Per Telegraaf. Isrliiiim Gemengde Berichten. Een bij rle Regeeriug ontvangen bericht uit Ned.-Indie van 6 dezer behelst: in .Atjeh is alles rustig. ;üe leger-kommandant aldaar heeft den toestand gunstig gevonden en is naar Batavia teruggekeerd. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in 'het kiesdistrict Utrecht, in plaats van den lieer Du Tour van Bellinchave, is bepaald op 4 November a. s, en de herstemming» zoo die noodig is, op den 18 daaraanvolgende. De geweren, klein kaliber, bij ons leger ia gebiuik, zullen eene wijziging van dericht- m id de ten ondergaan, regimentsgewijze, te beginnen met het regiment grenadiers en jagers. Voor de vervulling lau de opengevallen plaats van secretaris der Ned. Handelmaat schappij is door de directie "en commissarissen een nominatie gemaakt, bestaande uit de heeren: P. Fraissinet te Amsterdam, werkzaam bij de Surinaatnsche Bank aldaar; jiir. F. Van Reenen te Utreelu, chef der afdeeling Handelszaken bjj de Maatschappij tot Exploitatie van Staats, spoorwegen, en Mr. A. J. M. Bake, te Utrecht, vroeger secretaris der Ned. Centraal Spoorweg maatschappij, thans inspecteur bij de afdeeling Handelszaken der Exploitatie-maatschappij. De lieer A. Vaiilant te Parijs heeft in zijn labriek van terra-cotta-voorwerpen een buste laten vervaardigen van wijien den Piins van Oianje, die ook hier te lande verkrijgbaar zal gesteld worden. De gelijkenis is zeer ge lukkig getroffen. De llaagsche correspondent van de Zut- phensche Cour. schrijft het volgende over het tegenwoordige Kabinet ïDe liberate pers jutcht tlan ook eenstemmig over den gelukkigen loop, dien de zaak geno men heeft; maar verliest men niet te veel uit het oog, dat er toch, uit het oogpunt van beginselen beschouwd, in hetgeen thans voor valt iets zeer bqjtenkelijks is gelegen Van Lijnden ontbloot thans zij het dan ook met eenige reserve de 'liberale vlag; de Minister schijnt voor goed met den voormaligen Tiel- "schen afgevaardigde te willen brekenmaar weiken waai borg heeft men, dat de Van Lijnden van September 1879 nu dok de" laatste Van Lijnden zal zijn? Heeft men eenige zekerheid, dat onder veranderde omstandigheden de vlag niet weder vei hangen zal worden? sDat mogen de liberalen niet vergeten, ook thans niet, nu de verandering toevallig in hun voordeel is. Er kan een tijd komen dat ook in de liberale gelederen zich afvalligen vertoonen en uien heeft clan het recht verloren te ver- oordeelen, indien men thans Van Lijnden teveel gaat verheerlijken. Wat Van Lijnden doet is voor 't oogenblik voortieelig voor de liberale zaak maar grenst aan politieke immoraliteit. iToch volgt daaruit geenszins, dat de libe ralen van het eerste oogenblik af tegen een dergelijk Ministerie, waarvan de premier als politiek persoon zoo weinig vertrouwen ver dient, onverbiddelijk strjjdjjnoeten voeren. Door dat .te doen zouden zij Voo'ne» hun roeping al zeer slechts te begrijpen. Door thans een Ka binet, waarvan geen anti-liberrale maatregelen te wachten zijn, te doen valien, op gevaar af een anarchie, in het leven te i oepen, waarvan men niet weet wat er uit kan voortkomen, zou meis onverantwoordelijk handelen. Het is geheel iets anders Van Lijnden als de opkomende zon te begroeten," dan we) hem te steunen en dat- .gene wat deliberate zaak ten goede kan komen te-.helpen uitvoeren. yfX, Vraagt gij. mij echter of ik het nieuwe Ministerie een lang leven toeschrijf, dan moet het/antwoord ontkennend luiden. Gij weet ,dat de rechterzijde^ leen' dóór de eerste'schermut- seling bij hetjhdtesdebat meer anti-Ministerieel is