MEnjojuk Berinltei Bimeilanilsclie BerMtea. F E i S K R IJ Ferdinand de Lesseps is met zijne familie te St. Nazaire scheep gegaan om zich naar Amerika te begeven, ten einde het traject te onderzoeken ,voor het aan te leggen kanaal van Panama. Berichten uit Cannes luiden, dat de Keizerin van Rusland steeds nog zeer lijdende js. De Patriote düipois deelt denaard der ziekte mede. De Keizerin, schrijft dat blad, Ijjdt aan zenuwpijnen, die haar geen oogenblik rust gunnende meeste verlichting ondervindt zij, wanneer zij, in haar rijtuig of salonwagen gezeten, vete vreemde menschen en onbekende plaatsen ziet. Afleiding is het wat zij Doodig heeft, en gelukkig dat eene Keizerin van Rus land zich die volop kan verschaffen. De toestand blyit echter onrustbarend, en wat haar genees- heeren het meest ongerust maakt, is de toestand van verdooving, waarin zij nu en dan vervalt. Soms valt zij aan tafel io slaap. Maria Alexan- drowna is 27 Juli 1824 geboren en 16 April 1841 met Czaar Alexander gehuwd. De kardinaal-aartsbisschop van Pavjjs heeft den Dominïkaan Dirion het verder prediken in de Philippuskerk verboden, aangezien zijne predikatiën naar liberale ideeën riekten. De Senaat heeft de cijfers van de trac- tementen der bisschoppen, die door de Kamer van afgevaardigden waren verminderd, hersteld. Uit Cambrai wordt van 8 dezer gemeld Bij de verkiezing van een lid voor de Kamer van Afgevaardigden is gekozen de heer Cirier, Republikein, tegen den heer Jules Amigues, een Bonapartist. SPANJE. Het geheele Ministerie heeft zijn ontslag gevraagd naar aanleiding der Cubaausche kwes tie. De Minister-president, generaal Martinez Campos, heeft aangeboden een nieuw Ministerie samen te stellen. Het is echter onwaarschijnlijk, dat hij daarin het voorzitterschap zal behouden. Herrerabelast met de samenstelling van een Kabinet, heeft eene conferentie gehad met Sagasla, Serrano, Martinez eu Camacho. Het is onmogelijk, met de constitutioneelen een Kabinet te vormen. ZWEDEN. Van prof. Nordenskjöid zijn berichten ont vangen, volgens welke de expeditie den29sten November zich te Singapore bevond. De passage en de bemanning van de stoom boot Nordemkj'óld, die, zooals men weet, be stemd was om de expeditie op te sporen in de N. IJszee, maar aan de kust van Japan is ver ongelukt, bevonden zich op 1 October te Yoko hama, alwaar zij bij een Rus ODfler dak gebracht waren en op nadere orders wachtte. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Bondsraad heeft de uit gifte van een leening van 35 millioen frs. goed gekeurd voor de conversie van de vlottende schuld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Uiting van 8 December. j Het algemeen debat over hoofdstuk V is voortgezet. De heer Brouwers verdedigde nader zyne houding en bestreed de rede van dén Minister. De heeren Van Eysinga en De Beaufort bestreden de rede van den heer De Savornin Lohman en verdedigden de gemengde staatsschool. De heer Borgesius eveneens. ."Voorts drong, deze, met het oog op het ontslag door den heer Enthoven aan zijne werklieden gegeven wegens gebrek aan werk en de ge ruchten; dat ook 'q'ders vele werklieden zijn ontslagen, er op aan. dat in deze buitengewone omstandigheden de Regeering. zooveel mogelijk, ondanks mogelijk gering prijsverschil, de bin- neuiamlsche industrie met werk belaste, 't Geldt niet alleen een economisch maar ook een groot zedelijk belang. Hij bestreed voorts de-samen- j koppeling van kroegen en gemeentehuizen. De heer Mackay "betoogde, met beroep op de liberale autoriteiten, dat de openbare onder wijzers zijn apostelen vati het ongeloof an voortplanters der moderne theologie. De heer Lenting bestreed de rede van den heer De Savornin Lohman, die in toon onwaardig en welker inhoud beleedigend en insinueerend was en tot agitatie opwekt. Gaat de anti revolutionaire partij zoo voort, dan zal zij hare eigene eer verspelen en deu naam der partij in discrediet brengen. De heer Van Nispen tot Sevenaer bestreed de rede des Ministers die de teekeaen des tijds en den feilen strijd op onderwijsgebied miskent. Hij bestreed voorts de verderfelijke richting der openbare school en der kweekschool voor onderwijzers. Morgen voortzetting. DEN HAAG, 8 December 1879. Ofschoon Prius Frederik een slapeloozen nacht doorbracht, is HD. toestand redelijk. Bij Kor., besluit van 5 dezer, no. 21, is de heer mr. M. J. Mijer, thans schutter, be noemd tot 2den luitenants la suite by de dienst doende schutterij alhier. SCHIEDAM, 9 December 1879. De heer M. Hoogbeioepen predikant bij de Hervormde gemeente te Voorschoten, nam in de voormiddag-godsdienstoefening van Zondag jl. afscheid van zijne gemeente alhier, in eene rede naar aanleiding van Philipp. 