van Maandag 29 September 1879. Bnitenlanflsclie Berichten BinaeiiMscliE Beritbfa Il 1 T A L 1 E. Id het Venetiaansche, te Schio, ha l ilea 22steii dezer de onthulling plaats van een ge- denkteeken, dat eenig is in zijn soort. De fabrikant Alessandro Rossi liet het oprichten ter eere van zijne -werklieden, ter eere van hen, die mot hem medewerken aan Itaiie's grootheid op industrieel gebied. Giuiio Montevènle ontwierp en voltooide het. En zoo iemand, dan was hij daarvoor de man. Want deze kunstenaar, die thans eene eere plaats inneemt onder Itaiie's beeldhouwers, is een werkmanszoon en hanteerde zelf in zijn jeugd de weversspoel. Rossi's gedachte was dan ook hem als uil de ziel gegrepen, en de opdracht maakte al zijn geestdrift gaande. Met het oog op de nijverheid, door Rossi's werklieden beoefend, schiep hy het beeld van een wever-, en hij maakte daarvan geen conventioneel figuur, maar een echten Italiaanschen werkman vol kracht eu leven. Op den voet van het gedenkteeken staat: Alessandro, Jtossi, Am eijne wevers 1S70, en verder leest men er deze acht spreuken: Gelijk voor den ivecersstoel en gelijk mor God. Da toekomst lehoort aan de arbeidzame-volken. Spaarzaamheid bremjt voorspoed aan. Het kapitaal is het Kerk van piste ren,- arbeid, het kapitaal van morgen. De arbeid verheft en maakt vrij. Set Z'jn de kostbaarste overwinningen, die de arbeid schenkt. Steeds gereed om te werken voor het huisgezin, te strijden voor Italië en den Vorst. Laai onsaltijd vooruitgaande, het werk onzer vaderen in eere houden. Meer dan tienduizend vreemdelingen heb ben zich verspreid in de straten van Pompei, om het achttiende eeuwfeest van de verwoesting dier stad, door de uitbarsting van den Vesuvius, mede te vieren. Gisteren ziju de feestelijkheden geopend met een iedevoering door verschillende afgevaardigden van wetenschappelijke genoot schappen. ,E S<! i: L A A' U. De Tall Mall Gazette zegt gemachtigd te z'yn, de bewering der vreemde dagbladen te logenstraffen, als zouden er ernstige geschillen zijn ontstaan tussehen den Czarowitz en den Kroonprins van DuUschlnnd. De Londensche correspondent van de Tes ter IAoyi deelt aan zijn blad het volgende mede: »Men verzekert mij, dat de te Kaboel vermoorde Engelsclie gezant, sir Louis Napoleon Cavagnari, de natuurlijke zoon van Napoleon ,111 was. Voor de mogelijkheid dezer bewering pleit behalve de beide voornamen van den ma joor eu diens ouderdom, ook de groote gelijkenis in de trekken, die bijzonder iu liet oog valt op liet portret, dat de Illustrated Londen Bevis van Cavagnari onlangs gaf. Eigenaardige bestemming vanhet lot. De wet tige zoon vindt in Engelschen dienst den dood in het land der Zoeloes, de onwettige zoon wordt vermoord vu .Afghanistan eveneens in dienst van Eugeland, dezelfde mogendheid die den eersten Napoleon overwon en gevankelijk naar St.-IIelena voerde. E G P T E. De oneenigheirl met Abessinië loopt voor namelijk over de havens Massowah, Zeyla en Tajura. Volgens de Anti-Slavery-Society in Engeland heeft de Koning van Sjoa, vazal van Koning Jan van Abessinië, in zijn staten den slavenhandel afgeschaft. Daar deze humane maatregel geacht werd niet met de belangen van Egypte te stronken, verhinderde Egypte allen handel van Sjoa over bovengenoemde plaatsen, het land daardoor van de beschaafde wereld uitsluitende. Men verneemt, dat Turkije hulp heeft beloofd aan Egypte, ton einde althans het behoud der belangrijke haven Massowah aan dien staat te verzekeren. De bovenge noemde Anti-Slavery-Society deed dezen zomer een beroep op Lord Salisbury, orn ziju invloed te gebi uiken tot den afstand der drie havens aan Abessinië. doch ontving geen antwoord. FRAN KEIJ K. Het Journal des Tóbats maakt melding van een brief, geschreven door 11 M. Victoria aan den Keizer van Oostenrijk, waarin zij hare voldoening uitdrukt over de benoeming van baron Haymeilë tot Rijksminister van Buiten- laudsciie Zaken eu de bevestiging van de goede betrekkingen tusscheu Oostenrijk en Engeland Honderd negen gedeporteerden ziju weder aangekomen. Een menigte, op 30,000 persoueu geschat, wachtte hen af. Er heeft zich geen incident voorgedaan. De Fransche dagbladen melden, dat Koning don Luis van Portugal eeue vertaling van den Hamlet in verzen hoeft uitgegeven. RUSLAND. Het Journal de St. Tétcrsbourg logenstraft de mededeeüng van Reuters Office uit Simla, dat do Russen in een treffen niet de Turko- rnannen een vei lies van 700 man aan dooden zouden hebben geleden. Integendeel behaalden de Russen daarin een aauzielïfijk voordeel. SCHIEDAM, 27 September 15>79 Men leest in de Ilaagsche kroniek der N. Gr. Cl.: Ik heb er mij dezer dagen eens naar geïnformeerdof onze tegenwoordige Kroonpiius het paleis van zijn