van Maandaar 24 November 1879. BJiteilanSuM B'trlcltei BinneulaBdsGlie Bemlitei. Gemengde Berichten. E S G E 1 A' S D, De Times bevat eene dépêche uit Konstan- tinopel van Donderdag, volgons welke de Porte aene verklaring naar Londen heeft gezonden ■welke inhoudtdat zij de invoering der her vormingen niet verder nutteloos zal vertragen. Lord Salisbury moet daarop verzekerd hebben dat hij de financieele en andere moeielijkheden van Turkije ten volle begrijpt en hij den toe stand dan ook niet onnoodig nog ingewikkelder zal makendoor eene Britsche vloot naar de Turksche wateren te zenden of andere dwang maatregelen toe te passen. Daily News meldt uit Malta van Donderdag, dat, ofschoon het vertrek van het Britsche eskader van daar is uitgesteld, de schepen zich toch gereed moeten houden om, desgevorderdi binnen twee,uren in zee te kunnen steken.* Zondag a. s. zal ia Hyde-park te Londen eene meeting, ten gunste der Iersche eischen, gehouden worden. Vele parlementsleden zullen die bijeenkomst bijwonen. Te Dublin duurt de opgewondenheid onder -een gedeelte der bevolking nog voort. BELGIE, Naar het Journal de Bruxelles uit zekere 'bron verneemt, bepaalt het Duitsch-Oosten- r'yksche tractaat, dat, indien eene der beide partyen in oorlog gewikkeld wordt met eene derde mogendheid, de andere partij hare mede werking zal moeten verleenen, om te beletten -dat er eene vierde mogendheid tusschenbeide kome. In eene zitting der Association libérale van Brussel is een resolutie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van de terugroeping van den gezant bij het Vaticaan werd uitgesproken. Levendig werd geredeneerd, over het stuk van den Heiligen Stoel uitgegaan, waarin de vol komen eenstemmigheid van den Paus met de bisschoppen zou blijken. Dit stuk schijnt iuder- daad te bestaan, niettegenstaande de Indepen dence daaraan twijfelt en de bisschoppen tait het fe pubiiceeren. OOSTENRIJK. In het Lagerhuis verklaarde Tisza zich voor de vermindering der legerkosten. Desniettemin -.achtte hij het noodig de legermacht minstens op de tegenwoordige sterkte te houden, daar er anders gevaar was, dat de monarchie geïso leerd werd. Zij was niet in den toestand om het initiatief tot een algemeene ontwapening te nemen, doch als andere Europeesche mogend heden daartoe wilden overgaan dan zou haar deze wet niet verhinderen dat voorbeeld te volgen,- S R A A' K R IJ K. De 'Minister van openbare werken denkt by de Vertegenwoordiging een wetsontwerp in te dienen, waarbij hy een krediet vraagt van '800,000 fr. tot voorbereidend onderzoek voor een spoorweg door de Sahara. AMERIKA. Een hevige orkaan woedde Dinsdag e„ 'oensdag op de Canadeesche meeren, die talryke ongelukken veroorzaakte, velen deed ■omkomen en groote schade teweegbracht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 21 November. Do Kamer heeft in hare zitting van heden langenomen: met 59 tegen 2 stemmen, het ontwerp tot wijziging der wetten omtrent de heffing en verzekering van de invoerrechten en accijnsen (verlenging termijn proefregelingen tot einde 1883), en eenige andere ontwerpen, waaronder 'dat tot goedkeuring eener provin ciale belasting in Groningenverkoop van grond aan de gemeenten Nieuweschans en Zutfen; begrootingen van den arbeid der gevangenen en der bedelaarsgestichten, en verhooging van Hoofdstuk IV (aankoop tijdelijk gebouw voor het Oepaitement van Justitie). Gekozen zyn tot kandidaten voor de vervulling van de vacature in de lekenkamer: eerste kandidaat, de heer De Savorain Lohman, secretaris der rekenkamer, met 39 tegen 29 stemmen, op Mr. Beaujon uitgebracht; tweede kandidaat, de heer Beaujon. secretaris van den Raad van State, met 32 te gen 22 stemman, op den heer Mr. A. M. Maas Geesteranus uitgebracht; derde kandidaat, de heer Mr. A. M. Maas Geesteianus, redacteur vau de Staatscourant33 stemmen. SCHIEDAM, 23 rmember 1879, advertentie van den heer F, J. Kioos Wij vestigen de aandacht op de achter staande ta .Rotterdam. *v I-looit men in den laatsten tijd veel van branden, ontstaan door de ongelukkige toepas sing, van petroleum, zooals dezer dagen nog herhaaldelijk hier plaats had, deze vernuftig uitgedachte lampen en lantaarns vrijwaren ons ten eenenmale voor het gevaar van brand. Tevens kunnen wij de verzekering geven dat door pas aangebrachte verbeteringen de licht sterkte niet alleen niets te vvenschen overlaat, maar de gewone