1 Met de omstandigheid dat er nooit rekening was gevraagd en de heer M. jaren lang daarna weesmeester gebleven was, achtte de Rechtbank veeleer aan te nemen, dat juist do heer M. geen schuld as.n het ontstaan der tekorten had, het geen in de troebele tijden van 1809—15 ook zeer denkbaar was. De schuld stond dus niet vast en daarmede viel de eisch, doch zelfs al wilde men aannemen dat de weesmeesters voor ioder tekort aansprakelijk waren, dan gold die aansprakelijkheid alleen tegenover het open baar gezag, terwijl voor de actie in privé bedrog of verregaande achteloosheid noodig was, art. 387 wetboek Nap. v. h. kon. Holland, Het ver haal tneh krachtens art. 8 W. 1852 is alleen dat hetwelk de belanghebbenden ook vroeger hadden kunnen uitoefenen. De Koning heeft aan de Commissie uit de Tweede Kamer, die hem het adres dier Kamer ter beantwoording van de Troonrede heeft aangeboden, het volgende geantwoord: Mijne Hoeren! De gevoelens, waarvan het adres van antwoord getuigt, stel Ik op hoogen prijs. Ik verzoek U de Tweede Kamer der Staten- Generaal Mijnen dank voor haar adres te willen overbrengen. Bij Kon. besi. is aan Mr, J. G. Gleich- man, eervol ontslagen Minister van Financiën, een pensioen verleend van f2149 's jaars. Door den Minister van Financiën zijn aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen statistieke opgaven gevraagd betrekkelijk het patentrecht, waarschijnlijk met het oog op een herziening dor patentwet, of in verband met het ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. Do Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 27 Sept.en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zameu een bedrag uitmaakten van f 37,580,537.C6Vs. Onlangs heeft de Minister van Justitie eeue aanschrijving gericht aan de procureurs generaal, waarin hij hunne aandacht vestigt op de bedriegerij van sommigen, die uit afval van druiven en rozijnen dranken bereiden, welke als wijn aan den man worden gebracht. De ■Minister oordeelt, dat deze lieden wegens ver- valsching moeten vervolgd worden. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurmam aan boord van koopvaardijschepen, zal. aanvangende met den 2 [sten Oct. a.s. ten O'/a uur des mor gens, zitting houden te Rotterdam, in het Yacht- clubgebouw aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 14 Oct. schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der Commissie, met overlegging van geboorte-acte en opgave der tegenwoordige, woonplaats. Zie St. Ct. no. 225. [Iet wetsontwerp op de vergunningen tot het aanleggen vau wegen en vaarten is, naar Het. Fad. verneemt, door de Regeering ingetrokken. De examens voor het lager onderwijs in Zuid-Hollaud zullen a. s. Woensdag aauvangen. Uit Rotterdam wordt aan het U- JD, gemeld, dat de burgemeester dier gemeente weldra zjjn ontslag zal 'nemen en dat »iu sommige kringen reeds als zijn opvolger wordt gedoodverfd de heer Gleichman, gewezen Minister van Financiën." Het bronzen borstbeeld van wijlen Prins Hendrik is Vrijdagnamiddag in de nis boven den ingang van het nieuwe gebouw der Kweek school voor Zeevaart te Leiden gesteld. De dépêche, door kapt. De Bruyne van de Willem Barendz uit Ilammerfest aan het hoofdcomité voorde Noordpool-expeditie gezon den, is gedagteekend 24 September 12.30. De inhoud uit het Engelsch vertaald is als Volgt: ïHier aaugekomeu, alles wel. In September voortdurend stormachtig weder. De steen op Nassau geplaatst. In de Karazee en het Noor den van Nova Zembla veejays. Geen