2 A0. 1879. Maandag 1 December. M 4812. Tersctiint iaplijb, Biiiepltri DWag. Bij ieze Conranl leiooren DEIE ïij™£S8ls. ~A~D VERTEN ÏTTTST D i- i <3 eii a a r g- a u jy. CODRANT. Abonnementsprijs, per kwaitaul1.85. Franco per post, door het geheele Ryk- 2.50. Afeonderlnke nommers0.10. BU RJKA.li t 1UKKT, E, 124. Schiedam, 29 November 1879. We gaan nog even een kijkje op het Binneu- hof nemen. Wat er uit al liet gesprokene blijkt, ie dit, dat er minstens twee mannen in ons Ministerie zetelen, die om hun veelzijdig talent eerbied afdwingen, en wier vrijzinnige begin- .selen wel door niemaod worden verdacht: de heeren Vissering en Modderman. Op heo was het, dat de Minister van Builenlandsche Zaken, ,de lieer Van Lijnden eergisteren voornamelijk vees als de mannen, in het bijzonder geschikt •m vertrouweu in te boezemen. Gisteren sprak e Minister van Financiën, de lieer Vissering. Jeschousvde hij den financieelen toestand van ons land niet als schitterend, zorgwekkend kon hy dien evenmin noemen. Verbruiksbelastingen heeft tnen van dezen Minister, wie had het ook anders verwacht? niet te duchten, En tevens verklaarde de Minister, dat iiij finao- -Cieale hervorming zonder. Grondwetsherziening, alleszins mogelijk acht. Over de invoering der schoolwet sprekende, verklaarde de Minister te zuüeu medewerken aan de invoering 'daarvan, zoo spoedig die maar mogelijk was. Men behoorde echter, ging de Minister vooit, van het denkbeeld afstand te doen, dat voor bijzondere doeleinden, speciale middelen moeten worden aangewezen. De grondbelasting bv. strekt niet tot dekking dei kosten voor opeubare werken, de accijnseu niet voor liet leger, enz. Voor scholen, voor openbare werken zal geld, veel geld noodig zijn, en de natie zal gewillig zyn de daartoe benoodigde offers te biengen. Hierna kwam de Minister op een gewichtig punt. Er was door den heer Van Houten ge sproken over een strijd der standen eu hij had de meening geuit, dat de meer gegoeden het volk willen uitzuigen en verdrukkendeze meening moest zeker met redenen zijn omkleed ze zijn echter niet geleverd. Er was ook gesproken over de godsdienstige gevoelens van den Nederlandschen adel. De edelman Van Wassenaer had dit thema uitgewerkt eu onder anderen hoog opgegeven van deu gods dienstzin der lagere klassen tegenover het ongeloof der middenklasse, die door hem werd afgeschilderd als slechts ..werkende om de spijze die vergaatals dienares van den Mammom, 't Was in de laatste dagen van de elfde maand van het jaar onzes Heeren acht- tienhondeidnegeuenzeventig, dat een Netler- landsch volksvertegenwoordiger deze meeniugen durfde uiten. Wit de heer Van Wassenaer de hervatting van den middeleeuwschen strijd der Hoekschen en Kabeljauwschen, hij zal die bur gerij, die aanbidders van den Mammon, maar tegel'ijk ook de hartader van de maatschappij, 4oor wier streven nieuw, irisch bloed iu het okganisine woidt gebracht, iu volle wapent us- ting tegenover zich zien. O, Leiden, Leiden, stad, dieksedijf't drie eeuwen predikt van bur gertrouw en1 burgei deugdstad der weten schap zetel van de edelste denkersdie allen zonen van die, middenklasse zijn, dat gij juist door den heer' Van Wassenaer in ons parlement moet vertegenwoordigd zyn Maar stil, de heer Vissering lieeft ook heugenis van Laideu. Hjj spreekt een woord van waardeerkig ,..yan die middenklasse. Hij weerspreekt hef.bewei enti uuwens door niets bewezen, jat het juist die middenklasse aan godsdienstziu zou ontbreken. Die midden, klasse, die goud en zilver verzameld heelt, zal ook. der- belastingen opbrengen. Ze zal niet morren waar ze weet, dat deze moeten dienen tot verbetering van het onderwys om het volk tot de meeste volkomenheid te brengen. Er werd bravo geroepen, toen de Minister deze woorden ;sptak, en de herinnering aan de groote burgert van Nederland, die op ditzelfde Binnenhof roemrijk hebben gewerkt, Jan De Witt eu Thorbecke, burgers, maar die geen goud en zilver' hebben vetzameld, en den Hemel zij