"msTmü CJJ.WI TerscMjnt laplijb, litiïZÉM Biisian. A0. 1879. Maandag 10 November. Jtë 4797. O x' i ii jD ertigste Jaargang. 4bonnkment&i>hij!>, per kwartaal1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk. - 2.50. JUtouderlijke notmners- 0.10. DU deze Courant behoort een Bijvoegsel. voor een JLid der Provinciale Staten In liet Hoofdkiesdistrict Schiedam. Do heer C. J. A. WIJNAENDTS te Overschie is bij de jongste verldezing voor bovengenoemd doel in herstem ming gekomen. "Wij gelooven, dat diens verkiezing boven allen twijfel verheven is, wanneer de kiezers in grooten getale van hun recht om te stemmen, gebruik maken. En belangstelling verdienen de veiv kiezingen voor de Provinciale Staten, meer dan haar in den regel te beurt valt. Behalve een aantal belangrijke onderwerpen van provinciaal en ge meentelijk belang,^hebben deze Staten de leden der Eerste Kamer te ver kiezen, en is het dus ver van onver schillig, gelijk wel eens beweerd wordt, wie in de Staten-vergadering zitting hebben. Van den heer "WIJNAENDTS weet men, dat hij in vrijzinnige richting werkzaam, zal zijn. Evenzeer weet men, hoe hij in het bestuur der gemeente Overschie zich veler goedkeuring en medewerking bij het tot stand brengen van nuttige hervormingen hoeft ver worven. Dit zij den kiezers genoeg. Reeds meermalen betoonden zij dit jaar, vooral te dezer stede, hunne belangstelling in het werk der verkiezingen. Bezielt hun ook ditmaal dezelfde geest, dan is de verkiezing verzekerd van den heer Sfcn lette er op dat het Stembureau Dinsdag den 11 November a. s., ge opend Is tot des namiddags VIER uren. Schiedam, 8 November 4879. De oogunstige aardappeloogst van dit jaar heeft vry wat onrust in de hoofden en harten van niet bezittenden teweeggebracht. En niet ten onrechte: want de aardappel is en blijft de hoofdschotel van den Nederlander, al is er eens een tyd geweest, dat het zeer moeielyk ging hem zijn erwten en linzen door de ge noemde aardvrucht te doeu vervangen. En dat .is niet alleen ia Nedeiland, maar in verschil- BDBEAÜi HARKT, E, 124. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. lende staten van Europa het geval geweest. Ia Frankrijk onder anderen was de weeizin dit gewas ouder de voedingsmiddelen op te nemen, groot. De ongelukkige Koning Lode- wijk XVI en zijn gemalin Maria Antoinette hebben, nu. omstreeks een eeuw geleden, het huune bijgedragen, om de aardappelen bij het Fransche volk populair te maken. De jaarlijks terugkeereude ellende gedurende den wintertijd had de oogea van vee! verlichte Franschen leeds lang op de aardappeleuteelt doen vestigen; maar een deel des volks, ook de geestelijkheid ten platteulande hield de invoering lang tegen. Eindelijk wist men de aandacht van Lade- wijk XVI op dit voedingsmiddel te richten, en toen nu de voist en zijn gemalin de aard- appelbloem bij svijze van sieraad, in bou- quetten op hoed en kleed gingen dragen, volgde de adel de vorstelijke personen daarin na, en het volk deed meer, beproefde de vrucht, en begon die weidra naar zijn smaak te vinden, 't Is nog geen anderhalve eeuw ge leden, dat zij hier te lande werden ingevoerd; het denkbeelï"1 dat zij, als behoorende tot het geslacht der nachtschaden, vergiftig zouden zijn, zal hun uivoering als spijs zeker ook hier in den weg hebben gestaan. In 1743 verschenen ze voor het eerst op den disch van Prinses Maria Louisa, weduwe vau den Frieschen stad houder Johan Willem Fuso; maar het duurde nog wel tot 1771, eer de eerste lading Friesche aardappelen te Amsterdam werd aangevoerd; voor het einde der achttiende eeusv waren zij echter in den vollen zin des woords volksvoc- dingsmiddel geworden. Over de verspreiding van dit gewas vindt men nog het volgende medegedeeld: sChilien mexico beschouwt meD als het vaderland van den aardappel. Hier diaagt hij den naam van pape eu is een van de voornaamste voedings middelen der