de Maas. tot aanleg van eene kade; adres van der Burg om demping van een sloot aan den Singel en rapport der Commissie van Fabricage; adres van P. T. Gunnewegh om toelage als eervol ontslagen brugwachter aan de Ooievaarsbrtig. En verdere voorstellen en metiédeeüngen. Aan den Oost-In disc hen ambtenaar J. N. Burgerhoudt, gewezen controleur 2de klasse bij het binneulacdsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, is eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioenbij aldien hij daarop aanspraak heeft. In de zitting der Arr. Rechtbank te Botterdam van gisteren stond o. a. terecht: A. v. D,, wonende te Delfshaven, beklaagd van mishandeling. Eisch 8 dagen eenzame gevangenis straf. De heer M. A, Perk is voor het volgend jaar benoemd tot voorzitter van het hoofdbe stuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en heeft die benoeming aangenomen. Dezer dagen is door 'den Minister van Financiën aau de hypotheek-bewaarders de inzending na '1 Januari 1880 verzocht van een statistieke opgaaf der op dat tijdstip vernieuwde of bestaande hypothecaire inschrijvingen (die ten behoeve van hypotheekbanken afzonderlijk te vermelden) en een raming der in 1880 nog te vernieuwen inschrijvingen; ingedeeld naai den rentetax. ten einde daaruit het bedrag dei- rente van onder hypothecair verbaud belegde kapitalen te ieeren kennen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederkindsche Bank, op 18 Oct.eu de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 29,050,507.OlVs. Blijkens bij de Regeering ontvaugen be richt zal ia 1880 te Brussel eene tentoonstelling worden geopend van voorwerpen van kunst. De gelegenheid zal worden opengesteld tot inzending op die tentoonstelling van voortbreng selen der oude Nedeilandsche kunstnijverheid, toebehoorende aan stedelijke musea, aau kunst lievende en wetenschappelijke vereenigingeo of aan particuliere personen. Het door den heer Van Kerkwijk inge diende wetsontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende de benoeming van burgemeesters is door het grootste deel der pers niet gunstig ontvangen. liet Algemeen Handelsblad, de Hieuwe Hotteriamsche Courant, de Arnhemsche, liet Vaderland en Middelburgsclte Courante7i, het JJirccktsch Dagblad, de Amst, Ct. zijn all"r>, van meening, dat het voorstel om aan de gemeenteraden meer invloed te geven op de vervulling der burgemeestersbetrekkingen niet kan leiden tot het doel van den voorsteller, verbetering van den burgeineestersstand en betere behaitigiug van de belangen der ge- meentenaren. .De Tijd en De Standaard echter benevens enkele kleine bladen juichen de poging van den heer Van Kerkwijk toe als eersten fermen stap in de richting van meerdere deceutialisatie, die zij voor ons gemeentewezen verlangen. Is liet waar, wat men daaromtrent ver zekert (ol gedeeltelijk nog influistert, zoo leest men in de Haagsuhe kroniek der N. Or. Ct., da» hebben wij in den kolonel Reuther een man gevonden naar het hart vanrnag ik zeggen?... van het stoere Noordeneen man, die ons oorlogsbudget in ernst wil vermindei en, door ons leger terug te brengen op zoodanige - sterkte, als voor den werkelijken dienst noodig isf maar die levens den oefenplicht zoo algemeen mogelijk wil maken en dan ook zeker de ge- heele schutterij en do weerbaarheid iu de reorganisatie onzer levende strydkrnchten een plaats zal geven. Bh kens een van den Gouverneur-Generaal' van Nederlandsch-lndië ontvangen bericht, bedraagt de raming van den koffieoogst op Java voor het ïoopende jaar op ultimo Septemher 