geworden'.tegenover, het Ministerie-Van Lijn- «SkiiL 6,> -i >v f.. - den, dan zij tegenover het Mimstene-Kappeyne ooit geweest !is.'Het Ministerie is dus wanden-. steun der liberalen geheel afhankelijk, en nu heb ik zoo pertinent mogelijk hooren verzeke ren, dat er onder de liberalen reeds verschei dene zijn, die niets liever wenschen dan dit Ministerie zoo schielijk mogelijk onmogelijk te maken. Schielijk genoeg zal liet kunnen blij ken of mijn zegsman goed is ingelicht." De redactie van de Zutph. Cour. teekent hierbij aan «In het belang des lands hopen we dat de liberalen wijzer zulten zijn en eieren voor hun geld kiezen." Men dat laatste luinneu we ons volkomen vereenigen, mits het maar blijke dat op de liberate woorden van den beer Vari Lijnden ook hbeiaie daden te ver wachten zijn en daarover zijn we nog niet al te gerust. De Amsterdavmer Weekblad voor Neder land, levert een oeei lijkheids-statistiek" naar aanleiding van de openbaar gemaakte stukken over de werking der inkomsten belasting te Amsterdam. Daaruit blijkt o. a. het volgende: Van de 31,629 personen die belastingschuldig waren, had niet minder dan 16,5 pCt. 5219 zich ais niet-belastingschuldig aangegevenen onder hen, die verklaarden uog geen f600 inkomen te hebben, was er éeu, die f20,000 te verteren had; 4 genoten een inkomen van f5 a f 10000, 124 een inkomen van f2 tot f5000 en 778 van f1000 tot f2000. Er moesten •15 919 belastingschuldigen worden uitgenoodigd hun aangiften nader toe te lichten, da.tr zy weiden verdacht van te Inge aangifte; 7280 lieten niets van zich hooren, 8639 gaven ophel dering en 6750 hunner werden daarna toch in een hooger klasse aangeslagen dan waai voor zij zich hadden aangegeven; al de anderen viel hetzelfde lot ten deel. Alzoo van de 15,919 werden p. m. 14000 schuldig bevonden aan «vergissing in hun voordeel". Vandaar dan ook een verhooging van het gezamenlijk inko men met f 11,338,000! In den laatsten tijd hoort men dikwerf klagen, dat voor onze gerechtshoven zoovele onbeduidende zaakjes - als crimineele processen moeten berecht worden. Doch zelfs ons hoogste rechtscollege is dikwijls verplicht, aan nog vee! onbeduidender feiten zijn aandacht te wijden. De geringe politie-ovei tredingen toch, die niet 'voor hooger beroep vatbaar zijnworden zeer dikwerf in cassatie aan de beslissing van den Hoogen Raad onderworpen. Een meer onbeduidend onderwerp heeft gewis zelden aanleiding gegeven tot een breedvoerig gemotiveerd arrest van den Hoogen Raad, dan dat hetwelk 4 October ingevolge dit arrest voor de Haagsche rechtbank behandeld werd. Het golsl namelijk de vraag, of de weduwe van B., een eerzame baker in het dorp Woubrugge in de maand Januari jl. al dan niet op af doende wijze haar schoorsteen l.ad geveegd. De gemeente veldwachter had gemeend, dat dit niet het geva! wasen deswege proces verbaal tegen haar opgemaakt. Intusschen had de kantonrechter te Alphen haar vrijgesproken. Tegen dit vonnis kwam het Openbaar Ministerie in cassatie, en door den Hoogen Raad werd het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar -ale Haagsche rechtbank, ten einde feitelijk uit te maken, of zich in den béwusten schoorsteen, op den bepaalden dagal dan niet roet had bevonden. Het onderzoek dezer gewichtige vraag werd der rechtbank vrij gemakkelijk gemaakt, doordien 'onze baker terstond erkende, dat zich in haar schoorsteen roet.