dank, dat zij dit niet deden, die heiinneriug wisclile zeker den voorbijgaanden indruk van de woorden des heereu Van Wasse naer volkomen uit. Een frissche adem gaat er toch niet altijd van liet Binnenhof uit? Toch was liet einde goed van deweikzaam- heid dezer week. De .Minister van Bmneuland- sclie Zaken heeft het laatst gesproken, en met zijn rede werden de algemeene beraadslaging gesloten. Wie er nog aan twijfelen mocht of het den Minister ernst is niet de invoering derschool- wed, diens twijfel zal, ua de mannelijke woorden van den Minister, zeker opgeheven zijn. Bepaald heeft de heer Six zijn ingenomenheid met het openbaar onderwijs uitgesproken, en als zijn meening te kennen gegeven, dat men beter deed het te verheffen dan te bestrijden, terwijl hij tevens dacht, dat van de gelegenheid tot het geven van godsdienstig onderwys ijveiig gebruik moest woiden gemaakt. Voor liet overige verklaarde de Minister, dat de aanvallen waaraan hij, gelijk vroeger zijn bloedverwant Van der Brugghen, bloot staat, hem niet hebben verwonderd, maar ook niet geschokt, Maaudag begint de beraadslaging over de afzonderlijke hoofdstukken. De schoolkwestie is ook thans bij onze tegen voeters aan de orde van den dug. De Australische Illustrated Sydney News ten miuste behelst het volgende artikel: Voor liet oogenblik heeft de opwinding, door de opening der tentoonstelling teweeggebracht, de aandacht eenigszins afgeleid van de bewe ging op het gebied van het onderwijs, ontstaan door tai van herdei lijke brievem. De polemiek hierover gevoei'd,zal echter wel weer hervat worden, al Blijven de argumenten van beide partijen steeds dezelfde. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. In alle toonaarden is het voor en tegen aan gaande dit onderwerp besproken, maar ttpmef- kelijk is het, dat niemand ziet, dat déze onóp^ losbare strijd van meeningen op afdoende wijzer de waarde doet uitkomen van de steléols van" opvoeding, waarover gestreden wordtr Van de opvoediDg van het kind hangt de toekoftsjt'-van den man af. Voed hem Katholiek op, hij zal Katholiek zijngeef hem een Wesleyaaasche opvoeding, zijn geloof zal zich in dezen geest vestigen. De katholiek vreest, dat liet kind pro testant zal worden De protestant is niet minder bevreesd bij de gedachte, dat zijn kind aan de onfeilbaarheid vaa den Paus zou gaau gelooven, Intusschen het kiud moet opgevoed wurden, en de meest natuurlijke oplossing zou dus zya een zuivere leeken-opvoeding. Maar bij deze gedachte komen alle eere diensten, hoe verschillend ook, iu verzet; ea den grooten afstand vergetende, die hen scheidt, protesteeren ze gezamenlijk en maken coalitie, orn de neutialiseering van het ouderwijs te verhinderen. Daar is de bron van alle raoeie- iykheden. 'Zoo 'Eng" nu de Protestanten hun goedkeuring zullen weigeren aan de organisatie van een waarachtig nationaal systeem van op voeding, zullen de argumenten .van hun Katho lieke broeders de stof leveren tot tij} wat tsvistgeschrijf. Maar zoodra de Protestanten afstand zullen hebben gedaan van hun oppositie, en als onvermijdelijk een stelsel van opvoeding aanvaarden zonder étiguettezullen de meest welsprekende en leiachtige mandementen op de geesten niet den minsten indruk meer maken," zelfs niet voor een koiten tijd. Tot onze innige droefheid overleed heden ouze hartelijk geliefde Vader en Behuwd-Vader WÏLLIBRORDUS BONI- FA CIUS VERKERK, in den gezegenden ouderdom van bijna 81 jaren. Schiedam, Uit aller naam 2(5 November 4879. I. A. VERKERK. Om Buitcnlandsckc Betrekkingen eerst lieden geplaatst. r Heden overleed, op bijna 81 jarigeo leeftijdde lieer W. B. VERKERK. Ruim 61 jaren was iiij op ons Kantoor werkzaam en tot op den laatstea dag van zyn leven was hjj voor allen een voorbeeld van werkzaamheid,en nauwge zetheid. Wij verliezen in hein een trouwen Vriend, wiens nagedachtenis steeds bij ons in eere zal blyven. Schiedam, 28"November 1879. P. LOOPUYT Oo.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1