A". 1879. Mealaaiscle: BEricilci. Zaterdag 11 October. TersÉijit iaplijls, uitpmaM JMai. TTMSMFBwfiitTeB. JT> r i fir gr- i iBONNEMKNTSi'RiJS, per kwaitaal f 1.85. Franco per post, door hst geheele Rgk- 2.50. Afzonderlijke nnimners0.10. O O S T E N K IJ K. In de Wiener Zeitung wordt een Keizerlijk kabinetschrijven, gedagteekend 8 October aan graaf Andrassy openbaar gemaakt, waarin de Keizer, met leedwezen zijn verzoek om ontslag inwilligt, met woorden der warmste sympathie zijn dank betuigt voor de diensten, door hem aan de Kroon, aan de Monarchie en aan het Keizerlijk Huis bewezeD. De Keizer acht het aftreden van graaf Andrassy geenszins het einde van zijn staatkundigen werkkring en spreekt de overtuiging uit, dat graaf Andrassy steeds aan den roep des Keizers gehoor geven zal, voor 'ègeval door hem weder een gedaan beroep mocht worden op zijn deugdelijk en trouw gebleken diensten. De Keizer eindigt zijn schrijver met de verzekering: ïmijn volste vertrouwen blijft tl evenzeer bewaard als mijne dankbaarste waardeering", In een tweede kabinetschrijven benoemt de Keizer baron Von Haymerle tot Minister-van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van den gemoenschappelijken Ministerraad. In het Huis van afgevaardigden van 9 dezer, liet de heer Negrelli die als oudste lid presi deerde, na de mededeeling van de tegen som mige «erkiezingen ingekomen protesten, de memorie voorlezen, waarbij de Czechische afge vaardigden in den Rijksraad zich hun rechten voorbehouden. Deze memorie werd in het Heerenlmis ins gelijks voorgelezen: Schmerling verklaarde dat zij noch practisch was noch rechtens eenige kracht had. De PolUische Correspondent bericht, dat de ambtenaren van het ministerie van buitenland sche zaken gisteren afscheid namen van Andi assy. Op een toespraak van den afdeelingschef Calice, die ter gedachtenis een door alle ambtenaren van dit ministerie onderteekend adres Andrassy aanbood, dankte deze, blijkbaar diep bewogen, met een tamelijk lange redevoering, welke eindigde met bet verzoek zijn opvolger Haymerle, die met hem ouder dezelfde vlag strijdt en dezelfde ideén verdedigt, te steunen gelijk zij het hem hadden gedaan. Andrassy sprak de overtuiging uit, dat voor Haymerle en de ambtenaren normale tijden zouden aanbreken en dat de gevaren, die de monarchie bedreigden, Uit den weg geruimd zijn. (0> Toen de ambtenaren aa Haymerle werden voorgesteld, antwoordde deze op een toespraak van Calice, met verwijzing naar de groote ver diensten van Andrassy, dat hij het werk, waaraan Andrassy acht jaren lang zich ijverig wydde met zoo groote gevolgen, nu voort te zetten had en dat hij hoopte door het vertrou- *"en der ambtenaren te worden gesteund. F R;A N K 31 IJ K. De prefect vau het departement Jura heeft e sluiting bevolen van de Katholieke club te ölfKJÏÏAÜ; MAKKT, K, 124. Macoinay, omdat die club, in strijd mot bare statuten, die alle staatkundige discussie uitslui ten, voortduiend over staatkunde handelde en niet ophield uit te varen legen het gouvernement der republiek. De Keizerin van Rusland is Donderdagavond te Cannes aangekomen. De Katholieke hoogescholen, ondanks al wat de pai tij er voor gedaan heeft, zijn tot dusver nog geene geduchte mededingster van de Staatsinrichtingen vau hooger onderwijs. Volgens eene ofQcieele opgave kwamen in 1877 slechts 290 studenten van de Katholieke hooge scholen voor de examen-coramissièn, van welke er 220 slaagden, terwijl van de Staatshooge- scholen 7866 studenten zich lieten examinee- ren, vau welke 0383 met goed gevolg. ENGELAND. Jl. Woensdag, bij een maaltijd in bet Man sion-house te Dublin, uitte Northcote de hoop dat de crisis in Afghanistan geen ernstige zwarigheden zou opleveren. De politiek der - Regeering, dio.in hoofdzaak» hierop-doelde, dat. geen andere mogendheid in Afghanistan invloed erlangen zou, was onveianderd gebleven. Hij gaf de hoop op eene behoorlijke regeling der Afghaansche