-had bevonden. Doch, en dit was haar verdediging, dit roet zat er nu nog in en zou er ook wel altijd in blijven zitten wantom het er uit te verdrijven, moest de schoorsteen een buitengewone operatie on- deigaan, en daartoe had zij geen geld. De voorzitter verklaarde dit zeer te betreuren, msjar vond dit geen afdoendeverdediging evenmin als het O. M.,'dat tégen den beklaagde een,boete,van één gulden requireerde. Den afloop van dit baker-schoorsteen-proces hopen wij nader mede te deelen. (P. v. J.) In de vorige week werd te Amsterdam een Engelschman door iemand die zich daartoe wel willend had aangeboden, den weg gewezen. Hier en daar werd een glaasje gedronken. Het slot van de rekening was, dat de Engelschman in beschonken toestand geraakte en door den min- zamea wegwijzer naar den Westerdokdijk werd gebracht, waar deze hem met nog twee andere personen van alles, tot zelfs van zijn jas en laar zen, beroofde. De politie verschafte den bestolene eenige Irieedingstukkon, terwijl de consul hem m de gelegenheid stelde zijn reis naar Rotter dam te vervolgen. Veertien, dagen geleden werd uit Wol- faartsdijk aan de Zier. N.Bode het veiontrus- tende bericht medegedeeld, dat men op een aardappelveld te Oud-Sabbinge eenige colorado kevers ontdekt had. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat dit bericht van allen grond ont bloot is. Men leest in een residentiebrief van het Z. Met betrekking tot Prins Alexander (den Kroonprins) vernam ikdat inderdaad in den laatsten tijd weder ernstig gedacht werd aan zijne benoeming tot stadhouder van Luxem burg. In hoever dat plan in den allerlaatsten tijd meerdere kansen van verwezenlijking er langde, laat ik liever in het midden. Er worden peisoneti gevonden, die wl het c^-n en ander kunnen weten, die gelooven dat, in strijd met des Prinsen verklaring, zijne terugkomst in het vaderland niet ver meer zou zijn. Wij zuilen moeten afwachtenwat de toekomst omtrent een en au der leeren zal. Rozenburg. Bij de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding voor het bouwen van een schoolgebouw waren negentien inschrijvings- biljetten ingekomen, waarvan 3 wegens onvol ledige invulling van onwam de werden verklaard, j Laagste inschrijver was de lieer J. P. Wimmers, te Maassluis, voor f29.059. Den Haag. Eergisterenmiddag is hier een Maandaghouder een tijdlang levend begraven geweest. Om wat uit te rustenwas hij in een huis in de Sophialaanwaarin hij werk zaam was, gekropen "onder een vernieuwd wordenden vloer eh had in zijn diepen slaap niet gemerktdat zijn kameraden het werk gedaan -hadden en hetn er onder hadden op- 1 gesloten. Toen hij wakker werd, hadden de werklieden zich gelukkig nog niet verwijderd ea werd hij uit zijn lustplaats, die zijn laatste had kunnen worden, gelukkig gered. Dordrecht. De vleeschhouwers alhier annonceeren, 'dat zij andermaal de vleeschprijzen met '10 cent per kilo hebben verminderd. Amsterdam Maandag en Dinsdag zijn alhier per Rynspoor niet minder dan 60 waggou- la'dingen aardappelen uit Duitschland aange voerd. Deventer. De vleeschprijzen zijn alhier in de jongste dagen opnieuw gedaald. Sommige slagers alhier verkoopen puike kwaliteit rund- vleesch voor 75 en 80 c. per kilo. Arnhem. Bij een der slagers alhier is het vleesch per half kilogram gesteld op 35 cent mèt en 40 cent zonder beenen. Gencmnidon. Alhier werden eergisteren een paar landloopers aangehoudentoen de burgemeester hunne papieren wilde onderzoeken, verzette een hunner 7.ich daartegen, beet den burgemeester in den duim en in het been,' en bracht hem eenige slagen toe. In het Napelsche wordt het steeds on veiliger. Enkele dagen geledeu- werden weer ,.zayejien -twjutig s ongewapende reizigers op den landyfeg^.vap Isernia naar.» Senafro.. door ben bende van dertien .rooyers ui,tge§chud. V.ijf,dagen te voren was op een sneltrein tusschen Biindisi en Boiogue een aauslag gedaan, die ten doel had den trein te doen derailleeren, waarna ongetwijfeld plundering der reizigers zou zijn gevolgd. Gelukkig wist de baanwachter, die door de boosdoeners gevangen werd gehouden, te ontkomen en den trein tijdig te waarschuwen. Een Indiaan, bij zijne stamgenooten onder den naam «Snelle Looper "bekend, is te Winnepeg (Manitoba, N.