Gemengde Berichten. SCHIEDAM, -18 November 1879. 1 Ondanks' het gure weder waren de leden i'dèr volksvoorlezingen eergisteren trouw bijeen gekomen 'en waren er zelfs meer vrouwen aan wezig dan men mocht verwachten. Het ware te bejammeren geweest zoo de heer J. J. Vormer een klein gehoor had gehad voor zyn lezing: '-jMoeders Pappot" yan A. J. De Buil. Ving werd het sehooue verhaal, dat zoo leerrijk voor den werkman, zoo belangrijk voor de huismoeder is, voorgelezen, maar toch niet zoo of men kon den lezer goed volgen en behoefde geen enkele - der praktische lessen te missen. In breede trekken schilderde ons do heer Th. Penning een storm op zee, zoo dat binnen en buiten de zaal de wind om strijd loeide. Met recht werd een dankbaar applaus het deel voor de schoone voordracht, want naden storm wees ons de heer Penning ,op een visschersvrouw, die God dankte voor de behouden aankomst van vader en zoon, terwijl neef Nurks zoo iets mompelde van lieve straatjes en van schuiten in plaats van vigilante*, De droog-koinische voordracht van den heer "W. Wapenaar bracht een vroolijke afwisseling. De »Raad" ons door hem gegeven, vinde bij ons niet veel -opvolgers, ofschoon het liggen in een doosje met watten in deze gure dagen iets aantrekkelijks heeft. Aan musiek heeft het ook dezen avond wederom niet ontbroken. Een leerling van den heer H. Mak, de jongeheer H. Ilcederik gaf, met begeleiding van piano enkele Duo's met flagoslettonen van Daucla ten gehooie. De moeielijkheden aan zulk spel verbonden werden door den jeugdigen violist op vaardige wijze overwonnen. Na,een pianostuk voor vierhanden deed zich, op algemeen verlangen, de heer H. J. P. Textor hooren. In een fantasie waarin zoo als steeds de Finale te vroeg kwam, gaf hij op nieuw bewijs, hoe hij het instrument meester is. Naar wij vernemen zal door de Harmonie- vereeniging nApollo" alhier, bij genoegzame deelnemiug, een uitvoering gegeven worden voor de van have en goed beroofden door de overstrooming in Murcia (Spanje). De lijst die Apollo voornemens is morgen bij de ingezetenen aantebioden, zal naar wij vertrouwen bij ver nieuwing het bewijs leverendat waar liet er op aankomt rampen te lenigen, Schiedam niet achter wil blijven. Op de voordracht voor de benoeming van hootdonderwijzer te Kralingen voor de school aan de Noord zijn geplaatst de heeien: J. Lands man en M. Snelleman van Rotterdam en J. Brouwer van Schiedam. Den Haagschen berichtgever van de AT. Gr. CL is ter ooren gekomen, dat de heer van Houten een votum van de Karner zal uitlokken. Do berichtgever voorziet hiervan groote moeielijkheden voor de Regeering. Naar onze meening zou de grootste moeielijkheid eerst ontstaan voor den heer Van Houten, wanneer onverhoopt zijne motie aangenomen wierd. Of zou hij werkelijk meeuen dat de tijd voor een Kabinet-Van Houten is aangebroken, waarin tevens de richtingen waren vertegen woordigd die aan zijue motie de meerderheid gaven? Het is niet genoeg te verklaren dat men iets niet wil, men behoort het ook eens te zyn omtrent" hetgeen men wèl wil, en zoolang te dezen aanzien geen overeenstemming heerscht, is<, het roekeloos en onverantwoordelijk het beslaande omver te werpen. s Deze overtuigingen!,1 zoo zij eeue motie-Van Houten al niet terughoudt, ons land toch voor de aanneming er van bewaren. Aan de Tweede-Kamer der Staten-Gene- raal is aangeboden een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting der algemeene Lands drukkerij, dienst 1880. Die begrooting bedraagt f254,257, zijnde f 7,596 meer dan voor 1879. ■Be inkomsten der drukkerij zullen over 1878 vermoedelijk bedragen f269,686. 