Tersclljit ilplijks, litpzonierd Biosdag. Bniteolandsche Bericltei BiiieiMstiu Berichten. A0. £879. Donderdag 6 November, *M 4794 rie 1> ertig-ste J a a r a n BDHEaIV: J1AUKT, E, 124. DXJITSCHLAND. De oud-Katholieke bisschop Reinkens heeft dezer dageo, bij gelegenheid van een feestmaal, hetwelk te Munchen ter zijner eere werd gege ven, ernstig geklaagd over den tegenwoordigen toestand van het oud-Katholicisme in Duitsch- land, vooral over de onverschilligheid en gering schatting, die in de beschaafde kringep en in de dagbladen jegens de oud-Katholieke, beweging worden aan den dag gelegd. sThicrs" zeide hij onder anderen" iheeft bij zijne optreding als President openlijk ver klaard, dat hij de leer der pauselijke onfeil baarheid als eene weergalooze ongerijmdheid beschouwde en toch hare invoering onder steund, en evenals hij hebben vele staatslieden gedaan." Wat betrof de leuzeszich van Rome los te maken," dit kon slechts gelden voor zoolang de bisschop van Rome het gebied des geloofs in het belang van heerschappij exploi teerde en blinde gehoorzaamheid eischte. Zoodra die bisschop, in plaats van andere Kerken onder zijne macht te willen brengen, naar de heili ging zijner Kerk streefde, zou hij, Beinkens, geen oogenblik aarzelen hem als broeder in Christus te erkennen. Prof. Friedrich, die den oud-Katholieken bisschop vergezelde, sprak den volgenden dag te Kempten. Hij betreurde het, dot er van de groote verwachtingen, waartoe het Munchener oud-Katholiek congres van 1872 aanleiding had gegeven, zoo weinig verwezenlijkt was geworden. Dollinger's profectie, dat wanneer de onfeilbaarheidsleer bij de Katholieken in Duitsch- lacd de overhand verkreeg, daarmede terstond een kiem van ziekte in het nieuwe Duitsche Rijk zou worden gelegd, is vervuld. Reinkens was in Beieren aangekomen om er het 'Vormsel toe te dienen. Volgens den Mun chener correspondent der Vossische Zeitnng aan wien dit een en ander is ontleend heeft de aartsbisschop van MuDchen tegen die han deling van den oud-Katholieken bisschop een protest bij de Regeering ingediend, hetwelk naar de letter der wet zoo goed kan worden gegrond, dat wanneer de Minister van eere- dieust, de heer Von Lutz, nog meer toegeeft dan hij reeds gedaan heeft, het hem .geen moeite zal kosten om aan bisschop Reinkeir te zeggen dat vreemde bisschoppen er alleen met goedkeuring van dien aartsbisschop kerker lyke function mogen uitoefenen. ENGELAN1). Uit Kaboel werd aan de Daihj Newt gemeld, dat de Engelschen aldaar een aan zienlijken schat hebben opgegiaven: 800,000 ropyengrooteudeels in goud. In het geheel zyn tot dusver elf personen als medeplichtig aan den moord opgehangen. Vijftig anderen z\jn nog ouder verhoor. Het blijkt uit een nader overzicht in den Times, dat Engeland sinds het jaar 1816 geen zoo jammerlijk mislukten oogst beleven moest, als die van het jaar dat thans ten einde spoed. De gemiddelde opbrengst per acre tarweland ia het Vereenigd Koninkrijk is 29ys bushel. Ditmaal bedroeg zij slechts 18 bus hel, terwijl de hoedanigheid van den korrel mede verre beneden het middelmatige is. Het gevolg is dat Engeland van het tot eigen consumptie, benoodigde graan niet minder dan drie vierden in den vreemde zal moeten koopen. De Times berekent, dat dit verschil metandere jaren der bevolking te staan zal komen op eene uitgave van 50,000,000 enkel voor brood. Daar de meeste andere gewassen al even treurig uitgevallen zyn, zoo kan men denken hoe groot bet totaal wel wezen moet van het door den jongsten zomer aangerichte deficit. P R A N K R IJ K. De Raad van het departement der Seine heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de wensch wordt te kennen gegeven, dat de jezuieten het land^ uitgezet wordeD. Een-en-twintig afgevaardigden naar het werklieden-congres te Marseille hebben een protest openbaar gemaakt tegen de revolutio naire manier van handelen op het congres,' waardoor zij verhinderd werden hunne bezwaren tegen zekere voorgestelde conclusion, die zij nadeelig