gelegen heid om IJshaven te bereiken. Fraus-Jozofslaud bereikt. Clintoek ingesloten door .ijs. Terug komende oostelijk van 55 lengte naar het ijs Ys-lijörn in Matotschin gelaten. Alles wel.' Bruyne," Onze wakkere Poolvaardcrs hebben dus met hun notedop in de hoog-Noordelijke IJszee een land bereikt, dat nog nooit op gelijke wijze, opzettelijk bezocht is. De Oostenvijksche expe ditie onder Weyprecht, die Keiier-Frans-Jozefs- land in 1873 ontdekte, dreef er, in het ijs gekneld, heen, zonder te kunnen sturen of koersen. De Engelsche kapitein Markham, dien de Barendz in Matotschin (de straat tusschen de twee doelen van Nova Zembla) verliet en die 22 Sopt. met de Ys-Björn te 'Tromsoë binnenkwam, trachtte ook F. J. land te bei eiken, doch kwam niet verder dan 78o 24' Noorder breedte. Hij volgde den 45. meridiaan 0. L., maar de Bar endsz, die den 55. koos, bereikte het doel en kwam veilig terug. Mac Clintoek is een eiland, dat vlak voor F. J. laud ligt op SOo N. B. Voor onze zeelui is dat een ware triomf. Kapt. Markham heeft er het comité per tele graaf mode geluk gewenscht. (11111.) Zaterdag hebben de nieuwe Delftsehe studenten huu opneming in liet studentencorps met de gebruikelijke rijpartij gevierd. De Arnliemsche Tentoonstelling is, van den dag der opening '15 Juni tot en met 25 Sep tember, bezocht ilour 103,15G niet geabonneerde personen. De drukpte dagen waren: 30 Juli 3119 betalende bezoekers, 5 Augustus 3044, G Aug. 3058, 10 Aug. 34S8, 12 Aug, 3597, 17 Aug. 4741, 24 Aug. 4143, 31 Aug. 382G. 4 Sept. 3403, 7 Sept. 3572. Na dezen datum is het cijfer niet hooger geweest dan ruim 2500. In de laatste dagen is het zeif's meermalen bene den de 1000 gebleven, ofschoon op 25 Sept. het aantal weder 1453 bedroeg. De bekroonde!» ter Arnhernsche tentoon stelling, die op eigen kosten in plaats van diploma's eersten of tweeden graad, gouden en zilveren medailles willen laten vervaardigen, worden opgeroepen om over deze zaak van gedachten te wisselen opeen vergadering, waar van plaats en tijd under bekend zullen gemaakt worden. Belanghebbenden moeten bericht van adhacsie zenden onder no. 8 aan het bureau i van het Utreehtsch Dagblad. Voor Anisterdamsche rekening is weder per West-Indische mail vau Suriname ruim f'114,000 aan stofgoud uit de delverijen aldaar aangebracht. De slagers te Heüevoetsluis hebben thans de prijzen van het ruudvleesch met 10 cent per kilo verminderd, ingaande 1 October e. k. Ook te Assen hebben de slachters (op enkele na) de prijzen van het ruudvleesch met 10 cent per kilo verminderd. Een varkeusslager te Arnhem kocht een varken, dat afkomstig was van een stal te Lante ren. Toen hij bel varken opensneed, bemeiktehij in het vleesch talrijke witte puntjes, zoodat hij, vreeiende dat het niet deugde, met een stuk vau dat vleesch een der keurmeesters opzocht, ten einde te onderzoeken wat die puntjes beteekendeu. Na het vleesch microscopisch te hebben onderzocht, bleek dit varken te hebben geleden aan de zoogenaamde goitigheid of vinnigheid; het werd daarorii aanstonds in beslaggenomen en door de zorg der politie onschadelijk gemaakt. De zoogenaamde gortigheid bij de varkens voorkomende, 'berust op het aanwezig zijn van den blaas worm - (cysticereus cellulosae) in het bindweefsel derjSpieren, en veroorzaakt bij den mensch, die daarvan eet, den lintworm. -- - (Jrnh. Cl.) i- De Amst. \Qt. verneemt, dat op grond, gelegen aan den Binnen-Amstel bij de Prinsen gracht te Amsterdam, door den heer Carré een prachtig