Gemengde Berichten. voor 1880 blïjlt, dat het «etui studenten aan de Rijksuniversiteit ie Utrecht op dit oogenblik Jjedraagt: j In de godgeleerdheid 75, rechten 137, genees kunde 82, wis- en natuurkunde 15, letteren 9, totaal 318. Oud-leden win het Utrechtsche studenten korps In de godgeleerdheid 6, rechten 3, geneeskunde 5, letteren 5, totaal 19. Verder zijn ingeschreven hij den rector- magnïficus der Utr. hooge^choolIn de god geleerdheid 121, rechten 14, geneeskunde 32, wis- en natuuikunde 26, letteren 3, totaal 196. Te zamen 533. Van deze 533 studenten studeeren er in de godgeleerdheid 202, in de rechten 154, in de geneeskunde 119, in de wis- en natuurkunde 41 en in de letteren 17. Het nieuwe vaste circus van den heer Carré te Amsterdam zal gedecoreerdr worden door den Russischen hof-decorateur, den heer A. Bredow, die door zijn prachtige theater-en circus-schilderingen te St, Petersburg, Moskou. VVeenen en Keulen naam maakte. De wanden van het circus-en het plafond van den,koepel zullen versierd worden door de volgende acht voorstellingen: Magaretha van Bourgondië, gravin van Holland, te midden harer Staatsdienaren en RijksgrootenWillem van Oranje in een veld slag; Graaf vim Egmond en ziju vriendende eerste ontmoeting tusschen den Graaf van Hoorn en den Hei tog van Alba; de aankomst van admiraal De Ruyter in Holland na den vierdaagschen zeestrijd; admnaal Tromp na zijn overwinning op ;<le Theems; Czaar Peter de Groote te Zaandam, en eindelijk een voorstelling van den lieer O, Carré eu zijn ruiters bij de prachtige maskerade, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig Koningschap van Koning Willem III. 1 Een tegenhanger van de Harmelensche kiezerslijstjzegt de -Ar. R. Ct. is de lijst der' gezworenen te.Olmütz. Daarop is ook 'zekere Karl "Anton te>Aussee,.een paar uur van de stad verwijderd, gebracht, die, toen hij opgeroepen werd om zitting te nemendaar tegen reclameerde, omdat hy nog geen 30 jaar oud is. Het bezwaar is volkomen gegrond maar had tegen de voorloopige lijst aangevoerd moeten zijn, en of de heer Anton al beweert, dat hij, als wegens zijn leeftijd nog niet belang hebbende zich natuurlijk om de voorloopige gezworenenlysten niet bekommert, de lijst is definitief 'gesloten en is' door geen macht in den staat meer te wijzigen. Voor elke zitting van het hof voor gezworenen nn wordt Karl Anton, onder bedreiging van straf, opgeroepen om telkens, zoodra hij na eene moeielyke reis van 2 uren verschenen is, als onbevoegd door het openbaar ministerie en de verdedising te worden gewraakt en onmiddellijk weder dezelfde reis te maken. Waagt hij 't aan de oproeping niet te voldoendan wordt hij gestraften voldoet hij er wel aan, dan weet hij een vol komen nuttelooze reis te ondernemen. Wolfsharen. Door de hevige v'orst heeft •men alhier het openhouden van het vaarwater moeten opgeven. Kralingen. De commissie van weldadigheid •alhier, die zich per ciiculaire tot de ingezetenen heeft' gewend, ten einde gelden in te zamelen voor-een buitengewone bedeeüng der armen,, heeft" voor dit doel pl. m. f 1400 ontvangen., De longziekte onder het rundvee alhier kan -wel als geweken, beschouwd worden althans slechts een. paar gevallen van dien aard hebben, zich gedutende dit jaar voorgedaan. ,<A1s men bedenkt 'hoe die ziekte een reeks van Jaren*hier hééft gewoed, (ian mag men voor zeker de maatregelen,'-door-dé hooge Regeering; ••genomen tot beteugeling' dier'ziekte, w'aardeeren. - De antipathie, die, èn tegen, liet toezicht over iiet> vee,' tegen