overleden broeder niol weldin zou betrekken. Daarbij is mij ge blekendat het paleis van wijlen 's Piinsen broeder gelieel naar de voorschriften van Prins Alexander, met het kostbaar meubilair uit de nalatenschap zijuer moeder, is gerestauieerd maar dat er van eene verplaatsing zijuer hof houding naar dat paleis geen sprake is; de Prins blijft, althans voorloopig nog, iu 't huis der de Witten; behalve de tentmecsler en de oude getiouvve portier is dan ook het gehoele personeel van wijlen den Kroonprins tegen I Jan. e. k. ontslagen; doch Prins Alexander heeft iu rle wijze, waarop dut ontslag is ver- 'leend, weder getoond welk edel hart hij bezit. Ilij heeft het personeel van zijn broeder iu het levenslang bezit gesteld vau liua tractement als pensioen. Geil. Staten van Zuid-Holland hadden den gemeentel and van Lekkerkerk bevolen de weder - oprichliug der vroeger bestaande school voor uitgebreid lager onderwijs. De gemeenteraad heeft daarop een beroep aan 'L. M. den Koning gedaau tot intrekking van genoemd besluit. Thans is bij kabinetschrijven de oprichting der gezegde school definitief gelast. Ter ver vulling der hoofdoudervvijzersbetrekking zullen sollicitanten worden opgeroepen, op een jaar- vvedde van- f 700. Ook in het Noorden des lands worden tegenwoordig veel aardappelen uit Duitschland ingevoerd, waardoor natuurlijk, bij deuougun- stigeu oogst van dit product hier te lande, buitensporige stijging van prijzeu wordt tegen-» gegaan. Dit is niet naar den zin van lien, die bij hooge prijzen hunne rekening hoopten te maken en nu wordt alles beproefd om den - invoer van aardappelen uit het buitenland, zoo mogelijk, tegen te gaan. Zoo wordt ons uit Dokkum medegedeeld, dat daar het praatje uitgestrooid wordt, dat de ingevoerde Pruisi sche aardappelen veibouvvil zijn op de slagvelden van der, Fransch Duitsclien oorlog, waar duizenden soldaten ziju begraven, zoorlat die landen nu beme«t zijn met de overblijfselen der gesneuvelden. Natuurlijk wordt nu de gevolgtrekking gemaakt, dat rnen met die aardappelen o vei blij fselen van menschen lijken eet, en dit is voeldoeijde orn de gemoederen der liehtgeioovige menigte tegen de Duitsche aaidappelen op te zetten. (N. 11. Ct.) Men schrijft aau de 'JJ. Rott. Ct. .- In een vorig noinrner werd door u mede gedeeld, hoe sommige aardappelventers in het Nooiden van ons land, door eigenbelang ge dreven, de burgers trachten arkeerig te maken van de aardappelen, die uit Duitschland worden ingevoerd, en het praatje uitstrooien, dat'die aardappelen verbouwd zijn op de slagvelden van den Fransch-Duitschon oorlog, en men eigenlijk daarmee overblijfselen van menschen- l'rjken eet. Het werd door u overbodig geacht te her inneren, dat de slagvelden van den Frausch- Duitschen oorlog in Frankrijk liggen, en dat die oorlog bijna negen jaren geleden een einde nam, omdat de redeneering omtrent de be smetting der aardvruchten u waaischijulijk te vet toescheen, om haar een wederlegging waar dig te keureu. Doch wat gebeurde nu Vrijdag morgen in dezo stad, waar dat praatje nog niet was uitgestrooid? De aardappelboer bracht mijn vrouw een proefje Iloliaudsche aardappelen, met het oog op liet opdoeu eener voorloopige provisie, en kwam vervolgeus het antwoord halen. Het antwoord luidde, dat de Saksische aardappelen betor in den smaak vielen. «Meisje, vraag mevrouw dan eens, of ze het stukje in de krant wel gelezen heeft? Daaruit kan ze zien, wat voor goed de Duitsche aaidappelen zijn." Men meldt ons van de Meeuweubaai, aan den ingang van straat Sunda, dat daar devH kapitein Swift, gezagvoerder vau het E.rgftack barkschip Islander, eenige dagen ge- ledup wier walvisscheu in den tijd van enkele uren zijn gevangen. De dieren waren, r iet van de grootste soort, maar rijk aan het- door den walvrschvaarder zoo gewilde spek, zoodat kapi tein Swift met zijn kruisen ia de Meeuweu baai in een korten tijd uitstekende zaken heeft gemaakt. (Bat. llbl.) Iu Engeland heelt men tegenvvoor dig een bijzondere soort van boter, die zeer gezocht is, duur betaalt wordt eu «verniste boter" heet. Deze boter ziet er glanzig uit, bijna als ijs,en js, iu een netten vorm geperst, een waar sieraad voor de tafel. Hoc men die boter bereidt, is nog niet geheel bekend, want men maakt er een geheim vau; maar liet voornaamste is toch reeds uitgelekt. De boter wordt zeer zorgvuldig ge- wasschen en in vormen gedaan, waarin zij een dag blijft staan. Dan neemt men ze er uit en bestrijkt ze, door middel van een daarvoor bestemd peuseel, met een oplossing van een eetlepel witte suiker en Vi flesch warm water. Dit bestrijken of vernissen moet zeer snel ge-' schieden. De oppervlakte van de boter wordt

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5