aangelegenheden niet verloren. Lloyd bericht dat ineen zeegevechttusschen de Chileensche en Peruannsche vloten de Chile nen de lluascar hebben genomen. RUSLAND. Luidens do lartste ambtelijke berichten heerseht de rundeipest in Rusland in 101 plaatsen van de gouvernementen Bessarabiu Volhymê, Jekateiinoslaw en Podolie. Behalve in 10 plaatsen van Bessarabiu en 1 in Volhynid (waar de ziekte in April jl. uitbrak), dagteekent de ziekte uit het jaar 1878. In Servie heeischte de ziekte nog in 3 districten. DUITSCICLA5 I). De Keizer en de Keizerin hadden Woensdag met de Keizerin van Rusland, op haar reis naar Cannes, eene samenkomst te Cos. J A 1' A N. De wijziging vau het Ministerie had 15 Sep tember plaats. Zij wordt beschouwd als een teeken van viedelievende staatkunde jegens Chiua. AMERIKA. Genei aal Merritt heeft aan de Ule-Indianen deu vrede aangeboden, op voorwaarde dat zij zich onderwerpen. De Indihuen hebben geweigerd. TWEEDE KAMER DERSTATËN-GENERAAL. Zitting van 9 October. Id de zitting van heden zijn tegen Dinsdag aan {Je ordegesteld tal van wetsontwerpen, waaronder die tot verlenging van den termijn Advertentieprijs: van 1l<i gewone regels tnet inbegrip var, eene Courant1.10. iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaai, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. tot voltooiing van het Noordzeekanaai, tot da ding met de gemeente Amsterdam, tot aanvoel' van vrije arbeiders naar Suriname, alsook het voorstel van den heer Godefroi tot wijziging van het reglement van orde. DEN HAAG, 10 October 1879. IIH. KK. HH. Prinses Hendrik en de Vorstin Von Wied vertrokken heden ochtend naar Amsterdam tot het brengen van een bezoek aan II. D. II. de Vorstin van Rumeniè die aldaar vertoeft. De vorstelijke persooen keerden heden middag met den Prins Von "VVted, die zich reeds gisteren in de hoofdstad bevond,-alhier terug. Nauwelijks is de door overlijden ontstane vacature van Lid der Algemeene Rekenkamer vervuld of wederom is door den dood een zetel in dat hooge Staatscollege ledig geworden. De, thans opengevallen plaats werd ingenomen door Jhr. Mr. II. P. Van Karnebeek. die in den afgeioopen nacht aan de gevolgen eener ziekte in de ingewanden in de kracht zijns levens is, overleden. Vroeger advocaat te dezer stede, werd hij later als rechtsgeleerd hoofdambtenaar geplaatst aan het Departement van Oorlog. Hij verliet zijn werkkring aan genoemd Ministerie als referendaris, ten einde als lid in de Algemeene Rekenkamer zitting te nemen, voor welk ambt hij als eerste kandidaat op de nominatie van de Tweede Kamer aan Z. M. den Koning was aanbevolen. De overledene was een der ijverigste leden vau het fmancieele staatslichaam. Zijne diensten aan deu lande bewezen werden beloond met het ridderkruis der orde van den Neder- landscben Leeuw. Bij Kon. besluit van 7 dezer is aan Mr, J. Kappeyne van de Ooppello, gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken, een pensioen ver leend ten bedrage van f 1800 'sjaars. De heer Mr. A. J. E. Jolles, laatstelijk officier van justutie bij de airond.-rechtbank te Ileerenveen, heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat-generaal bij het Hof te Amsterdam. Naar men verneemt wordt de nieuwbe noemde gezant der Fransche Republiek bij ons Hof, de heer Tiby, om redenen van gezondheid verhinderd vooralsnog zijne functie hier ter stede te aanvaarden. Het beheer van de Fransche legatie wordt sedert het vertrek van den vorigen gezant gevoerd door den 'isten secretaris den lieer Bucharmel. SCHIEDAM, 10 October 1879. Da Verkiezing van een lid voor" de Provinciale Statenin het hoofdkiesdistrict Schiedam, tengevolge van het vertrek, buiten de Provincie, van den heer G. B. Van Duyl, op z'gn verzoek eervol ontslagen als burge meester van Delfsliaven, die in 1883 als zoodanig zou hebben moeten aftreden en daardoor heeft opgehouden lid van .voornoemd

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1