1 vers 3—6. Een talrijke scliaie deed van hare belangstelling in deze plechtigheid blijken, en zong den scheidend en leeraar, voor hij den kan sel verliet, het laatste vers van Psalm. '121 toe. Hoezeer een deel der gemeente met haren leeraar iugenomen was om de wijze waai op hij zijn ambt gedurende 12 jaar heeft vervuld, bleek uit den traau, die veler oog bevochtigde. Terwijl de heer J. A. Backer gisteren in zijn fabriek bezig was met liet distilleereu van iaurierkersolie in een glazen retort, is deze door een onbekende oorzaak eensklaps met geweld aan stukken geslagen waardoor in de fabriek brand ontstond, die echter door eenige brandeisknechts uit de branderij van de firma .7. II. van Gent in den aanvang werd gestuit. Behalve eenige flesscheu gevuld met lauiierkers- olie tot een gezamenlijk bedrag van 12 kilo, die vernield werden, is de schade door dit ongeval te weeg gebracht gering. De heer J. A. Backer, die zich eenige oogenbhkken voor de retort uit elkander werd geslagen uit de fabriek verwijderd had, is daardoor aan een groot gevaar ontkomen, De vroeg ingevallen strenge vorst berok kent aan den handel te dezer stede belangrijke schade. De aanzienlijke verzendingen per scheeps gelegenheid zijn daardoor gestaakt, terwijl niet dan voor dringende behoefte van despoorgelegen- heid wordt mik gemaakt, omdat de kosten dezer verzending aanmerkelijk hooger zijn; daarenboven gaat de verzending door den grooten toevoer niet altijd zoo snel als men zulk1' zou wenschen, olschoou de directie van den spooi trein alhier zooveel mogelijk den han del ter zijde staat. Wij veinarnen ook, dat eenige bi anders, die op zulk een vroegen en strengen winter niet gerekend haddengeen genoegzarnen voorraad van kolen hebbeude, deze per spoor uit Duitsch- land moeten doen aanvoeren. De massa sneeuw in de laatste dagen ge vallen, bemoeilijkt mede in niet geringe mate het vervoer. De rivier de Maas voor deze gemeente is overdekt met drijfijs. De stoom booten van Brielle en die vaa Beierland op Rotterdam hebben den dienst voorloopig gestaakt; die van Maassluis en Pernis zijn echter dezen morgen nog alhier gepasseerd. Ook is heden morgen nog, een stoomboot, komende van Rot terdam, voorbjj gestoomd-om langs ded nieuwen waterweg naar zee te vertrekken, terwijl een inr de haven alhier liggende'stoomboot heden I namiddag aanstalten maakte eveneens langs dien weg zee te kiezen. Als een groote zeldzaamheid verdient vermelding, dat bij A. de Vogel alhier een kip in de laatste negen dagen acht eieren heeft gelegd. Gisterennamiddag is een spoelingkist van den bouwman M. Rodenburg, te Overschie, door het breken van den disselboom en de gladheid van den weg, in de Schie nabij den watermolen aan den Overschieschen weggereden, De voerman sprong nog tijdig genoeg vao den wagen eo wist het paard er behendig van los te maken, zoodat geen van beiden te water geraakten. De Minister van Oorlog heeft goedge vonden o. a. werkzaam te stellen bij het depar tement van Oorlog, den ritmeester J. C. Rijn bende, van het 3de regiment huzaren en hem I in verbaod daarmede overgeplaatst bij den staf der cavalerie. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Koloniën aan den Gouverneur-generaal van Ned. Indië, Mr. J. W. Van Lansberge, die in het begin van het volgende jaar vijf jaar dat hooge ambt heeft bekleed, mededeeling gedaan, dat het de wensch van Z. M. den Koning is, dat het bestuur van Indië niet in andere handen overga. (II. blad.) De Minister van Financiën rnaakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist bij de Nederlandsche Bankop 6 Dec.en de som der betaalmiddelen "op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bediag uitmaakten van f 32,523,658.66Vs- De Minister van Waterstaat, Haudel en Nijverheid heeft omtrent de stempeluierken en het afkeuringsmerk voor de maten, gewichten, weegwerktuigen enz., bepaald T- dat het goed- keuringsmerk, geduieude hetjaar 1880 te bezigen, zal zijnbij den ijk en 'herijk der maten en gewichtende letter P in den gewonen druk vorm, schuin gesteld; bij den ijk vao weeg- werktuigeu voor gewoon gebruik en van gas meters*. de koninklijke kroon; by den ijk vaa weegwerktuigen voor fijnere wegingeneen» vijfstralige ster; 2. bericht, dat het merk van het kantoor, waar de eeiste stempeling heeft- plaats gevonden, voor elk der hierna volgend» kantoren uit het daarbij vermeld cijfer bestaat 7 's Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 'sGraveuhage 5, Rotteidam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Hoorn li, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. De heeren Moens, Wybenga, de Vos, Van Eek en Van Eysinga hebben als amendement op de begrooting van Bitinenlandsche Zaken voor gesteld een rnemorieposl: Kosten van uitvoering der wet van 1878 (schoolwet). De reis van den vice-admiraal jlir. F» De Casembroot naar Petersburg slaat niet, zooals de Beilijnsche correspondent van d» K'óln. Zeit. meedeelde, in verband met een buitengewone zending, maar geschiedt alleen op grond van een uitnoodigiog om het George- feest bij te vronen. De heer De Casembroot is ridder van de George-orde. Naar het Vod. verneemt is in de werk plaatsen van de heeren L. J. Enthoven Co. te 's Hngp, waarin gewoonlijk meer dan 706 werklieden werkzaam zjjo, bij gebrek aan het noodige werk de arbeid tijdelijk gestaakt, met uitzondering van een der ateliers, de groote gieterij, waarin nog slechts 60 werklieden worden beziggehouden. j De aanleiding tot den maatregel, waartoe de firma Enthoven en Co., slechts door de uiterste noodzakelijkheid gedwongen, thans moet over gaan,-is in volslagen gemis aan werk gelegen.,. Alle aandrang by de Regeering om in den «i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2