van Maandag 8 December Bniteilasilsciie Beiiciiten. Schiedam, 5 December 1879. Het oudervvetsche Decemberweer, dat ons dit jaar wordt geschonken, heeft ten minste het voordeel, dat het den zin voor huiselijkheid bij velen weer eens terdeeg verlevendigt, Re gedachte aan het gezellig woonvertrek, verlicht en verwarmd, naar gelang stand of levensom standigheden zulks medebrengen, en veraan genaamd door tal van kleine zaken, in wier schikking vele huismoeders zich echte kunste naressen betoonen, die gedachte alleen doet naar liet avonduur verlangen wanneer geen ambts- of beroepsplichten meer tot uitgaan nopenmaar al de weelde van een lief tehuis kan worden gemaakt. Vooral op dezen dag, dag der geschenken en verrassingen, mag menige huiskamer op tooneeleu van huiselijke» vrede en vroolijkheid, die den zwarf;-a!ligste zelfs voor een wijle tijds waarachtig •.>»--/; ch doen worden. Waarschijnlijk brengt het :est van den dag wel iets mede, dat als blijvende herinnering de woonkamer f' sieraad zal verstrekken, en zoo dit niet het geval mocht zijn, misschien kunnen we dezen en genen er aan helpmi, wanneer we met een enkel woord gewagen van de scheurkalen ders van dit jaar. Ze allen te bekijken, laat staan te doorbladeren, zou te veel gevergd zjjn; want dit artikel, voor enkele jaren nog even bescheiden vau vorm, als gering in som t, is tot een legioen geworden, waaraan de kunst haar gaven, de wetenschap haar talenten met ernst heeft gewijd. Zie die kalenders voor 4880; zulk een sieilijk schild, als aau vele daarvan tot drager strekt, mag wel een ver fraaiing voor lie huiskamer worden genoemd het geheele jaar door. Het is inderdaad slieelend voor ons, dat, waar men ook zijn klachten aan dit artikel moge hebben besteed, het nergens wordt geëven aard, veel minder ovei troffen iu fraaiheid van uitvoering, in sierlijkheid en verscheidenheid, door hetgeen daarvan te dezer stede het licht zag. 't Komt er nu maar op aan, of hetgeen thaus nog door den voorhang wordt bedekt, maar van i Januari tot 8! December langzaaarn wordt ontsluierdde moeite der onthulling waard is; of liet ons allen, op eiken dag een kostelijken teerpenning op den levensweg aan biedt, of dat enkele woord, die korte zin, dat kleine gedicht op eik der blaadjes een beeld in ons vermag te schéppen, dat in al zijn hel derheid voor onzen geest blijft staan, totdat liet eecigszins naar den achtergrond wijkt voor een ander, dat ons misschien nog dieper zal ti ellen. Eu daarbij, er is zoo veleilei levensbeschouwing. De een zal bij het inadplegen van het blad van den dag een heilzame richting aan zijn arbeid geven, als hij leest: Houd rekening met den tijd; hij is onveibiddelijk. Een ander zal liet ais een les van practische levensbeschouwing aanmeikcn, wanneer zijn oog valt op die enkele woorden: ïSchep vreugde in 'tleven," ove rigens een spreuk van diepen zin, als ze maar goed wordt begrepen, juist opgeval en zuiver in praktijk gebracht. »Koop de waarheid en verkoop ze niet," uit Salomo's spreukeurol genomen, dit woord zal een derde een gan- schen dag bezighouden, en deu strijd tegen hetgeen onwaar is, met kracht doen aangor den. In dit vrije larid kieze dus elk den kalender, welke met zijn aanleg en gevoelens het meest strookt; alleen, hij bedenke, dat, Daast den inhoud der kernspreuk, de kalender hem eiken dag behoort te herinneren, dat het leven hoog erustig is, en de tijd des arbeidens onmerkbaar maarzeker krimpt. Voorden denken den meusch mag daaium de kalender door zijn in houd nimmer in schreeuwende tegenspraak zijn met het verheven doel des levens. Laten we eens zien, wat ze alzoo bedekken. We beginnen bij het begin van Roelants' ka lender uit Nederlandsche auteurs: 1 Januari. Het vorigh jaei dat is al weder henen; Het is gegacii, liet is geheel verdwenen: Hoe snel loopt oock de tijt! Ons leven is gelijek ceu vluchtigh man, Die nimmermeer in ruste vvesen kan, Alaar staegli te poste rijt." Ge hebt het natuurlijk geraden, aan wiens pen deze regelen zijn oulvSoeid, 't Is Jacob Cats, Vader Cats, zooals onze moeders nog plachten te zeggen wiens werken een gehei ligde plaats bij onze voorouders plachten iu te nemen, maar die thans in het veigeetboek schijnt te geraken. Iu 4863 werd zijn dood vonnis aldus opgemaakt: »In liet leven van elk rechtgeaard Nederlamlei der 49de eeuw behoort een oogenblik aau te breken, dat hij ophoudt ten aanzien van Cats slechts onverschilligheid te koestereneen dag eu een uur, dat hij tal de werken vau dien rijmelaar eu kwezel op zijde duwt niet geheel den iieicn weeizin dien zulk een erbar melijk karakter, eeue zoo ergerlijke middelmatig heid, een zoo gemeene en gemeen makende geest den weldenkende moet inboezemen. Al hetgeen onhebbelijks wezen mag iu onzen landaard is weleer vieesch geworden iu deu persoon van Jacob Cats", enz. enz. Eu niet lang, nadat 