dat de heer T. ons een volgend jaar andermaal op zijn gewaardeerd orgelspel zal willen ver gasten. Gisteren namiddag werden te Rotterdam aan de stoomboot Yoonie en 'Putte '17 stuks runderen gebracht om vervoerd te worden naar Brielle en omstrekenonder dat vee bevonden zich 2 stuks komende uit het spoeling-district. Alhier aangekomen werd door den heer M. M. Polak, rijks-vee-opzichter voor Schiedam en omstreken, inspectie op de boot gedaan en door hem bemerkt, dat de kapitein verzuimd had de beide runderen uit het spoeling-district van de anderen af te scheiden, waarvan hij proces- 1 verbaal opmaakte en den kapitein gelaste de boot niet te doen vertrekken, waaraan 'door deze gevolg werd gegeventot groot ongerief van de ruim 200 passagiers die aan boord waren. lieden middag is de boot vertrokken nadat 'zij ontsmet was en de runderen op een stal van den heer A. Rebers alhier gebracht zijn. De zandschipper R. Slruijs, wonende in de Dwarsstraat alhier, kwam heden nacht na van de plaat gekomen te zijn, te twee uren thuis. Na herhaald geklopt te hebben werd hem tot ziju verwondering de deur niet geopend, waarop hij zich weder naar het Hoofd begaf om te zien of zijn vrouw aldaar was, doch haar niet vindende keerde hij terug. Nadat Struijs nogmaals had geklopt en geen antwoord kreeg, schoof hij het raam op, klom naar binnen en vond tot zijn grootcn schrik zijn vrouw levenloos to bed liggen. De oorzaak er van is onbe kend. Bij vonnissen van de Arrondissemunts- Rechtbank te Rotterdam van den *14 dezer ziju a. o. veroordeeldC. Van der G., wonende te Schie dam, vervolgd ter zake van oplichting, tot een celstraf van twee jaren en drie boeten van 125. Subsidiair twee dagen celstraf voor iedere boete. P. A. O. P., M." v. P., Chr. W. V. en ,T. A. K., wonende te Delfshaven en Rotterdam, bekl. van diefstal met braak; de Ie en 2e bekl. tot 6 weken gov. eenz., de 3e en 4e bekl. vrëge- sproken doch de vierde bekl. tot opvoeding in een verbeterhuis tot zijn '18e jaar. Met betrekking tot het ferleeneu van buitengewoon verlof aan een gedeelte der militie op 1 November, is vau wege het Depar tement varv oorlog nader bepaald, dat bij de toekenning van dit verlof elk begrip van loten moet worden uitgeslotenvermits de eerste oefeiringslijd der lichting 1870 door den Koning op '12 maanden is vastgesteld. Bij do/e omstan digheden kan er geen sprake van ziju, dat zij, die niet deelen in dit verlof, als blijvend ge deelte ter aanvulling van het gebrek aan vi ij- willigers worden beschouwd. Ingeval de aanzoeken om vei lof ten behoeve van miliciens, in verband niet de vroeger aan gegeven grenzen (700 man bij de grenadiers en 600 bij de overige regimenten onder de wapenen) te tal'ijk mochten woi den voor eene gunstige beschikking, moet een spiitsinggemnakt worden. Iu de eerste plaats namelijk komen in aanmerking de meest geoeferiden en zij, die ten gevolge van" het door hen getrokken num mer bestemd zijn voor het blijvend gedeelte, dat na 1 Mei '1880 onder de wapenen moet worden gehouden. Naarmate het getal aanvragenzullen de koipskommandanten Dader bepaien of de man schappen verlof voor 4 maanden kunnen krijgen, dan wel bij gedeelten, telkens voor 2 maanden, zullen vertiekken. Gistei en werd aan de fabriek van de firma Christie, Nolet en De Kuyper te Delfs haven, met het beste gevolg, te water gelaten het nieuwe ijzeren stoombaggervaartuig Merah 2fo., 3, gebouwd, voor het Departement vau koloniën,en bestemd voor de Bataviasche havenwerken. Iret