De Passage ie Rotterdam. Gemengde Berichten. VERSCHEIDENHEID. dè Waalsch Herv. gemeente alhier flOÓ en aan de Christ. Geref. gemeente t'400. Groningen. Maandag avond heeft een in het land welbekend exentriek echtpaar (de heer Kortewcg en Eüza Baart) zich door vergif van het leven beroofd. Harlingcn, Te dezer stede is gedurende de eerste negen maanden van dit jaar voor f 50sa f60,000 minder aan sterken drank ver bruikt dan in hetzelfde tijdvak van 1878. Uitlinizrrmoorton. Alhier wilde de 2Gjarige -zoon D. S. boven in den molen naar een of ander beletsel onderzoek doen. Hij stak te dien einde hot hoofd uit een der venstertjes, juist gelegen onder de ronddraaiende asmet het noodlottig gevolg, dat door de om de as bevestigde ijzers zijn hoofd als gekloofd werd en hij onmiddellijk den geest gaf. Zutfcii. Op sommige openbare scholen alhier lijden vele kinderen aan oogziekte; uit een onderzoek is gebioken, dat deze ziekte is de bekende granuleuze oogontsteking in lichten graad. Arnhem. De tentoonstelling alhier is tot en met verleden Zaterdag bezocht door ruim 175,000 betalende bezoekers. Kluudcrt. i— Alhier is door eenige laud- bouwers, die veel vet vee nog onverkocht hadden, een eigen slachterij opgericht. Aanvankelijk werd best rundvleesch a 38 ct. per Va kilogram en gisteren leeds tegen 32 Vs a 35 ct. per Va kilo verkrijgbaar gesteld. IA October 1879. Heden waren wij in tie gelegenheid een be zoek te brengen aan de Passage te Rotterdam, die morgen definitief geopend wordt; en wij beginnen al dadelijk met te verklaren dat, wat wij gezien hebben, onze verwachting verre heeft overtroffen. Het spreekt vanzelf dat er van de beide gevels (Hoogstraat en Vest), zeer veel werk is gemaakt. Aan de Vestzjjde maakt de achtergevel, vau den Singel gezien, een hoogst aangenamen indruk. De zonder veel ornamenten en voor het grootste gedeelte uit gewonen Ilollandschen steen gemetselden gevel, heeft, naar wij meenen juist den eisch, dien men aan een passage- front stellen mag, nl. een zeer groot woonhuis met verscheidene opgangen en een poort in het midden, die tot de overdekte straat toegang verleent. Die poort op zichzelf, uit zandsteen opge- trokkeu, waarin zoer kunstig medaillons en verdere ornamentiek zijn uitgehouwen, doet eenigszins aan den Pont St. Martin" te Parijs denken, ofschoon alle vergelijking met andere gebouwen (ook wat den voorgevel betreft) moeie- l'yk gaat, daar blijkbaar de bouwmeester ver schillende combinatiën heeft gemaakt, waardoor het hem gelukt is een fraai geheel samen te te stellen. Als wij nu de breede trap opgaan die door twee steenen leeuwen wordt geflankeerd, komen wij in de eigenlijke Passage, en staan wij ver baasd over de rijke versieringen, die overal ons oog treffen; niet minder gunstige indruk maakt de flinke verlichting. Alles is dan ook zooveel mogelijk »n jour" gebouwd en de winkels be hoeven bij den sombersten dag (zooals heden bijv.) geen gaslicht te branden, daar zij zoowel voor als achter flink licht ontvangen. De fraai geverfde en wel wat zwaar ver gulde winkclgevels en de wit gepleisterde boven verdiepingen zijn allen in denzelfden stijl opge trokken, terwijl de vloer geheel met mozaïk- tegels (waaruit ook advertentiön zijn samenge steld) en ijzeren glasramen is ingelegd. In het midden een open vak, waaruit een fraaie fontein en bloemen, omgeven door een een voudige gepleisterde balustrade te voorschijn treden. Aan de binnenzijde van den achtergevel merken wij een windkompas op, zooals in de beurs te