lerhimu ütcieliit Hlmïi "ZtBtljiiMïi. Gemengde Berichten, 1? Tïen- irbe- k te ieen issie ens, voe- dus Ook dit 5 of der ider /an ge en- ma ore em en. •de de iet ag ïrs hij )r- en ;e- ijl s- ït n it n e a t •verklaring met - blijdschap. De Minister van Bmnenlandsche 1 ZakenJhr. Six, verklaarde dat de voorbereiding- der invoering van de schoolwet nog tijd sou kosten. Een bepaalden termijn kon hij niet noemen. Zoodra de voor bereiding gereed was en ronder te wachten op de aannemicg der middelen tot versterking der schatkist, ml hij de middelen aanvragen, tot uitvoering der wet uoodig. De heer des Amorie van der Hoeven constateerde nog, dat dit kabinet is een zuiver liberaal kabinet. Voor zijne richting aanvaardde hij den strijd en zou hij cassatie aanteekenen tegen de wet van 1878. Het amendement van den heer Elout werd verworpen met 57 tegen 15, en de para graaf betreffende het onderwijs aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. Het geheele adres werd daarop aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. .Jé SCHIEDAM, 25 September 1879. Op het achttal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente te Voor schoten, komt voor de heer M. Hoog, predikant bij die gemeente alhier. Door de geneeskundige commissie te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer A. N. Erkelens, officier van gezondheid le klasse. Gisteren middag, ten circa half drie ure, is de nieuwe schroefstoomboot Maasnymph 111 van Rotterdam komende, op de beide alhier ten anker en aan elkander vastgemeerde fregat schepen Maassluis en Gijsbertus Hermanns ge- loopen. De boot, in tegenwoordigheid van onder scheidene heereD, haar proeftocht doende, kon hare vaart niet spoedig genoeg stoppen toea zy bij genoemde schepen kwam, die door den feilen wind heen en weer lagen te gieren en het vaarwater versperden. De Haasnymph III heeft door deze aanvaring veel geleden, de mast, pijp, verschansing, stuurrad, alles is kort en klein, ook de machine moet geleden hebben. De boot zelve is bovendien nog zwaar lek be- zyden het Oostèrhavenhoofd ineen ondiepe geul gebracht, waar zij tot nog toe half vol water zit. Een man der ekwipage is licht gekwetst. Heden morgen is bovengenoemd fregatschip Gijbertus Hermanns door het vau Rotterdam komende en naar zee gaande stoomschip Wylerton, van de Rotterdamsche Lloyd, aan gevaren, waardoor eerstgeraeld schip den kluiver boom verloor en nog eenige schade aan den voorsteven bekwam. Den 26 Sept a. s. zullen de miliciens van het wapen der infanterie, lichting '1878, met groot verlof vertrekken. Bij Zr. Ms. besluit van 30 Aug jl, no. 21 zij n goedgekeurd de statuten der vereeni- ging ten behoeve der Roomsch-Katholieke mili tairen te 's Gravenhage. Die vereeniging stelt zich ten doel: bevordering van godsdienst en zedelijkheid onder de Roomsch-Katholieke mili tairen, die te 's Gravenhage in werkelyken dienst zijn. Om dat doel te bereiken zal de vereeniging zich beijveren om ten gerieve der Roomsch- Katholieke militairen voldoende lokalen door aankoop of huur te verkrijgen en beschikbaar te stellen en van het noodige meubilair en gerief te voorzien. Men schry ft aan het Utr. Dgbl. uit 's Hage: »Met zekerheid kan ik u melden, dat het wetsontwerp v tot beteugeling van het drank misbruik spoedig na de behandeling van de begrooting zal worden ingediend. Het ontwerp zal slechts enkele bepalingen bevatten. De voornaamste daarvan zullen de