Biiifflïclie Berieiiteiil Onze zuidelijke broeders gaan echter nog een stap verder. Zij willen de militie zelve afschaffen. Dit amendement op de legerorganisatie is on tegenzeggelijk van de verste strekking. Dever- eeniging telt al 200 nommers. DCITSC1ILA5D. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van Prins Bismarck zijn zeer overdreven. Wel lijdt hij aan zware pijn ia de heup, maar zijn toestand is hoegenaamd niet zorgwekkend. TÜRK IJ E. Daar Musurus-Pacha aan lord Salisbury de uitvoering der door Engeland verlangde her vormingen beloofd heeft, is het bevel aan het Engelsch eskader om naar Vurlah te stevenen ingetrokken. Aan de Porte maakt de spoedige toepassing der hervormingenzonder echter daarbij met overijling te handelen, het onder werp eener ernstige studie uit.---—- RUMEN IE. Het geldt als zeker dat de Minister-President Bratiano niet op zijn ontslag zal blijven aan dringen. DEN KAAG7 November 1ST». - Z. M. heeft den heer Lorainsecretaris van de Pauselijke internunciatuur bij het Ned. hof, benoemd tot ridder der orde van den Neder!. Leeuw. SCHIEDAM7 November 1879. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende het op Zondag e. k. te Rotterdam te geven concert, door het Spaansche studenten-gezelschap Estu- diantina-Figaro, geheel ten voordeele der nood lijdenden door de overstrooming in Spanje. Is dit concert reeds een bezoek waard, als men weet, dat de studenten met hun eigenaardige instrumenten en in nationale kleederdracht optreden de drang om in zoo grooten nood en zoo bittere ellende als waaraan tie provincie Murcia door overstrooming ten proot is te helpen lee- nigen, zal, naar wij vertrouwen, nog sterker prikkel zijn om dit concert bij te wonen. Gisteren is het vleesch van een zwart bonte os van de wed. C. O. alhierdoor da keurmeesters van het vleesch voor de com- sumtie afgekeurd en onder politie toezicht begraven. De miliciens van de lichting van 1879, die zijn aangewezen om na 1 Mei 1880 in werke- lijken dienst te blijven voor het zoogenaamd ïblijvend gedeelte", moeten onder de wapenen worden gehouden: bij de infanterie, tot ultimo September; bij de vesting-artillerie tot ultimo October van het volgend jaar. Het getal miliciens, die, overeenkomstig de bedoelingen van den Minister van Oorlog, voor den wintertijd verlof hebben gevraagd, is, naar men ons meldt veel grooter dan dat, waar aan zoodanig verlof kan worden toegestaan. (TI. D.) Door het tweede Kantongerecht te Rotter dam werden II. Dinsdag, behalve de 21 personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het te koopstellen of vervoeren van bedorven vleesch te Rotterdam nog veroordeeld tien landbouwers of kooplieden uitSchiedam, Overschie,Sliedrecht, Kedichem, Oude Tonge en Middelbands, ieder tot eene boete van f25 of gevangenisstraf van drié dagen wegens het te Rotterdam ter markt brengen (op de veemarkt aan het Hofplein of op die aan den Boezemsingel) van zieke koeien. De ziekten, waaraan de koeien leden, bestonden bij vyf in kwade uiers, bij de overige in lever ziekte, kanker in den kop, water in de borst, parelziekte of de pof, In de zitting van de arrondissennents- - rechtbank te Rotterdam van gisteren stond r>,-si. terecht: J. B., oud 42 jaroD, arbeider, laatstelijk wo nende te ICethelbeklaagd van misbruik van vertrouwen door het verduisteren van gelden, welke hem ter betaling waren toevertrouwd. Eisch Va jaar cellulaire gevangenisstraf en 2' boeten van f 12.50. Naar wij vernemenzal de Tweede Kamer tien ISn November a. s. bijeenkomen. In een brief van den Bpaaoschen gezant bij het Ilot' te 's Gravenhnge aan den consul van Spanje te Rotterdam, verklaa:t hijdat de ramp die Spanje heeft getroffen de grootste van dien aard is, die ooit in Europa is voor gekomen; dat vier vijfde van de bebouwde landen braak zijn geworden, dat een menigte huizen, dieren, landbouwwerktuigen en producten ver loren zijn gegaan en dat vau 50,000 inwoners, 3000 zijn omgekomen. De gezant drukt de hoop en het vertrouwen uit, dat de Nederlandsehe liefdadigheid zich ook ditmaal niet za! verloochenen, De kantonrechter in den Haag heefteen persoon voor de 50ste maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Eene vrouw voor de 42ste maal en nog een man voor de 34ste maal. Waar de verordeniug eenmaal bestaat, zal een gemeenteraad niet licht tot de intrekking be sluiten. hoe weinig zij blijkbaar ook uitwerkt. Voor die gemeenten echter, waar dergelijke verordening nog niet tot stand kwam, is het eene waarschuwing en ook voor de Regeering bij hare toegezegde wet tot beperking van het misbruik van sterken drank, om te waken te gen het nemen van maatregelen, die niet baten en slechts het getal processen-verbaal, vonnissen en den aankleve er van vermeerderen tenzij men ook langs dezen weg den jenever wilde bezigen om den fiscus te steunen. Wij vertrouwen op bet doorzicht van de Re geering, om in dit opzicht iets doeltreffender te bekomen. ArnJiCt.) Aan een der armbesturen in de gemeente Wonseradeel is de armvoogdijbegrooting terug gezonden, welke door den gemeenteraad niet werd goedgekeurd, omdat er kosten op voor komen voor het bezoeken van kinderen