Gemengde Berichten. Gisteren avond werd de gewone jaarlijksehe openbare les der leerlingen van de gyranastiek- sebool alhier gehouden, 't Was 'de vijf en twintigste maal, dat men tot dit doel zooveel Jrinderen, ouders en andere belangstellenden vereenigd zag. Dit merkwaardige feit werd door Dr. DelBaere, voorzitter van de commissie van -bovengenoemde school in een opgewekte, geestige toespraak herdacht. De spreker bracht in herinnering, hoe voor 25 jaren eenige belangstellenden de zaak van ".het gymnastiek-onderwijs ter hand namen, de voorlichting van den heer Carl Euler inriepen, die toen hier te lande het methodisch gym nastiekonderwijs invoerde, en boven verwachting b slaagden. Het gemeentebestuur stond tot weder- opzeggens toe een gedeelte van het vroegere dcrankziunigeq-gesticht voor dit doel af. Het •werd ingericht; de werktuigen naar Eulers 'voorschrift vervaardigd, en die nog heden ge bruikt worden, werden bekostigd uit renteloozo voorschotten van mannen, wien het gymnastiek onderwijs ter harte ging, en wat niet vaak gebeurt, de school heeft zoo gebloeid, dat de Trentelooze voorschotten, benevens 20 pet, der geleende som, aan de edelmoedige voorschieters alle zijn afbetaald. Was de opgewektheid voor de school niet altyd even groot, op haar 25-jarig feest mag Zij van vei hoogde'belangstelling gewagen; niet het minst, wijl de aan haar toegevoegde af- deeling voor orthopaedische gymnastiek onder de uitnemende leiding van den onderwijzer den heer A. B. Meilink, velen reeds ten 2egen is geweest. Be Commissie had dan ook besloten met de tegenwoordige leerlingen het feest te vieren; en de Voorzitter noodigde hen dus tegen ^aanstaanden Donderdag op een soirée amusante. Hij besloot zijn toespraak met een hartig: ileve.de Gymnastiekschool", waarmede hartelijk werd ingestemd. De oefeningenzoo vooroefeningen als die aan werktuigen, door jongens en meisjes ver richt, deden duidelijk zien, welken gunstigen invloed'" zê,. op de ontwikkeling van het lichaam moeten" fièbben. en aan welke bekwame handen het onderwijs in de Gymnastiek alhier is toevertrouwd. Tal van belangstellenden woonden de uit» voering bij De schoolopziener in het zesde - district van Zuid-IIolland Dr. Vaillant vereerde de bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid. Het Departement der Maatschappij tot Nut t van 't algemeen, de plaatselijke Schoolcommis- sie en de Kweekschool voor Onderwijzers waren mede vei tegenwoordigd. Prijzen werden uitgereikt-aan: Meisjes, Derde of hoogste klasse, 1ste prijs, Adriana Knappert, 2de pr. Johanna Schieveeo, 3de pr. Bertha Ris, 4de pr. Grietje Kruiiainger, 5de pr. Maartj? Vlug. Tweede of middenklasse. 1ste pr. MargoVan IJzendoorn, 2de pr. Albertina Van der Pauwert. 3de pr. Eogeliua Van der Vlies, 4de pr. Sophia Schouten, 5t!e pr. Adèle Elast, 6de pr. Maria Löcke1de pr. Johanna RoelantsBste pr. Johanna Moerman, 9de pr. Cato Vormer, 10de s, pr. Susanna Dirkzwager, 11de pr. Cornelia - Tausend. Eerste of laagste "klasse. 1ste pr. "Elisabeth Meilink, 2de pr. Cato Van den Eelaart, 3de pr Maria Van der Hout, 4de pr. Josephina Nolet} Sde pr. Henrietta Knijff, éde pr. Alida Zoet- a mulder, 7de pr. Adriana Prins, 8ste pr. Elisa- bath Visser. Aanmoediging verkregen KlaraVan Gent, Dina'Visser, Maria Van Zon, Jacoba Bunneke, Maria Bunneke, Carolina Maas, Johanna Schippers, Nelly Dirkzwager, Mientje Van den Eelaart, Susanna Vlug, Anna Van.Erpecum, AnnaHuis- waard, Maria Hoek, Antoinette Meilink, Cato /Nagel, Dora Broekhals, Judith Hoek. ■/Jongens .Derde* bf hoogste Matse, ontvangen 'gean: prijzen. Tweede of middenklasse 1ste pr. Jan Loopuyt, 2de pr. Arie Multem, 3de pr. Simon Knap pert, 4de pr. Laurens Van Erpecum, 5de pr. Karei Van der Schalk, Ode pr. Johannes Au gustijn, 7<ie pr. Alfred Brijan, 8ste pr. Jacobus Van Katwijk, 9de pr. Pieter Koesveld, 10 pr. Gerrit Vlug, 11 pr. Jan Schouten. Eerste of laagste klasse, 1ste pr. Pieter Metselaar, 2de pr. Isaüc Mijszen, 3de pr. Wil- lebrordus Verkerk, 4de pr. Daniël Kok, 5de pr. Marinus Koesveld; 6de pr. Huibert Kok, '7de pr. Adrianus Kok. Aanmoedigingen, verkregen: Adrianus Bomert, Pieter Van der Sman, Maarten Van Dijk, Henri Visser, Nicolaas Tak, Herman Knappert, Willem Prins, Theodorus Stolk, Nico laas Knijff, Gerrit Ritinan, Pieter Ritman, Anton Odé, Willem Dekker, Jacob van der Kraan, Herman Bunneke, Hendrik Gabel, Hen drik Langewisch. In de derde leesvergadeiing derVereeni- ging Paulus tiad gisterenavond als spreker op Dr. I. Hooykaas van Rotterdam. Spreker trachtte zijne hoorders te verplaatsen in de St. Pie terskerk te Leiden op den 7den Protestanten dag. en trachtte den indruk weder te geven welke die feestelijke samenkomst had gemaakt. Dat dit volkomen gelukte was zeker ook hieraan te danken, dat de feestrede door spreker bij die gelegenheid uitgesproken1 in zijn geheel werd teruggegeven. Deze handelde zooals in de dagbladen reeds is vermeld, over het protest te Spiers. De aanleiding tot en de uitwer king van dat protest werden duidelijk uiteen gezet, waarna de beteekenis en de vruchten, die het ook voor onzen tijd moet afwerpen met vuur eu opgewektheid werden besproken- Deze rede vol geest en vol krachtige aansporing om ook in onze dagen het protest des gewetens te doeu hooren in onzen kerkeiyken strijd, werd met ingespannen aandacht door een talrijke schare ten einde toe gevolgd. In de volgende vergadering zal als spreker optreden Dr. N. C. Balsem van Langezwaag. De heer W. H. Gispen, piedikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Zwolle, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente alhier bedankt. Het kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, heeft ia zijn gisteren avond gehouden vergadering tot ouderlingen hei benoemd, de heeren M. Van den Bos Sr., C. Vau den Berg Jz. en P. La Verge. Tot diakenen zijn herbenoemd de heeren C. 't Hart eu C. Möhrtng en in plaats van den heer J. J. De "Wolff die naar jslders is vei trokken, de heer W. Van Noortwijk Cz. De heer Maju, die in den afgeloopen win- ter aan velen een onderhoudenden avond schonk door de proeven met den phonograaf zal in den loop der maand ons weder bezoeken. Naar wij vernemen, zullen alsdan door hem proeven met den telephoon worden genomen, en zal tevens de avond opgeluisterd worden door dissolving views waarmede de heer Maju overal groot succes heeft behaald. We rneenen, dat het den heer Maju ook bij deze gelegenheid niet aan blijken van belangstelling zdl ontbreken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Koniugs ia de piovinciën eeneaanschrijving gericht omtrent de uitvoering der aanstaande volkstelling, De Minister beveelt een nauwkeurig toezicht aan op de voorbereidende maatregelen, die door de Gemeentebesturen moeten genomen worden, waartoe in de eerste plaats behooren de num mering der huizen eu de verdeeling der gemeente in af'deelingen, wijken of buurten, en* van het vermoedelijk getal huizen en bewoneis in elke dier afdeelingen. Voorts wordt gewaarschuwd -tegen het vooraf invullen vau biljetten, om ze' daarna aan