goedkeuring wegdragen van allen, die van het '^onderwerp een studie hebben gemaakt. De I Minister zal in de eerste plaats voorstellen voortaan by de wet het beroep van sljjter on- vereenigbaar te verklaren met de uitoefening van elk ander bedryf en in de tweede plaats een niet onaanzienlijke vermeerdering voor stellen van de som, die de drankverkooper als patent zal moeten betalen. De Minister schijnt niet voornemens in zijn ontwerp eeu speciaal verbod op te nemen tegen het vervalschen van alcoholische dranken met zwavelzuur of andere schadelijke stollen. De Grouingsche studenten vieren deze wepk het 265-jarig bestaan vau hunne universi teit. Ofschoon elk lustrum feestelijk gevierd wordt, geschied het ditmaal met bijzondereu luister eu niet zonder ledeu. Nadat jaren lang het voortbestaan van de Groninger Hoogeschool ernstig bedreigd werd, is dat bestaan na het totstandkomen van de nieuwe wet op het Hoo- ger Onderwijs niet alleen verzekerd, maar doen zich ook allerlei kenteekenen van hernieuwden bloei voor. Geen wonder, dat zoowel de studen ten als de burgerij thans met meer opgewektheid aan de feestvreugde deelnemen dan bij vorige gelegenheden. Maandagavond werden de feesten plechtig ingewijd in de Martinikei k met een feestrede van den hoogleeraar. Hecker, die wees op de macht der herinnering, »die het leven geeft aan de poëzie en de poozie aan het leven." Die herinnering was ook de ziel van dit feest, dat zoo velen uit alle oorden des 'Vaderlands bijeenbracht. De rede van den hoogleeraar werd afgewisseld door muziekuitvoeringen van de ge mengde zangvereeniging Gruno. Na afloop van de plechtigheid in de kerk werd aan de reu- nisten in de sociëteit Harmonie door de leden van het studentencorps een serenade gebracht. Heden is het de groote dag van de mas kerade, voorstellende sden intocht van Graaf Edzurd van Oost-Friesland en gevolg binnen Groningen in het jaar 1506." De hoofdpersoon, Edzard I, Circksena (den gróte) tho Greetsyhl, Norden, Berum, Aurich, Stickhuesen, Lehr en Embden, grave tho Oost- Freesland, wordt voorgesteld door den heer W. Alberda van Eekenstein. Het tijdperk, waarin de maskerade de toeschouwers, verplaatst, leent zich tot byzonder fraaie eu sierlijke kostumen, die dan ook, bij dezen optocht ruimschoots vertegenwoordigd zijn. Op de lijst der bekroningen, toegekend door de jury der internationale tentoonstelling van kunst te Munchen, vindt men twee Neder- landsche schilders vermeldW. H. Mesdag als bekroond met de medaille 2de klasse, en Maris als begiftigd met een eerediploma. De heer Damm en drie reisgenooten, die Maandagmiddag met den ballon de Nederlanden te Amsterdam zijn opgestegen, hebben ongeveer twee uren in hoogere sferen vertoefd en zijn, na de Zuiderzee dwars te hebben overgestoken, zonder eenige stoornis te Nunspeet bij Harder wijk nedergedaald. De schuwheid van de leeuwin in den Amsterdamschen dierentuin maakte het onmo gelijk vooralsnog na te gaan hoeveel welpen zij geworpen had. Thans, nu de gelukkige moeder weder wat kalmer wordt, naarmate haar kroost voorspoedig schijnt te groeien, is het voor den onderdirecteur van het genoot schap mogelijk geworden nu en dan een blik in de kraamkamer te werpen. Het is dan nu ook zeker, dat er drie jonge leeuwen geboren zijn. De beide andere leeuwen, het vorige jaar in Artis geboren, zijn haast volwassen en beloven prachtige exemplaren te worden. Zij zijn vrij mak en eten uit de hand