de inenting'hier'bestond is veranderddaar de veehouders nu zien dat de genomen maatregelen het gewenschte.resul- taat hebben gehad. De veehouders erkennen dan ook. dat zij zulk een goeden toestand haast nog nooit gekend hebben. Oud-Beierland. Bij de herstemming op gisteren voor een lid der provinciale staten van Zuid-Holland in het hnofdaiesdistiict Oud- Beierland, is gekozen M. W. de Kat, burge meester van Mijnsheerenland en Westmaas, met 350 stemmen. De heer D. Kluifhoofd, burgemeester, van Numansdorp en Klaaswaal, bekwam 248 stemmen. Er waren 10 stemmen van onwaarde. Dordrecht. De gemeenteraad heeft besloten aan een deskundige een onderzoek op te dragen naar de kosten van den aanleg en tie exploita tie eener drinkwaterleiding door de gemeente, en in afwachting van diens verslag de be-lissing aan te houden. Leeuwarden. Alhier wil men een vast Noordei-Tooneelgezelschap oprichten. De direc tie zal worden opgedragen aan den heer .laequi, acteur eu regisseur. Het gezelschap zal zich bepalen tot 'Friesland, Groningen, Drente en Overijsel en de nieuwst uitgekomen stukken, vooral die uit de Duïtsche school, in zijn reper- toiie opnemen. Arnhem. De Rijn is door eene opstopping te Nijmegen 22 cM. gewassen, zoodat thans de stand 1.5 M. boven dien te Keulen is. welke in den regel slechts 1 M. verschilt. Over het !;s worden de goederen per kruiwagen en kar vervoerd. Grave. Stand der rivier 7.85; val 0.05. Het iji is zeer dik; wind West; zware mist. Barometer staande; de thermometer teekent 24 gr. Fahrenheit. Maashees. Alhier zijn twee maiechaussées en de veerman, die in elkanders gezelschap over het ijs gingen, er doorgezakt en verdronken. Öterleek. Gisteren werd alhier ecu wed strijd op schaatsen gehouden. De wedstrijdenden waren de aimen der gemeenten.'Ieder die wilde, iran of vrouw, jong of oud, mocht mede doen; en wie mede deed, ontving een aantal ponden spek of vet. Aan de overwinnaars of overwinuai *ssen werd een grootere hoeveelheid uitgereikt.' Deze vorm van philanthropic is wel ietwat vieemd, doch om de goede bedoeling verdienen de ontwerpers lof en dank. Maastricht. Veel drijfijs in de Maas. Twee A drie bogen der brug zijn nog ingesloten. Waterhoogte onveranderd, 6» Reaumur. Venlo. De Maas is dezeu nacht 28 cM. gevallen.'Hoogte 11.55 M. A. P. Zwaar ijs; strenge vorst; N.O. wind. fóist. Toen de passagierstrein van Keulen gisteren voormiddag kort bij het station Neussgenaderd was, werden de 4 achterste waggons boven op den berg daarvan afgerukt, die met dondeiend geraas naar beneden stortten en daar geheel verpletterden, Geluakig waren deze waggons alleen met postpakketten beladen, zoodat geen menschenleveu» te betreuren zijn. Rondom Giins, in Hongarye, moesten in den laatste» tijd twaalf achtereenvolgende inaieu vrouwen worden in hechtenis genomen, ver dacht van de misdaad hunne mannen door arsenicum te hebben vergiftigd. Maandagmorgen heeft in de mijn Wil- helmiglück bij Halleen ontploffing plaatsgehad, terwijl 20 werklieden in de kapel waren by de lezing 'van het gebed. Bij dén schrik vergalen zjj, dat de deur naar binnen openging en vlogen tegen de 'deur aan, zoodat déze niet kón worden geopeud. van. .buiten. lilykeiis „padere: berichten omtrent- deze zoo .smartelyketamp,, waren er tydens de ontploffing 20 werklieden bijeen. Daarvan zijn er '12 dood en 8 zwaar gekwetst," terwijl er slechts voor 2 hoop op herstel bestaat. In hunne verbijstering hadden de werklieden niet bedacht dat de eenige deur, door welke zy konden ontvluchten, naar