13uskeu lluet dit bane vonnis had geschreven, aan het einde waarvan hij Cats toch een waarachtig Muzenkind noemde, werden dAI de Weiken" van gezegd Muzenkind nog eens uitgegeven met een letter zoo microscopisch klein, alsof de uitgever wilde zeggenDeze Cats, o Nederlanders, is nu eigenlijk niet in de wereld gezonden, om er iu te lezen; dat kunt ge tiuuvven« zelf wel zien; maar koop nu een exemplaar van hot boek eu zet het in uw kast, ais een hulde van uw voorouders, die dezen dichter wél lazenen onder ons gezegd in degelijkheid voor iiuu naneven niet onderdeden. Ofschoon :iu de aangehaalde woorden van Cats op den kalender zicii niet bijzonder door diepte van zin kenmerken, en de regels «liet vonrigh jaer dat is al weder henen Het is gegaen, het is geiieei verdwenen. Hue snel loupt oock de tijt! Polgieteis' uitspiaak volkomen rechtSiniigen Dilat de verzen van Cats hunne eigenaardige beeltenis vinden in de spiegelgladde oppervlakte van eene onzer vaarten, effen iu Idjua alle wind en weer, door geenen vourjaarszuclit tot darteier gulislag gespoord, door geenen najaars storm in biaudeiul schuim op den oever ge jaagd, een water Sn één wooid, dat schier geen atnlere beweging kent dan die der groeve, door de trekschuit bij het been en weer varen voor oen oogenblik gegiaven; dan de blinkende bellen, die hare roerpen i'ijzeu doet; dan de kringen, welke de lijn van 't jagertje vormt. 't Is zoo, al kunnen we toch ook veel schoons in »alle de werken" aanwijzen, bijvoorbeeld in den geest als het treffende gedicht, dat aldus aanvangt: «Als van twee gepaeide schelpen De eene brceckt of wel verliest, Nieinant zal u Uonnen helpen Iloe men soeckt, hoe ïmn men kiest Aen een, die met ellen randen Juyst op d'ander jiassen sou. De outste zijn de bes'te panden Niets cn gact voor d' eerste ..trouw." op welk gedicht Heets de niet minder schoone commentaar leverde Als van tv o gepaarde schelpen De eem tireekt of wel veiliest, Nog zal God u kunnen helpen, Mits gij niet voorbarig kiest, Aan een die inet ellen randen Nog eens juist op de andre past En, gezegend door zijn handen, Lieliijk met haar saineuvvast. We bladeieu de/en kalender verder door. Op 43 Januari, vinden we een woord van Van der Palm, op den sterfdag van den betreurden Prins Hendrik loo reebtgepast: mWaar nuttige of grooische ondernemingen zijn vermogen be hoefden, vond men hem steeds vaardig tot medewerking." Wat verder komen de guitige dames Wolff- Becker om een boekje kijken, om de volgende les te prediken: »Een ongetrouwdjougmensch beroofd zich vau duizend genoegens, die een welgepaard tweetal kan genieten, mids het een goed hart, een goed oordeel, en een goedaardig kaïakter hebbe: anders is er geen kijk naar huiselijk geluk." Huijgeus geeft van zijn ernst en zijn luim ten beste. Van de eerste, waar van hem wordt aangehaald «Wat soeckt men te veigeefsch, dat noyt en was voor niesen, Noch is, noch wesen sal? AVie van de danckbaerheit Van mcnschen spreekt, bedcuokt wat dat hij scfl'ens seit: Een meusch die danckbaar waer, en sou geen soi rfaer wesen." En Schimmel, liii wien het aan zuivere parelen niet ontbreekt, levert daarvan menige proeve, zooals: slleerlijke, heilige stond, waarin de eerste liefde ontwaakt 1 Nooit wordt ge door liet menschenkind vergelen, steeds zijt ge hem een herinnering van hooger leven te midden van het drijven en woelen iu lagere lucht." Waarop Oosterzee ernstig laat volgenEen steen is zwaar, liet zand is wichtig, maar zwaarder dan die beiden drukt het denkbeeld vau scheiding bet harte. Spinoza wijsgeerig betoogt: 's Mcnschen waar geluk is niet in schatten, eu nog minder iu wellust, maar alleen in die blijde gemoedsrust te vinden, die uit het helderst inzicht in 't oneindig verband aller dingen noodzakelijk geboren wordt. En Vondel de waarheid in herinnering brengt: En ecnen trouwen vriend is beter als vee! broedieii, Eu kostelijk*® schat dim al des werelds goedren. Het is een rijk mozaïek in dezen kalender aan geboden. üoorloopen we thans een anderen. Wordt, vervoljtl E It A N K K IJ li. Er is geen boulevard-beurs gehouden Ien ge volge van de sneeuw. Het Frausche Journal Official bevatte eergisteren de volgende regels: De verontwaar diging, verwekt door den aanslag op bet leven van den Czaar, zal in Ft ankrijk alge meen zyu en er toe bijdragen om de sympathie te versterken, die reeds opgewekt was door het verblijf van de Keizerin vau Rusland op Fianschen bodem. De president der Republiek, bet misdrijf vernemende, heeft zich gehaast om den Keizer p°r telegraaf de verzekering dier gevoelens te zenden, waarbij de heer W.uldmgton de eerbiedige gelukwenschen van de Eransche Regeering met 's Keizers geluk kige redding voégde. De toestand van de Keizerin van Rusland, de zoo.tls men weet te Cannes ziek ligt, is

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5