1.207,140 pikols, waarvan zijn ingeleverd in de pakhuizen 1.075,491 pikols. De Willam Barmds. kommandant A. De Bruijnevan de Poolzee komende, was giste ren te IJmuiden voorwals, doch moest zee houden O 1 wegens slecht weder. Het gedenkteeken, dat opgericht zal wor den op het graf vau generaal Pel op Atjehen dat onder toezicht van den heer Victor de Stuers is vervaardigd naar de ontwerpen van den heer P. J. II. Cuypcrs, is thans opgesteld te Amsterdam op de terreinen naast het in aanbouw zijnde museum aan de Stadhouders kade. Vóór dit monument naar Indië verzonden wordt is het voor het publiek tu bezichtigen, en wel van den 23n dezer tot en met den 2 November, tegen een entree van 25 cents. De opbrengst za! gebruikt worden ten voordeele van de Atjeh invaliden op Bronbeek. Dijen Haard bevat, deze week een belangrijk artikel van Dr. S. Sr. Coronel: 5Een praatje over de manier van werken onzer kinderen," waarin do. beste inrichting van schoolbanken wor.lt besproken. Niet minder belangrijk iu het tegenwoordig seizoen is iiet met teekeningen opgehelderde artikel over onze kachels. Een afbeelding van de schilderij van Gabriel Metzu »De Atnsterdamsche Groenmarkt" komt tevens in deze aflevering voor. Vau de litterarische curiositeiten A saga, E-legeude en O-sprook, die vóór een veeitigtal jaren verschenen, toen algemeene belangstelling trokken eu tot verschillende oordeelvellingen aanleiding gaven, is door de hoeren P. N. van Kampen en Zoon een fraai uitgevoerde nieuwe uitgaaf bezorgd. De A-saga is vau de hand vau wijlen prof. J. Bosscha, de E legende van wij len van Lennep en de O-sprook van wijlen ds. Abr. des Asnorie vau der Hoeven Jr. De heer Lodewijk Mulder, schrijver van De Kiesverecnigiwte Stellendijk, is benoemd tot bestuurder van het Ncderlanikchc Tooneel- verlond. Naar wij vernemen, is het gezelschap, waarvan mademoiselle Agar de hoofdpersoon is, voornemens in de volgende maand Nederland te bezoeken en o. a. op te voeren Merope, van Voltaire. Eergisteren is te Utrecht de internationale tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de rede rijkerskamer De Genestet, gehouden. DeTooneel- maatsehappij de Volksvrienden te Gent bi acht De viool van Gremona, naar de bewerking van Mr. J. N. v. Hull, ten tooneele. De Amstei dam- sche vereeuigmg Thalia gaf Een liedje van vwedei', van Jan Roeland; de lederijkaiskamer Bilderdijk van-Alkmaar de Azijnverkooper, naar het Duitsch van Carl Grünei-t. Gent won den eersten prijs met 78 punten, Amsterdam den tweeden met 75, terwijl Alkmaar 53 punten, behaalde. De eerste prijs bestond in een groote zwaar verguld zilveren medaille eu 50 gulden, de tweede in een groote zilveren eere-inedaille en 23 gulden. Veeitien dagen geleden was een Belgische sloep genoodzaakt de vleet te kappen van een der Sciieveningsche schuiten behoorende aau den heer P, Krul De bemanning der schuit dacht niet anders dan dat het net met toebe- hooren gezonkeu was; zij wilde redden wat nog was te redden eu wond de overige nellen binnen. Toen bemerkte men, dat de Belgische sloep wel de vleet gekapt haddoch de uit einden met een touw aan de schuit had vast gebonden. Deze handelwijze vim vreemde vis-, sellers tegenover Nederkindsche is een zeld zaamheid en te meer valt hier te roemen omdat alles bij nacht en bij tamelijk ruw weder voorviel. Als een bijzon dei heid meldt de Brjedscho Ct., dat van -10 September tot 11 October dezes jaars geen enkel sterfgevaj in de gemeente waar ze verschijnt, zich heeft voorgedaan, ofschoon de mazelen er epidemisch beerschen, Volgens