A0. 1879. Boiteilaiidscls Beritltsi. Woensdag 5 November. Tmclijit flajeiijls, litpmiM Dinslat Bimlaiisclie Berichtei. M 4793. Di'ie <e P fi A .1 K R II K, Er i* te Parijs een depêche uit Weenen ontvangen van 2 dezer, volgens welke de betrekkingen tusschen Turkije en Engeland zeer gespannen zouden zijn. De Engelsche ge zant eischt, dat de horvormiugen in Klein-Azie binnen een korten termijn zullen ten uitvoer gelegd worden. Engeland zou een ultimatum aan de Porte overhandigd hebben. Ingeval van weigering, spreekt men van een afzetten van den Sultan en een vervangen van dezen door zyn broeder Richad-eiïendionder de voogdij schap van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. De Russische gezant heeft eergisteren een gehoor bij den Sultan gehaddat drie uren duurde. Rusland steunt den Sultan in de tegenwoordige crisis. In het Kanaal hebben dezer dagen Fran- sche visschers op Engelsche visschers gevuurd, omdat deze, naar hunne Fransclie collega's terecht beweerden, de netten der Fransche visschers wilden vernielen. Intnsschen zijn tegen laatstgenoemden strenge maatregelen genomen. Te Qstende werden hun door den Franschen consul huune papieren ontnomen en hunne uitle vering aan de Fiansche Regeering van de Bel gische geviaagd. Een Engelsche kanonneerboot is terstond uit Engeland ter bescherming der Engelsche visschers gezonden. ENGELAND. Heeft Engeland in zijne koloniën inct vele moeielykheden te kampen, het schijnt dat ook in Ierland de zaken een verkeerden loop nemen. Gedurende eenige dagen werd er in de Engelsche bladen gewag gemaakt van geruchten omtrent belangrijke verzendingen van wapenen door Engelsche firma's naar Ierland. Deze geruchten worden thans bevestigd door een correspondent uit Belfast, die verzekert dat aldaar iederen dag bezendtngen aankomen e- dat de gewerendie tot een zeer lagen prijs worden verkocht, vau uitmuntende kwa- .liteit zijn. Iedereen stond er over verbaasd dat het Gouvernement dezen handel toestond vooral met het oog op de allerwege heerschende agitatie. Het Gouvernement heeft thans aan de spoor wegmaatschappijen gelast opgaven te doen van het aantal kisten (iedere kist bevat 250 ge weren) en aan wien zij verzonden worden. B E L G I E. - In België zijn by het Afrikaanscbe genoot schap brieven ontvangen van Popelin en Yan den Heuvel, en wel uit Zanzibar! Genoemde reizigers hadden den lOden Juli jl. de reis van de oostkust van Afrika naar Mpwapwa aange hangen. Zij ondernamen bijna de reis zooals .Stanley die had gedaan, en waren den 15den 1> o x' L i g- ss o «T a a Augustus te Mpwapwa, den 2den September te Chuuyu, van waar zy den volgenden dag vertrokken naar E Ugogo. Te Mpwapwa troffen zij de door Cartu geleide olifantenkaravaan, die daar den 3den Augustus was aangekomen. Iedere olifant droeg ongeveer 1000 pond last. De marsch ging naar wensch; de tjetsevlieg had de dieren niet geschaad. Daar Dutaliserg met de koorts Sukkelde, kreeg hij verlof om naar België terug te keeren en vertrok hij den 19den September per stoomboot naar de Kaap. RUSLAND. De Agence Husse zegt, dat de geruchten, welke aan de Oostenrijksch-Duitsche entente worden vastgekuoopt, niet aan de werkelijkheid beantwoorden. Het tiactaat van Berlijn kan niets beleedigends hebben voor eene Mogend heid, welken den vrede wilde goede verstand houding der Mogendheden wordt bevestigd door de onderlinge overeenstemming der Kabi netten over kwesties welke in behandeling zijn, onder welke die betreffende Arab-Tabia. It U M E N 1 E. Uit Sophia wordt van 2 dezer gemeld In de troonrede, waarmede Prins Alexander de Bulgaaische Kamer opende, sprak hij zijne groote ingenomenheid uit over de minzame ontvangst, welke hem in Rumenië en Servië is te beurtgevallen, Vervolgens zeide bij, dat een innige dankbaarheid en grenzenlooze ver eering hem, zijne regeering en zijn volk bezielde voor den Czaar, den bevrijder der. Bulgaren. Hij slaagde er in goede en vriendschappelijke