■tiiml.aaische Bericïtei SCHIEDAM, 18 December 1879. - I - school, voor Evangelische ün Katholieke kinderen ingericht, werd opgeheven. De Minister wierp verre van zich de beschuldiging, als huldigde hij in zijn beheer de kerkelijke reactie, en legde er nadruk op, dat hij slechts de christelijke volksopvoeding beschermde, waarvan de grond slag moest zijn handhaving van het confessioneel karakter der volksschool. Wel is waar schenen de gemengde scholen in enkele gevallen bij bijzondere locale omstandigheden de eenig mogelijke, doch bij beslissing daaromtrent had men alleen met de eischen der praktijk te rade te gaan. Daaromtrent konden de gemeentebe sturen geen onvoorwaardelijk zelfstandige be schikking hebben. Bij zijn beslissing was hjj ook geleid door de overtuiging dat de plicht 'der Regeering was de confessioneel® minder heden te beschermen. Juist bij de tegenwoordige verdeeldheid in de" kerk mocht men de min derheden niet dwingen gebruik te maken van inrichtingen, die met haar godsdienstige over tuiging in strjjd zijn. Na een langdurig debat werd de discussie tot Donderdag verdaagd. Het Ileerenhuis c?.m het ontwerp op de overdracht der spoorwegen, zoo als het door het Huis van afgevaardigden was geformuleerd, ongewijzigd aan. In den loop van het debat wees Von Moltke op het militair belang van het aannemen der voordracht, daar de spoor wegen het belangrijkst hulpmiddel voor den oorlog zijn, het vervoer vau troepen van het allerhoogste gewicht is, en het van zelf sprak, dat het voor de militaire administratie wen- scheiijk was slechts met ééne directie te onder handelen, OOSTENRIJK. De officieele Wiener Zeit. bevat de benoeming van graaf Felix Wimpfen tot Oostenrijksch gezant bij -het hof van Rome. In het Lagerhuis van den Qostenrijkschen Rijksdag hebben gisteren, bij eene nieuwe stem ming over paragraaf 2 van het wetsontwerp op de weerbaarheid, 180 afgevaardigden vóór en 133 tegen gestemd. Daar er dus geene meerderheid van twee derden der stemmen is verkregen, is die paragraaf verworpen. E N G li L A-N Officieel wordt uit Calcutta van jl. Dinsdag 'gemeld, dat de .gemeenschap met generaal Ro berts thans is afgebroken. Generaal Gough bericht dat de stammeu van gepe zijde van Gamiamak zijn verderen -.marsch tegen houden. Berichten uit Rio de Janeiro van 1 Decem- ber melden,, dat het herziene toltarief, de ver dubbelde dok- en vuurgelden en de verhoogde pakhuisgelden der douane, met 1 Januari a. s. in werking zullen treden. IXEKIKi. De graanoogst in de maand November viel in de Vereenigde Staten niet zoo gunstig uit als de vorige maanden, daar het graan niet goed rijp werd. De productie was dientenge volge 55 millioen bushel minder; intusschen i« de' opbrengst over het geheete jaar nog 150 millioen bushel meer dan het vorige. De katoen- oogst gaf, vooral in Texas, Louisiana en Arkansas, de uitnemendste resultaten. .Amerika krijgt een nieuw volkslied; het is 'gecomponeerd door den ook hier bekenden directeur Gilmore en zal den naam Columbia." -dragen. ,:TWEED£ KAMER DER'STATEN-GENERAA^. Zitting van 17 Deccinbcr. Iu de zitting' 'vair heden is ingekomen een. ontwerp tot verhooging der.Indische begroo ting ,voor'den-aanleg van 'een spöorweg van Madioen naar Soerakarta. A By tie vesiiugbegrooting verklaarde de Minis ter, dat het nut der spevforteu niet opweegt tegen de kosten. De forten in de Grebbelinie zou hij dezen zomer onderzoeken. Met betoog op de goed gelukte proeven en reeds gemaakte kosten, bleef de Minister staalhard brons ge- schut voorstaan. Na eenige discussie is de ves- tingbegrootiug aangenomen ihet Gl tegen 16 stemmen ea de ooriogsbegrootiug aangenomen met 57 tegen 20 stemmen. De behandeling van hoofdstuk IX (Water- staat) is aangevangen. Bij het algemeen debat over dit hoofdstuk verklaarde de heer Sickesz rtie Regeering te willen steunen in hare voornemens, om van eigen initiatief' der belanghebbenden bijhet daarstellen van werken gebruik te maken. Hij drong aan op spoedige beslissing omtrent de concessie-aanvrage van den heer Jager. De heer Sch»nmelpenninck> vau der Oije be sprak den waterstand op denTJsel. De heer Vening Meinesz waarschuwde tegen concessie-vei leeuing voor openbare werken en drong op bezuiniging aan. De heer Godefroi beval den Minister aan, bij gelijke waarborgen, aan de binnenlaadsche industrie werk te verschaffen ook al verschilde de prijs eeuigszins. Hij wees daaibij op de wenschen in het adres van het Algemeen Werkliedenverbonddat hij als waardig en kalm roemde. Reeds heeft de Minister getoond m die richting te willen handelenhij hoopt dat dit ook tal geschieden met gunstig gevolg voor den bruggenbouw der Indische spoorwegen. De heer Van Osenbruggen wijst op verschil lende verbeteringeniu de wet op de maten en gewichten noodzakelijk. De heer Rutgers van Rozenburg drong aan op de regeling der verbetering van den Lekdijk, bovendams, met staatshulp. De heer Van Dedem besprak de belangen van den landbouw en vau de, kleine rivieren; de heer Verheijeu deu watertpestaud, in Noord- Brabant de