A0. 1879. jdag 3 October. .1? 4770. VerscMjitiiapljjks, litffflMeri Dinsiai Drie e n a a r <r a u <>r. f Abonnementsprijs, per kwaitaal -1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2,50. Afcmiderlijke nominers- 0.10. u QII BUBEM: 31 tVKHT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant110, Iedere gewone regel sneer - 0.1 u. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat van Politie te Schiedam is als gevonden aangebracht een gareel van een Itontlenlulg. Schiedam, 2 October 1879' Id het land der kroon preien den ten, in Frank rijk, waar nog Bonapartïsten droomen van een verjongd Keizerrijk; waar de'aanhangers van het huis Orleans de hoop nog niet hebben opgegeven, een der afstammelingen van Lode- wijk Filips eenmaal op den troon te zien; waar de oude adel nog dweept met het huis van Bourbon en met den kinderloozen pretendent uit dat huis, den graaf van Chambord; in dat land nu hebben de kroonpretendenten in de laatste dagen veel van zich doen spreken. De graaf van Chambord vierde den 29 Septem ber zijn 59sten geboortedag en zijn aanhangers wenschten dien dag in den vonn van maaltijden en kerkelijke plechtigheden te gedenken. .Deze graaf van Chambord nu is een eerbiedwaardig pretendent. Zijn-vader, de hertog van Berry, werd in 1820 vermoord, in de hoop, dat daar door het huis van Bourbon zou uitsterven. Doch, wat men niet verwacht had, gebeurde: eenige maanden na 's Hertogs dood beviel zijne weduwe van een zoon, en de aanhangers van het stam huis juichten en mochten juichen bij de geboorte van dit kind. Tien jaar later werden de Bourbons uit Frankrijk verdreven, en het tien jarige kind geraakte in een staat van balling schap, die tot den huldigen dag voortduurt. ■7ajn opvoeding is in volkomen overeenstemming geweest met de beginselen van zijn .geslacht. De graaf van Chambord is pretendent van de Fransche kroou; onder de Regeering derOi le- ansen, onder de Republiek van '48, onder het tweede Keizerrijk, ouder den tegenwoordigen Regeeringsvorm steeds heeft hij zijne rechtén op dien troon gehandhaafd; Koning van Frankrijk wil hij zijn, maar niet door de stem des volks wil hij geroepen worden, dat voegt een Koning bij de genade Gods niet. Wen deuke hierover nu, gelijk men wil, maar men hebbe achting voor den mau, die van geen wijken ter rechter- of ter linkerzijde weteu wil, doch die zich daarom in Frankrijk volstrekt onmo gelijk heeft gemaakt. Maandag jl. dan werd door de aanhangers van den graaf, de legitimisten, zijn npgenenvijltigsten verjaardag gevierdmen deed dit met buiten gewone drukte. De bladen van de Bourbousche partij hadden met veel opliet' beweerd, dat er .op alle punten van Frankrijk een merkbare omkeering in de gemoederen, en wei ten gunste van de monarchie, viel waar te nemen. De feestelijkheden hebben vnu het tegendeel getuigd. Pa Union, eeu legitimistisch blad, merkt met zekere droefgeestigheid op, dat bij de gods dienstige viering van het feest in de kerk van •St. Germain des Prés veel minder belangstel lenden waren, dan men gehoopt had or te Jten. Om dezen tyd van het jaar zegt het blad, zijn velen onzer vrienden niet in Parijs. Doch de afwezigheid vao velen heeft echter niet kunnen verhinderen, dat wij het vertroostend tooneel hebbën aanschouwd van een schare, die toegestroomd',was om van haar Katholiek geloof en haar royalistische gevoelens getuigenis af te leggen. VVpgen dg genoegens van het buiten leven en vati'/Jp jacht zwaarder bij de aanhangers van den .graaf dan de feestelijkheden te zijner eer aangelegd^aan beteekent die geloofsbelijdenis niet veel. Iloewel de '^feestviering, gelijk men dat noemt, met een sisser' is afgeloopen, heeft toch liet gebeurde de 'aandacht getrokken. De Siècle verzoekt de .Regeering een wakend oog te houden op legitimisten en orleanistenen herinnert aan'*de rol, door deze partijen gespeeld onder het gouvernement van Thiers en dat van Mae Mahpn. Wat is een republiek, vraagt het blad, die het' bestuur over zjjn soldaten en zijn generaals in handen geeft van Prinsen; die haar lener overlevertaan hoofden ,van een- Koninklijk huis, die tegeu haar hebbensamen- gespannen in '1873, in 1877 en die zulks in het geheim nog doen? Wij vreezen deze prinsen niet; wij gelooven, dat zij onmachtig zijnmaar wij denken en wij