betrekkingen met de aangrenzende staten aan te knoopen, en ten slotte verklaarde hij te rekenen op de vaderlandsliefde der Kamer, op wier werkzaamheden Europa de oogen gericht hield. DEN HAAG, 3 November 1879. Z. M. heeft tot lid van de Algetneene Rekenkamer benoemd den heer J. L. Becking, directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid-Holland, SCHIEDAM, 4 November 1879. Het Volksconcertdoor de Harmonie- Vereeniging ïApollo" Zondagavond jl. in sMusis Sacrum" gegeven mag in alle opzichten als geslaagd beschouwd worden, zoo wei wat betieft de belangstelling van het publiek als de wijze waarop het piogramma werd uitge voerd, inzonderheid de ouverture sLa Dame Blanche", zde Weihnachts-Klange", sDe Tiir- kische Schaarwache" en de solo's. ïApollo" heeft ook nu weder getoond, dat het aan de eisehen van een volksconcert weet te voldoen, dank zy de verdienstelijke leiding van haren düecteur den heer Heuningj Dat de talrijke aanwezigen genoegen smaakten daarvan getuigde de onverdeelde aandacht by de uitvoering der verschillende nommers die ten gahoore werden gebracht. Moge het succes aan nApollo" te beurt ge vallen, haar aanmoedigen om meermalen voor het volk op te treden. Onze stadgenoot mej. M. J. Teubner heeft heden, voor de te 's Hage zitting houdende commissie, akte bekomen als huiponderwy- zeres. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandscho Zaken, ia verband met het houden van schutterlijke oefeningen op Zondag, de Commissarissen des Konings ver zocht, den kommandauten der dienstdoende schutterij in overweging te geven omvoor het geval dat by leden der schutterij gemoeds bezwaar tegen de bepaling van art. 42 der schutterij wet bestaat, alsdan de oefeningen op dien dag na te laten. (Amh. Ot.) In een vorig nommer ontleenden wij aan een ander blad een volledig model van eene verklaring, die zou moeten' ingezonden worden om voor dienstplichtige jongelieden gedurende de maanden November tot Februari verlof te krijgen. Aan het TTtr. Dagblad wordt thans gemeld, dat bij het Departement van oorlog van den last tot het aldus inrichten van verlof- aaavragen niets bekend is en dat dergelijke aanvrage om verlof volkomen in strijd zou zyn met de voorschriften. Door verschillende leden der Tweede Kamer is onder de zaken, die dringend regeling vereischen, de wetgeving op de naamlooze vennootschappen genoemd. ïHoe onvolledig de bestaande wetgeving is lezen wij in het voor-r loopig verslag op de Staatsbegrooting ea hoe weSUlft Waarborgen zij oplevert tegen ver keerde ptflésöjken, heeft de ondervinding der laatste maanden maar al te duidelijk aan het licht gebracht. Men meent, dat beter waarborgen tegen het lichtvaardig oprichten van naamlooze vennootschappen en scherper geldelijke aan sprakelijkheid van de met het toezicht belaste personen daarbij in de eerste plaats in aanmer king moeten komen." Een betere wetgeving op de faillissementen acht men in de Kamer viij algemeen even urgent. Ook hier heeft da ondervinding van de laatste jaren maar al te zeer aan het licht gebracht, hoe de bestaande wet aan oneerlyke kooplieden een al te gemakke lijk middel biedt om zich ten koste van hun crediteuren te bevoordeelen. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zyn den 27 dezer weder peilingen gedaan in den nieuwen waterweg van Rotteidam naar zee, waarvan de uitkomst ia als volgt: Aan de zwarte tonnenzijde binnen het Noorderhoofd 43 aan de zwarte tonnenzijde buiten het Noorderhoofd 35 op de l'yn der ge- leidelichten binnen het Noorderhoofd 43 op de lijn der geleidelicbten buiten het Noorderhoofd 32 50 meter bezuiden die lijn binnen het /LBONNKSIentsi'RUS, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2,50. Afzonderlijke nnmmers- 0.10. BIlREAUyMABEI, E, 124. i1 -jt." s* J- st-s- g sr* COURANT. JU fjr. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10» Iedere gewone regel meer0,1 d. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1