A0. 1879'. Donderdag, ,4 December. M 4814 ~BiïTeïüSuis Berlciitea. Drie eDertigste Jaargang. J V - K, CDD8AIT. AaoNNKuSNfst'RUb, pet kwaitaal 1.85. Franco per post, door het geheele Btjk- 2.50. afzonderlijke nnmmers '0.10. itDItSAOi MABKT, Si, 124. Advertentieprijs: van 1~10 gewone regels met inbegrip van eene Courant f i-ii Iedere gewone regel meer - 0.1 A Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend B4J deze Courant behoort een Bijvoegsel. TWEEDE KAMER DER STATEN -GENERAAn. Zitting van 2 December. Bij de hervattiug der beiaadslaging over hoofdstak III, Buitenlandsche Zaken, was het eeist aan het woord de Minister Van Lijn ilea van Sandenburg, die de sprekers beantwooi dde. Hu is niet tegen arbitiage; ten blijke daarvan kan dienendat een bestaand geschil met de republiek Sau Domingo op die wijze zal ■worden beslecht; maar soms kan ook, dit zal binnen kort blijken, zonder arbitrage op betere wijze zelfs'een geschil worden uit den weg getuimd. De kwestie nopens de uitvoerbaar heid van vreemde vonnissen zal de Regeering nader overwegen. De resultaten der proef op- ziehtens de Egyptische rechtspleging moeten wordeu afgewacht. Het uitievenngstiactaat inet 'Duitschiaud is weuschelyk; dat met Noord- Amerika zal waaischijnlyk binnen kort kunnen worden gesloten. De Vestiging van den baton Won Oveibeck op Borneo is.geene politieke vestiging. De Regeering - heeft zich bij Enge land vergewist, dat niet iu strijd met liet trac- taat vau 1824 worde gehandeld. Voor onze handelspolitiek wordt gewaakt door ligging en positie. Dit geeft Nederland waai bot g, dat andere Mogendheden met zijn belaag rekening zullen houden. Nedeilaud wenscht niet de vrije inaikt door afsiuitiug voor het buiten land te vervangen. De opzegging van hettrac- taat tusschea België en Duitschiaud heeft voor ons zeer relatieve waarde. De Regeeriug heeft bij Frankrijk geprotesteerd legen de meeuing, dat ons tractaat vanzelf zou ziju vervallen. Het verbod van vee-invoer in Duitschiaud zal -waarschijnlijk in het aanstaande vooijaar wor den opgeheven in Engeland sclnjneu protec tionistische beginselen mede te weiken om de verbodsbepalingen te handhavenalles zal woi- dea gedaan om ze te doen opheffen. Het wets ontwerp tot goedkeuring der conventie nopens het kanaal van Ter-Neuzen is gereed ter ver zending naar den Raad van State. Na replie ken, en nadat de heer Ilaffmans om politieke redenen verklaarde te zullen tegenstemmen, is hoofdstuk III, Buitenlandsche Zaken, aangeno men met 62 tegen 4 stemmen. De beiaadsla- ging over hoofdstuk IV, Justitie, is aangevan gen, De heeren Dijckmeester en Giatama wezen op de nadeelen der nieuwe, leehteilyke indeeling. De heeren Van Osenbruggen en Mackay achtten die grieven minder gegiond. De heer Gratama bepleitte voorts het vrije .notariaat. De heer Wintgens veiheugt zich in de kans op eeue spoe'dige vvyziging der handelswetgeving; vooial is noodig eene wijzi ging der wetgeving nopens de aaamlooze ven nootschappen, 'de beui zen en makelaardij. Spre ker wees daarbij op de jongste gebeuiteuis te .Rotterdam, die in doortraptheid, sluw overleg en valschheid de ergste gebeuitenissen in liet buitenland overtreft. Morgen vooi tzetling. DEN HAAG, 2 December 1879. Met" genoegen vernemen wydat de toe stand van Z. IC. H. Prins Frederik gunstiger is. De nacht was rustiger. Bij Kon, besluit van 1 Dec. jl. no. 38, is tot lid van de Algemeene Rekenkamer be- noemd Jhr. Mr. S. M. S. De Savorniu Lobman, Secretaris van de Algemeene Rekenkamer. SCHIEDAM, 8 December 1879, Onder de opgave van brieven door het postkantoor te Rotterdam verzonden en gericht aan personen waarvan de adressen onbekend zijnover de 2de helft der maand October 4879, kompa o. a. voor: Reirnaun eu Stok, Delfshaven; A. Pnnce, Maassluis, en Prijn- destel, Schiedam. Herhaaldelijk blijkt bij de rijkstelegraaf- kantoren, dat er personen zijn, die meenen, dat, met de afschaffing der kaarttelegramrnen ia het binnenlandsch' verkeer en in dat met België, de gelegenheid heeft opgehouden tot het doen. afleveren der berichten zonder om slag, als wanneer ieder in de woning of op het kantoor van den geadresseerde daarvan terstond kan kennis nemén. Met het oog hierop wordt aan belanghebbenden' herinnerd, dat de gele genheid tot opeu aflevering van binnenland se he telegrammen is blyvea bestaan. Wie zoodanige afleveriDg yerjaugt, heeft slechts boven het adres der tijding de aanwijzing lOpen bestellen" te schrijven, of wel de daarvoor aangenomen