ging Apollo", in sMusis Sacrum", haar eerste ■\vinterconcert voor de buitengewone leden met hunne dames, die talrijk waren opgekomen. Mochten wij van vroegere uitvoeringen van sApollo" steeds met lof melding kunnen maken, omdat deze Yereeniging blijken gaf vau ernstige en volhardende oefeningde uitvoering van het goed gekozen programma leverde daarvan gisterenavond bij vernieuwing het bewijsmag zij over het algemeen goed geslaagd heeten, niet het minste geldt zulks van de solo's. Onder de bekwame leiding van. haren ver dienstelijken directeur den heer H. Ilenning heeft »Apollo" sedert haar laatste optredeu merkbare vorderingen gemaakt en verdient zij ten voile de belangstelling welke de buiten gewone leden haar bij voortduring betoonen. ,VVij lezen in de N. B. öt. van heden ^Tengevolge van de lagere vleeschprijzen werden te Schiedam in de afgéloopen week 4G runderen geslacht, tegen 25 toen de vleesch prijzen nog hoog waren. Te Schiedam schijnt dus ook het publiek, en niet enkel de slachters, van de lage veeprijzen te profiteeren." Yan bevoegde zijde wordt ons echter mede gedeeld, dat deze cijfers niet juist zijn, en het aantal geslachte runderen van 1 tot 0 Septem ber jl. 30 bedroeg; in de week van 13 tot 18 October jl. beliep, dit 35 en in de afge- loopen week van 20 tot 25 October 3S runderen. Door de hh. II. I. E. Yan Hoorn te Hoorn, "VY. O. Ilage te Beets en II. De Boer te Grooteboek is aan alle onderwijze!s in ons land eene uitnoodiging gezonden, om in de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar te Utrecht eene vergadering te houden om te spreken Over het richten vau een adres tot de Regee ring en ile Kamers, waarin wordt verzocht, dat van rijkswege den onderwijzersweduwen en weezen een pensioen worde verzekerd tegen percentsgewijze korting op de tiaktemen- tea van alle onderwijzers en tevens om de hoofdbesturen van Volksonderwijs en van de maatschappij iTot Nut van 't Algemeen", alsook dat van 'tNed. onderwijzers-genootschap, uit te noodigea aan dit adres adhaesie te willen verieenen. Een bezoek van eenige leden der Tweede Kamer aan 'sRijks Marinewerf te Nieuwediep brengt men aldaar in verband met liet plan om die Werf in de Amsterdamsehe te doen opgaan. Anderen zien er echter alleen een af scheidsbezoek aan den heer Wichers in. (Dag 11.) Naar wij vernemen, zou de Regeoring voornemens zijn, het verbod van invoer van aardappelen uit de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, dat bij Kon. besluit van 3 Juli 1875 (Stil. no. 130) werd uitgevaardigd, in te trekken. (JSf. Jl. Ct.) Do Groothertogin van Saksen-Weimar is eergisteren te Parijs aangekomen, waar zich zoo als men weet ook de Kroonprins op hetoogeu- blik bevindt. 31. Dinsdag is de 7do Nederiandsche Protestantendag te Leiden geopend met een toespsaak van Dr. I. Hooykaas, van Rotterdam. De plechtigheid begon met een schoone feest- ouveitme op Luthei's koraal: Bin feste Burg ist ganser Q-ott. De redenaar herinnerde aau hef gedenkwaardig jaar J529, in de geschiedenis der 'hervorming van zooveel belang, toen op den rijksdag te Spiers geprotesteerd werd door de Evangelische vorsten tegen het voorneroen, om weder aan de nieuwe godsdienstige be weging allo vrijheid te ontnemen. Dit was thans 850 jaar geleden. De naam Protestanten dag- teekent van dien t'yrt af; bijzondere beteekenis heeft dus deze Protestantendag. Met liet, oog op dat verleden wekte spreker tot waardeering van dat protest op. Hij herinnerde nan Luther's manlijk woord: sHetisniet veiiigof raadzaam, iets tegen liet geweten te doen," hetgeen voor onzen tijd beteekeut, dat er in zake van gods