lieer Heydenrijck de verbe'tering van den Ouden JJsel. De heer Insioger wenscht,eene spoedige uit voering van het tiactaat met Pruisen', om trent den aanleg vau verbindiugskaualeu. De heer De Bruiu Kops schetst de uttdeelen van bevoorrechting der Nedetlaudscheindustrie en hauühaatde het stelsel van vrye concurrentie. Morgen voortzetting. DEN HAAG 17 December 1810. Het heden door de geneeiilieeien van Z. K. H. Prins Fredei ik uitgegevbn bulletin meldt, dat de afgeloopen nacht rustig was en HDs. toestand zeer bevredigd is. - By Kou. besluit van 11, dezer, no. 28, is aan den heer G. A. Emond, cqmmies-verificateur •lste categorie bij 's Rijksbelastingen alhier, volgens de artt. 5 en A3 der wet betreffende de burgerlijke pensioenen. ..wegens lichaams gebrek, een pensioen verleend van f 784. Op de Nuts vergadering van gisteren avond vervulde de heer Justus van Maurik Jr. van Amsterdam de leesbeurt. In zijn novelle »de oude Louwers", schilderde hij eokele toe standen op de hem eigene wijze. Met de strijkkamer, de sociëteit eu ineoig ander klein doel) hef tooneeltje gaf hij even ais iu zijn nastukje zijn genre aan eu verwierf zich tevens een welverdiende, toejuiching. Had menige passage in zijn novelle een min of meer ernstige tint, een uitval als bijv, op de dankbetuiging van den blinde ïdankje man ik ben nog niet getrouwd" deed een ernstige plooi spoedig vervangen door een hartelijk gelach. h In zijn nastukje »een wandeling over'tAm- stelvejd" gaf hij een schets van de Amster- damsciie^umikl en teekende daar op geestige 4", wijze een schat van figurenzooals die 'alleen- in Amsterdam te zien zijn. Sprekers boeiende voordracht, zijn rijke voorraad stemmen, zijn gave' van schilderen deed zeker alien hartelijk instemmen met het »tot wederzien" van den president. rï Naar wij vernemen is de verdere opbouw v van de R. C. Kerk a'an den Singel alhier, nl. het bovengedeelte met de torenspits voor de som van f -1-1,450 onderhands aanbesteed aan de firma Wed. G. Camesi Co. te Rotter- damdezelfde, die tiet gebouw heeft opgetrok ken tot zoover als in de eerste aannemiag was omschreveo. De Minister van Waterstaat heeft goed- gevonden met 22 Dec. e. k., het ijkkantoor te Utrecht tijdelijk aan te wijzen voor den ijk van gasmeters, en ter kennis te brengen van belanghebbenden, dat alsdan voor dat doel geopend zijn de ijkkantoren te 's Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam, Zwolle, i Hertogenbosch en Utrecht. Bij Kon, besluit van 14 dezer, no, 21, zijn, met 1 Jan. 1880, ter vervanging van de op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd. Voor de provincie Zuid- Holland Dr. II. Bourse Wils, te Leiden'r Dr. F. J. I. Schmidt, te Rotterdam, en F. J. Moet, apoth.^te !s Gravenhage; en tot hunne plaatsvervangers Dr. T. H. Blom Coster, te 's Gravenhage; Dr. H. Van Vollenhoven, te RotterdamDr. J. Vroesom de Haan, te Rotter dam; Dr. G. D. L. Huët, hoogleeraar te Leiden;. G. W. Boot, apoth. te Goriochem; Dr. E. A. Van der Burg, hoogieeraar te Leiden eo Dr. J. Bos'scha, hoogleeraar te Delft. De heer De Savomin Lohman heeft in de Tweede Kamer het denkbeeld geopperd dat zij, die de regeling van het lager onderwijs afkeuren, zou den weigeren hunne belasting te betalen. De Tijd raadt dit wel niet aan, maar erkent, dat er gevallen zijn, waarin belasting weigeren ge oorloofd en zelfs plicht is. Nu is het wei niet aau te nemen, dat anti revolutionairen en cloricalen na de invoering der onderwijswet zich verbïniien zullen en al gemeen de,belastingen zulten worden geweigerd, maar na deze indirecte aanmoedigingen mag men vermoeden, dat eenigen tot die handel wijze zullen overgaan en dan als martelaars zullen worden toegejuicht, verheerlijkt en ge steund. Wat hiervan feitelijk het gevolg zou kunnen zjju laten wij liefst aan ieders eigen oordeel over; maar zeker is het dat door zoodanige weigering om belastingen te betalen de kwestie nog verder zal worden vèrwijderd van het grond wettig artikel, dat aan den Staat de zorg op legt om overal .voldoend lager onderwys te doen geven, eene veiplichting die niet kan worden nagekomen dan door handhav'mg der openbare scholen, en de heffing van het geld dat voor de instandhouding .daarvoor' vereischt wordt en door de wettig bevoegde tnacht is toegestaan. (Arnh. Ot.) Donderdag jl. zijn 24 Urker visschers te voet over liet ijs, van Kampen naar hun eiland gekomen; de overtocht van Schokland naar O Urk had echter met levensgevaar plaats, Als eene bijzonderheid wordt aan de N. B. Ot. uit Noordv.vjk medegedeeld, dat de diaconie van de Hervormde gemeente en het burgerlijk armbestuur aldaar geen enkelen be deelde hebben. De armenhuizen van beide besturen worden verhuurd. Wel een bewijs van de welvaart dezer gemeente in vergelijking van andere plaatsen, waar in dezen winter zooveel armoede geleden wordt. Onder Geldersch- en Stichtsch-Veenendaal is een bosch- of zoogenaamde tijgerkat van-de grootste soort geschoten. Uit deu Utrechtscheu Studenten-Almanak B 'i'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2