Amsterdam, eu aan de tegenover ge stelde zijde naar den kant van de Hoogstraat, een smaakvol uurwerk door een Mercuriuskop gekroond. Als wij verder doorwandelen komen wij aan het Vorstelijk ingerichte koffiehuis, eeuig mis schien in Nederland wat kostbare rneubileeriug, verlichting en schilderwerk aangaat. Spiegels goud en fluweel in overvloed; van welke spie gels dan ook reeds een olijke overbuur partij heeft getrokken door op zijne winkelruiten zijne artikelen iu spiegelschrift te doen schilderen, waardoor dus als gij op eon zekeien afstand langs het cafe" gaat en naar binnen zietde reclame van gezegden buurman u tegen blinkt. Onder genoemd café bevindt zich een zeer aardige bierhalle, geheel uit rotssteen opgetrok ken en waar het vooral 's avonds zeer gezellig o o zijn zal. Daar achter (onder de Passage) eene uitstekend verlichte doorloopende ruimte inge richt tot marlet voor fruit, gevogelte, groenten, bloemen enz. Aan de zijden zijn de bergplaatsen voor de winkels boven. liet frontgebouw is geheel ingericht tot hótel en men geniet van de bovenkamers aan de binnenzijde en van do galerijen met een achttal smaakvolle levensgroots beelden versierd een heerlijk panorama; tot den zoo prozaïschen Singel komt u phantastiscb voot. De voorgevel komt minder voordeelig uit, misschien is hij wel een weinig overladen. Ook is de sy me trie van de fraaie, colonnade opge offerd moeten worden aan de onwrikbaarheid van den eigenaar van het pand links. Genoemde marmeren colonnade is gekroond door een gebroken frontispicewaar tusschen de stede- maagd van Rotterdam: een prachtig beeld met streng klassieke lijnen; aan beide zijden zijn monumentale gaslichten aangebracht, die er wel wat vreemd uitzienmaar misschien bij avond een goed effect zullen maken. Onder liet beeld het wapen van Rotterdam in kleuren. Uiermee gelooven wij zoowat het voornaamste aangestipt te hebben wat er te zien is. Wij hebben nog wel een en ander op 't hart aan het adres van den ontwerper, maar wij v den op de officieele speeeheudie wij inovgeu te wachten hebben, niet vooruitloopen en hopen alsdan nog een en ander mede te deolen. Albert Wolff geeft in de Figaro het plan van Zola's roman »Naria", die eerstdaags als feuilleton in de Voltaire zal verschijnen. Nana treedt op in het »Théfttre des Variétés" en wel-in een operette »!n Blonde Véons", waarin zij weinig heeft te zeggen, maar veel te laten zien. Nana wordt nu beroemd en heeft minnaars bij de vleet; men ruïneert zich voor haar; een jougmenscii van twintig jaar vat een waarachtige genegenheid voor haar op. Zijn broeder wil hem uit de nelten der sirene losmaken, maar wordt zelf daarin verstrikt; de jonge minnaar doodt ziel) in Nana's bijzijn. Ten slotte neemt Nana een minnaar, die haar slaat; dan treedt zij weör op de planken in een tooversluk en wordt een sster", totdat zij door een andere ïster" wordt onttroond, en op zekeren morgen verneemt men, dat de eenmaal beroemde actrice in ellende gestorven is; zij sterft aan de pok ken, terwijl zij haar ziek kind oppast. Deze roman geeft Zola gelegenheid de tooneelwereld te beschrijven; hij voert den lezer tot het jaar 1870. Te Petersburg is een nieuwe brug ingewijd, die den naam des Keizers draagt eu meer dan 5 millioen roebel heeft gekost. De brug is 1404 voet lang, 77 voet breedaan ijzer weegt zij 5616 ton. De ontwerper en ingenieur, kolonel Struve, is door den Czaar tot generaal-majoor bevorderd. Op het kerkhof te Sheffield werd eene vrouw begraven, die, naar men zeide, gestorven 