fijitEilanJscle Berlehttn. 'Bim8'nlaBaseltê"~BëriciffêT van Maandag 8 September 1879. BELUI E. De Opinion libérale te Namen meldt, dat de bisschop van Namen, msgr. Gravez, na eene hoogst belangrijke briefwisseling tusschen hem en den Heiligen Stoel, zijn ontslag zou hebben aangeboden; het is nog we! niet aangenomen, maar tot het benoemen van eencoadjutor zou stellig besloten zijn. Het clericale orgaan te Namen, de Ami de Orire, spreekt wel is waar ten stelligste dit bericht tegen,, maar als teeken des tijds blijft de mededeeling van het liberale blad vooral daarom merkwaardig, omdat ook ten aanzien van den Doornikschen bisschop, msgr. Dumont, de clericale pers diens ontslag zoo lang mogelijk heeft tegengesproken, terwijl de juistheid van het bericht later door de feiten volkomen be vestigd werd. De felle tegenstand der Belgische bis'choppen tegen de nieuwe onderwijswet strookt, gelijk bekend is, geenszins met de inzichten van het Vaticaaö, en nadat de tusschen- komst van den nuntius te Brussel nagenoeg zonder invloed bleef op de houding der bisschop pen, zou 't zeker vei re van onwaarschijnlijk zjjn, dat een directe gedachtenwisseling tusschen het Vaticaan en elk der bisschoppen gevolgd was, welke met het ontslag der heftigslen ouder hen eindigde. Het Ministerie van Onderwijs in België heeft ten behoeve van eenige Normaalscholen onlangs ingeteekend op vijf exemplaren van Noord en Zuid, Taalkundig Tijdschrift voor de beide Nederlanden. F R A N K It IJ K. Naar men verneemt, zal bij de herstemming te Bordeaux Ranc als kandidaat tegen Blanqui optreden. Ranc was reeds vroeger te Parijs tot afgevaardigde gekozen, maar hij had toen de vlucht genomen, omdat men hem dacht te vervolgen wegens deelneming aan de commune. Na de commune is hij teruggekeerd ep sedeit is hij medewerker van de République Francaise. Volgens de République Francaise is de bisschop van Grenoble voor den Raad vau State gedaagd wegens ambtsmisbruik, omdat hij de kerk te la Salette tot eene basiliek ge wijd heeft, zonder de Pauselijke bul betreffende de verheffing dier kerk der Regeeiing aan te bieden. DUITSC1ILAX D. Volgens de Berliner Banen Courier heeft het van zekere zijdeter sprake gebrachte denkbeeld, om in 1885 te Berlijn eene wereld tentoonstelling te houdenin beginsel de goedkeui ing des Duitschen Keizers verworven. Reeds werden hem ontwerpen voor liet te bouwen tentoonstellingsgebouw voorgelegd, waarmede hij zijne hooge ingenomenheid te kennen gaf. T R K IJ E. Ten onrechte is gemeld, dat de zitting der Turksch-Grieksche conferentie tot Zaterdag is uitgesteld en dat Griekenland de mogendheden heeft geraadpleegd over de Turksche. uitlegging vau het 13de protocol. De Grieksche commissa rissen hebben last, een bevestigend of weigerend antwoord te verlangen op hunne verklaring, dat het 13de protocol de grondstag der discussie moet z\jn. De onderhaudelingeu zouden vermoe- delijk binnenkort worden afgebroken. AMERIKA. Eene te New-York uit Havanna ontvangen depêche, dd. 3 dezer, bevat, dat het Spaansehe gouvernement per telegraaf heeft gemeld, dat het dadelijk 20,000 man troepen eadenoodige gelden zal overzenden, om de rust op Cuba te handhaven. SCHIEDAM, C September 1879. Met één stem meerderheid heeft de ge meenteraad van, Ylissingen besloten, »om ter advies in handen eener commissie te stellen een voorstel van dr. Van den Beke Callenfels, strekkende om eene verordening te maken waarbij het aantal tapperijen beperkt wordt". Dinsdag jl. werd in het kamp bij Bussum een proef genomen met een soeppoeder, door den heer C. Donker uit Haarlem bereid uit vleesch, rijst en groenten. De berichtgever meldt, dat in tègenwoordigheid o. a. van den komman- dant-kolonel baron Van Boekop, in elf minuten van dat poeder met koud water een voedzame soep voor 8 man gereed werd gemaakt, en dat de kosten voor 8 man niet hooger dan 80 a 85 cent komen. In de Friesche Cour. is eergisteren een koddige drukfout hersteld. Iu het vorig nommer stond: »dat de gemeenteraad van Leeuwarde- radeel is overgegaan tot vernietiging door ver scheuring van de in 1871 gekozen raadsleden." Uil moet ziju »van de stembriefjes der id 1877 gekozen laadsleden."