yug nog geheel nat was van 'en moutwijn, die hy bij zich had gedragen, doch inmiddels aan een ander had overgegeven^eveneens in ver zekerde bewaring werd gehouden, behoeft nauwelijks gezegd. De Commissaris van politie haastte zich on middellijk naar Delft te telegrafeeren om den derden persoon, die hij meende een broeder van Fries was en met den onrechtmatig ver kregen buit per spoortrein naar.Delft vertrokken zou zijn, daar te doen arresteeren. Dank zij den jjver van den heer Wolffensperger werd heden niet alleen de derde persoon, maar ook een vierde in deze zaak betrokkenbeide broeders van P. Frie", pei" spoortrein alhier aangebracht met een vaatje moutwijn en een mand waarin een groote lle3ch, benevens zes loopers om in braak te plegen. Een dezer loopers paste op de branderij aan de Schie van den heer .1. T. Beukers, die heden aan het bureau van politie aangifte had gedaan, dat uit deze brauderij CO liters moutwijn waren ontvreemd. De daders zijn dus even na den gepleegden diefstal door de nauwlettendheid van den politie-agent Van der Most ontdekt. De hoe veelheid moutwijn toch, die bij hen gevonden werd, moet, naar wij vernemen overeenkomen met de kwantiteit bij den heer Beukers vermist. Omtrent de in ons vorig nommer mede gedeelde voorwaardenwaarop Burgemeester en Wethouders van Delfshaven voorstellen de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram aan de hecren Powel en Tingle te verleenen, kunnen wij nog medetleelen dat de concessionarissen f30,000 in de gemeente kas moeten storten, als waarborg voor de tijdige oplevering der lijnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gëlet. op ait. 1 van het Kon. besluit van 3 October 1873 (Staatsblad no. 135), heeft goed gevonden: met iogang van 16 dezer de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van, het aangehaald Kon. besluit van toepassing te verklaren in de ge meente Schiedam, op de perceelen, in gebruik bij Johannes Lourens, en kadastraal bekend sectie F, ,no. 48 en 617. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 18 December a. s., 's avonds te 8 uren. De Minister van Financiën mankt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlamlsche Bank, op 13 Dec., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag .uitmaakten van f32,352,343,88. Tot commissaris van de Ned. Handel maatschappij is benoemd de heer H. J. C. Bienfait, in de plaats van den heer C. M. Fraissiuet, die voor de betrekking bedankt heeft. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft bericht dat op Maandag 29 dezer 's ochtends 10 uren in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van jongens lusschen 14Va en 16 jaar, die eeDe verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig met meer aangenomen. De trein der Holt. Spoorw, Maatschappij, die gisteren ten 10.33 u. van L'eFden vertrokken v' v is, heeft ter hoogte vau Warmond een defect aan de machine bekomen, tengevolge waarvan een oponthoud van circa een uur is ontstaan. Ongelukken vonden er echter niet bij plaats. De trein heeft de reis vervolgd, nadat van liet station Leiden eene locomotief was gerequi- jeerd. De Staats- Ct. van Zaterdag bevat een Kon. besluit, waarbij in de gemeente Assen xnet ingang van 1 April 1880 eene kamer van Koophandel"en'fabrieken wordt gevestigd, be- jPttuto.le u.t vijf leden. Het Handelsblad heeft een zeer bevre digenden indruk verkregen van de debatten over de Staatsbegrootinghet Ministerie, met zooveel gegronde verbazing bij ,zijn optreden begroet, is zeer gestegen in de waardeering van allen, die den bezadigden vooruitgang voorstaan. Zij, die meendendat de tijd voor een krachtig streven naar hervorming reeds gekomen was, hebben zich bedrogende groote fout ligt bij de liberale partijeenige jaren geduld zyn noodig, maar 't Illl. verheugt er zich in, dat het bewind in handen is gekomen van mannen, van wie zeker geen teruggang is te duchtenmaar daarenboven de afdoening van enkele hervormingen is te verwachten. Het Ministerie kan thans uit zijn verklaringen bij liet adres van antwoord, bij de Indische en bij de Staatsbegrootingbeter worden be oordeeld. Het is geen herleving van het tweede Ministerie Heemskerkal hebben er ook vier leden van dat Kabinet zitting in; de heer Heemskerk ontbreekt eu daarmede het streven om nog eenigerrnate de clericaleu te vriend te houden op grond van vroegeie, blijkbaar zeer knellende banden. Wel is ook het verleden van den heer Van Lijnden in dit opzicht niet svan vreemde smetten vrij"maar die Mi nister bekleedt in het Kabinet geenszins "de plaats, die de heer Heemskerk vroeger innam. Het beheer der buitenlaudsche betrekkingen is blijkbaar bij hem in goede handenmaar hij heeft noch door welsprekendheidnoch door zijn talenten het overwicht in het Kabinet. De hoeren Vissering en Modderman overtrefTeu hem verre in invloed, zoo door hun persoonlijk kaïakter als door hun bekwaamheid en rede naarstalenten en de Minister Six. heeft zich door de weinige redevoeringendie hij tot dusver gehouden heeft, in de schatting van de beste deelen der natie een eereplaats veroverd. Van reactie tegen de onderwijswet is geen sprake meer. De optrediog