de Landb. Ct. van '16 dezer worden door den heer A. J. II. Van der Toorn, iu den Haag, als inspecteur van het ijkwezen, maat- regeleu beraamd om den verkoop van aard appelen, bij de kleine maat. met klem aan betere controle te onderwerpen. Met het oog o,p de exploitatie der handels- inrichtingen op Feijenoord zijn door de sRotter- damsche Handelsv-ereeniging" vastgesteld: een reglement en een tarief voor het gebruik der handelsterreinen aldaar, alsmede een reglement betreffende de spoorwegbeweging op het Handels- terrein te Feijenoord. Met de directiën der Exploitatie-Maatschappij en Rhijnspoorweg- Maatsehappij zijn overeenkomsten gesloten, ten gevolge waarvan de terreinen der Rotterd, IlandelsvereenigiHg worden gelijkgesteld met de stations te Rotterdam van genoemde spoor wegmaatschappijen. Uit de gemeente Heerenveen meldt men, dat de bevoegde autoriteit in kennis is gesteld van de strafbare handelingen, waaraan zich een hooggeplaatst rijksambtenaar moet hebben schul dig gemaakt, die, 's avonds laat van Beetster- zwaag terugkeerende, iu beschonken staat den tolgaarder heeft beleedigd, de glazen vau het tolhuis verbrijzeld euz. Zijn hoed eu portefeuille, welke laatste, naar men zegt, offiicicele stukken bevatte, zijn later op den straatweg gevonden en brachten zijn naam en kwaliteit aan't licht, (F. De commissie tot het bijeenbrengen van een fonds om te voorzien in het onderhoud der weduwe en in de opvoeding, der kinderen vaa deu verleden jaar te Vollenhoveo vermoor den rijksveldwachter Bastings heeft ruim f 16,000 tot dat doe! ontvaugen, hetwelk in 8 gelijke deelen verdeeld voor de weduwe en de zeven kinderen op het Grootboek is ingeschreven. De heer Vroom, uotaris te "Vollenhoveu, heeft de voogdij en de administratie welwillend op zich genomen. Op het graf van deu toen gelijk vermoorden veldwachter De Liefde is een zerk niet toepas selijke inscriptie geplaatst. In de gemeente Eede (Zeeland) woont geen geneesheer of vroedvrouw. Toen nu, in Juni en Juli jl., twee vrouwen in die gemeente moesten bevallen en de eerste geen geld had om den naastbijzijnden docter te laten koinen en deze voor de andere zelfs niet wilde komen, verleende de bejaarde vrouw P. V. aau beiden haar hulp, tegen vergoeding van haar verzuimd dagloon (40 cents daags). Doch er is een geneeskundige wet en deze verbiedt zulks! De twee vrouwen hadden hulpe loos moeten blijven, zoo wil tie wet het. Want het O. Al, bij de rechtbank te Middelburg zag zicli verplicht, onder aanneming vnn de meest mogelijke verzachtende omstandigheden, toch f'10 boete en veroordeeling in de kosten tegen vrouw V. te eischc». liet aantal tot dusver aan de Universiteit van Amsterdam voor het studiejaar 1879/80 ingeschreven studenten en hoorders bedraagt 413, waarvan in de godgeleerdheid 20, in de rechtsgeleerdheid 39 (16 hoorders), in de ge neeskunde 255 (14 hoorder.-.), in de wis- en natuurkunde 59 (37 hoorders), iu de letteren en wijsbegeerte 40 (30 hoorders). Hieronder zijn '155 milit. medici eu onder de hoorders voor afzonderlijke lessen komen 7 dames voor. Men zegt, dat een bankbiljet drie geheime kenteekenen heeft,' waardoor de directie der Bauk in staat gesteld wordt in twijfelachtige gevallen de echtheid te bepuleu. Een dier ken teekenen zou zijn een voor het oog onzichtbare stempel, welke de woorden »gij zult niet steiöo" bevat. Wordt het bankbiljet door photogmphie nagemaakt, dan komt op het clichó de spreuk te voorschijn,1 Muu heeft, ais dit waar is,zijn-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2