bestaan uit vroeger gedïenden. Het veldleger acht hij te klein. Vele wenken gaf hij omtrent plannen van den Minister,1 nopens organisatie en oefening. Zijne stem over de bpgrooting maakte hij afhankelijk van de verklaringen van den Minister, of deze het budget-recht zou eerbiedigen door niet in te grijpen in de détails ,,van den toelichtenden staat, zonder erkenning der Kamer, en of deze zijne plannen aan nader onderzoek wilde onderwerpen. De heer Van Wassenaer van Catwjjk drong aan, allereeist om het zedelijk gehalte van het leger te vei beteren binnen de grenzen der grondwet. Do heer De Vos van Steen wijk vei langde garnizoenen in de Noordelijke provinciën en bestreed den algemeenen dienstplicht. De heer Van Dedern ontiied de afstemming der begrooting. De heer Van der Kaaij achtte eene grondwets herziening noodig, ter oplossing, dsr militaire kwestie. In eene zeer uitgebreide rede verdedigde de Minister van Oorlog zijne plannen. Ook hij stelt de verdedigbaarheid des lands op den voor grond; bij ontkent geenszins bet nut der schut terijen en wil voorstellen over een gedeelte daarvan zoo spoedig mogelijk te kunnen be schikken in tijd van oorlog, maar om den eersten stoot te kunnen afwachten, moet men hoofd zakelijk op het leger vertrouwen. De invoering van persoonlijken dienstplicht blijft hij bestrijden als eene gevaarlijke proef. Eene verbetering der schutterijen wenscht hij, zonder meer mili tairen druk, maar door meer toewijding; eene regeling der levende strijdkrachten zal spdedig geschieden en in verband staan met de ver dedigingswei ken, die alleszins voldoende zijn. Om in den nooddie aan kader bestaat te voorzien, wil hij de onder-officieren vergunning geven te huwen. Tegen legeroiganisatie bij de wet blijft bij zooveel bezwaar hebben, dat hij zich niet door eene belofte kan binden; de uitvoering der vestingwet zal niet meer kosten dan de raming bediaagt; hij handhaaft zijne plannen tot oig'anisatie van het Departement van Oorlog. De wet van 1851 nopens de be vordering van officieren eischt dringend her ziening. De rede des Ministers werd algemeen toege juicht. Ook de heeren Viruly Verbrugge en Kool brachten daaraan hulde, maar zouden tegenstemmen, omdat zij het stelsel van den Minister afkeurden. Bij de behandeling der onderdeelen werd met 71 tegen 6 stemmen verworpen het amendement van den heer Kool, ter verhoogiog der tractementeu van een deel der officieren. De Minister verklaarde, dat het ontwerp op den geneeskundigen dienst bij den raad van state in behandeling is. Moigen vesting-begrnoting. DEN HAAGIC December 1870. Het beden uitgegeven bulletin van Z. K. H. Prins Fiederik luidt: De afgeloopen uachtwas veel beter; de toestand is vrij'wel. SCHIEDAM., 17 December 1879 De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 19 December, des namiddags ten half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over: Ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1879; rekening fondsen Oude Mannenhuis over 1878; be noeming, leden Commissie Middelbaar onderwijs en plaatselijke Schoolcommissie; benoeming hulpondervvijzeressenadres G. A. E. Visser, om aanstelling als makelaar in gedistilleerd en jeneverbessen; adres T. C. Kok, om continuatie huur bovenlokalen in den Doele; ontwerp nieuwe strafverordeningen, En verdere voorstellen isnmededeeliDgen. De drie gebroeders Fries met de bjjzit van F. Fries zijn heden naar Rotterdam ver voerd en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. F. Fries, oud 