van hun oppasser. De Saksische aardappelen worden per kilo verkocht. Onze Hollandsehe gewoonte brengt mede ze per mud te koopen. Dit echter is in het nadeel der koopers: het half mud wordt gerekend op 35 kilo, maar stort men die hoe veelheid aardappelen in een zak voor een half mud, dan blijft er wel een half spint over. Men doe er zijn voordeel mede. (Amh, Gt Vluardingen. Niettegenstaande de ver mindering in prijs van het slachtvee, bleven de slachters alhier het vieesch op denzelfden hoogen prijs houden, en niets baatte om hen daarvan af te brengen. Thans hebben zij echter eene gevoelige les ontvangen, want eenige par- ticuiiueu alhier hebben zich ondeiling ver bonden om beste koeien te slachten en het vieesch tot verminderden prijs te verkoopen. Verleden week nu hebben zij hunne eerste koeien geslacht. De toeloop van koopéis was al dadelijk zóó groot, dat binnen enkele uren alles verkocht was. Zij hebben den pi ijs 10 ct. per Vs kilo minder gesteld dan de slachters en verkoopen thans tot 50 ct. per y» kilo. Natuuilijk dat de/o maatregel groote schade doet aan de oude slachteis, die nu eindelijk ook hunne prijzen met 5 ct. vermindei den. IN. v. d. 3.) Goriuchem. Er worden in deze gemeente door eenige ondernemende burgers pogingen in 'twerk gesteld om een coöperatieve slachterij op te richten. Evenals elders, eischen ook daar de slachters hooge vleeschprijzen, niettegen staande het vee veel goedkooper is dan voor eenige maanden. Utrecht. Dinsdag namiddag is door den rijksveldwachter C., gestationeerd te Rijzenburg, ontdekt, aangehouden en alhier binnengebracht een meisje, de dienstbode Petronella Hoeben, 21 jaren, geboren te Sambeek, die sedert 5 weken haren dienst heimelijk had verlaten en sedert dien tijd in de bosschen in de omstreken van Driebergen, Zeist en Rijzenburg zich heeft opgehouden. In al dien tijd beweert zij geen vopdsel genoten te hebben, slechts enkele teugen water. Zij zag er zeer treurig en ver vallen uit. Eenige kleine onaangenaamheden in of over haren dienst, daarbij oudervrees, moeten de oorzaak geweest zijn van haar verdwijnen. In 't Politieblad was zij op verzoek van den, burgemeester van Sambeek als vermist op gegeven, Haar vader was uit N.-Brabant te dezer stede gekomen om haar af te halen. Zij was toen reeds verdwenen; zij heeft een dag of acht gediend bij den heer L. alhier. Prins Bismarck wordt, ter gelegenheid van zijn bezoek te "Weenenmet eerbewijzen overladen eu niemand trekt op het oogenblik in da Oostenrijksche hoofstad meer de aandacht dan hij. Het Nette Wiener Tageblatt verscheen zelfs met twee portretten van den Rijkskanselier, het een voorstellende den heer Von Bismarck zooals hij èr uitzag in het jaar 1852, het andere voorstellende den tegenwoordigen Prins. De" vergelijking van beide portretten is, volgens personen die ze gezien hebben, zeer belangwek kend. De energieke en vastberaden trek rondom de wenkbrouwen en de uitdrukking van het oog z'y'n geheel gebleven, overigens kan men het gelaat nauwelijks meer herkennen. Op het por tret van 1852 ziet men b. v. nog een dichten ringbaard, die sedert geheel verdween. Yan den weelderigen haardos van toen zijn alleen nog maar de historisch geworden drie haartjes ovéri Naar aanleiding van verschillende inbe slagnemingen van wild te Parys, verhaalt de Rappel de volgende anecdote: Eene vouw, in de gewone dracht eener minne, ging dezer dagen da barrière van Neuilly door en werd