A0. 1879. Donderdag: 16 October. JVP. 4779. VmcHjiit iaplijh, nitpmW Dinsflat. BiMlattisrte Heruiten. Binnenlanflsahe Bericktefl. Drie en D e r t i s t e «T a a r a n Abonnementsprijs, par kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - ?.50. Afzonderlijke uommers-0.10. lSUStKAU: MARKT, B, '124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend* F R A N K R IJ K. De "Rappel verzekert dat, bij de wederbijeen- koinst der wetgevende Kamers, een voorstel, voorzien van vele handteekeningen, op het bureau der kamer van afgevaardigden zal ge deponeerd worden, waarbij het verleenen van amnestie zonder eenige uitsluiting wordt aan gevraagd. De president der Republiek, de heer Grevy, heeft gisteren aan msgr. Meglia den kardinaalshoed overhandigd. Msgr. Meglia con-, stateerde de goede betrekkingen, die tusschen Frankrijk en het Vaticaan bestaan, en drukte zijne beste wenschen uit voor den heer Grévy en Frankrijk. De heer Grevy antwoordde roet zijne sympathie te betuigen voor msgr. Meglia .en dankte voor de door dezen uitgebrachte wenschen. O O S E SU IJ K. .Met 338 van de 341, uitgebrachte stemmen koos de Kamer van Afgevaardigden graaf Coronini .tot haien voorzitter. Nadat hij voor dit blijk Aan vertrouwen zijn dank betuigd had, begroette de voorzitter met sympathie de nieuw toegetreden Czechische leden; hij sprak, onder belofte van hunne eisclien op welwillende wijze te zullen io aanmerking nemen, de hoop uit dat zij hunnerzijds de grondwet en de overige staatswetten zouden eerbiedigenen den wenscb dat niet weder binueuiandsche twisten de Kamer belemmeren zouden iu hare dringende taak tot verbetering van den oecono- mischen toestand. Met een driewerf hoch/ op den Keizer besloot hij zijne rede. Het Huis van Afgevaardigden heeft Smolka tot eersteu, Goeden Lauuoy tot tweeden vice- president gekozen. BELGIË. De Katholieke kandidaat is te Brugge ,tot senator gekozen, in de plaats van den heer Boyaval, een beslist liberaal. De gedeeltelijke werkstaking, die sedert eenige dagen te Charleroi begonnen was schijnt zich uit te breiden en een dreigend aanzien te verkrijgen. 1 T A L I E. Het stoffelijk overschot van Ciceruacchio en zijn makkers, beuevens van hen die bij de bestorming van de Pox la Pia in'70 vielen, werd te Rome jileclitig ter aarde besteld. Do burge meester van Rome Ruspoli, hield een toespiaak tot de menigte; daarna werd Garibaldi's hymne uitgevoerd en de meuigte ging uiteen onder de kreten »Leve Cairoli!" •TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van '14 October. De Kamer nam in hare zitting van heden veertien naturalisatie-ontwerpen aan. Dat nopens den persoon van Zahu werd door de Regeering ingetrokken. Voorts werden aangenomen de ontwerpen tot verkoop van grond aan de gemeente Amers foort en onteigening voor uitbreiding der stations Venlo en Eindhoven. Bjj het ontwerp, bepalende een nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noordzee kanaal, verklaarde de Minister van Waterstaat, dat de middelen der kanaal-maatschappij niet voldoende rijn, om alle werken, overeenkomstig de bepalingen der coiicessie, te voltooien en dat de opbrengst der havengelden ook lang niet de onderhouds-kosteu kan dekken. De heer Gratama betoogde, dat Amsterdam geen reden had zich te onttrekken aan de betaling der verschuldigde sommen met een beroep op de onvoltooidheid van het kanaal. De heer De Casembroot achtte de havenwerken in de verste verte niet voleindigd en had een' treurigen indruk ontvaugen van die werken. Op den langen duur zou de maatschappij die werken niet kunnen voleindigen. Hij wees op gebreken, voornamelijk op het gemis eener vluchthaven. De Minister van Wateistaat kon niet toegeven, dat het werk zoo ongunstig was. Al ontbrak er eene vluchthaven, iu de buitenhaven is toch eene geul van voldoende diepte en breedte. Het ontwerp is daaiop aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. Bij de behandeling van het ontwerp tot goedkeuring eener dading met Amsterdam omtrent het saldo der voormalige