vaartuig is lang 160, breed 30 en diep 10i/2 Engelsche voeten en zal met een stel stalen emmers 500 ton specie per uur baggeren. De stoomwerktuigen (compound systeem) eu ketels van 400 indicateur pk., baegertoestellen en uitrustingen zijn mede aan genoemde fabriek vervaardigd. De Nedeilandsche commissie voor de in ternationale tentoonstelling te Melbourne bericht den inzenders der Arnliemsche tentoonstelling, dat het bestuur aldaar zich welwillend beieid verklaard heeft om de vitrines en tentoonge stelde voorwerpen, welke de inzenders ook naar Melbourne willen zenden, voor hen te bewaren, ten einde ze dan later to zamen rechtstreeks te kunnen verzenden. Volgens de Standaard is het ade vloek der staatsscholen", dat iemand als de heer Vim Houten den beer Vissering als hoogleeraar te Leiden kan opvolgen. Want: »De staat vraagt immeis alleen ot iemand knap is? B Meer kan hij niet vragen. »Een maat om de strekking van het onder wijs ie meten, heelt hij niet." floe de opvattingen ook verschillen kunnen Juist dat, wat de Standaard een vloek der staats(hooge)school vindt, is in ons oog haar grootste verdienste. Juist die smaat om de strekking van het ouderwijs te nieten" heeft de vrije vlucht der wetenschap te vaak en te lang bcleinmeid. Deze srnaat" was het, met welke het rtleilig Olficie" in 1636 een Galilei mat en waarmede liet hem dwong de waar heid te verloochenen. Ware deze boei niet sedert lang vei broken, wij zoudeu nog altijd genoodzaakt zijn te lees en en te laten onder wijzen, dat de zon rondom de aarde üiaait 1 (jUidd. Ot liet adres, door 2o Sainaiangsclie han delsfirma's tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal' gericht, strekt om haar te verzoeken »dat het der Karnets moge behagen van de ontwikkelde grieven vari den Saniaraugschen handel ernstig en nauwgezet kennis te nemen en naar aanleiding daarvan bij de Regecriug in Nederland aan te diingen op liet nemen van maatregelen, door welke aan de in Indiégeie-^ zen bezwaren tegen de Patentbelasting en hare toepassing, worde te gemoet gekomen." In liet Ahj. Dagblad van Ncd.-India wordt hot volgende middel aan de hand ge daan, om liet getal-jn, do approximative ver houding lusscheu cu kei middellijn en omtrek, te onthouden tot in 30 decimalen, als volgt: 3,141592653580703238152043383270. Gij leert daartoe de volgende spreuk van buiten Que j'aime a faiie apptendre un nombre utile aux sages! Immortel Archimède, artiste inncuieux. Qtu de ton jugement peut pi'iser ia vaieur? Puur rooi ton problómeeutde pareils avanlagr s. Namelijk: savantages, waarvan men ook de waarde niet kan schatten." Als het u gelukt dit versje te leeren, dan kent gij bet beroemde getal tot in 30 decimalen, want de 31 woorden der spreuk hebben achter eenvolgens ieder evenveel letters, als de op volgende cijfers iu liet getal. Eu als men liet geuvl eenmaal vau buiten kent, dau jadan slaat men er een blufje tueê bij gelegenheid! De Ju| ansche Staatscommissie, die zich thans in de residentie bevindt tot het onder zoek van ons gevaugenissteisel en politiewezen, hoeft zich gisteren op het parket van den Pro cureur-Genei aal van liet Gerechtshof aldaar vervoegd en ontving welwillend de voor haar arbeid verlangde gegevens en inlichtingen. De tabaksoogst in Maas en Waal is zoo goed als afgeloopen. Het gewas is over het al gemeen zeer meegevallen. De hagel, die in en kele perceelen vas gevallen, heeft veel minde,. schade gedaan dan men oorspronkelijk daóhtr Men verwacht