van den heer Six is een gelukkig verschijnsel voor de openbare schooi; het Ministerie blijkt thans een voort zetting te zijn van de liberale Kabinetten van 186875 en 't blijkt tevens, dat 't verouderd standpunt van hervorming zonder grondwets- heiziening in de Tweede Kamer nog door' zoovelen wordt ingenomendat het oogenblik voor een andere staatkunde helaas! nog niet is gekomen. De heer Kappeyhe is blijkbaar te vi oeg gekomen. Nog een laatste proef zal nu wol den genomen met de pogingen, om zonder grondwetswijziging het kiezerspersoneel op rationeele wijze bit te breiden ën onze weer- baaiheid te verzekeren. Het Ministerie heeft onder die omstandigheden recht op de welwil lendheid van de übeiale partij in liet algemeen, en het HU. dringt er op aandat men eiken vijaodigeu stap van liberale zijde tegen het Ministerie late varen. Door de justitie te Rotterdam is een omleizoek ingesteld naar de handelingen van de ontslagen directeuren der Jtotterdamsche Tramtraq-maatschappij. Iu eenige dagbladen is medegedeeld, dat het gebouw der Rotterdamsche Handelsver- eeniging, w.uuin de kantoren van die Vereeni- giog en van de Ahikaansche Haudelsvereeuiging zijn gevestigd gewee-t, aan het Rijk verhuurd zou zijn. Dit bericht is, volgeus de 2f. B. Ct., onwaar. Aan den Gemeenteraad van Delft is door een '2U0-tal weiklieden een adres gezonden, houdende verzoek om aldaar de kermis af te schaffen. Aan de Polytechnische school te Delft zijn voor den emeus 18791880, ingeschreven 301 studentenJe weten voor den volledigen curcus*. eerste, jaar 44, tweede jaar 02, derde, jaar 43, vierde jaar 60; voor enkele lessen 62, waaronder 8 dairies. Het aantal dit jaar nieuw aangekomenen bedraagt 68. - De knecht van den bouwman L, Arke- steijn onder Hof van Delft, is met een geladen spoelingkist, getrokken door twee paardeD, door de gladheid van den weg in de Kastanjevaart geraakt. Het ijs brak onder den zwaien last. De voerman en een der paarden zijn er goéd afgekomen, maar het andere paard verdronk, voor men het op kon trekken. De burgemeester van Utrecht heeft 23 stadgenootea uitgenoodigd om met hem en onder zijn voorzitterschap eene commissie te vormer, om gelden in te zamelen en die aan te wenden ter tegemoetkoming in de behoeften die reeds bestaan of die gedurende dezen winter binnen de stad zich mochten voordoen. Eene andere commissie heeft zich gevormd met het doel gedragen kleedingstukken in ont vangst te nemen en die aan noodlijdenden uit te reiken. Eenige heeren in Arnhem en omstreken zullen een plaatselijk comité in' het leven roe' pen, tot bevordering der Neder!. IJszeevaart De vroegere aannemers der werken aan, het Noordzëekanaal, de heeren Lee, hebben aan de armen van Amsterdam f1400 en aan die van Wijk aan Zee f550 geschonken. Het eerste nummer van de Schweizer Briefmarkon-Zeitung deelt o. a. mede, dat wijlen de Prjns van Oranje een groot postzegel verzamelaar was. De Middelb. Ct. verneemt, dat zich Zater dag avond jl. in een vriendschappelijke bijeen komst te Middelburg een lötal heeren hebben aaneengesloten tot-het ondersteunen der pogin gen om aan generaal Van der Heyden, den overwinnaar en onderwerper van Atjeh,'een nationaal blijk vau hulde en erkentelijkheid aan te bieden. Wegens de afschaffing der lijfstraffen bij de zeemacht moeten voor de daarvoor in de plaats getreden straffen, aan boord van de ver schillende oorlogsbodems provoosten wórden- gemaakt. Naar de W. B. Ct. verneemt, heeft een gewézen klerk ter secretarie te Rhedeu, die dezen zomer wegens verduisteiiug van gelden naar New-York is gevlucht, doch dezer dagen .van daar is teruggekeerd, Donderdag tot drie malen toe met oen revolver op den burgemeester van Rheden, den heer Brantsen,' geschoten en hem ernstig verwond. Na dezen moordaanslag' heeft de dader ziehzelven door een pistoolschot' van het leven beroofd. De universiteit van Amsterdam wordt- tegenwoordig bezocht door 392 studeuden, van welke in de godgeleerdheid 21. in de rechts geleerdheid 24, in de geneeskunde 306 (van welke 203 militair medische studenten), in de" wis- en natuurkunde 28 (van weike 6 militair pharmaceuti'cbe studenten) en in de tetteren en wijsbegeerte 13. Het getal van hen, die enkele lessen bijwoueu, bedraagt 128. Volgeus een uit New-Ymk te Londen ontvangen telegram kan er tusschen 16 en 18- dezer op de kusten van Engeland, Noorwegen en Frankrijk eene storing in den dampkriugj verwacht worden, met harden wind van het- ZO. terugloopend naar het NW.vergezeld van regen en sneeuw en daarop volgend lag®' temperatuur. nÜrani de Mop," de masselverkooper te Utrecht, die bij de studenten-aardigheden dik werf een rol als dwerg spoeiue eu in de wel»' willendheid van alle academieburgers deelt, ziet zijn portret weergegevea in den Studentea.- aimanak. De som, noodig tot den bouw en de inrichting van nLivingstone Hal!" in Amerika, waarvoor de Jubilé-zar.gers ook ons laqd be zochten, is ten volle verkregen. Da vorming vau zendelingen voor Afrika kan aldaar thanf - i»i i,» aanvangen. - In het arrondissement Winschoten vjndt men 9 geneesheerea, 'die inèer uan'50 jaién'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2