1 was tengevolge der mishandelingen van haar man. Een troep van 3000 personen was op het kerkhof vereenigdzij haalden den echt genoot uit zijn rijtuig eu poogden hem levendi in het graf zijner vrouw te werpen en te be graven. De politie had groote moeite om den man uit hunne banden te redden. Te Weenen heeft men sedert een paar dagen ruw koud weder, alsof het reeds winter was. Een zonderling ongevaldat gelukkig geen noodlottige gevolgen had, overkwam dezer dagen den omnibus, die dag in dag uit den boulevard des ftaiiens te Parijs langs rijdt. Tegeuover de rue du Helder brak het voertuig plotseling zoo zuiver in tweeën, dat de koetsier, die eerst door het geroep der voorbijgangers opmerkzaam gemaakt werd, nog een eindweegs met den halvee wagen voortreed. Door een gelukkig toeval waren er slechts weinige per sonen in den omnibus, die allen aan de voor zijde van den wagen zatan; slechts een dame, die juist zat naast de plaats waar de breuk was ontstaan, viel van schrik, nu zij zoo onver wacht half in de open lucht zat, op straat zonder echter eenig letsel te bekomen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. De jeugdige gravin "Vera Ko«cheleff, te Moskau, was onlangs verloofd met een jeugdi gen graaf. Twee dagen na de verloving ging zij naar hare landgoederen in de Krim. Aldaar aangekomen, schreef zij aan haren rentmeester, dat zij besloten had zich te verdrinken. Hierbij had zij eene aanwijzing gevoegd van de plaats waar men haar lijk zou kunnen vinden. De rentmeester, die dezen brief eerst ontving toen hij wel kou begrijpen dat liet reeds te laat was, ging onmiddellijk met oeuige personen naar de bedoelde plek eu na lang zoeken vond men inderdaad haar lijk, maar in een wijden stroozak genaaid. Men meende dus dat zij was omgebracht en dat de dader hieraan door middel van den brief den schijn van zelfmoord had willen geven. Bij nader onderzoek echter bleek het dat de zak van binnen was dichtge- reguu en vastgemaakt, zoodanig dat bet onmo gelijk. van buiten kon zijn verricht. Tegelijker tijd ontving men bericht van haren oom, dat ook hij een brief van haar had ontvangen, waarin zij het voornemen tot een zelfmoord te kennen gaf, maar onder mededeeling van zulke onzinnige redenen dat zij aan. verstands verbijstering moet hebben geleden. liet lot van de leeniug van het Crédit Fancier" van '1S53, waarop '100,000 frs. viel, was oorspronkelijk het eigendom van een Pa- rijsche keukenmeid, die nog twee andere loten bad. "Juist het winnende lot had zij echter ver kocht aan een kennis. De keukenmeid is dooi de teleurstelling zoo aangegrepen, dat men vöor haar vei stand vreest. In het hotel Drouot te Parijs is 'dezer dagen naar men iu de Frécurseur leest, door het South-Kensington-Museum te Louden de mummie aangekocht van een oom des Mexi- kaanschen Keizers Moutezun -a en wel voor de som viui 2375 frs. Aan deze mummie is het volgende romantische verhaal verbonden. Do bedoelde Prins werd door de Spanjaar den gevangen genomen en ten slotte met zijne dochter in het mexikaansche klooster San Ilidoro op last der inkwisitie levend in den muur gemetseld. De daarbij gebruikte cement moest het lichaam bewaard hebben en dit vertoont thans het voorkomen van een uit donkergeel hout gesneden beeld. Het ziet er in 'zijne glazen kist akelig verwrongen uit. Het haar is voor een goed deel uitgevallen. De gedaante van het twaalfjarig meisje is veel kalmei- Naar de Frêeursettr verzekert, zijn de papieren welke deze geschiedenis behelzen, onbetwistbaar echt. Het welslagen van de doorgraving van den .