Suitsnlandscle Bericltteu. van aandag 6 October 1879. Gemengde Berichten. 8' 8 ENGELAND. Uit Simla werd gisteren door Reuters bureau geseind, dat het karnp van Shutargardau Donderdag door onafhankelijke volksstammen is aangevallen. De vijand werd afgeslagen eu •verloor 20 dooden, terwijl aan Eugelsehe zijde j(5 man gewond werd. De Emir ried generaal JloLerts aan zijn marseh naar Kaboel uit te Stellen, daar hij vreesde, dat de Afghaansche troepen bij zijn nadering Bala-Hissar zouden Jduotleien. Generaal Roberts zal zich evenwel piet naar dien aad gedragen. Generaal Gough kwam te Basawal aan. De Gouverneur van Jellalabad beloofde de Engelschen te zullen helpen. Het gerucht liep eergisteren te Londeu, dat het verdrag van het Comptoir F Escompte met de Turksche Regeering tot regeling der financiën geteekend is. De Anglicaausche bisschop Eraser, onlangs te Croston preekende, zelde dat het naar ironie zweemde, ditmaal de gebruikelijke dankbeden opwaai ts te zenden na den oogst. Vele pach- teis immers haddeo niets in hunne schuren mogen lmlen. en zouden niet in staat zijn hunne pacht te betalen. Üucli (voegde de leeraar er bij) deze tegenspoed zou heilrijke vruchten dragen in de toekomst, indien men er eene les uit putten wilde. Het volk van Engeland is verslaafd geworden aan weelde, overdaad en g - not zucht.' Mocht het leeien inzien, dat het zal -dieuen—terug -te keeren tot eenvoudiger zeden, eenvoudiger kleeding en levenswijze, wil de zod van Engeland's welvaart niet voor goed ondergaan. 1) II 1 T S C 11 I A S 1). Hot Tagellatt meldt dat in diplomatieke kringen in Parijs verzekerd wordt, dat Koningin Emma der Nederlanden hoop geeft op een verblijdende familiegebeurtenis. Groot opzien verwekt te Berlijn het bericht in de Parijsche Soleil, dat Keizer Alexander van Rusland, die zicii volmaakt wel bevindt, dezen wiuter wellicht een bezoek aan Frankrijk zal brengenom zijne gemalin uit Cannes af te halen. Omtrent de ontploffing van het kruitschip nabij Harburg wordt nader gemeld, dat waar schijnlijk '10 personen daarbij het leven verloren, terwijl een groot aantal min of meer ernstige verwondingen bekwam, liet schip was het eigendom van den heer Boutiiby en had 300 volgens sommigen 500 centenaars kruit aau boord. Men vermoedt, dut Boothby zelfde lont in het kruit heeft geworpen, althans men hoorde aau boord eene hevige woordenwisseling, die weinig tijds later door het ontzettende onheil gevolgd werd. Meu weet niet ot Boothby in .even gebleven is; volgens een blad zou hij ontvlucht, maar reeds door de gendarmerie zijn achtervolgd. De schade iszooals reeds gemeld werd, zeer aanzienlijk. Van zeker stoomschip onder anderendat in de onmid dellijke nabijheid lag, werd de mast weggerukt, de kajuit vernield enz. enz., terwijl de kapitein aauvankelyk werd vermist en slechts na lang zoeken, geklemd tusschen planken, gevonden werd. Bijna alle schepen in de haven bekwamen avary. BELUIK. De bekende financier, de heer S. Philippart, is,(Onlangs door het Brusselsche-gerechtshof géiehabiliteerd, nadat gebleken was, dat hij al zijue ciediteureu integiaal schadeloos gesteld had en dat het enorme déficit van imllioenen, hetwelk indertijd zijne faillietverklaring ten gevolge had gedekt was. Volgens de Etoile Beige waciit nu ook nog den deelhebbers van de vroegere Union de Crédii te Brussel van de zijde van den heer Philippart eene onver wachte verrassing, daar oódei handelingen ge voeld worden en nagenoeg afgeioopen zijn met het resultaat, dat eene som van ruim 2 millioen frs. onder die deelhebbers pondspondsgewijze verdeeld zal kunnen worden. O O S T E N B IJ K. Het Servisch kerkelijk congres, te Carlovvitz in Slavonie vergaderd, heeft besloten een adres van hulde en eerbied tot,deu Keizer te richten en de commissie tot samenstelling van dit adres gekozen. De Wiener Zoitung rnaakl een Keizerl'yk besluit van 30 September openbaar, waarbij graaf Trautmannsdoiif tot president, en prins Schdnberg en Conslautiju Czartoryski tot vice- presidenten van het Heerenhuis benoemd worden. F It A ft K B IJ K, De heer Crémieux, voorzitter van de Alliance Israelite Universelleheeft een uitvoerigen blief aan de dagbladen doen toekomen, als piutest tegeu de wijze, waarop de Rumeensche regeering iu haai vvetsoutwerp den toestand dei- Joden wil regelen. Dat ontweip, zegt Crémieux, is de negatie van de groote beginselen der staatkundige en burgerlijke vrijheid, die tiet congres te Berlijn voor alle volken in het Oosten heelt aungenomen. 