-Amerika) ter dood gebracht. Vol gens eigen bekentenis, door getuigen gestaafd had hij zijne vrouw, zijne kinderen en verdere huisgenooten doodgeslagen en vervolgens de lijken verslonden. --- De bieede hoed, Calabreeseh model, die Bismarck to Weenen droeg, is thai s daar als nieuwe mode ingevoerd, ouder den naam Bismarck-hoed. De echtgenoote van een voornaam koopman te Pesth, vroeger Kiiimer genaamd, had onlangs een andere meid in dienst genomen. Toen deze den eeisten middag het eten binnen bracht, af zij een gil, liet alles uit de han ten vallen, saelde naar haar kameitje. pakte haastig haar boeltje bijeen en liep als een gejaagde het huis uit. Wat was er gebeurd? Vijftien jaar geleden was Kiiimer's vrousv met een officier weg- geloopen. Daarop had hij echtscheiding aan gevraagd en verkregen. Vervolgens wa« lij naar Pesth verhuisd, had aldaar zijn naam veranderd (in het Hongaaiseh veitaald), was heitrouwd. had thans met zijn gezi» een gelukkig leven, en nu was de nieuwe meid niemand anders dan zijn eeiste vrouw, die hein to' op dat oogenblik niet gezien had, maar hein op den eersten blik herkende. 1ÏEX HAAG. Heden 9 October. In de zitting van het Gerechtshof alhier, is lieden uitspraak gedaan in de jl. Zaterdag ber handelde zaak van N. v. 'L, meesterknecht in de branderij van den heer O. te Schiedam, en J. K., beschuldigd aan'het zich in de maand Mei jl. oneerlijk toeëigenen van moutwijn uit genoemde branderij. Het gerechtshof heeft, met vernieti ging van liet vonnis der -Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam, deze personen schuldig verklaaul aan poging tot (liefstal van moutwijn en hen veroordeeld tot een half jaar eenzame opsluiting. p.ed. Eerv Kerk Beroepen: te Haarlemmermeer, A. E. Van der Bussen, te Rhenen. Ainsteuiam, Dr. A.ïï. Dcïiartogh, te Botterdam. Oud-Beierlaiul, Cromsigt teCei tgent Harderwijk, H. \V: A. Vei boeit te Vlaardingen. Bedankt: voor Schalsum, Th. Van Beikum, te Kolborn. Koog-Blokland, 51. J. Buiskool, kand. Brakel, 0. 0 Booiner, te ïiithem. Rotterdam, Dr. A. J. Th. Jonker, te Hemic. Doopsgezinde Kerk. Beroepen: te Gorredijk en Lippenhuizen, P. Feenstra Jr., te Witmarsum. Rooinsch-Katbolieko Kerk De' Paus heeft benoemd: tot surnumerair geheim kamerheer, den heer P. Hoefnagels, president van het seminarie en kanunnik te Roeimond en tot ee e-- kameiheer, in vioiet gewaad, den heer k r. 51. Ha Mens, pastoor en kanunnik der kathedraal te Roermond. De bisschop te Roermond heeft bennemd tot kapelaan de navolgende heeien: te Allciden, 'j1' kapelaan te Broekhui/envorst, J. I'll- M. Grispc .te Ell, P. H. H. Geusens, uit het scmmaiie, te St. Geertruide, 11. N. H. Roymaus, thans kapelaan te Gen 11e; te Geiillc, H. Ti. Van .ten Belg, te Meuk, J. F. II. Bertrams; te \"8te"'v„},.«en' J. Ch. Sclinabel: te Ileeilou, J.h. Schijn»; tc Met' M. 3. D. G. 0. Arnoldts; te Amly, M. V.JJ. Bmtdum, te Hulsberg. J. M. A. Dolste Maastricht A. A. Eijsscnte Moikelbeek, ,L H. M. J. Kepkhoiï te f Broek si Itar^, W. D. Meens: te A.öm.Noj ui te NederweerC.I. F. Vrancken, allenuithetsenuonr.e^

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3