weeskamer en de uitkeering der bijdragen voor het Noordzee-kauaal toegezegd, betoogde de heer Gratama, dat deze dading alleen Amster dams belang bevorderde; dat Amsterdam de toegezegde subsidie voor het kanaal behoorde te betalen en geen recht heeft op het saldo der weeskamer. De heer Yening Meinesz be twistte dit. De subsidie van Amsterdam was verleend ouder bepaalde voorwaarden en bij voltooiing van het kanaal binnen eeu bepaalden temiijn. Die termijn was -veistrcken en de subsidie dus eigenlijk verbeurd. Deze dading was dus gewettigd. De heer Yau Tieuhoven en de Minister van Financiën betoogden, dat deze dading lastige geschillen over het wees kamer-saldo en de kanaalbijdrage voorkomt. De Minister verklaarde, dat 's lands belang door het oulvverp wei werd behartigd. De Regeering zou op de voorwaarden door Amsterdam, bij het verleeuen van subsidie gesteld, acht slaan, voor zoover ze in het algemeen belang waren. De dading met Amsterdam is ten slotte aan genomen met G1 tegen 6 stemmen. Morgen zijn de andere ontwerpen aan de orde, DEN HAAG, 15 October 1870. By Kon. besluit is aan Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, eervol ontslagen Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f1999 'sjaars. SCHIEDAM, 15 October 1879. Gisteren werden de Volksvoorlezingen weder om met een recht aangenamen avond geopend. Na een kort maar zaakrijk woord van dei voorzitter tot inleiding, waarin hij aanstipte dat het aautal leden iets was toegenomen, trad de heer J. Van Rhijn opdie in een onderhoudende en tevens geestige schets ver haalde hoe eeu nieuwsgierige voorgoed van zijn kwaal werd genezen. Ilet schoone vers »Arme visschers" van P. A. De Gencstet, werd door den heer G. A. Odé verdienstelijk voorgedragen. De luimige bijdragen van de lieeren Mr, C. F. A. Knyff, D. Henkemans en J. Van Rhijn, werden alle met het meeste genoegen aangehoord. Ter afwisseling hadden de leden het genot eenvoudige maar niettemin fraaie vioolmuziek te hooren. De heer H. Mak gaf met zijn leer ling de jongeheer Heederik een Duo van Pleyel en daarna met medewerking van da heeren J. Brouwer, H. Mak, W. Van Rossen, M. F. J. Smith, een Trio (dubbel bezet) van Dancla. Een' toegezegde-solo voor viool kon niet worden uitgevoerd wegens het plotseling onge steld worden van den jongsten dilettant. Een der aanwezige dames gaf daarop nog een paar nonuners op de piano tenbeste. Met dit uitstekend programma werd de ry der volksvoorlezingen voor dit seiz.oen op een wyze die medewerkers en commissieleden eer aandoet geopend. Hadden de gure najaarsvlagen heden zeker velen weerhouden hunne schreden te richten naar het tempelgebouw der Hervormde gemeente alhier, waar de organist dier gemeente, de heer II. J. P. Textor, ziju laatste orgelconcert in dit jaar gaf, zij die zich hierdoor niet hadden doen afschrikken, zullen zich zeker hun gang derwaarts niet hebben beklaagd. Het keurig gekozen programma bevattende eeu Preludium en Fuga (C-moll) van Bach, Transcripties uitlietOrato-' rium »E!ias" en eene Sonate (op65 no. 1 in F-moll) vau Mendelssohn, een Transcriptie uit het Oratorium »die Schüpfung" van Haydn, alsmede het welbekende Fluitconcert van G. H. Riuck, werd recht fraai uitgevoerd. De Sonate' van Meudelssohn en het genoemde Fluitconcert, voldeden vooral uitmuutend. We meenea dan ook, dat na dit laatste conceit, dat als uitne mend geslaagd mag beschouwd worden, een woord van oprechten d.ank aan den heer T., alleszins gepast en verdiend is. Bedenken W6> ook hoe geheel belangloos genoemde lieer, zijne stadgenooten herhaaldelijk iii de gelegenheid heeft gesteldkennis te maken met werken op muzikaal gebied, waarvoor te voren de gelegen heid nimmer was aangeboden. Hopende dat de belangstelling in deze con certen voortaan wat grooter moge worden, opdat de heer T. hieruit het bewijs zal zien, dat de moeite, die hy zich getroost om iets goeds ten gehoore te brengen, op waren prys wordt gesteld, drukken we 'den wensch uit

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1