"1 van Ma and as: 15 December 1879. BnitBnlafiflsche Berichten. Jiitnlan is clTlïrlïltïiiT" i M YI Bijvoegsel van de Scliiedamsche Courant, P K A N K K IJ K. t Het feest <a het Hippodrome is volkomen geslaagd, üe toevloed der volksmenigte was zoo groot, dat het tep slotte aaD toegangs biljetten ontbrak. De heeren "Waddington, Minister-president; Garnbetta, president dei- kamer van afgevaardigden, en generaal Gresley, Minister van Oorlog, hebben, ofschoon zij tot bijwoning van het feest waren uitgenoodigd, toch elk frs. 509 voor hunne loges betaald. Door den raad van het departement der Rhóne is het volgeude curieuse besluit genomen Overwegende, dat de ongehuwde staat in strijd is met de natuur, en de "Voorzienigheid aan alle schepselen de verplichting heeft opgelegd geboren te worden, voort te planten en te sterven; overwegende dat het de ongehuwde militairen, zeelieden en mannen van alle levens richtingen zijn, die iu alle staten verderfelijke denkbeelden en onzedelijkheid verbreiden. Overwegende dat ketkeltjke personen en de geheele zoogenaamde groote wereld overgegeven Zijn -aan zwelgerij en schaamteloosheid, die erger is da,n de dood, zoo besluiten wij Dat de kosten van verlaten kinderen zullen worden bestieden door van het loon of het jaargeld van ieder dio een ainbl bekleedt of een jaargeld trekt, vrijgezel is en in het dep. der Rhone woont, van den geringsten tot den hoogsten ambtenaar, een vierde gedeelte in te houden. K N E LAND. Reuters Office meldt, dat generaal Gough den 17 dezer Jagdnllak verlaten, en zich naar v Caboul begeven beeft. De gemeenschap tusschen die beide plaatsen is thans hersteld, liet blijkt dat de bergstammen aan generaal Gough geen arnstigeu tegenstand hebben geboden. O t),S T E N' IJ K. "In de, onder het presidium van den heer von SchmerUng, gebonden conferentie tot het treffen van een vergelijk, betreffende paragraaf '2 van het wetsontwerp op de weerbaarheid, is, met algemeene stemmen togen één, besloten, het' aannemen van dien paragraaf voor te stellen. ITALIË. Het rnag zoo goed als zeker gelden dat de Keizerin van Rusland eerstdaags naai Sicilië zal gaan. SPANJE. De wetgevende kamers hebben zichna de aanneming door den Senaat van de wet tot afschaffing der slavernij op Cuba, verdaagd. AMERIKA. Er is eene nationale conventie der ïepubli- keineu te Chicago tegen den 3 Juni i880 bijeengeroepen, om tot de benoeming vau een kandidaat voor het presidentschap over te gaan. 1 'TWEEDE KAMER DER STATEN -G EN ERA Ar, I Zitting van 19 Racemier. By de verdere behandeling op heden van hoofdstuk IX (Waterstaat) is het debat voort gezet over den post Rolterdamschen Water- weg ad f 3,142,000 en liet amendement van den heer Blussé, om dien post uit te trékken f- op f,160,000. De beeien Froger, Insmeer eu Mirandolle veidedigden het amendemeut het voorgesteld .-uitstel was alleszins ge wettigd en zou niet schaden. jVu i Do boeien Fiansen van dé Putte, Van Cat- wyck, Viruly VerbruggeWybenga eu dq Mi nister bestreden liet amendement sterk. Dit werk was slechts eene voortzetting van de verruimiug der doorgraving, waartoe in 1877 was beslotende Staatscommissie en de Water staat waren cenpaiig van'de wenschelijkheid daarvan overtuigd. Door uitstel zou die rivier mond op nieuw verzanden ''en de scheepvaart worden gestiemd. De Minister moest de aan neming van bet amendement ernstig ontraden. De lieer Sickesz stelde ldaarop een ander amendement voor, namelijk om flien pust op f 1,160,000 uit té trekken ,i ton einde stilstand te voorkomen, zonder nader onderzoek te prae- judicieercn De heer Mirandolle bestreed ook dit amen dement, daar het niet aankwam op de som, maar op de verplichting diè de Kamer daardoor op zich nam. Het amendement van den heer Blussé werd ten slotte aangenomen met 39 tegen 36stemmen. Bij de behandeling der verdere ai tiketen ver klaarde de Miuister aan den heer Van der Feltz, dat de onteigening'voor de veibeteiing \au het Meppelerdïep wordt voorbereid en zeidè do overweging toe van velschillende aanbevolen belangen. Bij art. 81 kwam de bégrooting der Staats- spoOi wegen aau de orde. De Minister verze kerde, dat de voorbei eidiDg van verschillende spot» wegen naar de wet van 1875 geëindigd was en het volgende jaar voortgang daarmede zon woi den gemaakt, De a/tikolyn komen lieden avond in behandeling. SCHIEDAM, 20 December 1S7Ö Het verdient zeer de aandacht, boe sterke koude'schadelijk werkt bepaaldelijk op de wiel banden. van de spoorwagens. In ons land zijn in deze week op veischeiden plaatsen ontspo ringen daarvan het gevolgd geweest. Maar ook elders was dat het geval; zoo o. a. in den. nacht van 15 op 16 dezer op den reclitcr-Oder- oeveibaan tusschen