verkorting »R O", welke laatste als éen woord wordt berekend. Staats-Ct Reuter's Bureau telegrafeei t dat de Londensehe Gazette cle benoeming mededeelt van den heer Stuart tot gezant van Engeland in Nederland en Luxemburg, Uit Heusden wordt van 2 De.c. aan de N. Bott. Ctgemeld: Combee, die zich in voorioopig arrest bevond, als verdacht van den moord op de dienstbode van Smookeis te Sleeuwijk, is gisteren avond op viye voeten gesteld. Het U. D. bevat een hein welwillend ter inzage afgestaneu brief uit Iudiëwaarin beweerd wordt dat aan generaal Vau der Iley- den groot onrecht wordt gedaan door ons Gouvernement. Ilij is langer op Aïjeh geble ven dan een vau zijn voorgangers. Slechts vier dagen bleef hij buiten werkehjken dienst wegens de operatie aan zijn uitgeschoten oog. Twee en half jaar achter elkander heeft hij geageerd en Atjeh is overwonneu. Nogtans is hy gepasseerd door een jonger officier en niet benoemd tot luitenant-geueraal. In strijd met hetgeen zijne voorgangers geuoten, is hem geene woning aaugewezen noch iudemniteit toegekend. Vergoeding voor fourage kreeg hij met. Met de .rations vivres of iudemuiteit werd hij gelijk gesteld met een adjudant-onderofficier. Bij de benoeming van den tegemvoordigeu legerkom- mamlant is hy uit plichtbesef gebleven, ,om de hem opgelegde taak te volbrengen. De schrij ver van den brief vraagt, of nu bij het eindi gen van den oorlog de Regeering het plicbi- besef van den generaal zal erkennen? Zooals bekend is, hebben een tal van iudustrieelen, bekroond op de gehouden Arnhem- sche tentoonstelling, verzocht, dat op hun kosten de uniform bronzen medailles met de diploma's voor ós ''."kroningen Ie en 2e graad in gouden en zilveren medailles veranderd in'oohtea worden. Niettegenstaande zjj herhaalde pogingei hebben aangewend om de Arnhemsche com missie voor dit plan te winnenis hei mislukt. De Commissie uit de bekroonde inzenders bestaande uit de heeren: J. J. B. J. Bouvy.te Dordrecht, Ch, F. Rijken te Deu Haag, W. Hcsse link te Arnhem eu Jacob Duijvis te Utrecht, geven nu aan bekroonden den laad om de medaille* te weigeren; zy zuilen daartoe het voorbeeld! geven en geen bekioningen aannemen. Van het verhaal omtrent de amiandin van twee landbouwers onder Waardenburg zou, volgens het N. v. d. D. niets waar ziju. Da vele bijzonderheden welke iu de dagbladen over deze zaak vooi komen, zouden ons bijna doen twijfelen aan de 'juistheid der ontkenning. Zóó te durven liegen overtreft de sterkste verbeel dingskracht. (ArnA. Ot.) De Geneeskundige Raad van Zeeland heeft.met 8 tegen 5 stemmenvbesloteu, geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Geneeskundigen Raad in Utrecht eu Gelderland, om gezamenlijke maatiegeleu te nemen, ten einde den verkoop van geheimmiddelen door apothekers tegen te gaan. Toen Vrijdag ochtend de trein, die ten, 7.2 van Tilburg naar Turnhout vei trok, tus- schen de stations Weelde Merxplas en Turn hout gekomen was, geraakte eene waschvrouw, men weet niet door welke oorzaak, onder den tiein, met bet gevolg dat haar de beide beenen geheel v/m het lichaam werden afgesneden en de dood onmiddellijk volgde. Een verpleegde iu het stedelijk Arm huis te Rotterdam die echter niet zoo arm was o'f hij kon nog in de loterij spelen, heeft op zyn twintigje de honderd duizend getrok ken, naar het B. Y. mededeelt. Hij zal nu ziju laatste levensdagen elders doorbrengen tenzij, wat meer zich heeft vuorgedaau, de man eer het einde van zijn geld dan het einde van zyn leven beieikte. Zaterdagmiddag was op het eiland Rozen burg een meisje van ruim twee jaar eeuige ©ogenblikken alleen gelateu iu het woonvertrek, en had eeu lucifersdoos ia handen weten te krijgen; toen de moeder binnenkwam, bleek het dat 't kind van een twintigtal lucifers de koppen had afgezogen; dadelyk werd genees kundige hulp ingeroepen, doch Zoudag avond is het kind aan de gevolgen overleden. Het mag.de aandacht ook hier te lande niet ontgaan, dat voor de in deze maand December te houden SmitJifield-Show, deSlagersverceniging te Londen heeft uitgeloofd een prys van '25 guinjes en een van 10 guinjes voor den besten os en voor het beste paar schapen, ïdie het meest beantwoorden aan de eischonwelke thans aan het vleesch als voedsel worden ge steld." De bedoeling is en die moet zeef worden toegejuicht om tegen te gaan het misbruik, dat overvoerde, te vette dieren wordeö op den voorgrond geplaatst by bekroningen.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1