ATalicIlMsW'BBriffr6r~ -BnltBUlaudseiiB Btriaktei het feit van zijn. komst te Berlin is dus niet zonder beteekenïs. Evenzeer trekt het feit de aandacht, dat de Fransche gezant te Berlijn, aan Vorst Bismarck, die thans weder te Varziu vertoeft, een bezoek is gaan brengen. Men weet nu eenmaal, dat de houding der gezanten geregeld wordt naar de verhouding tusschen de verschillende landeD, en afgaande op een en ander, mag men nu als •vrij zeker stellen, dat de betrekkingen tusschen Rusland, Oostenrijk, Duitschland en Frankrijk van bevredigenden aard zijn. Dat alien intus- schen met belangstelling den loop der zaken in Turkije en Engelands houding aldaar nagaan, is boven twijfel verheven, Daar is de bron, die over ons werelddeel nog meermalen twist en tweedracht zal uitstorten. Van Italië gewagende, teekende een reiziger dezer dagen aan, dat de lieden van Noord- Europa van de Italiaansche politiek volstrekt niets begrijpen. In andere lauden, zegt hij, beteekenen woorden datgene, wat zij uitdruk- ,ken; worden wetten toegepast, hebben parle mentaire partijen een beteekenïs. Niet alzoo in Italië; de feiten zijn in de heftigste tegenspraak met do woorden; de wetten zeer elastiek; de politieke partijen namen zonder zin. Alles is waar, en alles is valsch ia Italiëalles is moeie- lijk en alles gemakkelijk. Vroegerin den tijd van het Pauselijk be wind was het niet zeldzaam in het openbaar te. hooren zeggen en zelfs door de dagbladen te hooren verkondigendat monseigneur de delegaat van deze of gene provincie een vriend schappelijk onderhoud had gehad met den chef van een rooverbende, welke in die provincie genesteld was, terwijl men tegelijkertijd aan de muren van het paleis va-, dezen zelfden delegaat groote plakkaten aangeplakt kon zien, die het doodvonnis van denzelfden roover- hoofdman aankondigden en aan het volk bekend maaktendat er een prijs op zijn hoofd was gezet. Zoo ziet men ook thans, terwijl de wet de ker kelijke goederen, kloosters en landerijen verbeurd verklaarde, en aan de monniken 40 franken per hoofd en per maand voor hun onderhoud uitkeert, langzamerhand vele dezer gebouwen, die ongebruikt zijn gebleven, weder betrekken. De ambtenaren van het gouvernement sluiten de oogen en het gouvernement zelf tracht met bet Vaticaan zoowel mogelijk te zyn. De Koningin Margaretha is zeer vroom ge worden, en heeft van den Paus de vergunning verkregen, in het paleis, het Quirinaal, een ■kapel te mogen inrichten. Twee richtingen in Italië aldus: het gouver nement gelooft een wijze staatkunde te volgen, door te beproeven het middelpunt der werk zaamheid van het Catholicisme in Italië te behouden, terwijl het tegelijkertijd meester in het land blijft. De clericale partij droomt er van, het pau selijk leger in den pauselijken staat zoo spoedig mogelijk weder te organiseeren. D O l I C it L i N O. Een Keulsche maatschappij heeft concessie aangevraagd tot het leggen van een spoorweg tot aan den top van den Drachenfels volgens het bekende systeem^van de Riga-baau. Algemeene verontwaardiging heerschte aan de beurs te Berlijn over de woorden, die Minister Maybach eergisteren in den Landdag gesproken had. De Minister noemde namelijk debeurs neen giftboom, die over het leven der natie zijn schaduw werpt; hem zijne wor telen ontnemen en zijne takken te kappen, .achttó „h'y eeu verdiensteder, Regeering." De oudste firma's aan de beurs z\jn voornemens stappen te .doen, om den Minister te bewegen die woorden te herroepen. In het Huis van Afgevaardigden zijn gisteren de beraadslaging over de eerste lezing van het wetsontwerp, betreffende da staats spoorwegen, voortgezet. De verdere beraadsla gingen daarover zijn tot morgen verdaagd. I Aan het slot der zitting gaf de Minister van Openbare Werken, de heer Maybach, te.kennen, dat hij, eergisteren roet zijne aanmerking omtrent de beurs, deze niet als een boom des vergifs had willen betitelen. Hij ontkende volstrekt niet de groote en gewichtige beteekenïs der beurs voor den geheelen handel en het maatschappelijk leven; slechts daarover had hy zijne afkeuring willen uitsprekendat de beurs, wegens hare groote en ontzaggelijke middelen van verkeerdie gezamenlijk ten dienste der openbare belangen moeten strekken, ook aanleiding geeft tot allerhande specu'a' SPANJE. De commissie voor de feesten, van wege den gemeenteraad te Madrid to geven ter gelegenheid van het huwelijk des" Konings, heeft besloten daarvoor aan te wenden eene som van 2 millioen pesetas, waarvan li/3 millioen gebracht zulten worden op het gewone en een y3 millioen op het buitengewone budget. Onder anderen zullen gedurende de feesten, die drie dagen zuilen aanhouden, aan de armen worden uitgereikt 50,000 bons, elk van 1 peseta. Afsteken van vuurwerk, een groot bal van wege den gemeentel aad, onthulling van het standbeeld van Calderon op het plein Santa Anna, komen verder op het programma voor. Aan een schilder vau naam zal opgedragen worden het vervaardigen van