19i/3, de uitga ven in dat jaar f 239,391.48i/a, vermoedelijk batig sict f30,294.71. Eergisteren werd-voor de prodeo-kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam behandeld de aanvraag van K. Ris, om kosteloos te mogen procedeeren tegen de Amsterdarnsche Spaar bank, tot het doen benoemen van scheidslieden doordearrondissements-rechtbauk, tot beslissing van liet bekende tusschen partijen gerezen geschil, Air, P. Pet lichtte als procureur voor Ris het verzoek toe, dat voor de Amsterdarn sche Spaarbank door deu procureur Mr. E. I. Asser werd ondersteund. Hij verzocht dat de reciitbank het verzoek zoo spoedig mogelijk zou toestaan, opdat weldra het \olie licht der openbaarheid over deze zaak zou schijnen. De Jlidtl. Gt. meldt, dat voor de in 1880 te Berlijn te houden internationale visscherij- tentooustelling voor de Ned, afd. reeds talrijke en belangrijke inzendingen zijn toegezegd, zoo dat men zeker kan zyn, dat zelis de geringste tak onzer visseherijen even volledig daar ver tegenwoordigd zal worden als de groote zee- en rivier visseherijen. De Berlijn Potsdam Maagdenbur ger spoorweg heeft in October jl ruim 300,000 centenaar aardappelen naar Rottei dam vervoerd ter verscheping naar Engeland.' Ook op andere Duitsche spoorwegen speelt het transport van dit artikel thans een gewichtige lol. De wachter Verstraaten is eergisteren avond, bij bet station Nieuwerkerk a/.l IJs-l, door een aankomenden trein overreden. De man was onmiddellijk eeu lijk. Helmond, tot dusver voornamelijk bekend door, zijn nbomjes.", zal weldra ook wegens zijn kunstboter beroemd woiden. Nu reeds werken daar en in de omliggende gemeenten 5 kum-t- boterfabrieken. In bet voorjaar van 1880 z.ullen er nog twee nieuwe verrijzen. De bestaande maken allen goede zaken. De gioote scholen haring, die thans langs, de Ilelderscho en Tesselsclie kusten naar binnen komen, lokkon enorme massa's biui'nvisschen, die groote liefhebbers van haring schijnen te zijn en deze vischjes tot zelfs in de haven van Nieuwediep vervolgen,, Dolfslmvcn. Bij den blocker W., wonende op de Schie alhier, ontstond Dinsdagavond een felle brand die echter na ruim een groot half uur door de brandweer was gebluscht. Rotterdam. liet oude stationsgebouw aan de Delftsche Poort is tot a. s. Mei aan de Tramway-maatschapp'; verhuurd tot berging van materieel; dan wordt het afgebroken. Amsterdam. De politie heeft gisterennacht een mooie vangst gedaan. Zij was .verwittigd, dat de heeren inbrekers een uachtelijk bezoek zouden biengen bij den heer Geeriing, effecten handelaar op de Keizei sgracht bij de AVester- mai kt. De commissavis van politiede heer Van Steunbeigen, werd daatom met vier agenten bij den heer G. in huis verborgen en wachtte niet te vergeefs. De drie gebroeders Laveitu wisten op de oude gebruikelijke manier, door het uitsnijdep van een deurpaneel, zich den toegang in huis te verschaffen, maakten daar licht en werden onmiddellijk herkend. Op een plechtige ontvangst niet voorbereid zochten zij te outsnappen; een der broeders werd echter nog in huis en de beide anderen op stiaat gegrepen. De tevredenheid der burgerij over deze vangst'eu over de houding der politie is algemeen. Meer dan waarschijnlijk hebben de Laveitu's ook de andere paneeluitsnijdmgeii op hun geweten. Etumen. De kerkerand der Christelijk Gereformeerde gemeente ta Nieuw-Amsterdam Heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal „een adres verzonden "ter zake van de sedert eenigen "tijd al laar gepleegde ongeregeldheden voor en in het kerkgebouw door een aantal lidmaten, die zich X kerkgebouw willen toeëigenen. De kerkerand beweert, dat de officier van justitie te Assen zijne bevoegdheid geheel te buiten is gegaan, door in de bewuste zaak als rechter op te treden en zijn eigen uitspraken ten uitvoer te leggen. De kerkeraad wenscht dat de Kamer hem het eigendomrecht zal toekennen, waardoor alh en rust en veilig heid kan worden verkregen. Aan de arrond.