vast circus zal opgericht en in het be gin van December betrokken woeden. Thans deelt dat blud echter mede dat da heer Carré dit plan heeft laten varen en een tent op het door hem aangekochte terrein zal worden opgesteld om tegen medio December daar voorstellingen te geveu. Eigen Haard bevat ditmaal een afbeelding van liet gedenkteeken van Menno Simonsz ta Witmarsum, alsmede het vervolg van een met afbeeldingen iu den tekst opgehelderd artikel sOver eenige hulpmiddelen bij het teekenen", Eergistereu avond werd te Delden bij aankomst van den laatsten trein uit Hengelo 'een milicien uit Lonueker, iu garnizoen ta Zutfen, gearresteerd, nadat hij een zijnet' mede reizigers met do bajonet verwond had en den stationchef te Stad Dehh-u drie wonden aan arm,' hand en aangezicht met een mes had toegebracht. Ilij is naar Zutf'en getransporteerd, Misbruik van steilten drank is ook hier weer de oorzaak. Naar aanleiding van het feit, dat telkens "schutters, die het met de wet Gods strijdig achten op Zondag te exerceereu, met geldboete of gevangenis worden gestraft, en stelselmatig met zoodanige boete, die juist laag genoeg is, om geen hooger beroep bij de Gedeputeerde Staten toe te laten heeft de Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk (de afgeschei denen) een adres gericht tot den Minister van Biunenlandsche Zaken, waarin gevraagd wordt} lo. dat de wet op de schuttei ijeu, wat het desbetreffende artikel aangaat gewijzigd worde; 2o. dat zoolang bedoeld artikel blijft, zijn facultatieve bepaling, die liet exeiceeren op Zondag niet gebiedtmaar aan het oordeel van de hoofden der schutterij overlaat, voor taan in den zin der vrijheid moge worden toegepast. sOp de'meeste plaatsen zegt het Adres houdt de schutterij dan ook (nu leeds) haie oefeningen ou diensten op een andoren dag. Zoude nu juist op de plaatsen, waar men onze broeders plaagt (vroeger ZaauJarn, thamf Edam,) het belang der schutterij onmogelijk maken, dat althans aan hen, die geweeteusbs-, zwaar openbaren, op een anderen dag gele genheid gegeven worde?" Tlaarrtiiigon. Den len October zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. De Groot, hoofdonderwijzer aan de opeubare school alhier, die betrekking aanvaardde. 1 De haringvisschenj was op de hef ft vau deze maand iu het generaal 5G00 ton ten aebtereu by het vorige jaar (buiten de .kust plaatsen). Sedei t kwamen hier 19 schepen binnen met 4G00 ton en Maassluis 9 schepen met 2130, ton, te '/amen 28 schepen met 6750 ton, dat is ruim 17 last having door elkander. De prijzen blijven bij zuike aanvoeren steeds! stijgende en zijn heden f2G per ton. Als et' geen buitengewone rampen zich voordoen, dan zullen vele reederijen er goed bij staan. Rotterdam. De officieele dienst-proefritten op de tramlijn van het Beursplein naar hei station Delftsehe Poort, die gisteren namiddag en avond zijn gèhouden, hebben den gewenschten uitslag opgeleveid. De dienst op dio lijn wordt dan ook Woensdag geopend. Terwijl naar wij vernemen, nu vooi eerst alle aandacht moet worden gewijd aan het in elkander grijpen der beide diensten Beurs-park en Beurs-Centraal- station, blijft het bepaald dat de proefritten op de lijn naar Kralingen eeistdaags zuilen pla'aW hebben, ten einde tegen half October ook die lijn voor het publiek verkeer te kunnen openen, De nieuwe Passage op de Korte Hoog straat te Rotterdam zal den lln Oclober door dén burgemeester feestelijk 'worden geopend,

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2