binnen opensloeg. Vandaar dat.zij in hun angst zoodanig tegen de deur aandrongen dat er geen mogelijkheid" bestond om haar tijdig genoeg i an buiten open te slaan. Daardoor mislukte de redding. Mon vermoedt dat de ontploffing is ontstaan door onvoorzichtigheid met dynamiet. In Oranienburg was voor eeltigen lijd een man in hechtenis genomen, verdacht van deel neming aan een diefstal. Na eenige weken in den kerker gezucht ie hebben, werd hij einde lijk dezer dagen ontslagen; uien had geeu be wijzen voor zijn schuld gevonden. Gedrukt, maar toch verheugd' over het tei iigbekomeu zijner vrijheid, snelde hij naar zijne woning, waar hem echter de groot-te jammer wachtte. Zijne vrouw had zich de» vorige» avond even moeten verwijderen om een boodschap te doen, en hare drie kindei en alleen aohtei laten. Tydens hare afwezigheid had het bedje van het jongste kind vuur gevat, De rook die daardoor ontstond had de twe.e oudste in een staat van vei dooving gebracht, die aao hun behoud deed vieezeu; van het jongste kind vond de moeder slechts een verkoold dijkje. Te Dusseldorf was dezer dagen bij den juwelier Rotlie de ring te zien, dien Katharina Van Bora bij haie verloving met Dr. Maai ten Luther, den groeten hervoi nier, op den 13 Juni 1525 aanbood.-In liet voorwerp vindt men de volgende opdracht gegrift: »Dr Martino Lutlieru, Cathanna V. Bora. 13 Juni 1525." Op den ring vindt men de kruisiging van Christus voos gesteld, Um wijl dam omheen ver- schillende nianeltuigen liggen, alsgeesel. hamer, spijkers, touw enz Ook den kop van een hooge- priester -oritwaart meneon kleine robijn (herinnerende aan liet gestorte bloed) vindt men in hét'midden van die emblemen. De smaakvolle bewerking wordt Urn hét zeerst, geprezen; Ifet gelaat van den tioogepiiester en - dat vati den Heilaud laten zeifs door den loupe bezien, aan juiste opvatting niets te weuschen over. Tot heden' is het merkwaardig kleinood het eigendom van eene adellijke Ijilezische familie, die hei voor een weldadig doe), door tusschen- komst van- derden, te gelde wil laten rnaken. Te Cjichy, dicht bij Parijs, oveileed mme. Foucault, .bekend onder tleu naam van ila femine eu pulotte". Haar vauer, kolonel bij het Fiansche leger, stien kort na 184S en hel geen geld na De oudste zijner dt ie dochters ver kleedde zich ah mau en werd, om haar twee jangeie zusters te kunnen oudei houden, cor rector bij dé shukkeiij vau Paul Dupont. Nadat zij twee jaféu daar gewei kt had. kwam men tot de ontdekking, dat de coriecfor ecu vrouw was. Zij weid -weggestuurd, maar na een poos gebiek te hebben geleden en allerlei ambachten te liebbin" uitgeoefend, steeds als man verkleed, slaagde zij- er in eene vaste betiekking opeen diukkerij tè krijgen. Langzamerhand kon zij geld spateü, kocht zij grond te Clichy en werd langzamerhand eigemues van eeu wyk, die alleen door "voddenrapers wordt bewoond. »La femme" eir'culotte" laat 2 milhoen frs. na. - Te Parijs is een tapper op het denkbeeld gekomen 'voor zijn deur uit sneeuw een soort hut te bouwen en daarin twee tafeltjes eu zes stoeleu te" zetten. Boven de deur leest de voor bijganger-, de'"wöordeu zGioenlandsclie gelag kamer" (!).