- rechtbank te Assen is mede een adres inge diend, om te verkrijgen dat art. 31 van het wetboek van strafrecht worde toegepast. Tilburg. De Raad heeft besloten den prijs van het gas met 1 Januari 1880 te ver minderen tot op 9 cents per kub, meter. Bij het lossen van het stoomschip Engeland, den 29sten October te Liverpool van New-York aangekomen, werd in het voorruim een persoon gevondeD, die zich vei stopt had {stowaway). Toen men bem ontdekte, was hij stervende, en nadat hij op het dek gebi acht was, overleed hij. Gedurende dertien dagen had hij geen voedsel genoten. Te Parijs verschijnt thaus de Gazette des Dames, het goedkoopste en uitgebreidste dei- modebladen, dat door illustration aan zijne lezers de laatste nieuwe modes en de meesterstukken der moderne kunst geeft. De tekst is van de beste schrijvers en bevat kronieken uit de hoo- gere kringen, berichten omtrent kunst, letter kunde tooneel, vrouwelijken arbeid enz. Abonnement 3 francs per jaar. Maandelijks verschijnt een nommer. Bureau 9 ruedeFleurus, drukkerij van A. Lahure. Eeu exemplr ir op zicht wordt kosteloos op aanvrage gezonden. Een beroemd weêrkundige te Praag, Dr. Sofka, waarschuwt voor de gevolgen, die de groote nabijheid van de maan tot de aarde veroorzaakt. De ondervinding heeft geleerd hoe dit met hevige natuurverschijnselen gepaard gaat. Den 14den November zal de maan de aarde weder zeer dicht naderen. Aan de Times wordt geschreven, dat de telephoon inderdaad aan de behoefte van het dagelijksche leven gaat beantwoorden. Een Londenaar, die zijn huis, door middel van de Telephoon Exchange met zijn kantoor telephonisch had verbonden, kwam thuis van de jacht. Men las hem, op een afstand''van 15 Engelsche mijlen, belangrijke ingekomen brieven voor, waarop hij antwoord dicteerde. Een on derhoud met zijn praktizijus was noodzakelijk. Ook dit geschiedde langs telephouischen weg. En toenden koopman van zijn kantoor een zeer belangrijk telegiam uit New-York per telephoon werd voorgelezen, gaf hij dadelijk het antwoord, zoodat binnen drie uren, nadat de dépêche te New-York was aangeboden, het ant woord ontvangen kon zijn. En dat alles zonder dat de koopman zijn huis had verlaten, ineen half uur tijds. De uitbarsting van den Vesuvius is thass in oene nieuwe phase. Rondom den grooten kegel blazen drie kraters voortdurend rook en lava, diè zich afwaarts stort in de diepte welke de Vesuvius van den Somma scheidt. Uit Napels kan men deu stroom lava met het bloote oog zien voortspoeden. In weerwil van den rook, de steenen die met groote kracht worden uitge worpen en do onmatige hitte wagen het som mige nieuwsgierigen de randen der kraters te bezoeken. Tot de grootste vijanden der onderzeesche telegraafkabels behooren eerst tal van kleine insecten, die zich daarop vastmaken'en-het gutta percha vernielen. Maar bok gróotere dieren maken zich aan de vernièlirig'schuldig. De lijn van Cayenne ;naar'Para' werd 'door groote visschen vernieldwaarvan de afdruk

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3