dienstig geloof en leven persoonlijke verant woordelijkheid moot bestaan. Met het oog op de moedeloosheid en verslapping van velen in onzen tijd, wekte spreker met kracht op tot meer dere krachtsinspanning, tot meer geloof, uitinner- lijke ervaring geboren en wortelend in den bodem der praktyk. Na die boeiende rede hief het zangkoor, onder directie van den heer A. J, Wetrens, iiet eerste gedeelte v:uï Ps. 42 aan, muziek van Mendelssohn, terwijl daarop nog het slotkoor van het 2e deel uit de Messias van Hiindel werd aangeheven. Het D. verneemt uit Den Ilaag, dat eerstdaags een geschrift liet licht zal zien van den ex-Minister vau Oorlog, Den Beer Poor- tugael, waarin door den schrijver zal worden gewezen op de noodzakelijkheid van grondwets herziening als voorwaarde tot oen goede leger vorming. Tot gewoon hoogleeraar in de geschiede nis van het christendom aan de universiteit te Amsterdam is gisteren benoemd de heer Dr. J. J. Van Toorenenbergen, predikant te Rot terdam. Deze benoeming had plaats na eene geheime zitting van don gemeenteraad, en wel met 17 stemmen, terwijl op Dr. J. G. R. Acquoi, eerste kandidaat op de voordracht, 15 stemmen werden uitgebiacht, Een aandeelhouder in de Nederlandsch- Indische Gasmaatschappij geeft in het Val, van gisteren den raad, om in de volgende verga dering de mogelijkheid en hetuutvan oen over brenging der directie naar Indië te bespreken. Voor een zuiver Indische zaak, welke alleen in Indië kan oveizien worden heeft men geen directeur on bij gevolg ook geen commissarissen in Nederland noodig, die nergens toe dienen dan om de bate van aandeelhouders te verkleinen. Maandag avond werd in eene vergadering van de af.leeling Doclcurn van Vollcsomlerwijs de vraag behandeld, in hoeverre de oprichting van huisvlijtschoien, in navolging vau Zweden en Denemarken, in genoemde gemeente wensche- lijk was. Er werd besloten aau eene Com missie op te dragen een onderzoek in te stellen voornamelijk in de gemeente Sueok, naar de kosten van dit onderwijs, -terwijl het bestuur verklaarde zich in contact te zullen stellen met den heer Bonman, opdat in de volgende vergade ring een bepaald voorstel zou ter tafel kunnen worden gebracht. De Wilhm Bnrentlsz zal gedurende de win termaanden aan 's Rijks marinewerf te Amster dam in conservatie worden opgelegd, terwijl, naar de 2V. B. pi. meldt, bij eene volgeude expeditie het kommandement over dien bodem zat worden opgedragen aau den luitenant ter zoe 1ste klasse II. Yan Broekhuijzen, die daartoe thans den tocht als 1ste officiei' heeft medegemaakt. De tnededeeling van den heer Tjeenk "Willink in ons blad van gisteren, heeft reeds menigeen verplicht. Wij vernemen toeh heden, dat ook ,de heer Stoeller van iemand, die zich Schoemachcr teekent, uit Rotterdam een be stelling voor terra-cotta-beelden heeft ontvangen, maar ze, na informatie, niet uitvoerde; terwijl twee dames bestellingen kregen voor baar post- zegelwerk,een smid voor een gothiseh deurhengsel eeu sigarenfabrikant voor sigaren enz., allen van denzelfdeu Schoemacher. ArnhCi.) Vrijdag zal mile. Agar te Haarlem haar eeiste voorstelling van dezen winter in Neder land geven. In de sMérope" van Yoltaire zal: zij de titelrol vervullen. Men schrijft aan de Leidsche Qourant Gemiddeld half October is het meeste vee gestald. Er was geen gras ïneer op de weilanden, die toch lyt zooveel ijattigheid in het geheel niet'fop hun' verhaak gekomen waren. Zulk vroeg stallen met zoo weinig hooi valt den landman erg uit de hand. Om hierin eenigszins te voorzien komt de beetwortel als voedsel voor het melkvee dit jaar zeer in aanmerking. Het