Zembowitz eu Sausenberg, waarbij nog al ongelukken plaats hadden. Te Chatham is dezer dagen, by de werk zaamheden tot vergrooting tan liet dok, een oud Nedmiandsch oorlogsschip ontdekt, een der schepen van de vloot die onder de Uuyler de Theems opvoer en schrik en ontsteltenis tot in hel liaitje van Londen veispieidden. Het' schijnt op den terugtocht gezonken te zijn. Een gedeelte der kanouueu is reeds naar de geschutgieterij te Woolwich gezonden; de overigen zullen, volgens de Loudonsohe bladen, waarschijnlijk aau het Nederlandschegouverne ment ten.geschenke gegeven worden als inte ressante souvenirs. Men zal zich herioueren dat een paar jaar geleden een dergelijke vond werd gedaan, zegt de Zw. Ot. liet laatste nummer van het «Bulletin du 1 Canal interocéanique" bevat een artikel met v kaart van ouzen landgenoot .1. Kuy per, waai in hij o. a. aantoont, dat geheel Midden-Amerika vulkanen bezit, uitgenomen juist dat gedeelte, waai in het kanaal van Panama moet komen, dat dun ook geheel van aardbevingen en andere vulcauische invloeden niets te lijden heeft, tenvijl integendeel Nicamgua, waar de Ameri kanen een kanaal willen n/aken, een bodem bezit, zoo aau aarbevingeu ondei hevig, dat zij die daar sluizen en een kanaal willen aanleggen, met weten moeten, welke zuigen zulke wei ken veieischen. Eeu nieuwe socri-t van veloci pede, een voor vier personen, werd onlangé door den heer J. Posletna bedacht en vervaar digd. De heer R. Tluizenga, te Den Ilam, die er een welgelukte proef inede nam, zegt er in de Prov. Gron. Ct. het volgende van: I «Wij reden naar Niekerk (Westerkwartier) en van daar naar Ikeburen, en ik verzeker u, het was recht prettig er in te zitten, in de draisine met dezen uaam is de nieuwelinge' gedoopt eeu rijtuig op vier wielen en voor vier personen, geschikt, ofschoon ook tweè personen met afle gemak en zonder veel inspan- uing er mee rijden kuuuen. De beweging is .precies gelijk die eeuer tweewielige vélocipède, met onderscheid eveuvvel, dat hier acht, in plaats van twee voeten kunnen treden. Twee cauapézittiugs achter elkaar, rustende op solide stalen veereu, en deze vastgeschroefd op het onderstel, biedcu een zeer eonfortabele plaats aan vier potsonen om op te zitten. De beide voorwielen zijn vastgemaakt aan een ijzeren as met vier kwartbochten en op eenigeuafstand achter deze as eene tweede met gelijke bochten, welke aan elkaar verbonden zijn door middel 1 van vier koppelstokken, zoodat de ïespectieve. voor- en achten jjders eene zuiver gelijke bewe ging moeten maken. Twee verticale hofboomen voorop, en leidende naar het draaibaie achter stel, geven den stuurlieden gelegenheid-aan da ekwipage alle mogelijke richtingen te geven. In hoevene dit rijtuig de voorkeur verdient boven de tweewielige vélocipèdes kan men eenigszins begrijpen, als men weet dat men nu geen gevaar beeft van te vallen; dat het zich even gemakkelijk* laat voorwaarts duwen, en dat de schooneu, dieaudeis altijd thuis moeten blijven, nu mede van de partij kunnen zijn." Amsterdam. De ai-rondissements-recht- bank te dezer stede gaf gisteren s vonnis in de vroeger vermelde procedure tusschen de Singer Manufacturing Company als eisciieresse eu den heer A. Leweusteiu als gedaagde. De ïeditbank overwoog, dat de in het geding gebrachte advertentiëu, waarin door den ge daagde werden to koop aangeboden en aange prezen: «veel verbeterde Singer ma chines" kennelijk de strekking hadden, niet om te doen gelouveu dal de gedaagde machines verkocht volgens een systeeiu-Siuger, docli af komstig uit andeie fainieken, maar om het publiek iu den waan te bieugeu dat aangeboden werden machines uit de fabriek vau Smger met aangebrachte vei betei ingen. Daarbij kwam hel gebruik van het behoorlijk gedeponeeid handelsmerk vau de Singer Manu facturing Companyafgedrukt iu dezelfde advei Untiëu. liet plaatsen der ail vei tentibn moest wegens deze beide omstaudiglieden beschouwd worden als eeu onrechtmatige daad, Diensvolgeus werd de gedaagde veiooideeld tot schadevergoeding nader op te maken by staat. Voor de eisciieresse was gepleit door Mr. Ph. A. Haas Az., voor den gedaagde door Mr. J. Kappeyne van de Coppello. Zoolang het ijs duurt is hier ter stede als politiemaatregel voorgeschreven, dat de agenten ovoidag, evenals 's nachts, een dregge in een fuudraal over den rug moeten drug en, om dadelyk hulp te kunnen bieden als iemand door het ijs is gezakt. Apeldoorn. Het Kerstfeest zal dit jaar op liet Loo met meer dan gewonen luister geviei d worden. Bij den kerstboom van II. M. de Koningin zyu, naar men verneemt, dé kiudeien van e'euige autoriteiten geïnviteerd <11 Sdl

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5