zeggen, dat zulk een ver houding allerdwaast is; dat zij is de wanorde zelf, dat zij regeeringioosheid in den Staat brengt, onzekerheid bij de ambtenaren opwekt, wantrou wen in de groote massa, kortom, dat zij niet kan blijven bestaan. En de Temps zegt: de vrijheid voor allen, dat is welmaar onder dit voorwendsel moeten geen legitimisten geruchtmakende dingen doen, die eigenlijk tegen de Republiek en de Regeering gericht zijn. Gelukkig echter, dat de 29 September liet bewijs heeft geleverd, dat de legitimisten niet vee! te beduiden hebben. Werkelijk is dit zoo, al mag niet ontkend worden, dat in Frankrijk de glans van een hof meer aantrekkelijks voor sommige lieden beeft, dan die, welke afstiaalt van een advocaat Jules Grévy, als president, der Republiek en van oen advocaat Gainhetta, als president van de volksver tegenwoordiging. De wijsheid wordt niet in eeu enkel jaar opgedaan; anders moest de luister, het klatergoud, dat een Napoleon III omgaf, en de noodlottige gevolgen van het Keizerlijk regime velen de oogen hebben geopeud. Uit staat vast: de Republiek wint aan hechtheid, aan kracht, en voor Frankrijk, met zijn prinselijk preten- dentendom is dit zeker wel het beste. Een kleine uitstap over de Fransche grenzen doet ons een wonder geval aanschouwen. Aan de oevers van het meer der viep "Woudsteden te Lucern is sedert eenige dagen de groote raad vereenigd, en beraadslaagt er over eeu ontwerp tot herziening der wet op het openbaar onderwijs. Deze groote rami is \an zuiver ultra- moulaansche samenstelling en volkomen onder geschikt aan liet episcopaat. Bij de behandeling van het godsdienstonderwijs heeft deze raad met groote meerderheid dit onderwijs afge voerd van de lijst der vakken, die op de scholen zullen gedoceerd worden. Een lokaal zal be schikbaar worden gesteld voor de geestelijken voor het geven van dit onderwijs, en een be paald aantal uren zullen zij zich daaraan kunnen wijden. Is dit nu iets anders, dan de Belgische schoolwet in dit Zwitsersche kanton overgeplant? Men lette er echter wel op, dat deze bepalingen door echt clericale mannen zijn gemaakt, die zeker zonder de toestemming van Monseigneur Lachat, te Lucern een man die veel vermag, zoodanig votum niet zouden hebben uitgebracht. Een Belgisch blad, dat ook op deze omstan digheid wijst, voegt daaraan toe: »God wil hetzoo is de leuswaaronder de Belgische clericalen den strijd tegen de nieuwe school wet hebben aauvaard. ïGod wil het"; maar heeft dan de wil van God misschien ook aard rijkskundige grenzen?" Voor eenige weken., maakten -wij-- melding-.,» van een vergaderingin Ierland gehouden tot bespreking van de belangen der pachters. Waarschijnlijk hebben de leiders niet bedacht, hoe gevaarlijk het is. de hartstochten der Ieren op te wekken. Eenige grondeigenaren voor zichtiger dan anderen, hebben aan hun pachters medegedeeld, dat de huurprijzen met 40 A 45 percent zouden worden verlaagd. Anderen hebben dezen voorzorgsmaatregel niet gebruikt, onder anderen de markies van Ileadford. Voor eenige dagen ontvingen deze markies en zijn intendant Marthew O'Connor brieven, waarin beiden met den dood werden bedreigd, indien zij aan hun pachters geen zeer gunstige voorwaarden toe stonden. Bovendien hebben driehonderd Iersche pachters een verlaging van 25 percent der huuuprijzen afgeslagen; zij verkiezen, naar ze zeggenliever zich aan vervolging bloot te stellen, dan huurprijzen te betalen, die met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden schandelijk mogen genoemd worden. Te Koiistantinopol is een zeer interessante ministerraad gehouden. De Sultan zelf heeft er het woord gevoerd, en met vuur aange drongen, dat zijn Ministers er zorg voor zou den dragen, dat de hervormingen tot stand komeD, waartoe de Sultan zich jegens Europa verbonden heeft, in de Euroneesche zoowel als inde Aziatische provinciën over te gaan. Vooral de hervorming van het belastingstelsel heeft de aandacht van den Sultan getrokken op deze heeft hij vooral aangedrongen met het oog op het toenemende tekort in de schatkist. Welke' uitwerking zullen de Keizerlijke woorden hebben? Goede woorden werden er voor en na in Turkije veel gesproken door goede daden werden zij maar zeer zeiden gevolgd. i i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1