50 jaar, heeft 22 jaar er van in het tuchthuis doorgebracht; hij was daaruit sedert April jl. ontslagen. In de zitting der Arrondissemeuts-Reeht- bank te Rotterdam van gisteren, werden de volgende personen veioordeeld L. L.huisvrouw van J. G., wonende te Delfshaven, beklaagd van verbreking van afslui ting, tot f 15 boete of 2 dagen gevangenisstraf; A. M., wonende te Schiedam, beklaagd van het toebrengen van slagen aan een bedienend beambte, tot 15 dagen eenzame gevangenisstraf; J. B. E. K., wonende te Schiedam, beklaagd van beleediging van een bedienend beambte, lot f10 boete of 1 dag gevangenisstiaf; A. D. H., wonende te Schiedam,, beklaagd van verbreking van afslui ting, tot f 15 boete of 2 dagen gevangeuisetraf. Verder werd vrijgespi oken J. N. Gwonende te Delfshaven, beklaagd, van ïebellie. Vervolgens stonden terecht: A, W. v. D., oud 33 jaren, sjouwer, wonende onder de gemeente Delfshaven, beklaagd van op 4 en 5 October bij verschillende menschen op Delfshaven konijnen ontvieemd te hebben. De beklaagde geeft vour niet te weten of hy de konijnen gekocht of gestolen heeft, daar hij beschonken was. Etsch 3 maanden cellulaire gevangenisstraf; F. L T., oud 12 jaren, wo nende m de gemeente Delfshaven, beklaagd van diefstal van een koralen halsketting met gouden slootje, ten nadeele van een meisje van 3 jaar, hetwelk van school kwam in de gemeente Hillegersberg. Eisch opvoeding in een verbeter huis tot haar 20$te jaar. In bovenstaande zaken over 8 dagen uitspraak, Gisteren is met een versneld vervoer van stukgoedeien van Rotterdam per Rhiju- spoorweg naar Berlijn een aanvraag gemaakt. De goederen voor Berlijn bestemd woideti in een wagen geladen die onafgebroken dooi loopt, zoodat op deze wijze gelegenheid bestaat de goederen in 60 uien naar Berlijn vei voeren. Op Zon- en teestdageu heeft dit vervoer met plaats. Door het gemeentebestuur vau Hof van Delft, is besloten, met het oog op Jen strengen winter en de geringe verdiensten van den werkman, gedurende dezen wiuter enkele bijzon dere uitdeelmgen te doen. Dinsdag werden aan de algemeens armen bons uitgegeven, o. a. voor steenkolen, bruine boouen en pekelspek. De alg. Synodale commissie der Ned, Herv, Kei k beeft hei herziene reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Keik, het leglement op de classicale en provinciale weduwenbeuizende veraudeungen in artt. 38 en 39 van het regle ment op het godsdienstonderwijs, en ait. 53 van het reglement op de vacatuien envannit, 10 van het reglement op de alg. weduwen- beuis thans uitgevaaiiligd, om ze met 1 Jan. a. s. in weikiug te doen treden. Ten behoeve der slachtoffers van de over stromingen in Spanje is hier te lande onge veer I '20,000 bijeengebiacht. Het geiuchl dat te Zwaluwe Zondag namiddag een spoot wegongeval heeft plaats gehad, heeft-zich b vestigd. Vijf waggons zyn ontspoord, waarvan er drie zijn .omgevallen.' Een peisoon heelt een arm gerboken en verder zijn zes peisonen-ligt gewond. De schade aan het materieel is nanzienlijk. Men vermoedt, dat het ongeluk ontstaan is door het verschui ven van de as van den voorsten der ontspoorde waggons. De ontsporing van het achterste gedeelte van den trein had plaats even voorbij de brug aan den Moerdijk. Het is dus nogal opmeikelijk, dat de machinist en, het verder' treinpersoneel het ongeluk 'eerst bij het eerstvolgende statie» (Zevenbergen) van de passagiers vernamen. Het voortrijdende gedeelte van den trein had slechts een schok