M 4804; BiMt¥aj8Eliï^Be7riifl6r~ Biitsilaüicle Bsrieitea. A0. ,1879. Donderdag 20 November. 1111 G I E, In de Kamer van Afgevaardigden is de Mi nister van Binneniandsche Zaken, de lieer Frère Orban, gistei en, antwoordende op de aangekon digde interpellatie, in uitvoerige bijzonderheden getreden omtrent de feiten, die den tegenwoor- digen toestand hebben in het leven geroepen. H\j deelde de velschillende depêches mede van den Belgischen vertegenwoordiger bij hetVati- kaan, waarbij geconstateerd wordt, dat de Paus en kardinaal Nina den aanval tegen de grond wet en de Kamer van Afgevaardigden alhier betreuren en laken. Voorts verklaarde de Mi nister dat de Regeering besloten is, om haar programma ten einde toe ten uitvoer te leggen. De correspondentie met het Vatikaan is by -de Kamer ingediend. Een depêche van 17 Maart betreirende het bisschoppelijk protest meldt, dat insgr. Nina heeft geconstateerd, dat de bis-, -schoppen onafhankelijk zijn, dat liet onmogelijk is tusschenbeiden te komen en dat men zelfs het protest der bisschoppen niet kan afkeuten. In denzoifden blief wordt verklaard, dat in een nieuw onderhoud msgr. Nina op zijue eerste meening is teruggekomen en de noodzakelijk heid erkende eener liaudeüug van den Heiligen Stoel om de gemoedeven te bedaren. Dezelfde Minister heeft een ontwerp ingediend, waarby de overeenkomst met Nederland om trent het kanaal van Tei neuzen gesloten wordt goedgekeurd. E N G E h A H D. De Times vei neemt, dat sir II. Lavard eergisteren aan den grootvizier eene nota heeft overhandigd, welke de volgende cisclien van Engeland bevat: Samenstelling van een goed georganiseerde militie; bescherming der gouver neurs tegen de paleis-intrigues, en verplichting der Porte, om de administratie allengs te hervormen. De oude Grieksche eiïecten en coupons, schoon nog te Londen genoteerd, worden thans niet meer verhandeld. De nieuwe Grieken staan er 67Vs a GS1/». De Engelsche bank heeft 4 banknoten uitgegeven elk van 100,000 pond sterling. Na het afdrukken van die vier stuks is de plaat vernietigd. Van deze vier kostbare stukken bevindt er zich dén in handen van het huis Rothschild, den iu die van de familie Coutts, één in die van de bank zelf en één hangt in het salon van den Engelschenbankier en dichter Roger. ITALIË. Het Kabinet-Cairoli heeft zijn ontslag inge diend. Cairoli en Depretis zijn het eens gewor den. Het programma vnn het nieuwe Kabinet omvat afschaffing van de belasting op het gemaal, herziening van het budget, en behan deling van hfet ontwerp betreffende de wijziging van de kieswet. Waarschijnlijk zal het bijeen komen der Kamer verschoven worden, O O S T E s R IJ K. Met '161 tegen 147 stemmen heeft het Lagerhuis, in eene speciale beraadslaging over het ontwerp betreffende Bosnië, de eerste para graaf met de daarby gestelde amendementen op het voorste^ van Tisza naar eene commissie verwezen. De overige paragrafen zijn overeen komstig het voorstel der Regeering aange nomen. D t! 1 T S C II 1 A S D. De Russische troonopvolger en HDs. gemalin zijn Maandagavond ten ltVi uur, na een al lerhartelijkst afscheid van Keizer Wilhelm geno men te hebben, van Berlijn naar St. Petersburg vei trokken. I U 11 K IJ E Reuters Office meldt, dat de Sultan generaal Baker totzyn vertegenwoordiger heeft benoemd, om over de^invöering der hervormingen in ge heel Klein-Azie het toezicht te houden, Gene raal Baker vertrekt binnen eene week van Koustantinopel derwaarts.' F E A S K HIJ K. Tusschen den Staat en de stad Parijs is eeue overeenkomst gesloten tot vernieuwing van de Sorbonne. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van IS Rovcmhcr. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hei vat. Ingekomen is de begrooting voor het pensioenfonds. Door de afdeelingen werden gekozen lot haie voorzitters: de lieeren Ciemers, Wijbsnga, MiraudolSe, Fianseu van do Putte en Van der Linden, en tot onder-voorzitters: de heeren Van Delden, De Bruijn Kops, Rutgers van Rozenburg, Idzerda en Van Iloukeloro. SCHIEDAM-, 10 November 1879. Betreffende den brand in den veestal van den bouwman W. Vau der Most, in de Konynen- buurt, vernemen wij nog de volgende bijzonder heden. Aan een paal in den stal was een petroleum lamp bevestigd, die eenigszins voorover schijnt gehangen te hebbenwaardoor de brandende petroleum er uitliep, welke, zich aan het hooi meedeeldedat voor de 13 melkkoeiendie zich in den stal bevonden, geworpen was, waar door het ontbrandde en de runderen brand- wouden bekwamen. De bouwman, die nog te bed lag het was 's moigens te vijf uren werd door zijn vrouw gewekt en spoedde zich onmiddellijk naar de piaats des ODheils, waar heen zich inmiddels ook de buren en eenige branders- knechts van in de nabijheid staande bianderijeii 1 begeven hadden om hu! bieden. gang. Aanvankelijk scheen er aan blusschen niet te denken, want de vlammen hadden zich door den geheelen stal verspreid en ook reeds het hooi op den zolder aangetastterwijl het vee vreeselijk bulktemen sloeg echter gezameulyk handen aan 'twerk om den brand te beteuge len en te voorkomendat een nabyzijnde stal, waarin zich 25 runderen bevonden, werd aan getast, waarin men na veel inspanning gelukkig mocht slagen. Van een der runderen was de kop geheel verbrand, en ofschoon het nog leefde moest men het afmaken, terwijl er vijf gisteren avond geen melk meer gaven, bovendien zijn circa vijf voer hooi verbrand. Alles is echter;' naar wij vernemen, tegen brandschade verzekerd. Naar wij vernemen ontstond gisteren- avond brand in de mouterij nlJstadi" aan de Nieuwe Ilaven alhier, vermoedelijk door dien uit een lamp, die men of schuin had' opgehangen of die door de een of andere om standigheid gekanteld was, brandende petroleum was geloopen. De brand spoedig ontdekt werd gelukkig in den aanvang gestuit. Gisteren avond gaf de tooneelvereeniging1 iPio" in Musis Sacrum eene uitvoering voor hare buitengewone leden. Zij voerde ten looneelé iSimon Turehi" gevolgd door »"VVie is de Vader?" De zaal was flink bezet en het applaus, dat ge durende de opvoering meermalen herhaald werd, bewees dat de werkende leden een genoeglijken avond aan de aanwezigen verschaften. In een paar bijvoegsels behoorende bij de Arnhcmschc Courant zijn de nommcis ver meld waai aar. bij de trekking der Arnliemsclie Tentoonstellings-loterij een prijs is (en deel ge vallen. Deze bijvoegsels zijn voor belangheb benden bij ouzeu uitgever ter inzage te bekomen, Heden avond werd alhier een vrij ernstige brand waargenomen, die vermoedelijk in een bouwmanswoning even buiten Oveiscliie, in de nabijheid van de buitenplaats i>De Tempel", was uitgebroken. Bij vonnissen der arrondissemeuts-recht- bank te Rotterdam van gisteren, zijn 0. a, veroordeeld II. G., Ie Schiedam, vervolgd ter zake van verwonding, tot een celstraf van 15 dagen en een boete van 13. Subsidiair een dag celstraf. J. De G., te Vlaardingen, vervolgd ter zake van slaan van een agent van politie, tot een celstraf van S dagen. W. M., te Schiedam, vervolgd ter zake van diefstal, tot een celstraf van drie maanden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bankop 15 Nov.en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be- taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 28,948,311.231/2. Een ontwerp tot herziening van de wet op het ijkwezen zal nog in den loop van dit jaar de Tweede Kamer bereiken. CDU BANT. ABONNEMENTSPRIJS, pel kwmtaal Franco per post, door !iet geheele Rijk Afeouderlijke nnmmers0.10. BIJRJSAVi NAKK1, U12 4L. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. DRIEUA.A.U plaatsing wordt tegen twéémaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1