Verschijnt daplijts, nitpzoiieri Biisiaj. BHiUiilanflselie Berichten. A0. 1879. Woensdag 22 October. •As 4783. Drie en 1!> ertig-ste Jaargang. Onze iJzerindustrie. COURANT. (lBONNi£MKNTSi'RlJS>, per kwaitaal f 1.85. Franco per post, door het gelieele Rijk. - 2.50. Afianderlijke uominers- 0.10. BCRBA.il: 91 Alk. KT, E, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drieh^m. plaatsing wordt tegen .tweemwh. berekend. II (Slot) Wij ontveinzen niet, dat in een klein land als hot onze, eigenaardige moeilijkheden zijn verbonden pan de toepassing van het stelsel van onderhand- gche aanbesteding bij groote werken. Moeilijkheden en bezwaren, die echter met overleg en goeden wil uit den weg kunnen geruimd worden. Een der eerste bezwaren zal wel hot betrekkelijk kleine getal fabrieken zijn, die in staat kunnen geacht worden groote ijzerwerken uittevoeren, zoodat men zou kunnen denken, dat de Regeering allicht door onderlinge combinatie van bcdoolde fabrieken in een minder gunstige positie zou gebracht worden. Wij gelooven, dat dit geen overwegend bezwaar kan zijn, omdat er onder dc bekwame technici, dio wij onder onze rijksambtenaren hebben, allicht eenigen gevonden zullen worden, die een juiste raming van kosten hunnen makenvooral omdat de werken, die wij hier op het oog hebben van geen bijzonder ingewikkelden aard zijn. Geeft dus de Regoering de verschillende bestek ken aan een tiental binnen en buiteniandsche fabrieken ter onderhnndsche inschrijving, dan geloo ven wij dat het gevaar voor de Regeering, wat onderlinge combinatie betreft, totaal gewekon is. Is een work van zulk een omvang, dat eeno fabriek dit niot naar belmoren kan uitvoeren, dan is or niets tegen om zulk werk in cenige perceelcn te verdoelen en door twee of drie fabrieken te doen vervaardigen. Alleen zal het toezicht dan iets moeten uitgebreid worden, maar steeds goedkooper en eenvoudiger zijn dan thans hot geval is, nu de vorsehilionde ambtenaren mot do keuring van materialen en met andere werkzaamheden belast naar het buitenland moeten gezonden worden. Als con andet bezwaar kan gelden de mogelijk heid, dat de buiteniandsche fabrieken zich van prijsopgave zullen onthouden, wanneer zij bemerken, dat het streven der Regeering is om de binncn- landsche industrie te bevorderen. Bij de tegenwoordige inrichting der maatschappij en de macht der concurrentie van alio kanten durven wij dit bezwaar ton zeerste ongerijmd noomen, ja, wij gaan zelfs verder, van te verze keren, op grond van elders opgotlane ondervinding, dat de Regeoringbij de altijd heorschendc t struggle fur lifeop algemeeno modewerking kan rokenen. Er is nog één bezwaar, namelijk de vereischte onkreukbare trouw der betrokken ambtenaren die hier op do proef gesteld wordt. Over dit teedero punt zullen wij hier niot ver- dor uitweidenomdat wij ons verzekerd houden dat de Regeoring in dezen, do eerste zijn zal om de noodige waarborgen te eischon en maatregelen to nomen ton einde misbruiken to voorkomen terwij! liet niet kan geloochend wordondat er bij eono Regeoring tal van andere gevallen voor komen, waaruit de goede trouw der ambtenaren moet blijken. Uit een en ander meenet) wij aangetoond to hebben, dat cr geen onoverkomelijke bezwaren kunnen bestaan tegen ondcrhandschc prijsnanviage en oventuoelo bestellingen voor groote ijzerwerken. Wil men er niet definitief toe overgaan, men kan ten minste de proef nemen, en daarom hopen wij, dat bij de eerlang te wachten aanbestedingen, voor den bovenbouw der spoorwegbruggenover de Maas bij lleumen- en over den Rijn bij Rhoncn, zal blijken dat wij nog een nationale industrie hebbenen dat niotzooais bij den bovenbouw der bruggen over dc Maas bij Rotterdam ouzo werklieden het konden aanzien, hoe de Fransclien en Duitschers maanden lang ruim geld verdienden aan werk, dat in de eerste plaats ten goede had mooton komen om den toen reeds bestaanden nood onder het Nedoriandsche volk te lenigen. Het is niot zoozeer het voordeel der enkele ndustrieolcn, die ons de pen ter band beeft doen nemendan wei hot enorme belang der massa werkliedendat hier in 't oog moet worden ge houden, Bij het ernstige pogen dor Regeering om hot volk verstandelijk te ontwikkelen is het onver antwoordelijk, wanneer de stollelijko belangen ten eenenmale wordon verwaarloosdte meerwan neer eene Regeering zichzooals in dit