inwoners. Ilij groeit er zelfs 40 Meters boven de oppervlakte der zee eu geelt de voorkeur aau zand- of leem- bevattende beighellingen in de nabijheid van zoute meren. Van Chili is hij over vele gewesten van Zuid- Amerika verspreid. In het laatst der 16de eeuw zijn de aardappelen naar Europa overgebracht. John Iltnvkins, een slavenhandelaar, nam ze in 15G5 te Santa-Fé als scheepsprovisieaan boord en liep er Ierland mede binnen. Deze eerste verschij ning der aardappelen in ons weielddeel bleef ech ter zonder gevolg. In 1584 nam de admiiaal Wal ter Raleigh hen uit Virginië mede naar lerlaad, en een jaar later admiraal Francis Drake naar Engeland. Van dien tijd af werden zij meer en meer verspreid eu aanvankelijk in den moestuin, later op den akker verbouwd. Van Engeland kwamen de aardappelen in ons Vaderlandin Duitschland en Frankrijk. De Leidsehe hoog- le'e'raar Clusius wist zich in 4589 eenige aard appels te bezorgen, die er eerst in den Hortus werden gekweekt, terwijl vervolgens hunne afstammelingen zich meer en meer verspreidden. In het kruidboek van Tabernaemonianui (1625) vindeu wij de aardappelplant beschreven, en ia 4628 werd zij in Liebenau in Hessen verbouwd. Gedurende den dertigjarigen oorlog (4618'48) breidde de aardappelbouw zich merkelijk uit. In 4684 kende men reeds witte en roode aard appels, en in 4695 werd in Baden de eerste verordening omtrent de aardappeltienden uit gevaardigd. In 4708 kwamen de aardappels uit Schotland naar Mecklenburg, en in 4740 door een Waldensischen landverhuizer, Seignoret genaamd, uit Ierland naar Wurtemberg. Hans Ragler, een landbouwer, bracht den aardappel in 1647 het eerst in Saksen, en eerst in 1720 bereikt» hij Pruisen door bemiddeling van eenige inwoners van den Pfalz. Nog later kwam hij in Zweden, Finland, Beieren en Zwitserland. Eerst tegen het einde der vorige eeuw werd de aardappelbouw algemeen, vooral ten behoeve der fabrieken. De Duitsche aardappelen, wier overvloedige aanvoer dit jaar een wezenlijke weldaad voor ons land mag genoemd worden, waren oor spronkelijk ook grootendeels voor de bewerking in fabrieken.. J) es te m iL»,ia _o ns land zyn ia de laatste jaren mede veel inrichtingen tot stand gekomen, waarin de aardappelen de grondstof leveren voor de bereiding van meel, stijfsel, sago, siroop, spiritus, enz. Zelfs is men er in geslaagd, uit den aardappel een soort van bier te vervaardigen, dat in smaak niet behoeft onder te doen voor geistebier, maar dal veel goedkooper en minder aan bederf onderhevig is dan het laatstgenoemde. Meent men, dat de aardappelenziekte eerst in 1845 is ontstaan, dan vergist men zich. Reeds voor twee eeuwen kende men de krul, een ziekte, waarbij de volgende verschijnselen wer den waargenomen de stengels verkleurden, de knollen werden zeepachtig, onaangenaam van smaak en nadeelig voor de gezondheid. De schurft was een andere kwaal, die wel niet verwoestend op de knollen werkte, maar toch de deugdzaamheid daarvan verminderde. In onze eeuw kende men in Duitschland de kankerdie echter met het ontstaan der ziekte van 1845 verdwenen is. Deze laatste is ontstaan bij een broeiende hitte en overvloedigea regen. Het is waarschijnlijk, dat de schimmel plant, waaraan men haar toeschrijft, in die weersgesteldheid een gunstige gelegenheid heeft gevonden, om zich te ontwikkelen. Wat nog de opmerking verdient, is dat bij het meer algemeen worden van dit voedingsmiddel, dus sinds ruim een eeuw, de prijzen van andere waren langzamerhand verbazend zijn toegenomen. De Fransche geleerde Littrê teekent in zijn Philosophic Positive hieromtrent aan, dat van 17601874, de pryzen van het vleesch 300 percent, van het brood 40 percent, van de boter 130 en van het bier 300 percent geste gen zynterwijl hij er aan toevoegtdat da huishuren in dien tijd gemiddeld met 200 percenten zijn verhoogd. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1