Binmlantscie Berichten. SCHIEDAM, 29 October 1879. Tot predikant b\j de Christelijk Gerefor meerde gemeente alhier is beroepen de heer W. H. Gispen, predikant bij die gemeente te Zwolle. J. IC, Verhoef!, kweekeling aan de bijzondere school te 's Gravesande, heeft gisteren voor de te 's Hage zitting houdende Commissie akte bekomen als hulponderwijzer. Onder hen die jl. Maandag te 's Hage met gunstig gevolg examen hebben afgelegd, in vrouwelijke handwerken voor nut en smaak, komt ook voor mej, C. Visser, van Rozenburg. Aau het afdeeliugsverslag van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, aangaande de spoorwegbegrooting voor 1880 ontleeneu wij, wat betreft den spoorweg RotterdamHoek van Holland, het volgende: Door verscheidere leden werd het spoedig tot stand komen van dezen weg zeer wenschelijk geacht. Nu de haven van Maassluis verbeterd is, is, ook en vooral voor den vischhandel, vertraging iu de voltooiing van deze lijn 2eer tiadeelig in het algemeen belang. Door andere leden werd er evenwel op gewezen, dat de spoorweg zijn volle waarde eerst zal erlangen, wanneer do Rotterdamsche waterweg gereed zal zijn. Zoolang dat niet het geval is, is er, naar hunne meeniug, geen reden om tot buitengewonen spoed aan te dringen. Bij vonnissen van den Kantonrechter te Delft van 25 dezer, zijn veroordeeld: A. v. d. G., te Yiaardinger-Ambacht, wegens het vervoeren van vee van de veemarkt op verboden tijd, tot eene geldboete yan f3 of Bubsidiaire gevangenisstraf van l dag. J. W., te Overschie, wegens het bij nacht trekken van een vaartuig, zonder lichtende lantaarn, door een openbaar vaarwater, tot eene geldboete van f 10 of subsidiaire gevangenis straf van 2 dagen. De redactie van het weekblad voor 't onder wijs De Christelijke School (uitgave van M. C. Bronsveld te Wageningen) gaat met 1 Nov. over op de heeren II. P. Mitse, F. C. Wijle en P, le Grand, allen hoofdonderwijzers te Amster dam. Tot heden stond een predikant, ds. II. Malcomesius van Maassluis, aan het hoofd van dat blad voor onderwijzers. Met eene brutaliteit zonder weèrga trachtte men onlangs een opzichter van den waterstaat te Roermoud en een aannemer, bij den Minister van Waterstaat in verdenking te brengen. In een in keukenmeidsst'ijl geschreven stuk werdenj zonder daarvan ook maar eenig bewijs te leve ren. dien heerea eenvoudig weg de grootste schurkerijen ten nadeele van het Rijk verweten. 19 onderteekeningen gaven eenigen schijn van waarheid aan de aanklacht en, waren oorzaak, dat een onderzoek daarover werd ingesteld. Uit dat onderzoek bleek dat de '19 onder het stuk voorkomende namen geheel verzonnet! en in het register van den burgei lijken stand van de opgegeven gemeenten niet te vinden waren. Niet genoeg dat men een Minister des Konings had trachten te misleiden, werd later datzelfde pamflet, voorzien van diezelfde valsche namen, doch zonder naatn van drukker, verspreid en trachtte men, zoo mogelijk, die twee personen bij het publiek in verdenking te brengen. De voldoening, die de lasteraar daarbij echter heeft ingeoogst, mag gering heeten, daar er uit het ingesteld onderzoek en uit de verklaringen der 'chefs van bedoelden opzichter en van de meest bekende aannemers van publieke werken in Limburg gebleken is, dat de ten laste gelegde feiten even valsch als de onderteekeningen waren.5 De Justitie zoekt den falsaris en lasteraar op het spoor te komen. Wij verzoeken aan alle couranten dit stuk te - -willen opnemen. Volksvriend Te Londen werd het volgende telegram uit New-York