het portret der Koningin, dat bestemd is voor de raadzaal der gemeente. Of de feesten echter zullen doorgaan, is twyfelachtig, want de Koning heeft, met het oog op den plaats gehad hebbenden watersnood in'Muieia en eldeis, het verlangen te kennen gegeven om geen feesten te houden en het daarvoor bestemde' geld aan te wenden ten behoeve der ongelukkigen. De commissie van senatoren en afgevaar digden, belast met het verleenen van hulp aan de arm geworden gezinnen in Murcia, heeft besloten 500 huisjes voor de plattelandsbewo- neis te iaten bouwen. It A S K K U S. De Temps meldt, dat Gambetta gisteren een onderhoud heeft gehad met den President der Republiek, en het blad voegt er de vetzekering aan toe, dat beiden het volkomen eens zijn aangaande alle binnen- en buiteolandsche staat kundige kwestièu. Uit. Toulou wordt bericht, dat Philippart zich te llyères bevindt, waar zijn vrouw goe deren bezit. In een beschouwing over denskiach" merkt Paul Leioy-Beaulieu op, dat 2 a 300 Fiansche afgevaardigden en scnaloten van allerlei kleur betrekkingen bekleeden bij banken en krediet instellingen sinecuresdie doorgaans 1200 a 2000 francs vast' gevenmaar waarvan de indirecte voordeden vaak zeer aanzienlijk zijn. Terecht noemt Leroy-Beaulieu dit een hoogst beti eurenswaardig vei schijnsel. Abd-el-Kader is te Damascus overleden, waar hij sedert zijne invrijheidstelling door Napoleon III woonde. Ilij genoot van deFraosche Regeering een jaarlijksch pensioen van 100,000 fr. i ZWITSERLAND. Het 'resultaat der verkiezingen voor den Staatsraad van Gènève is: dat geen van beide partijen kan spreken van overwinning of neder laag., Voor de «even plaatsen zijn gekozen drie radicalen en" drié democraten, benevens een die door de boide partijen kandidaat was ge steld. Voor de zes eerstgenoemden "varieert hef aantal uitgebrachte stemmen van 6400 tot 6900, terwijl de kandidaat der' beide partyen er 12,772 verkreeg. B E L G I E. De heer Frère Orban, op een interpellatie- d'Elhougne antwoordend, kondigt tegen Dinsdag verklaringen aan over de betrekkingen met het Vaticaan. ITALIË. Uit Nice wordt van 12 dezer gemeld: De Grootvorst Sergius is gisteren naar San Remo vertrokken, om een bezoek te brengen aan den 'Koning van Italië. DENEMARKEN. Morgen viert Kopenhagen den honderd jarigen geboortedag van den wereldbekenden Deenschen dichter Oehlenschlüger. MEXICO. In den laatsten tijd zijn in de Sierra Mojada in 't Noorden van Mexico op de grenzen van Texas rijke goud- en zilvermijnen ontdekt. Geen wonder, dat die de begeerlijkheid der bewoners van Texas hebben opgewekt, zoodat dadelijk botsingen zijn ontstaan tusschen de Mexicaan- sche mijnwerkers en de grensbewoners. Om nu voor 't behoud van het district voldoende te kunnen waken, heeft hot Mexicaausche Congres het tot bondsdistrict verklaard, cl. w. z, het onder 't onmiddellijk bestuur der centrale Regeering geplaatst. Men vreest intusschen, dat de zaak nog wel tot conflicten met de Regeering te Washington aanleiding zal geven. De Amerikaansche gezant te Mexico heeft zich in persoon naar de Sieria Mojada begeven om een rapport aan ziju Regeering op te stellen. De voorbereiding voor de presidentskeuze is in vollen gang. Naar men zegt, staat Diaz de candidatuur van Benitez voor. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 12 November. Bij de behandeling der Indische begrooting in de zitting vau heden besprak de heer Borsi us uitvoerig de kwestie der vreemde nederzettingen. De vestiging -van Yon-Overbeck laakte hij als in strijd met het traetaat van 1824. De houding der Regeering noemde hij weifelend, zwak. Hij wenschte, dat men zich krachtig zou doen gelden vóór het te laat is. De heer Duijmaer van Twist verdedigde het stelsel der vaste bijdrage en betreurde de intrekking van het ontwerp nopens de financieele regeling. De Minister verklaarde, dat in den loop van het zittingjaar een ontwerp, regelende de vaste ver houding, zou ingedieud worden. Hy verdedigde de houdiDg der Regeering in zake de neder zettingen. Het is de vraag of de vestiging can Von-Overbeck is eene handelsonderneming of niet. De Regeering blijft waakzaam orn onze rechten te handhaven, maar hy acht het .on raadzaam haar op dit oogenblik tot aflegging van bepaalde veiklaringen te dwingen.' Na replieken zijn alle hoofdstukken der Indische begrooting unaniem aangenomen. By herstemming is het ontwerp tol bevordering der immigratie in Suiiname aangenomen mat •16 tegen 14 stemmen. De Kamer is daarna op recès gescheiden. DEN HAAG, lïs November 18ï9. Door Z. M. is de benoeming van Jhr. G. F. Van Tets tot 's Konings Commissaris in de prov. Noord-Holland, ingetrokken en met Aó December a. s., tot Commissaris des Konings in die provincie benoemd Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, burgemeester der gemeente Middelburg, uit welke betrekking hem met dien dag tevens eervol ontslag wordt verleend. I r v

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2