de huizen der ingezetenen door de agenten te doen controleeren. Waar deze maatregel onvermijdelijk mocht zijn, bijv. in, achterbuuiteu, mag hij alleen woideu aange wend door agenten van wier nauwgezette en oordeelkundige plichtsbetrachting het gemeente-'" bestuur stellig overtuigd is. Tegen 40 Januari moeten de biljetten aan de huizen der ingeze tenen zijn opgehaald en tegen 1° April moeten de gemeentebesturen de biljetten, inventarissen enz. aan 's Konings Commissaris in de provicie zenden Zóodra de staten ter provinciale griffie zijn ontvangen, moeten zij aan eennauwkeurig onderzoek worden onderworpen; de totalen worden vervolgens overgebracht, op den staat van plaatselijke indeeling, waarop gestichten, en andere instellingen, waar personen onder( eenig bestuur samenwonen, afzonderlijk worden vermeld. Van de gezamenlijke staten van plaat selijke indeeling wordt, voorts een algemeens vei zamelstaat voor üe geheele provincie opge maakt. De Minister stelt er prijs op, alles voor i° Juli a. s. ter prov. griffie afgewerkt te zien. De Koninkl. Nederlandsche Stoomboot maatschappij heeft aan de firma Jame3 Laing te Sunderland de levering van twee groote stoombooteu opgedragen. In het voorjaar moeten zij gereed zijn. Door een Russisch zeeofficier is een nieuw nachtsignaal voor schepen uitgevonden. Hij wil den rook, die uit de pijpen der stoom machines opstijgt, door middel van reflecteurs verlichten. Men kan er danvolgens vaste bepalingenverschillende kleuren aan geven. Op de Engelsche vloot zijn reeds proeven ge nomen met deze uitvinding, waardoor zeker, als zij wordt toegepast, vele ongelukken zullen worden voorkomen. Ergens in Jowa (Amerika) werd onlangs door den rechter zekere Win. Young vrijge sproken, die onder verdenking stond zekeren persoon tegelijk met vier van diens kinderen vermoord te hebben. Het grauw der stad toonde zich met die uitspraak weinig ingenomen, want juist den dag vóór dien, waarop hij in het) huwelijk dacht te treden, werd hij door. eene woeste volksmenigte overvallen en opgehangen, De meest verschillende middelenwelke dagelijks aan de hand gedaan worden ora het- haar zijn natuurlijke kleur terug te geven, berusten alle op de eigenschap der loodzouten om met zwavel verbindingen aan te gaan, die een zwarte kleur hebben.. In het haar van mensch en dier is zwavel voorhanden; komt dit slechts even in aanraking met eenig 'lood- zout, dan wordt het iets donkerder gekleurd. Maar het haar groeit, en van daar moet men het kleuren bij korte tusschenpoozen herhalen. Het gevolg is dat hij die grijs, blond, rood of welk haar ook had, ten slotte zich met glim mend zwart haar gezegend ziet. In de scheikunde heeft men twee zouten het eene de onderzwaveligzure soda of natron, het ander onderzwaveligzuur lood-oxyde ge naamd. Beide zouten kunnen zich tot een dubbeizout vereenigendat den naam draagt van onderzwaveligzuur soda lood-oxyde hypo- sulphissodae et plumbi. Neemt men vier grammen van dit laatste, die men in honderd grammen zuiver regenwater oplost, danheeft men. het eenvoudigst van alle middelen uit gedacht om het haar donker te kleuren, Men behoeft des morgens roet een borsteltje slechts een weinig vao dit vocht op het haar te brengende verbinding /geschiedt vry snel r zoodat men met het reinigen van het hoofd niet lang behoeft te wachten.'Bovendien is het middel uiterst goedkoop; met 4.00.gr. oplos sing kan men maanden toe en 4 gr. van- het loodzout kosten hoogstens enkele centen.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2