dan ook, dat er hooge prijzen voor de beste partijen tabak zullen worden besteed. Er heeft zich een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt de invoering van het algemeen stemrecht voor de rijks-, provinciale en ge meentelijke vertegenwoordiging in Nederland te verkrijgen. In April van dit jaar door eenige heeren opgericht, heeft het Comité zich Zondag in eone te Rotterdam gehouden vergadering voorloopig geconstitueerd. Het bestaat uit de heeren: Mr. J. D. Veegeusr voor], voorzitter) te 's Gravenhage; Mr. W, Heineken (voort, secretaris) te Amsterdam; Mr. J. A. Van Gilse te RotterdamMr. C. W, A. baroa vau Haersolte te Zwolle; Mr. M, J. De Witt Ilamer ta Middelburg; Mr. A. Hinlópen te 's Gravenhage; J. Menno lluizinga te Har* lingeu; J. A. Roessingh van Iterson te Tilburg; Mr. S. Katz te AmsterdamF. Domela Nieuwen- bius-te 's GravenhageProf. Mr. B. II. Pekel haring te en Delft II, Pijttersen Tzn. te Snoek. Aan het Algemeen Ncderlandsch Werklieden verbond, aan de Provinciale Friesche en Pro-- vinciale Groningsciio Weikliedenvereenigiogen, aau de afdeclingen Rotterdam en Arnhem aan hut Nedeslandsche Werklieden vei bond, aan de Zwolschu "VYerkliedenvereeuiging en aan de sociaal-democratische Vereeniging te Amsterdam zal het verzoek worden gedaan om elk déne lid te benoemen, waarna het Comité definitive geconstitueerd zal worden. Volgens Sieboldia en Semgieroirens is op de jongste tentoonstelling to Haarlem ge bleken, dat er ouder de pomologen de grootste verwarring heeischt ten op/ichte van de be naming (b r vi uchten, die zij telen. Niet minder dan 130 soorten van vruchten waren op die tentoonstelling ingezonden, onder andere namen, clan haar toekwamen. De Gamelangspelers zijn Zaterdag met- de Madura van Amsterdam vertrokken. Den avonil te voren speelden zij tot afscheid in het Palcis voor Volksvlijt o. a. het Wien Neer* landschbloed. Dezer dagen werden door den lieer Vau Ruijien op het stations-terrein te Deventer, in tegenwoordigheid van eenige ingenieurs en technische beambten van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, proeven genomen met den zoogenaamden wisselruiter, zijudo een onderdeel van den door hem uitge* vonden rectificatcur voor spoorwegen. De proeven zijn zeer goed geslaagd. Bij Calmann Lévy te Parijs is in twea deelen verschenen sHistoire critique des Livres de 1'Ancien Testament" par A. Kuenen; de j vertaling - van hot beroemde werk van onzen j landgenoot is van de baud van A. Pierson, terwijl Ernest Renan er een voorrede by i schreef. Onder den titel Glacière Italienne is een toestelletje in den handel gebracht om kleine hoeveelheden ijs te bereiden. Het bestaat uit een metalen cylinder, waarin een kegelvormige bak- zoodanig past, dat tusschen beide een ledige ruimte blijf. In deze ruimte wordt een liter water en het halve volumen soda (gekristalli seerde koolzure natron) gebracht en de kegel vormige bak in deze oplossing eenige minuten bewogen. Nu wordt de soda-oplossing verwij dert, de bak met water gevuld en geschoten, iü de ledige ruimte salmiak gestort en de toestal 10 tot 15 minuten gerold. Dan is het water tot ijs overgegaan, hetwelk wegens zijn kegel vorm gemakkelijk uit den bak kan genomen worden{Ma an ill. voor toegep, scheilcunde.) Delft. Naar wij vernemen, is door w'ylen den lieer P. Van Leeuwen alhier vermaakt aau liet Oudemannen- en Vrouwenhuis alhier f4000; door wijlen den heer J. Bekker aan

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2