Prins Frederik hein te voren reeds een afscheidsbezoek gebracht. {Dagblad.) Door wijlen mevr. M. W. G. v. d. Pot, wed. van den heer L. Twiss, is gelegateerd aan de Ned. Ilerv, diaconie te Rotterdam en te 's-Gravenhage, ieder de som vati f2000. Door burgemeester en wethouders van den Haag is aan den raad aldaar voorgesteld, om den prijs van het gas met '1 Januari a. s. van 40 tot 9 cents per M1 te verminderen. Zoodra de behouden;- aankomst der Zweedscheexpeditie in Japan te Amsterdam bekend werd, hebben aile Noorsche en Zweed- sche schepen,' zoowel in het dok als in de houthaven aldaar liggende, de nationale vlag geheschen. Als een staaltje van wat het Maleisch op de ontnuchtering van een dronken man ver mag, vermeldt het Leid. Dagll. het volgende Op zeker dorp niet ver van Leiden was het voor de »lieve jeugd" vacantie. De straat ver ving de schoolbank. Op de schoolbaan was het rustig en stil, op de straat des te leven diger. Het volkje genoot naar hartelust en greep elke gelegenheid aau om zich daar schadeloos te stellen voor al het harde, dat de schoolbank aankleeft. Op zekeren dag au, dat »de hoop des vadeilands" weer aan 't pleizieren was, ver schijnt ero vreugduit eene naburige ge meente een dronken man. Zij confisqueert hem en maakt het hem op zijne waggelende beeuen vrij lastig. Weldra klinkt Heye's liedje: s> Rechtop van lijf, rechtop van ziel, Dat is een stand naar mijn behagen." Deze woorden schijnen op den jeneverbroer eene electtische werking uit te oelenen, waut eensklaps werpt bij -zijn pakje van zich en zal er met zijn stevigen knuppel op inslaan. Daar dit tooneeltje in de nabijheid van de woning van den burgemeester voorvalt, is deze weidia waar hij wezen moet ett plaatst zich \oor den Bacchusvriend. Deze geeft uu aan zijn overkropt gemoed lucht in eene reeks Maleische woorden, waarop de burgemeester hem ook in 't Maleisch ten dienste staat. Als werd hij door eene vreemde macht aan gegrepen kijkt onze vriend verbaasd op, en weet niet, boe hij 't heeft, nu hij ook in 't Maleisch toegesjproken wordt, 's Mans woede was voorby, en weldra blykt het, dat er een oud Indisch kapitein tegenover een oud Indisch soldaat staat,-die ongeveer gel'yktydig gediend hebben. Supérieur en inférieur gaven elkaar de hand en rustig vervolgde de laatste zijn weg, Ovcrscltie. Tot wethouder in deze ge* meente is herbenoemd de heer P. Hooger- brugge Jz. Scliiebrock. Door den Gemeenteraad ia de heer II. Nicolaas herkozen als wethouder. Rotterdam. De uitslag van den schaak wedstrijd van het Nederlandsche Schaakbond is, dat de eerste prijs is behaald door den heer C. E. A. Dttpré, alhier, met 5 punten. Om den tweeden en derden prijs moet worden overgespeeld door de heeren P. W. Van de Kamer te Middelburg en C. Messemaker te Gouda, elk met 3Vo punten, terwijl met 3 punten de vierde prijs is ten deel gevallen aan deu heer J. F. Malta, alhier. liet zal den schaak liefhebbers zeker aange* naam zijtt te vernemen, dat de Weslminslef Papers, die men zoo ongaarne ten grave zag dalen, eeu vaardigen opvolger hebben gevon den. Een paor dagen geleden verscheen te Louden de Chess Monthlyeen maandblad, dat onder redactie staat van J. II. Zukertort en L. Hotter, namen die voor de degelijkheid van het werk een waarborg zijn. De eerste aflevering, 32 bladzijden groot, maakt dan ook teeds een zeer guustigen indruk. Zij behelst, behalve een maandoverzicht, pavtijen tusschen Anderssen, Morphy, Blackburne, Mason, Potter, Paulsen, enz., gespeelde eindspeieu, theorie van het eind spel en problernata. De uitgevers Dean Son hebben voor eene nette uitvoering gezorgd. (iV. Tl. Ct.) Balk. In den tuin van de weduwe S, Tromp, alhier, staat een morelleboom, die dit jaar reeds vruchten gedragen heeft, opnieuw in vollen bloei. De obelisk van Cleopatra, die op de nieuwe Thameskade werd opgericht, is schoon gemaakt en afgewerkt. Het werk is uitgevoerd door Henry Browning, die eerst alle vuil heeft veiwjjderd, en daarna de naald heeft besmeerd met een compositie van zijn eigen vinding, waardoor de verwerende invloed van water en lucht wordt voorkomen. De majoor Edmund Hofmeister heeft, op kosten van zckeie vcreeniging van kiijgskun-* digen te Weenen, eene studie uitgegeven over Mozes en Moltke. De veldtocht van deu eerste, die met 600,000 strijdeis uit Egypte naar Kanaïtn trok wordt al= een meesterstuk van krijgskunst beschouwd en aan eeu critisch on derzoek onderworpen. In het badhuis te Elster hoorde men plotseling uit eeu der vertrekkeu, waarin eene dame een modderbad nam, luidde angstkreten, waaraan nog kracht werd bygezet door heftig gelui. Men opende de deur: met door..angst verwrongen gelaat, in een kostuum geenszins geschikt om bezoekeis te ontvangen, van top tot teen met slijk bespat, met wijd openstaande oogen en deu wijsvinger op het water, stond daar de damo. »Eene slang!" riep ze in een toestand, die aan bezwijming grensde. Eenige oogeublikkeu later kwam het voorwerp te voorschijn dat tot het ontzettend voorval aanleiding had gegeven. Het bleek een 'valsche haarvlecht te zijn. De '100e verjaavdag der geboorte van den Deenschen dichter Oelenschlagerzal 'lANovernber ek. feestelijk gevierd worden. In den Koninklijken Schouwburg te Kopenhagen zal bij deze ge legenheid zijn drama Dina worden opgevoerd. Uit Glasgow wordt van den 2den Sep tember het volgende geroeid: Sedert de laatste 12 uren woedt eene zware storm, vergezeld van wind en regen, over het westen van Schotland. De gezagvoerders der

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2