BBilBilaiiscle Beiicttei BinmlaiaKle Bericitci. liver werkte, ieders navolging waardig, er is ook een zekere 3iste October 1517, die elk jaar in duizeuden harten eeu warmte verspreidt, •van edeler aard.dan die, welke van het Gesu in de Eeuwige Stad uitstraalt. «gsrss g? g -ss=szs=s =?sc= ENGELAND. Het Parlement is weder verdaagd tot '19 December. Generaal Roberts meldt uit Kaboel van 26 dezer, dat aldaar in ruime hoeveelheid levens middelen zijn aangekomen. Hij hoopt den löden November voorzien te zijn van levensmiddelen voor vijf maanden, liet werk van het onder dak brengen der troepen is bijna voltooid. De Indische troepen beginnen hutten te bouwen, Uit Kaboul werd jl. Woensdag aan de Standard gemeld, dat de bevolking aldaar zich volkomen rustig houdt, doch slechts uit vrees. Zij zou opstaan indien zij kans zag dit te kunnen doen met gunstig gevolg. Uit Candahar werd bericht, dat Hughes Woensdag nabij IChelat-i-Ghilzai, na een leven dig gevecht eenc sterke macht Ghilzai's uit een joeg. De Engelschen hadden 2 dooden en 27 gekwetsten. Uit Simla-wordt van 30 dezer gemeld: Generaal Roberts heeft een proclamatie uit gevaardigd, waaain hij zegt, dat Engeland, ten gevolge der gebeurtenissen te Kaboel, gedwon gen is Afghanistan te bezetten. Iiy verzoekt de Afghaausehe autoriteiten de orde te hand haven en betuigt-, dat misdrijven tegen de Eugelsche administratie gestraft zullen worden. In een vergadering van conservatieven te Preston heeft de advocaat-generaal Hoiher aticlï zeer scherp uitgelaten tegen Rusland, dat (zeide hij den oorlog tegen Turkije niet voerde om de Christenen te bevrijden, manr tot zijn eigen voordeel en vergrooting. Dit was een oorlog geweest, waarvan de slechtheid voor beeldeloos was in de geschiedenis. De Minister Stanley verdedigde het Gouvernement tegen de aanvallen der oppositie. Er is te Londen een inschrijving geopend ter bekostiging vaneen nationaal gedenk teeken voor wijlen, Sir Rowland Hill, den vader der liedendnagsche posterij. Uit Kaboel werd aan de Daily J¥ews ge- 'meldt, dat met het verhoor van gevangenen druk' wordt voortgegaan, en dat allen, die me- deplichting worden bevonden aan den moord, zonder genade den strop krijgen. De Bala ttissnr was leeggeruimd. FRASKR II K. Er zijn te Parijs vijf Zoeloes aangekomen onder aanvoering van een soort Bornum. die met het laten kijken dezer vreemde exemplaren goed geld hoopt te verdienen. Zij zullen te zien zijn in de zaal der Folies-Bergères. De directeur van dezen schouw buig heeft de Zoeloes spoedig na hunne aankomst geleid naar de bureaus van den IFiqaro, en het blad beeft dan ook eene goede reclame voor hen geschreven. Bij decicet is nietig veiklaard het besluit van den Algemeenen Raad van het Depaitemeut der Seine, waarin de wensch naar volledige amnestie werd uitgesproken. Twee en twintig maires in de Vendée en vier in Tarn-Gaionne zijn afgezet wegens deel neming aan paitijmanifestntics. Don Carlos moet eene waarschuwing van de Regeering gekregen hebben, dat hij Frankrijk zal moeten verlaten, zoo* hij zich niet onthoudt van handelingen, die een met Frankrijk bevrienden Staat rechtmatiger, arg waan kunnen geven en die niet overeen te bteugen zijn met.de hem verleende gastvrijheid. Volgens een telegram sa de FSlnischs Zcitung heeft msgr. Czacki, die nieuwe puuse- lijke muntius, een bezoek gebracht aan Gambetta. De lemps behelst eeu bericht uit Peters burg, dat het Ministeue van Financiën aan de overweging van den Staadsraad heeft onder worpen een voorstel ter invoering van een nieuw uitvoerrecht op granen uit de Zwarte Zeeha vens Nicolajef, Taganrog. Berdiansk en Sebas- tobol. D l T Si C 1(1. A N D. Tot Pruissisch Minister van Justitie is be noemd ilts heer Friedberg, secretaris van Staat in het Ryksdepartement van Justitie. De Kamer vau Afgevaardigden heeft met 218 stemmen den hoer Kuiler tot haren voor zitter gekozentegen 164 stemmen die op den heer Von Bennigsen zijn uitgebracht. De heer Kol Ier verklaarde het voorzitterschap aan te nemen, betuigde zijn dank voor de hein ten deel gevalleu onderscheiding eu beloofde de stipste onpartijdigheid bij de leiding der debatten. De Kamer van afgevaardigden koos Benda, nationaal-liberaal, tot eersten en Heeremann, lid van 't centrum, tot tweeden oudervoorzitter. Prinses Arnalia van Waldeck en Pyrmont, sedert 1846 weduwe van Prins Karei, den broeder van den regeerenden Vorst, is 25 dezer op het Prinsenhof te Kleef overleden, na een lang en zwaar lijden. Zij was 4 April 1814 geboren en laat drie zoons na, de Prinsen Albrecht, Erich en Ileinrich. O O S T E N It IJ K. Uit Nieuvv-Moldowa aa'u den Beneden- Bouan wordt bericht, dat het nardbeven daar nog altijd aanhoudt en de schokken in hevig heid toenemen. De angst der bevolking is groot, en velen verlaten de streek. Anderen schepen zich op booten in. Men blijk de mee ning toegedaan, dat op het eiland, dat tegen over oud-Moklowa ligt, zich een vulkaan vormt. De