door den commies aangehouden. zLaat uw kleine eens zienzeide hy. Het arme ding slaapt antwoordde de vrouw. Doch de com mies bleef op zijn stuk staan en vond in de windselen een haas, drie patrijzen en een konijn. De smokkelaarster was verraden geworden door iemand, die haar een briefje op den rug had gespeld met de woorden: ïHet kind is ver boden waar." - Uit alle landen hoort men klachten, dat het aantal hazen, patrijzen en ander wild dit jaar bijzonder gering is, hetgeen waarsehynlyk te wijten is aan het ongunstige weder.- Naar aanleiding daarvan richt de Duitsclte geleerde Dr. Karl Rusz in zijn weekblad 2sis eeu verzoek aan alle jachtliefhebbers, om in dit jachtseizoen in 't geheel geeu Imzen of patrijzen te schieten. Wanneer aan dat verzoek niet wordt voldaan, zullen, naar hij vreest, die dieren geheel woiden uitgeioeid. In het park van den heer Broet te Pierrelatteiu Fiankrijk, werden de/er ducen 900 doode vogeh gevonden, die door den blik sem waien getroffen. Op onderscheidene plaatsen nam men hetzelfde waar, soms nog ingrootere mate. Chr. Ger. Gemeente. Roomsch-Katholieke Kerk. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 September, Alexander Aloysius Gornelis, zoon van G. Rens en K. Lens, Over- schiescke Weg. Ilendrika, dochter van J. Mak en W. "Wensvoort, Gasstraat, 24. Thomas, zoon van P. F. Van der Hammen en H. Kooijman, Schie. Pieter, zoon van A. Van der Bil en II. Tromp, Roosbeek. Overleden: 23 September. Margaretha Groeneveld, oud 20 jaren en 1 maand, Singel. Maarten Nesse, oud 48 jaren èn 3 maanden, Broersveld. Rogge: per 2100 kilo Pernau f207 6/w. Gerstper 1950 kilo Lijflandsche f G/w.dito f 176 3/m.; Pernau f190 Ct. Üloutwynf'10 per hectol. Gt. Jenever: Amsterd. proef, f 14 ,a f 141/» per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.70 per ketel. By de Schiedamsche Spoeliug-Vereeniging, f 0.90 per ketel. ir- it, ;n ia m ia i- tóV Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Wiliemsooid (Oienjsel), I.' F. A. Yaleton, kand. Bedank t: voor Diuxperloo, A. II. L De Bol, te Hattem. Iloogeveen, O. Van Dorsson, te lierkei Schei penzecl (Gelderland)0. Van Dis, te Westmaas. Aangenomen: naar Oostzaandam, I„ R.Oldeman, te Schermerhom. Rotterdam, J. Kraijenbelt Win., te Alkmaar. De heer O. S. Adama van Scheltema, predikant bij dc llert. gemeente te Amsterdam, zal den 29 deter maand zijn 40jarige Evangeliebediening vieren. Do heer G. Boer, predikant te Ondcrkeik aan den Usel, heeft jl. Dinsdag den dag herdacht waarop hij vóór 25 jareu ut de evangeliebediening werd bevestigd. Van dien tijd lieert Fnj ruim 20 jaar m genoemde gemeente gearbeid na te toren 5 jaicn te Pernis te zijn geweest. Zondag 28 dezer zal de heer Boei kerkelijk gedachtenis vieren. Beroepen: te WildervankII. Van Hoogen, te Iloogeveen. Door den Paus is benoemd tot kanunnik van het Kathedraal kapittel van St. Jan ie 's Ilertogmbosch de heer A. \V. D. lvuppen, pastoor der parochie \au - de H. Catliarina aldaar. Tot deken van Delft en pastoor der St. Ilypohtus- kerk is benoemd de heer II. L. Spoonnan, pastoor te Delft. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM van den 25 September. NEWCASTLE, 22 Sept, ZeilklaarMarys, k. Schiedam. Londen Parys Antwerpeu '1% Rotterdam, 25 September. per 3/M. Kort. £i I f 12.03 f *2.09 (r. 100 j-U.371/,,. -47.771/» fr. 100 I r 47.30 I- 47.65 Disc. 2 2 C* 4 r ?AV -TH

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3