eener bijzondere school. Men meende, dat, daar het openbaar lager onderwijs kosteloos was te be komen, deze weelde niet was geoorloofd. (Midd. Ct.) Met ingang van den den November jl. is een gedeelte van het dienstpersoneel van de Hofhouding van wijlen Prins Hendrik ontslagen. Door een gunstige beschikking van de Hooge Erfgenamen, genomen geheel in den geest van den betreurden ontslapen Vorst, is aan het grootste gedeelte der van hun function onthe- venen hun volle wedde als pensioen verzekerd. Enkelen, die slechts eenige jaren dienst hadden, hebben een gedeelte van hun traktement levens lang als pensioen behouden, terwijl de jongsten in dienst aangesteld bij 's Prinsen huwelijk, drie maanden bezoldiging bij hun vertiek ontvingen. Dagbl De h<>er Jongkimlt Coninck waarschuwt tegen overschatting van de overwinning, dooi de Hollatidsche boter te Londen behaald. De prijs is daar behaald met vorsche boter en bet komt er voor onzen boterhandel op aan, dat wy duurzame boter verkrijgen en dat onze zuivel- productie voldoe aan da eischen die in N.-Iudie, Japan en China, in den woord in de tropische gewesten gevorderd worden. De statistiek leert dat wij ons tevreden moeten stellen met de be scheiden rol van boter en kaas te leveren aan Groot-Brittannïe, en aan Denemarken en Zweden de meerdere voordeelen gunnen van export naar tropische gewesten. Terwijl Nederland voor 18 millioen gulden aan boter naar Engeland vervoert, bedraagt de geheele uitvoer naar Oost en "West-Indie, Afrika, enz. nauwelijks 1 millioen. Denemarken daarentegen voert alleen voor eene waarde van 20 a 25 millioen zuivel naar China ea Japan. Dat is de kwestie van otize oud- Hollandsche wijze van boterbceiding. Onze boter is (wij nemen den regel en niet de uitzondering) niet duurzaam en minder dan de üeensche voor verzending naar tropische gewesten geschikt en daarin kan de Schwarze-methode tegemoet komen. Men meldt uit Monster van 4 dezer: Gelijk te verwachten was, is de druiveuoogst dit jaar in het Westland bijna geheel mislukt, tot niet geringe schade voor de tuinders, waar onder er zijn, die het verlies betreuren van een gemiddelde opbrengst van ongeveer f 2000. Alleen de raamdruiven werden redelijk goed; de overige, van de koude muren, hebben bijna geen waarde en zijn ook in Engeland onver koopbaar. Een onzer lezers maakt ons naar aanleiding van het bericht over de uitvinding der stalen pennen opmerkzaam op liet journaal van Cou- stantijn Iluygens, uitgegeven door het Utr. Genootschap, waarin o. a. het volgende voorkomt: s5 Mei -1009. Gaff. de Con. (Willem III) als zhij tcekende een pen gemaeckt van Prins jRobbers mettal; en als hem seijde dat die soort jvan pennen niet en roeste, seyde hijdan is ssy duysent gi. weert, vO Mei Saterdag. Ik gingh met Sylvias naer stale pennemaecker toe, enz." Hieruit volgt dus, dat de uitvinding lang vóór 1748 werd gedaan. {Yad.) Delfsliaven, Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer II. W, A. Verhoef!', predikant bij die gemeente te Vlaar- dingen. Haarlem. Onlangs hebben eenige bloem isten te Overveen liet plan opgevatdaar ter plaatse eene soort van proeftuin voor bol gewassen aan te leggen; dienvolgens richten zij tot verschillende vakgenooten in den omtrek het verzoek, op dat terreiri eenige exemplaren van hunne fijne bloembollen en conquesten te willen planten. Sommigen hebben daaraan reeds gehoor gegeven, omdat liefhebbers alsdan in de gelegenheid zullen ziju op eene kleine uitgestrektheid de schoonste soorten in de grootst mogelijke verscheidenheid te kunnen bezichtigen. Alkmaar. Bij den gemeenteraad is inge komen eene aanvraag van de hoeren Mr, W. Van der Vliet te Amsterdam, C. J. Van Spall te Helder en A. Van Linden van den Ueuvell te Amsterdam, orn concessie voor hel maken en exploiteereu eener duinwaterleiding van Egmond ah). Roef naar en in deze gemeente. Deemster. In de HaarlemscTte Courant van 3 November komt in eene part. corres pondentie uit Londen het bericht voor, dat aldaar uit Rusland kaas is aangevoerd, die in smaak en vorm volkomen met de Edammer kans overeenkomt. Dit verschijnsel laat zich misschien verklaren uit het feit, dat een tiental jaren geledon de zoon van den heer W. Sluis, alhier «enigen tijd op de goederen van een Poolschen graaf heelt vertoem om onderwijs te geven in de N.-lIollandsche kaasmakerij, en dat voor een paar jaar een ander jongrnensch, eerst bij den heer Sluis in betrekking, insgelijks met hctzalSde doel naar Rusland is gegaan. Kampen. Alhier zijn op den nieuwen toren proeven genomen met den Helicon-mist hoorn, svsteem-Lefèbre, ten einde te onderzoe ken in hoeverre dat toestel voor het geven van alarm-signalen dienst zou kunnen doen. Hoewel de proeven midden over dag genomen werdenwas het geluid overal goed hoorbaar en vielen zij dus gunstig uit. Zij zullen nog bij nacht worden herhaald. N'eilernotlen. Naast een bundeltje dorre takken vond iemand uit Son eergisteren alhier het lijk van een oud vrouwtje. De ongelukkige was als naar gewoonte uitgegaan om hout te rapen en stierf gelijk zij geleefd heeft: sprok kelende.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2