1 A L 1 E. Te Rome zal, op last van den Minister van Ouderwijs, in November ,een inrichting voor hooger ouderwijs voor meisjes worden geopend. 25 beurzen van 5Ü0 frs. zullen worden beschik baar gesteld voor gediplomeerde onderwijze ressen, die te Rome de lessen aau de nieuwe school willen bijwonen. Tllllli IJ II. Reuters Office meldt, dat de Sultan aan den heer Malet, Biitsch zaakgelastigde, had ver klaard, dat hij liet Berhjusche traktaat stipt zou teu uitvoer leggen. Voorts zou hij aan dien zaakgelastigde hebben medegedeeld, dat bij ook had bevolen, het evenwicht m de Turk sche fiuauciën te herstellen, ten einde aan de schulduischers van den staat 1 of' iVj pCt. te kunnen aanbieden. S 1' A S J E. De Regeering beeft besloten 10,000 man naar Cuba te zenden, indien dit noodig is. G K 1 E K E N L A N I). Zondag a. s. zullen de algemeene verkiezingen voor de Kamer plaats hebben. AMERIKA. Uit Havana is bericht ontvangen, dat de vereenigde opstandelingen bij Rio Paimerita met een verlies van 95 man aan gevangenen geslagen zijn. Volgens bericht uit Valparaiso van 8 Sep tember hebben de Kamers op salpeter een uitvoerrecht van 40 ceulavos per kubieken meter gelegd. Wat ten zuiden van 24° breedte is gefabriceerd, is voor den tijd van twee jaar vrijgesteld. - i t.-! - Naar het heet, zou Peru de betalingen uit de schatkist hebben geschorst en den uitvoer van zilver verboden. Voor de rechtbank te Acnecy stond dezer dagen te recht zekere Jaqueliue Basse, eene herderin van '15 jaar. Zij had voorgewend, dat de Heilige Maagd Imar herhaaldelijk te Saint- .Torioz was verschenen en met haar gesproken had. Zij wees de plaats aan, waar dit was geschied, eu uit een hoorn in de nabijheid straalde een licht. liet landvolk uit den omtrek kwam nu in menigte op de-aangeduide piek bijeen om getuige te zijn van het mirakel. Jacqueline Bosse richtte eenige vragen tot de Heilige Maagd. Wie zrt gij? Ik ben de moeder van God. "VVie zendt u? Mijn zoon. Wat wilt gij? Eene kapel. Waar? Ter plaatse waar ik u voor het eerst ben verschenen. De menigte hoort die vragen eu autwoorden, maar ziet de Heilige Maagd niet. Zij ziet echter wel een licht tusschen de takken van een boom. Eenige stoute boeren klimmen op den boom, en \?at vinden zij er? Eene "brandende pit in een busje, half gevuld met olie. Het licht werd nu uitgeblazen, het busje uit den boom genomen en overgeleverd aan eenige politiedienaren, die zich almede op de plaats hadden laten vinden. Jacqueline, door den rechter in verhoor ge nomen, stotterde eerst, maar kwam spoedig tot de bekentenis, dat zij bedrog had gepleegd. Zij had ontdekt dat zij kon buikspreken, en door dat kunstje had zij de Heilige Maagd op hare vragen doen antwoorden. De rechtbank heeft, uit aanmerking van de jeugdige jaren van Jacqueline, haar veroordeeld tot eene opsluiting in een verbeterhuis ge durende vijf jaren. Punch bevat een reeks vau vragen en ant woorden, betreffende de veelbesproken kwestie: wat er met den ex-Koning der Zulu's moet aangevangeu worden. Viagen: Zal hij opgesloten worden in deu Tower? Zal hij verbannen worden naar Cypius? Zal hem een kooi worden toegewezen sin de Zulu-logical Gardens?" Zal hij (als bij de triomftochten der oude Romeinen) als ge vangene figureeren in den stoet op den aan staanden Lordmayor'sdag, om vervolgens inde Guildhall het vuur te moeten doorstaan van lord Beaconsfields rhetorica? Zal hij op zijn eerewoord worden vrijgelaten, onder beding dat hij lozingen komo houden in de St. James' Hall? Of zal hij als de nieuwste Afiikaansehe noviteit worden ter tafel gebracht in de eerst volgende algemeene vergadering van het K6- ninklijk gcogiafisch genootschap? Autwooideu: Ilij zal gephotografeerd worden in allerlei formaat, mager en vet, de eene gelijkenis volslagen ongelijk aan de andere. Ilij zal als trademark dienst doen bij het debiet van een nieuwe Zuid-Afrikaansche mosterdsaus. Hij zal de hoofdfiguur uitmaken op tal van hoogst fantastische prenten in de illustraties. Zijn levensbeschrijving zal als stopsel welkom zyn aan het eeistvoigend nommer van (Ver scheidene week- en maandbladen. Hij.zal in eiïige pryken in het wassenbeelden-kabinet van madame Tussaud. Scharen zal hij daarheen lokken tot men genoeg van hem hebhea zal, en hij in den smeltpot geraakt om .plaats te maken voor een latere celebriteit. En daaraf zal hij vergeten worden, gelyk alles wat een maal hier beneden groot was en -viel.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5