Buitenlandse!e Bericaten. van Maandag 8 December 1879. sel van Schiedam, 5 December 1879. Het ouderwetsche Decemberweer, dat ons dit jaar wordt geschonken, heeft ten minste het voordeel, dat het den ziu voor huiselijkheid bij velen weer eens terdeeg verlevendigt. De gedachte aan het gezellig woonvertrek, verlicht en verwarmd, naar gelang stand of levensom standigheden zulks medebrengen, en veraan genaamd door tal van kleine zaken, in wier schikking vele huismoeders zich echte kunste naressen betonnen, die gedachte aileen doet naar het avonduur verlangen wanneer geen am hts- of bero?pspiichten meer tot uitgaan nopenmaar al de weelde van een lief tehuis Jjan worden gemaakt. Vooral op dezen dag, dag der geschenken en verrassingen, mag menige huiskamer op tooueelen van huisclijken viedeen vroolijkheid, die den zwartgalligste zelfs voor een wijle tijds ■waarachtig mensch doen worden. "Waarschijnlijk brengt het feest van den dag we! iets inede, .dat als blijvende herinnering de woonkamer ■tot sieraad zal verstrekken, en zoo dit niet het geval inocht zijn, misschien kunnen we dezen en genen er aan helpnn, wanneer we met eeu enkel woord gewagen vau de scheurkalen ders van dit jaar. Ze allen te bekijken, laat staan te doorbladeren, zou te veel gevergd zijn; want dit artikel, voor enkele jaien nog even bescheiden van vorm, als gering iu soort, is tot een legioen geworden, waaraan de kunst haar gaven, de wetenschap haar talenten met ernst heeft gewijd. Zie die kalenders voor 1880; zulk een sierlyk schild, als aau vele daarvan tot drager strekt, mag wel een ver fraaiing voor de huiskamer worden geuoemd het geheele jaar door. Het is inderdaad stieelend voor onsdat, waar men ook zijn krachten aau dit artikel moge hebben besteed, het nergens wordt geëven aard, veel rniuder overtroffen in fraaiheid van uitvoering, iu sierlijkheid en verscheidenheid, door hetgeen daan au te dezer stede het licht zag. 't Komt er nu maar op aan, of hetgeen thans nog door den voorhang wordt bedekt, maar van 1 Januari tot 31 December langzaaarn wordt ontsluierdde moeite der onthulling waard is; of het ons allen, op eiken dag een kostelijken teerpenning op den levensweg aan biedt, of dat enkele woord, die korte zin, dat kleine gedicht op elk der blaadjes een beeld in ons vennag ta sclieppeu, dat in al zijn hel derheid voor onzen geest blijft staau, totdat het eenigszins naar den achtergiond wijkt voor eeu ander, dat ons misschien nog dieper zal treffen. Eu daarbij, er is zoo veieilei levensbeschouwing. De een zal by het raadplegen van het blad van den dag een heilzame richting aan zijn arbeid geven, als hij leest: Houd rekening met don tyd; hij is onverbiddelijk. Een ander zal het als een les van practische levensbeschouwing aaumeikcn wanneer zijn oog valt op die eukele woorden: ïSchep vreugde in't leven," ove rigens een spreuk van diepen zin, als ze maar goed wordt begrepeu, juist opgevat eu zuiver in praktijk gebracht. »Koop de waarheid en verkoop ze niet," uit Salorno's spreukenrol genomen, dit woord zal een derde een gan- schen dag bezighouden, en den strijd tegen hetgeen onwaar is, met kracht doen aangor den. In dit vrjje land kieze dus elk den kalender, welke met zijn aanleg en gevoelens het meest strooktalleen, hij bedenke, dat, naast den inhoud der kernspreuk, de kalender Jiem eiken dag behoort te herinneren, dat het leven hoog ernstig is, en de tyd des arbeidens onmeikb.v.ir maar zeker krimpt. Voor den denkeu- den mensch mag daaiuui de kalender doorzijuin- liouiJ nimmer in schreeuwende tegenspraak zijn met het vei heien doe! dos levens. Laten we eens -/ion, wat ze alzoo bedekken. We ('"ginne.n bij het begin van Roelants' ka lender uit Nederlaadsche auteurs: 1 Januari. Het vorigli jaui >lat is al iveler henen; Hel is gegaen, liet is geiieel verdwenen: Hoe snel loopt oock de tijtl Ons leven is gelijok een vluehtigh man, Die nimmermeer in ruste vvusen kan, Maar staegli te poste rijt." Ge hebt het natuurlijk geraden, aaa wiens pen deze regelen zijtt ontvloeid, 'tis Jacob Cats, Vader Cats, zooais onze moeders nog plachten te zeggenwiens werken eeu gehei ligde plaats bij onze voorouders plachten in te nemen, maar die thans iu het veigeetboek schijnt te geraken. In 18G3 werd ziju dood vonnis aldus opgemaakt: siu het leien van elk rechtgeaard Nederlaudei der 19de eeuw behoort eeu oogenblik aan te breken, dat hij ophoudt ten aanzien van Cats slechts onverschilligheid te koestereueen dag en een uur, dal hij val de wei keu vau dien rymeiaar enkwezel op zijde duwt met geheel den fieren weerzin dien zulk een erbar melijk karakter, eeue zoo ergerlijke middelmatig heid, een zoo gemeeue eu gemeen makende geest den weldenkende moet inboezemen. Al hetgeen onhebbelijks wezen mag in onzeu landaard is weleer i leusch gewoi dun' in den persoon van Jacob Cats"enz. enz. Eu niet