- 1 Den geli'eelén dag vindt men in de zGroen- lahdsche 'gelagkamer" bezoekers. Dèderste boekbinder van Parijs, Frantz Beauzocnetis gestorven. Hij Weide slechts; weinig banden af, maar die waren alleen voor de 101iatilYiVitlionairg. Zijn piachtige marokyiien banden kostten van 1000 tot 3000 fr. per stuk. Zoo'a weelde begrijpt men hier te lande niet. Li Duit'che bladen wordt de aandacht gevestigd op de Parijsche firma P. Bord, die in verschillende couranten winstgevende betrek kingen aanbiedt, en vei volgens van reflectanten in ongefrankeerde brieven toezending eischt van gelden tot een niet onaanzienlijk bedrag, die, naar zij verzekert, strikt noodig zijn, om latere onaangenaamheden te voorkomen, maar waarvan het doel sterk onder een verdenking staat die wij niet nader behoeven aan te duiden. Te ScliafThauseii waren 28 melkverkaopers door de politie beboei, eenigen omdat zij water iu de melk gedaan, anderen omdat zij die groo- tendeels of geheel afgeroomd hadden. De politie was van oordeel, dat de melk moet worden verkocht, zooals zij van de koe komt. De leveran ciers kwamen tegen de daaiop gegronde boete in beroep bij de rechtbank. Deze heeft nu echter de politie in 't gelijk gesteld eu de boete ge handhaafd, uitgezonderd voor slechts één der verkoopers, daar deze het bewijs leverde, dat hy al zijn melk had geleveu! aan een slachter, die ze noodig had voor een kalf eu daarom vooruit had gezegd dat hij geen geheel onver dunde of onafgeroomde melk verlangde. In Pruisisch Silezie is een geheeie Zigeu nerbende bevroien. Zij bestond uit elf personen ((banner), vrouwen eu kindei en). Iu liet Rtjbnï- kerwoud, tusschen Loslau en Rijbnik vond men den 9 dezer de eif lijken rondom de overblijfselen van eeu vuur. Te LVibeig in Carinthie, heeft men een zeldzaam uatuurveischijusel waargenomen. Bij het dooiweder was de versc.li gevallen sneeuw zoo dicht inet regenwormen oveidekt, dat zij op vele plaatsou roodachtig gekleurd was.. Hondenten ki aaien waren tei stond bij dr band en deden zich te goed aan de i oode sneeuw. In het Noorden van Spanje heeischt een geweldige kouue. Het kanaal van Castille is v bevroren. Zelfs in Tunis is op 9 December, des namiddags, gedurende eenige minuten sneeuw gevallen. Uit Geestemiinde wordt bericht, dat de loonen voor matrozen in Amerika van 15 op 20 dollars per maand zijn geklommen, en het handgeld van 15 op 22 a 23 dollars. Seheeps- vrachten waren aldaar insgelijks stijgende, (evenals ook te Geestemiinde zelf.) In het Zwerdsche stadje Nasiov trouwen de meisjes met eeu sabel op zy, die na de vol trekking van het huweljjk, de bruid door den geesteljjke plechtig afgenomen en in de sacristie wordt gebracht. Dit zonderling gebruik is daar in zwang sedert den oorlog tusschen de Zweden en de Denen in 1417. De vrouwen van Nasiov moeten toen zich even dapper geweerd hebben ais de mannen, eu ter herinnering aan haar helden moed gaf de Koning aan de jonge meisjes ver gunning, om bij haar huwelijksplechtigheid militaire versierselen te dragen. Ook in Zwitserland maken de vervalschers het 't publiek lastig. De gemeenteraad van Gossan (kanton St. Gallen) heeft 2 slachters,veroor deeld, die met de bakkers gingen concurreetea. en in plaats van vleesch grootendeels meel in de darmen (voor wor.-t) persten. Te Zürich heeft de gezondheidscommissie in eeu, wijnhuis- meer dan 2Ü0G 1. »Hongaarsche wijn,' lie mets fuchsine was gekleurd, verzegeld, en bij da bevoegde macht het verzoek aangebracht, ooi den invoeruer van dezen wijn in Zwitserland te doen gevangen nemen. (Het gebiuik^jgpn dezen wijn had schadelijke gevolgen Ilet gerecht te Meden (kanton Züiich) .eeft ••en wijnvervalscherdie met focbsiue gekieui- ilea vvyn verkocht, verowdseld tot 1 maand gevangei|i««ti'af. 200 h. schadeveigoeilmg aan den persoon, die door het gebruik van dien

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3