- Iu de Chronijh van Metlemblik, door Dirk Burger van Schoorl, vindt men o. a. een »ver- haal van de Compagniën in de Vereenigde Nederlandsche Provinciën, in het jaar 1720 opgericht". Aan dat verhaal" ontleent de 11. en N. Ct. het volgende over de nCornmprcie-compagnie te Utiecht", als een bewijs te meer, dat ook in de vorige eeuw de Schwindel niets vreemds was nDe Edelmogende Heeren, Staten der Pro vincie van Utrecht dan, verleenden octrooi aan deze Compagnie, >om, met uitsluiting van alle andere compagnieschappen, gedurende dertig jaren, binnen hare Provincie te commerciéei en, te assureeren, te beleenen, en te houden een wisselbank en loterije" voor welk octrooi i>zal worden betaald vijf gulden per actie in het jaar". Het kapitaal van. deze Compagnie zal bestaan in tien millioen, verdeeld in tienduizend actiën, *ad duizend gulden yder actie". De stortingen hadden plaats: op 1" October e. k. 5 n'0, eu voorts de overige 90 o/0 van zes maanden tot zes maanden, ïindien dat bij de Bewind hebberen noodig bevonden werd." Zeven »Be- windhebbers" werden aangesteld, die ïjaariijks duizend Rijxdaalders als tractement genoten." Die Bewindhebbers mochten in andere steden sde nodige correspondenten aanstellen, en be- leeuingen doen, binnen eu buiten de Provincie, op goederen, obligation, eu actiën van deze Compaguie; wisselbrieven discompteren; assu reeren op schepen, goederen, huizen, molens, enz.; en, de penningen van de Compagnie, naar haar beste weten en gewisse, binnen en buiten de Provincie, ten meesten voordeele van de Compagnie employeren". Zij moesten saau de Participanten oeae uilüeelingdoen van zes percent in het jaar, of zestig gulden per actie, (wel meer, maar niet minder); de'eeiste uit- deeling van zestig gulden zou worden gedaan op 1» January 1722." iBij deze gelegenheid zou »Utrecht to~t een zeestad" worden gemaakt, door een kanaal, - loopende van Utrecht naar de Eem, en verder naar de Zuiderzee, som alzoo met zware zee schepen tot voor die stad te kunnen opkomen." Het zou lang worden 4644 roedendiep twaalf a vijftien voet, en twee h driehonderd voet breedeen nauwkeurige kaart van dit prach tige kanaal is te vinden in het genoemde ■oPraallooneel'. Twee honderd twee en dertig morgen land, voor deze vaart benoodigd, zou den op taxatie van Hun Edelmogenden, door de Compagnie aan de Eigenaars moeten worden vergoed. Al de provinciale domeinen, op 1600 roeden aan beide zijden uit de vaart gelegen, i zouden aan de Compagnie worden afgestaan »om dezelve te cultiveren, te beplanten, te venen eu uit te graven, zoo als de Compagnie zal te rade worden." De revenuen vau den tol op schepen en goederen kwam ten bate van de Compagnie; die tol mocht bedragen sten minste een half percent van de waardy dei daar passeerende schepen of goederenof zoo veel hooger als goed bevonden zal worden." De Compagnie had nog daarenboven de macht »orn de nodige bediendens, beurtschippers, enz. aau te stellen," alles voor den tyd van dertig jaren. Zij mocht ook, ïgeinnundeerde of lage landen, in de Piovineie gelegen, acquireren, ef met .de Eigenaars zich daarover verstaan, om die droog en bruikbaar te maken. Eindelijk, opdat er niets zou zijn vei gelen, zouden de Bewindhebberen, sten profijte van de Compag nie, binnen vde-Provincie Utrecht,-mogen op richten en houden, zodanige jLoterij en Lotc- rijen, als zij zullen raadzaam oordeelen, mits aan de Aalmoezenierskamer der Stad Utrecht gevende, jaarlijks Twaalf Duizend Guldens." »De inschrijvingen", zegt de clironijkschrijver, geschiedden statig, met een prachtigen luister en veel deftigheid. Het voetvolk was in de wapenen; en nadat de troepen gerangeerd waien, plaatste men achter de Infanterie,' de Cavallerie fnet uitgetogen sabels; en tusschen deze beiden passeerden de Inteekenaars naar de Zaal, alwaar de koffers geplaatst waren, om de inteekeningen in te werpen, gaande de eene deur in rn de andere weêr uit, zoodat zulks inet goede Ordere, en zonder gedrang ge schiedde. Een gedeelte van den Dom, voor heen onvergewaaid, 5was geschikt tot eene beurs, en zoo zag men vervolgens aldaar, grote toevloed vau Personen, dezen om huunen Handel voort te zetten, genen om dien toeloop eu die menigte op de beurs, als daar iets nieuws zijnde, te zien." Zoo werd svan deze Com pagnie, als over de geheele provincie werkende, en door de Staten geoctroyeerd, veel gerucht gemaakt; en de actiën werden met goed avans veikogt. Daar was ook reden voor, want óp 1". Januari) 1722 zou reeds zestig gulden op iedere aktie worden te goed gedaan; en dat van een inleg van honderd gulden! »Erwerd," zegt de Chronijksehrijvcr, vniet bijgezegd, of dit van het Kapitaal ofte wel van de "Winste" zou worden betaald. »Eu wat was het einde? sliet bleek ook hier," zegt de schrijver, ïtlat de kortste Razernij de beste is. Door een stormwind schielijk voortgedreveu, moest ze," zoodra ieder wat uit zijne oogen begon te zien, svan de hoogte in de laagte nederploffen." Het duurde dan ook zeer kort, of de meeste aktiën, van de kleine steden, waren bijna woor geèn geld te slijten. Spoedig werd er de spot meê gedreven 1 »en," wordt uitdrukkelijk gezegd, »het is on,-. Bijvoegsel van de Sehiedamsche Courant, P 1

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5