langnadat Busken Huet dit baire vonnis had geschreven, aan het einde waarvan hij Cats toch een waaiachtig Muzenkind noemde, worden ®AI(le Wei ken" vau gezegd Muzenkind nog eens uitgegeven met e:*n letter, zoo microscopisch kleinalsof de uitgever wilde zeggenDeze Cats, o Nederlanders, is nu eigenlijk niet iu de wereld gezonden, om er in te lezen; dat kunt ge tiouweus zelf wel zieu; maar koop nu een exemplaar van het boek en zet het ia uw kast, als een hulde van uw voorouders, die dezeu dichter wél lazeuen ouder ons gezegd in degelijkheid voor hun naneven niet ordei dedeu. Ofsehoou nu de aangehaalde woorden van Cats op den kalender zich niet bijzonder door diepte vau zin kenmerken, en de regels Hut voorigh jaer dat is al weder henen Het is gegaon, het is geheel verdwenen. Itoo snel loopt oock de tijt I Potgieti "s' uitspraak volkomen rechtvaardigen sdat de vei zen van Cats hunne eigenaardige beeltenis vinden in de spiegelgladde oppuvvlakte vau eeue onzer vaarten, effeu in bijna alle wind en weer, door geenen voorjaarszuclit tot dai teler golfslag gespoord, door geeuen najaars storm in brandend schuim op den oever ge jaagd, eeu water in één woord, dat schier geen andere beweging kent dan die der groeve, door de trekschuit by het. heen en weer varen voor een oogenblik gegiaieu; dau de1 blinkende bellen, die hare roerpen rijzen doetdan de knugen, welke de lijn van 't jagertje vormt. 'tis zoo, at kunnen we toch ook veel schoons iu »alle de werken" aanwijzen, bijvoorbeeld in den geest als het treffende gedicht, dat aldus aanvangt: «Als van twee gopaeiüe schelpen De eene brceckt of wel verliest, Nieinmit zal u konnen helpen lloe men soeckt, hoe nou men kiest Aon een, die met effen randen •fuyst op d' ander passen sou. De outsle zijn do beste panden Niets en gact voor d' eerste trouw." op welk gedicht Bents ue niet minder schoons commentaar leverde: Als van twee gepaarde schelpen De eene breekt or wel verliest, Nog zal God u kunnen helpen, Mits gij niet voorbarig kiest, Aan een die met effen randen Nog eens juist op de andrc past En, gezegend door zijn handen, l.iellijk inet haar samenwast. We bladeren dezen kalender verder door. Op 43 Januari, vinden we een woord van Van der Palm, op den sterfdag van den betreurden Prins Hendrik zoo recht gepas!sWnai outline of gioolsche ondernemingen zijn vermogen be hoefden, vond men hem steeds vaardig tot medewerking." Wat verder komen de guitige dames Wolff- Becker om eeu hoekje kijken, om de volgende les te piediken: »Een ongetrouwd jongmeusch beroofd zich van duizend genoegens, die een weigepaard tweetal kan genieten, mids het een goed hart, eeu goed oordeel, en eeu goedaardig kaïakter hebbe: anders is er geen kijk naar huiselijk geluk." Huijgens geeft van zijn ernst en zijn luim ten beste. Van de eerste, waar vau hem wordt aangehaald )iWat soeckt men te veigeefsch, dat noyt en was voor (desen, Noch is, noch wesen sal? Wie van de danckbaerheit Van inenschen spreekt, bedenokt wat dat hij seffens seit: Een mensch die danckbaar waer, en sou geen soi <Jaer wesen." En Schimmelhij wien het aan zuivere parelen niet ontbreekt, levert daarvan menige proeve, zooals: nHeerlijke, heilige stond, waarin de eerste liefde ontwaakt! Nooit wordt ge door het menschenkind vergeten,"steedszij t"-ge heerr een herinnering van hooger ieven te midden van het dry ven en woeien in lagere lucht." Waarop Oosterzee ernstig laat volgenEen steen is zwaarhet zand is wichtig, maar zwaarder dan die beiden drukt het denkbeeld van scheiding het harte. Spinoza wijsgeerig betoogt: 's Menschen waar geluk is niet in schatten, en nog minder in wellust, maar alleen in die blijde gemoedsrust te vinden, die uit het helderst 1 inzicht in 't oneindig' verband aller dingen noodzakelijk geboren wordt. En Vondel de waarheid in herinnering brengt: En eenen ti ouwen vriend is beter als veel broedren, En kostelijken schut dan al des werelds goedreu. Het is een rijk mozaïek in dezen kalender aan geboden. Doorloopen we thans een andereu. Wordt vervolgd) V RANK R IJ K. Er is geen boulevard-beurs gehouden ten ge volge van de sneeuw. liet Fransclie Journal Officicl bevatte eergisteren de volgende regels: De verontwaar diging, verwekt door den aanslag op het leven vau den Czaar, zal in Fiankrijk alge meen zijn en er toe bijdragen om de sympathie te versterken, die reeds opgewekt 'was door het verblijf van de Keizerin.val Ruslaud op Frauscheu bodem. De president der Republiek, het misdrijf vernemende, heeft zich gehaast oin den Keizer 'per telegraaf de verzekering dier gevoelens te zendenwaarbij de< heer Waddington de eerbiedige gelukwenschen van de Fransche Regeering met 's Keizers geluk kige redding voegde. De toestand van de Keizerin van Rusland, die zoouls men weet te Cannes ziek ligt, is i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 13