gevoeld. i Over dit spoorwegongeluk wordt het volgends geschreven door iemand die zich in den trein bevond Nadat de trein de brug over het Hollandsclt Diep gepasseerd was en het station Zwaluwe bijna bereikt had, begon de waggon waarin ik mij met mijne echtgenoote bevond, vreese» lijk te'schudden en te kraken tot hij eensklaps omsloeg en wij buiten kennis lagen door den hevïgen schok, De vier volgende rijtuigen wA- reu eveneens ontspoord, terwijl het laatste rij- tuig, een bagage-wagen, ook omgeworpen werd. Toen wij weer tot bewustzijn kwamen, gevoel den wij aan al onze ledematen hevige pijn, riepen evenals onze andere lotgenooten om hulp en werden uit onze gevaarlijke positie bevrijd door het rnet veel moeite opentiappen vaneen der paneelen, dat reeds gedeeltelijk verbryzeld was. vWat wij toen zagen was verschrikkelijk, Wel 20 peisonen waren in meerdere of mindere mate gekwetst, waarby twee met gebroken arm, sDe stationschef beijverde zich zooveel mo gelijk hulp te verleenenhem komt dus de dank der passagieis toe, »Üe eerste geneeskundige hulp werd verleend door Dr, Smits uit Zevenbergen. »Niet door een verkeerden wisselstaod is het ongeluk veroorzaakt, maar het is toe te scluijvpii aan het bi eken van een as van het rijtuig, waarin wij ons bevonden. Want het voorste gedeelte van den tiein stoomde door naar Zevenbergen, terwijl liet andeie afbrak aan het station Zwaluwe. Ware dit niet ge schied, de ramp ware niet te overzien geweest, In de Haagsehe kout der Prov. Gr. Ct, wordt over de toekenning van f3000 voorliet Nedetiandsch Woordenboek de bijzonderheid vermeld, dat de hooeleeraar Beets daarover een brief heeft geschieven, dien de Minister voorlas, welke voorlezing, zegt de schrijver, ongetwijfeld er het hare toe bijbracht om de som te doen toe staan. vliet zou toch wezenlijk al te jammer zijn," zoo schiijft Beets, vindien dat reuzenwerk, waartoe alle voorbereidingen gemaakt en alle bouwstoffen verzameld zijn, waartoe met in» sponning van zooveel kunde en kracht en met opoffering van zooveel tijd en geld, zulke dege lijke giondslagen zijn gelegd, en waarsan zulk een schoone aanvang gemaakt is, uit moede loosheid moest worden gestaakt, om voor altijd een imposante torsomaar toch niet meer dao een torso te blijven In een feuilleton van de Tijd komt A—Z op tegen het kerkgezang in den Bosch, waar onlangs gedurende T solemneele lof door het koor gezongen werd liet ^allergrappigste mopje," gelijk AZ dat noemt: »0, Pepita, pepiia, pe-pe-pe-pi-pi-ta-ta-t», waarvan de tekst ver vangen was door »Ave Jesu." Wanneer de Tijd het niet mededeelde, zoiX men weigeien geloof te slaan aan zooveel sma- keloosheidom geen ander woord te noemen; De Isi aëlietische. vereetsiging vAnnenver-' zorging" te Maastricht, die ten doel heeft aan" arme dooneizende natuur en geloofsgenooterf geldelijken steun te veileenen, beeft haar'13de? jaarl'jksch verslag openbaar gemaakt. Daaruit) blijkt, dat van Dec. 1878 tot Dec. 1879 aai» 121 armen noodpenningen ziju verstrekt tct een bedrag san f 143.90. Van de doorreizen deil waieu 61 Nederlanders, 28 Duilschers, 7 Oostenrijkers, 3 Fransehen, 12 Russen. 6Tur ken, 1 Zsvitser, 1 Rumenier en 2 Engelschen, De vereeniging telt 56 leden en is gericht tegeiï de huisbedelarij. Dezer dagen heeft de politie te Amster- i dam onder een der bruggen aan het Ooster» hoofd een verblijfplaats ontdekt van eenige jongens, die daar van manden, stroo, matten

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2