Fester Lloyd berichtte voor een paar dagen, dat graaf Zicby. gezant bij de Porte, zijn ontslag had ingediend. Van verschillende zijden wordt dit bericht bevestigd. Reeds tien dagen geleden ksvnivs graaf Zichv te Test, waar hij conferenties had met baron Haymerle, die te Weenen werden vooitgezot. Men vermoedt, dat baron Haymerle een vertegenwoordiger in Turkije wensch t, die krachtiger tegen do Russische politiek weet op te komen. I T A I. 1 E. Van de drie ingenieurs,, Germatio Someiller, Severino Grattoni en Sehastiano Grandis, aan wie men voornamelijk het welslagen van de doorboring van den Mont-Genis te danken heeft, is alleen aan den laatste de groole vol- doening te beurt gevallen, om het reuzenwerk, waai aan de drie al hun talent, al hunn§ krachten gewijd hadden voltooid te zien. So meiller overleed in 1871 Giattoni in 187G. Grandis is bij gelegenheid van het feest, dat dezer dagen gevleid weid ter heiinneting aan de grootsche ondernemingdooi den Koning met het Grootkruis der orde van St. Mauritius en Lazarus vereerd. SPANJE De Ebro is vijf meter gewassen. Groote overstrootning in Tortosa en hevige regens in het land. Op Cuba hebben verscheidene benden op standelingen zich ondei worpen. EGYPT E. De Egyptische schuldeischers leggen beslag op wat zij maar inhanden kunnen krijgen en hebben daarin zeker geen ongelijk. Zoo is nu beslag gelegd op de tweede naald van Cleopatra,'de obelisk, die door den vorigen Khedive aan de stad New-York is beloofd en thans te Alexandrie ingescheept zou worden. It II H E Jl I E. De Kamer nam met 64 tegen 5 stemmen do uaturalisatiewetten aan van 883 Israëlieten, die iti het leger gediend hebben. OEN HAAG, 81 October 1879. Tegen Januari zijn tot hofdames bij H, M. de Koningin benoemd.: jonkvrouw© II. Van de Poll te Zeist en baronnesse E. G. Van Ittersum te Tuil. De opper-cerernoniemeester maakt bekend, datingevolge de bevelen des Konings het Hof op heden den lichten rouw heeft aange nomen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw da Prinses Charles van Waldeck (Mengeringhausen). SCHIEDAM, 31 October 187!). Kamer van Koophandel eu Fabrieken ts Schiedam. Zitting van 29, October'1879. Afwezig de heeren J. T. Beukers, T. H. B, Snijders en A. M. F. Van Deventer; eerstge noemde met kennisgeving. 1. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeling dei- ingekomen stukken. 3. De Kamer verklaart, in verband met de voorgenomen uitbreiding van het reglement voor de korenmeters en wegers, geen bezwaar te hebben tegen bet door den commissaris van dat college voorgedragen tarief voor het wegen vau diverse handelsartikelen; tot dusverre in bedoeld reglement niet vermeld. Lenige verdere besprekingen over diverse onderwerpen leidden vooralsnog tot geen besluit, Gisterenavond trad de heer M. J. Mees van Harlingen in de vereeniging Paulns op. Na een woord vooraf van den voorzitter, die bij de meer gegoede leden op krachtiger steun aandrong, herinnerde do spreker zijn hoorders aan den held van 31 October, den groeten her vormer, wiens werk en karakter, ook met het oog op onzen tijd, door hem in het licht werden gesteld. Na de pauze deelde de beer Mees het een en ander roede uit de jongste geschiedenis van de Lutlierscho gemeente te üariingen, wier nieuwe kerk Zondag jl. door herri mocht worden ingewijd. Hij beschouwde den loop der gebeur tenissen aldaar als een verblijdend teeken des tijds, bemoedigend ook voor den kring, waarin hij thans het woord voerde. Panlus-zangafdee- ling, onder leiding van don heer J. Van Katwijk, wisselde de voordracht af met liederen, die op den vooravond van den Hervormingsdag een goeden indrmc moesten maken, en waarvan de uitvoering zoowel zangers en zangeressen, als den ijverigen directeur tot eer strekte, De 1ste luitenant J. P. Smith, thans met verlof in Nederland, is bevorderd tot kapitein bij het wapen der infanterie in Nod. Indie. Onder de opgave van brieven door het postkantoor te Rotterdam verzonden en gericht aan personen waarvan de adressen onbekend zijn, over de 2.1c helft der maand September 1879, komen o. a. voor: Reishonwer en P, Ham c. beide te Schiedam; Kerks, J. Ver hagen en .1. Bonier, allen te Delfshaven mulei' de briefkaarten: Lonsieroe, te Deifsbnvpn. Aan de Provinciale Staten van Zuiibïloland is een adres ingediend door eigenaars of gebrui kers van huizen, tuinen of landen, gelegen onder de gemeente Hillegersberg, waarin zij, met het oog op den naderenden winter, aan dringen om op afdoende wijze verbetering te brengen tn den ongelukkigen toestand, waarin de Berg en Broekpolder nu al sinds zoovele jaren bijna iecleren winter verkeert. "Woensdag avond onstond er een begin van brand in de branderij van den brood bakker- H. P. te Delfshaven aan de oostzijde der Schie. De brand was echter spoedig gebluscht. Ten einde te bevorderen dat da militie» 1 plichtige, dié door de nadere inlijving van een

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2