ontvangen: Tusschen 28 en 30 October kan op de Britsche Noordsche en een gedeelte der Fransche kust stormweder vau het ZO. rondloopende tot het N. verwacht wordenvergezeld van regen. Benoorden 40" breedte kan stormweder in den Atlantischen Oceaan verwacht worden. Jl. Maandag is door den controleur der rijksbelastingen .te Vento eene belangrijke aan haling gedaan, belangrijke niet zoozeer om de hoeveelheid van het aangehaalde dan wel om den persoon, op wien do bekeuring heeft plaats gehad. Het geld namelijk den burgemeester van het naburige Tegelen, den heer tlouba, in wiens woning men eene hoeveelheid van 32 liter gedistilleerd vond, verborgen in een broodtrog. Op denzelfilen zolder, waar het gedistilleerd gevonden is, zijn ook nog 2 blikken harnassen ontdekt, uitsluitend bestemd tot het smokkelen van gedistilleerd. Er is natuui lijk proces- verbaal opgemaakt. Genoemde burgemeester is meer malen wegens ftaude bekeurd geworden. Naar men verneemt heeft hij reeds voor zijn burge meestersambt bedankt. Als een bewijs, dat de nieuwe waterweg van Zwolle naar zee zeer belangrijk voor den groothandel is, kan dienen, dat te Zwolle rechtstreeks uit Archangel is binnengeloopen het schip Activ met 103 last lijnzaad, bestemd voor de firma J. Van Assen llzn. aldaar. Te Genève, de stad der internationale congressen, ook van het Vs edescongres, is onlangs het dichterlijk droombeeld verwezenlijkt en aan schouwelijk gesteld, dat het moordend staal tot ploegschaar werd omgesmeed. De ploeg, ingezonden door het Algemeene Vredebond te Philadelphia, was echter zeer klein en het metaal, dat er voor gebezigd werd, afkomstig van de degens van oude officieren, leden van die vereenigiug, die gezworen hadden nooit meer oorlug te voeren. Grooten voovtgang maakt de zaak des vredes, naar deze ploeg te ourdeeleu, dus niet, en dat oude officiereu hun degens opruimen vermeerdert ook Het vooruitzicht op den wereldvrede niet uitermate. ArnhCt.) De heer H. A. Tjeenk Willink te Arnhem deelt in de Artih. Ct. tiet volgende mede: »Het schijnt dat de wolven huilen rondom het slagveld der tentoonstelling, leder zij op zijne hoede. Voor acht dagen kreeg ik eene bestelling op door mij tentoongestelde voot werpen uit Rotter dam. Ik moest niet ouder rembours zenden, maar na inzage zou men terstond per postwissel het bedrag overmaken. Ik zond dien brief aan een correspondent te Rotterdam, met verzoek voor zijne rekening dien heer te willen bedienen met wat hij voor zijn magazijn bij mij gekocht had. Ik kieeg ten au twoord dat de naam van dien liefhebber van wiskundige aardrijkskunde in het RoUerdamsch adresboek niet te vinden was. Hij had anders wei bet nummer van zijn huis opgegeven, maar mijn correspondent had geen lust om aan dat adres te tevereu. Nu verneem ik toevallig,'dat mijn begunstiger ook smaak schijnt te hebben in andere artikelen. Een zadelmaker ki eeg van iemand van denzelfden naam, maar nu uit Schiedam, bestelling op door' hem ten toon gestelde tuigen, ter waarde van omstreeks f 150 en verheugde zich al in de mooie commissie," Zoo goedkoop als tegenwoordig het schapenvleesch op Texel wordt verkocht, is het zeker in de laatste twintig jaren nooit geweest. Het beste vleesch 'kost slechts 25 cent per half KG., terwijl men voor iets magerder maar 20 cent behoeft te betalen. Vele veefokkers komen daardoor beter van hunue schapen af, dan dat zij ze naar de markt brengen. Het grootste bewijs welk eou geringe waarde het vee tegenwoordig bezit, is wel dot op dn veemarkt te Woerden een boer het do moeite niet waard heeft geacht om een koe weder mee naar huis te nemen. Het beest is er blijven staan. (K) Volgens een door Sempervirens onder voorbehoud opgenomen bericht zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaan van duin- aardappelen. Daar worden Duitsche aard appelen van gelijke grootte uitgezocht, van allo klei gezuiverd, afgeborsteld, eenigszins bevoch tigd en dan in droog duinzand rondgewenteld Op deze wijze behandeld, leveren Duitsche aard appelen de meeste winst op. Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat 8 hennen van den heer II. H. te Bakhuizen van '1 Maart tot '1 October jl, samen 1264 eieren hebben gelegd. Vijf van deze hennen leggen nog dagelijks. Een buitengewoon voorbeeld van trouw in een dier vernam de Samaranysche Locomotief. Er werd een Javaansch meisje begraven, en op den weg daar heen liep een geit onder da baar, gedurig blatende, als roepende om haar speelmakker. Men meende, dat het beest was vastgebonden, en gaf daarom last het weg te halen. Alleen met geweld kon dat geschiedon, en nauwelijks had liet trouwe dier de vrijheid terug of met een paar sprongen haalde het den stoet in, on ging weer onder de baar loopeu tot men op het keikhof aankwam. Den Haag. Jl. Zaterdag werd door den heer S Van Velzen Jr. uit naam van eenigo christelijke vrienden te Batavia, aan Mr. L. W. C. Keuchenius ten geschenke aangeboden een exemplaar van Dr. A. Kuyper's Ons Proyram, gebonden in groen Marokko-ieder, verguld op snee, en voorzien van zilveren sloten, in Griek- scheu stijl geornamenteerd met palmetten, Op het plat der voorzijde is een zilveren plaat aangebracht, waarop staat gegraveerd: »Aan Mr. L. W. 0. Keuchenius. Deut. 316." Op het schutblad van voren staat in calligra- phisch schrift: Van eenige Christenen uit Batavia. Batavia 18—8—'79." (Stand.) Ouddorp. .11. Maandag zijn wederom 27 personen naar Amerika vertrokken, terwijl nog een viertal gezinnen zich gereed maken om dit voorbeeld te volgen. Gebrek aan werk, ten gevolge van den ondergang der meekrapteelt, is oorzaak van deze landverhuizing. In dit jaar zijn reeds een 50-tal personen vertrokken. In het aanstaande jaar zul waai schijn lijk de landverhuizing op eene groote schaal plaats hebben, daar de lust daaitoe bij de arbeidende klasse algemeen is en personen van hier, dia reeds in Amerika gevestigd zijn. geld over zonden om do reis voor hunno nog hier wonende familie te bekostigen. Amsterdam. Alhier wordt in de laatste tijden dikwerf geklaagd over do onveiligheid op straat. Nachtelijke aanlandingen op de open bare straal en inbreekpartijenzelfs in vry drukke buurten zijn aan de orde van den dag, ot liever van den nacht. De Amsterdammers mogen voor hun isnanigeld" wel een veilige straat hebben; de gemeentebelastingen zijn ei' hoog genoeg om de gemeente in staat te stellen alle uitschuddingen en onwettige onteigening onmogelijk te maken. Deventer. Het rundvleesch is te dezet' stede opnieuw in pi ijs gedaald. Het wordt dooi' sommige slagers verkocht voor 20 a 35 ets. per i/2 kilo.' Utrecht. Zaterdagavond had alhier het aangekoudigde concert plaats Ier herinnering aan het gewichtig feitdat vóór 50 jaar de eerste bruikbare locomotief werd vervaardigd. De zaal was fraai gedecoreerd. Het feest werd met eeu hal besloten. Tilburg. Alhier is Zaterdag het 50-jarig spoorweg-jubilaeum feestelijk herdacht door het houden van een souperwaaraan een 30-tal ambtenaren der Maatschappij tot Exp!>

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2