petroleumlamp verre o vei treft,, terwijl de matige prijs niemand behoeft teiug te houden, zich zoodanige lamp aan te schaffen, Tot leden van het comité ter bevordering van het algemeen stemrecht zyn gekozendoor de sociaal-democratische vei eeniging te Amster dam de heer II. Gei hard door de afdeelmg Rotterdam van het algemeen Nederl. werk liedenverbond de heer Th. De Rot, en door het centi aal bestuur vau het algemeen Neder- landscli werkliedenverbond de voorzitter B. H. Heldt. Het accoord, aaogeboden in het faillis sement Mulder te Winschotenis eergisteren verworpen. Tegen het accoord verklaarden zich 450 schuldeischers; er voor slechts 150. Als een bewys, dat te Pernis over de visscherij niet te klagen valt, kan dienen, dat aldaar de sloep Castorschipper A, Koster, is binnengekomen met eene vangst van 800 kabeljauwen. Deze sloep maakte 4 reizen in den tijd van 7 weken en besomde in dat korte tijdsbestek f4000. De gemeenteraad van Zutfen heeft be sloten, een muziekschool op te richten. Deze zal gedurende zes jaren door de gemeente on dersteund worden met een jaarlijksche subsi die van f2500, terwijl daarenboven door de gemeente voor de benoodigde localitcit, vuur en licht zal worden gezorgd. Yolgens^talegram uit New-York kan tus schen 23 en 25 Nov. op de Engelsehe, Fransche en Noordsche kusten stormweder verwacht worden uit het Z. O., opkrimponde naar het N. W., vergezeld van regen en sneeuw. Benoorden 30° kan deze week en in het begin der volgen'de stormachtig weder in den Atlantischen Oceaan ■worden verwacht." Zwartewaal. Eergisteren avond werd alhier een departement opgericht der Maat schappij »Tot Nut van 't Algemeen." Iu'dezelfde vergadering werd, nadat onmiddellijk 25 leden waren toegetieden, tevens besloten tot de op richting van een bibliotheek en het houden van volksvoordrachten, zoo mogelijk seeds aan te vangen iu Januari e. k. Lelden. Z. K. II. Prins Alexander, der Nederlanden heeft ten behoeve van de eerlang te houden loterij van de Veteenigiug van den H. "Vincentius van Paulo alhier een paar.pröchtige vazen ten geschenke gegeven. Leouwarileu. De FriescJie Ct. houdt voj, dat er wei degelijk sprake van is het paleis der Konicgs aan den Commissaris des Konings ter bewoning af te staan. - Sleeuwijk. De vermoedelijke dader van den moord, op de dienstbode van den landbouwer Smookerk in deze gemeente gepleegd, een voormalige knecht van genoemden landbouwer zou, naar wij vernemen, in handen der justitie zyn. Het 'door hem gestolen bedrag aan bank papier moet volgens opgave ongeveer f 30,000 bedragen. (D, O.) Middelburg. Op Zaterdag 29 dezer wordt aan deu kommandant der Noordpool-expeditie, "den luitenant ter zee Ie kl- A. De Bruijne, door een aantal ingezetenen dezer stad, een gastmaal aangeboden. 1 De Keizerin van Oostenrijk is dezer dagen door een toeval in een sluikhandel betrokken geraakt. H. M. was op de jacht te Sint Mibaly; de laudstreek behaagt haar bijzonder, zij jaagt er dikwijls en de meeste woningen zijn haar bekend. Meermalen gebruikt zij dan aan deze, dan aan gene hoeve een collation. Zoo bevond zij zich nu weder met twee dames van haar gevolg in het vei trek eeoer boerin, toen op eens een luide wootdenwisseling in het voor huis haar oor trof. Eeu kommies der inkomende rechten was onverhoeds binnengetreden; zeide vernomen te hebben dat de vrouw gesmokkel- den tabak verborgen hield, én dat hij gekomen was om huiszoeking te doen: Hij voegt de daad by het woord en begint zijn ronde. De ont stelde vrouw, wetende dat zij de Keizerin onder haar dak heeft, bidt en smeekt den kommies, maar vergeefs, de man doet zijn plicht en gaat zijn gang. Zoo komt hy aan de gesloten deur van het vertrek waarin H. M. zich bevindt,'en hij begint er op te beuken. Eensklaps gaat de deur open, en tot zyn niet geringe verbazing sleept een der dames een zwaar pak, dat een, sterken tabaksreuk verspreidt, over den drempel. sWij hebben alles gehoord", zegt zij, »neem uw gading, en maak proces-verbaalrnaurteveni fluistert zy de bevende boerin in het oor; svoor ditmaal zult gij er nog goed afkomen; de Keizerin zal de boete betalen." Onder de merkwaardigheden, die in de bruidskorf der aanstaande Koningin van Spanje voorkomen, behooren eeu paar kousen, gemaakt door een industrieel der Spaansche hoofdstad," van uk-nth. billen! sel van de insche Courant i. Vf int— i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5