-Gothard heeft eenige ondernemende personen te Aosta op het denkbeeld gebracht ook,een tunnel door den Mont-Blanc te graven! Eene leening is tot dat doel uitgeschreven. Het Cbineesehe gouvernement K,,"t te Hartford (Staal Connecticut) eene instelling- van onderwijs opgericht, bestemd om een zeker aantal jeugdige Chineezen, die later in hun ge. boortcbnd openbare bedieningen zullen beklee- den, bekend te maken met de Amerikaansche zeden en gewoonten. Sedert 1876 hebben reeds een 150tal kinderen, van 8 tot 14-jarigen leef tijd, die uit de stansten gekozen waren, te Hartford verblijf gehouden. Bij ban aankomst worden zij als kostgangers in verschillende huis gezinnen geplaatst eu volgen zij het onderwijs der scholen "op de plaats waar zij zich bevinden. Gedurende de vacantiëu gaan zij naar Hartford, waar Chineesclio ouderwijzers hen op de hoogte stellen van alles wat in bun vaderland is Ge beurd, zoo ook van wat beu nuttig kan zijn in hunne toekomstige betrekkingen. De kosten van oprichting dezer instelling hebben eene som van '1.500.00U fr. bedragen. De invoer van koren iu Engeland bedroeg in Sept. 6.930,000 centenaars tegen 3,230,000 in Sept. '78; het meest (3,880,000 centenaars) werd uit Amerika ingevoerd; dau volgden' Rusland, Canada eu Australië. In het strafregister van een soldaat in België wel te verstaart leest men: vier dagen politiekamer wegens het in een winkel halen van een haring /onder stropdas. Een ander, een korporaal nog wel, had acht dagen arrest omdat hij schaterend van lachen gezien was door zijn kapitein, rijdende op een os in uniform. De Amerikaansche luchtscbippers hebben 't in den laatsten tijd recht ongelukkig gehad. Prof. Wise, die met l.vee andeie personen van St. Louis opsteeg, is in de Macoupin-woestijn (Iliin.) verloren, gegaan: men heeft niets meer van hem en zijn gezelschap vernomen. In San Francisco ging de prof. Colgrave gedurende een storm op. De wind wierp den ballon op de telegraafdraden, welke deze stuk sneden. De professor, benevens een ander reiziger vielen uit den gondel en vonden hun dood op dè straatsteenen. Tegen loodkoliek is, volgens het Journal de Médicineliet gebruik van groote hoeveel heden melk een volkomen afdoend middel. In eene Fransche loodwitfabriek werd de opmer king gemaakt, dat van het aanzienlijk aantal arbeiders, twee personen geheel vrij bleven van den schadelijken invloed van het lood; het bleek dat deze personen dagelijks veel melk gebruikten. Het gebruik van melk werd nu algemeen ingevoerddoor iedereu dag boven het loon eene zekere hoeveelheid melk aan iederen arbeider te verstrekken. In alle fabrieken, waar deze maatregel werd ingevoerd, bleef men verder van loodkoliek bevrijd. Kostbare vogels. Flel gevierde zangerpaar Vogl is voor een jaar te Munchen geëngageerd, mevrouw voor 13,000, mijnbeer voor 19,000 mark jaarlijks, met vier maanden verloftijd. De groote verwachtingen, die door velen voor Engeland van de inbezitneming vau liet eiland Cyprus werden gekoesterd, worden niet verwezenlijkt. Een bankiershuis, dat er zich terstond vestigde, toen de Engelschen op het eiland kwamen, heeft besloten het eiland te verlaten wegens volslagen gebrek aan zaken. Het gouvernement had tal van goede voorne mens; het zou dit eiland hervormen en sprak van' belangrijke .werken, die de vestiging van een financieel agentschap volkomen rechtvaar digden; maar zoo deze schoone ontwerpen al

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3