toedi(-'"n van den beetwortel verschaft echter meer opbrengst van melkdan eene betere hoedanigheid. De ongekende welvaart in Zeeland ten op. zichte van den handel in aardappelen heeft dit jaar niet stand gehouden. Zonder de wijd vermaarde jammen tot wintervoorraad achtte men over het algemeen het niet te kunnen stellen. In gelijke mate als de Zeeuwsche boer het hoofd opstak bij dit verschiinselgevoelt hij zich nu ter neer geslagen. Er zijn in Zeeland veel meer onrijpe, glazige, dan rotte aardap. pelen bevondenwant de plasregens hebben den knol bij den wasclorn gesmoord. Nu wordt Saksen bezocht door Nederlanders, Denen, Franschen en anderen, en Saksen levert een gezonden, smakelijken aardappel, al wordt hij niet zoo voedend geacht als de Brielsche jam, tegen matigen pi ij Met dien aardappel als wintervoorraad zal het waarschijnlijk toch wel te doen zijn. Ware de oogst in Zeeland nog maar geluktde boer zou de markt wel ge dwongen hebbon. De onontbeerlijke jam zon bijna tegen goud geld hebben opgewogen. sArtis" te Amsterdam is weder verrijkt met een prachtig exemplaar van een konings tijger. Maandagnamiddag werd door den sectie chef der rijksambtenaren, gestationeerd te Vel den, een aanhaling gedaan van 50 liter ge distilleerd voor liet huis van den landbouwer en herbergier Giesberts te Grubbonvorst by Yenlo, voor wien het bestemd scheen te zijn. Is het een zeldzaam verschijnsel, dat Engelschü bladen zich veiwaardigen over Hol land een of ander te vermelden, mot genoegen zagen wij daarom Je/or dagen in het geïllu streerde weekblad Graphic een drietal goede teekeningen met tekst, die betrekking hebben op ons landleven. Wel spelen hut hoofdtooisel dor boerinnen en het vele xvater een grootc rol op de schetsen/ maar voor het oveiise kan men zien, dat ze naar de natuur genomen zijn; en wat den vreemdeiiug-teekenaar het meest trof heeft hij dan ook liet meest doen uitkomen. Opmerking verdient, dat hij zoo terioops een lans breekt voor de" honden en andere dierendie in ons land als trekkrachten op barbaarsclie wijze mishandeld worden. Hij had er nog kunnen bijvoegen (zooals op een zijner schetsen duidelijk uitkomt) dat ook sommige kerels hunne vrouwen en dochteis als trekkrachten gebruiken door hen in de lijn te laten ioopen om hun vaartuig uren lang vooi t te zeulenterwijl zij zelf met hun kort pijpje in den mond, en den kleinen smalgerauden hoed of pet op één oor, heel lakonisch aan 't roer staanzoogenaamd om te sturen, maar eigenlijk om aan hun lui heid bot te vieren. In een dorp in de gemeente Kantens, in de prov. Groningen, vertrouwde een moeder de zorg voor een klein kind aan een jongetje van acht jaren. Het kind legdo zich op de vuurplaat te slapen, geraakte in brand en werd zoo lievig gebrand, dat zijn leven in gevaar is. Dolfshaven. Gisterenoul,tend vend een veehouder, onder deze gemeente, de vacht van een zijner schapen in eene aldaar aan den Binnenweg gelegen weide; het vleesch had men meegenomen. De politie doet onderzoek. Rani'lcm. Alhier is overleden de heer J, Tjasink, vroeger tooneelspeler en directeur van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Amsterdam. Ongeveer drie weken geleden, ,zag een dienstmeisje alhier in de Leidschcstraat een kind van twee jaar oud tusschen do rails Ioopen," terwijl do tram in volle vaart kwam aausnellen. Zouder zich te bedenken, vliegt naar het' kind toe, neemt het op en werpt hpt over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraakt, zonder evenwel eenig,zichtbaar letsel te bekomen. Door den schrik verloor zy haar spraakver*

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2