geva! geenerlei' opoffering behoeft te getroosten. Bij de toenemende bevolking, het opeenhoopen der massa's in do groote stoden, tegenover het overgangstijdperkwaarin wij op liet gebied van handoi en nijverheid verkeeron is hot een duro plicht der Nederiandsche Regeering te waken waar zij kanvoor de stoffelijke belangen van het Nederiandsche volk. Zal zij het kunnen? Wij zijn er van overtuigd. Zal zij het doen? Wij hopen hot. ES GELAND De Times deelt een depêche 'uit Weenen mede van 19 de/er, waarin het gerucht betref fende het onderteekenen van eene alliantie tussehen Oostenrijk en Duitsciiland, wordt ge logenstraft. Gemeld blad voegt er bij, dat Vorst Vo» Bismarck en gsaaf Andrassy in de door hen gehouden conferentie van geen wederkee- rige waarborgeu van grondgebied hebben gesproken. Reuters Office meldt uit Simla van *19 dezer, dat de Emir Yakob-Khaa zijn besluit heeft kenbaar gemaakt, om de Kroon neer te leggen. Generaal Roberts heeft te vergeefs' beproefd, hem daarvan terug te brengen. Daarop heeft genei aa! Roberts voorloopige maatregelen genomenom de orde te handhaven en de administratie voort te zetten. Een Engelsch commissaris, gestationeerd bij de Naga hoogten, in Assam, is door den stam der Nagas vermoord. De Daily .Telegraph bevat een teiegiam uit Peshawur van 20 dezer, volgens hetwelk de gouverneur van Jellalabad meldt, dat de Russische troepen Merv, na een hardnekkigen strijd, hebben bezet. De kolonisten in Zuid-Afrika hellen luide protesten aan tegen Wolseley's beschikkingen ten opzichte van Zoeloe-land. Inzoudeiheid komen zij op tegen de bepaling, dat er in het land der Zoeloe's noch zendelingen noch Engel- sche immigranten zullen worden toegelaten. Toch zijn juist die bepalingen het sine qua non van het programma der Regeering en van Wolseley's instructiessGeen annexatieZoeloe- land voor de Zoeloe's." Engelsche zendelingen maar al te vaak, en Engelsche kolouisten on feilbaar, zijn slechts de vóórloopers van Engel sche beambten, Engelsche wetten en Engelsche soldaten. Wolseley wil het stelsel van een ver brokkeld Zoeloe-land, zelfstandig onder Britsch protectoraat, zuiver en eerlijk toepassen. ITALIË. De Paus heeft vier commissiën van kardi nalen benoemd tot afschaffing van ingeslopen misbruiken. De beide eersten zullen zich bezig hebben te houden met het voorstellen van her vormingen in het ambtelijk bestuur, met het doel natuurlijk om bezuinigingen te verkrijgen. Leo XIII, aldus wordt gemeld, wil de menigts nuttelooze ambten, die nog uit den tijd van Pius IX aan het Vaticaan zijn blijven hangen, afschaffen, of althans door uitsterving laten vervallen. De derde commissie zal zich onledig houden met de betrekkingen der Curie tot de vreemde Regeeringen en daarbij letten op goede vormen, die Leo XIII steeds heeft gezocht in acht te nemen. De vierde commissie, verreweg de belangrijkste, zal (gelijk reeds vroeger was aangekondigd), onder persoonlijke leiding van den Paus, aan het bestuur der Kerk naar streng stelselmatige opvatting eenheid geven. Da brieven en encyklieken der opeenvolgende Pausen zullen aan eene herziening onderworpen en voor eene nieuwe kerkorde omgewerkt worden. Bij zondere privilegiën zullen worden afgeschaft' de rechten der bisschoppen zullen in de geheele Katholieke wereld gelijk gemaakt en de be trekkingen der kerkelijke dignitarissen tot den Heiligen Stoei canonisch geregeld worden. F It A N K R II K. liet congres voor opvoeding, bijeeugekomeii in de zaal van het Groot Oosten te Parijs en dat verscheidene dagen duren zal, belooft zeer interessant te zullen zijn. Het voorlezen van een brief vau Victor Hugo, met zinnen als deze*. ïBe jeugd is de toekomst, gij onderwijst de jeugd, gij hebt dus de toekomst in handen. Burgers, bet oogenblik is daar, om de oude samenleving te ontbinden," cdz. enz,; daarna de openingsrede vau den voorzitter, André Rousselle, en een discussie over de werkzaam heden van het congres, namen de eerste zitting in beslag. De werkzaamheden loopen over de volgende punten: 1. zedelijke opvoeding; 2. onderwijs, a. methoden, b. inrichting van scholen; 3. bescherming van kinderen, a. verplichtingen, l. rechten van het kind; 4. opvoeding in da eerste kinderjaren; 5. opvoeding in de jonge lingsjaren. De heeren Baring en do Blignióres zijn Zondag naar Egypte vertrokken.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1