achten voor de werklieden, kenbaar te maken. Zij willen hunne verantwoordelijk heid door deze verklaring dekken en noodigen de syndicale kamers uit, alleen op die maat regelen bedacht te zijn, die ze in 't belang barer corpoiatie achten. De Raad der prefectuur van de Seine heeft de verkiezing van Humbert nietig verklaard. De Raad van het legioen van eer heeft Maandag in beginsel besloten, dat de geamnes- tieerden, die gedecoreerd wareu, geen leden der orde meer zyn. Voor één echter (waarschijnlijk Brussy) zou eene uitzondering worden gemaakt. DENEMARKEN. De toestand op het eiland St. Croix wordt steeds bedenkelijker. Sedert 1 September loopen ongeveer 2000 man rond, omdat zij niet willen werken op de voorwaarde, hen door de planters aangeboden: een bepaald dagloon met contract voor een jaar. Zij willeu wel werken, maar zonder conti act, zoodat zij ieder oogenblik naar goedvinden kunnen heengaan. en dat willen de planters niet. "Volgens een brief uit St. Thomas liep aldaar een gerucht dat ongeveer 1Q0Ü werklieden van de Engelsche eilanden zich op St. Croix voor arbeid hadden aange meld. De Engelsche korvet Blanche en het Deen- sche stoomschip Dagmar blijven er vooreerst ter observatie. SPANJE. In het Congres heeft de Minister van Bui- tenlaudsche Zaken gezegd, dat hij geen enkel document bezit betreffende de Duitsch-Oosten- rijksche alliantie. De Minister van Koloniën zou te geschikter ure antwoord geven op eene vraag betreffende den opstand der negers op Cuba, T It K IJ E, Het Ministeiie heeft besloten, alle hervor mingen ten uitvoer te leggen, welke door de tractaten zijn voorgeschreven. PROVINCIALESTATENVANZÜID-HOLLAND Zitting van 4 November. De gewone najaarsvergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland is heden ditmaal in het gebouw der Tweede Kamer geopend. Na mededeeliog van enkele stukken werden da verschillende aanvragen om subsidie in de gewone of buitengewone kosten van het lager onderwijs, in handen gesteld van twee com- missiën. De eerste commissie bestaat uit de heeren: Hoffman, A. "Van Weel (Oud-Beierland) Molenaar, Kikkert, Boonzajer. Scheurleer en De la Bassecour Caan, de tweede commissie uit de heeren: Patijn, Knyff, Stoop, Lette, HengeveidDe Kleijn en Steengracht. De ver schillende voorstellen tot intrekking, wijziging of vaststelling van polderreglementen werden gesteld in handen eener speciale commissie, bestaande uit de heeren Poortman, Vaillant, Buijs, Van der Breggen, Begram, Vlielander Hein en Blussc. Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor den Oosteinderpolder (gemeente Hillegom) is uitgesteld tot de zomervergadering omdat de bezwaren daartegen uitgebracht nog niet door Ged. Staten zijn kunnen worden onderzocht. De volgende zitting is na korte discussie bepaald op a. s. Dinsdag 11 November, ter behandeling van het rapport der commissie uit de Staten betrekkelyk de verbetering van de waterontlasting der rivier de Linge en van enkele andere onderwerpen. SCHIEDAM, 5 November 1879. De Commissie uit de Protestanten belast met de uitdeeliDg van warme spijzen in den winterheeft hare gewone biljetten weder verspreid. Met meer dan gewonen aandrang richt zy zich tot een groot deel harer stadgenooten om hen tot deelneming op te wekken. 't Is de 23ste maal, dat zij haar nuttigen arbeid opvat; en zoo ooit, dan kan die dezen winter gezegend zyn, nu ten gevolge van een ongunstigen oogst, de prijzen der levensmid delen zeer zyn gestegen. Voor een geringe bijdrage is men in de ge legenheid aan minder gegoeden gedurende den aanstaanden, we .mogen wel zeggen voor velen langen - wintertijd, vijf malen per week krachtig voedsel te verschaffen. "Wij meenen, dat voor zulk een goed doel elk woord van verdere aanbeveling, volkomen overbodig is. COURANT; ABONNEMENTSPRIJS, pel kwaitaal f 1.85. 1 Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. iftondeiiyke nnmmers,- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweehaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1