TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 December. In de zitting van heden is hoofdstuk X (Ko loniën) in behandeliug gekomen. De heer Elout betoogde breedvoerig de nood zakelijkheid, om meer te doen tot ontwikkeling van den Javaan en tot verzorging zijner hoogere belangen en vooral om kiachtig het opium gebruik tegen te gaan. De heer Keuchenius sloot zich daarbij geheel aan. Voorts zette hl] opuiemv uiteen, dat de haudelingen van Engeland, ter zake van de vreemde nederzettingen op Borneo, uiet het blijk gaveu van ei kenning onzer rechten, volgens het tractaat van 1824. Ook beval hij aan de oprichting van eene nieuwe Oost-Indische com pagnie met staatsbescherming, welke voordeeiig zou zijn voor den Javaan, voor de Nederlandsche industiie en de schatkist. De Minister van Koloniën betoogde, dat do materieele ontwikkeling van Indie zeer wordt bevorderd, dat het opiummisbruik door uit breiding der verboden kringen blijkt niet gekeerd te kunnen worden, dat het 2endeliugswerk geenszins belemmerd wordt door de Regeering, maar dat toezicht op de zendelingen in Indie ontbreekt. Voorts verdedigde hij 'de rede van generaal Van der Heyden bij de eerste-steen- legging der moskee in Groot-Atjeh, en betoogde tegenover den heer Rutgers van Rozenburg, dat de gouverneur-generaal consequent den Atjeh-ooriog had geleid en dat deze de voldoening mocht smaken, dat die oorlog, naar alles zich laat aanzien, is geëindigd, De heer Fransen van de Putte beval voor zichtigheid aan in de Borneo-kwestie; hij keurde 'de vervanging van het militair door een civiel bestuur in Atjeh als voorbarig af, en drong aan op publiceering der geheime stukken betref fende Atjeh. De Minister antwoordde, dat het Indisch bestuur ruime volmacht had om in het bestuur van Atjeh zonder overhaasting te wei k te gaan. De begrootingen voor Suriname en Curasao zijn UDaniem aangenomen en het hoofdstuk Koloniën met 59 tegen 1 stem, die van den heer Van Houten. Heden avond is de Middelenwet aan de orde. Avondzitting van 20 December. De Kamer heeft in deze zitting de werk zaamheden afgedaan. Na aanneming o. a. van de begrooting voor het domeinfonds en het ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Groniugen naar Delfzijl, werd de conclusie omtrent de Regeeringsinlichtingeij in de zaak van kapitein Van der Spiegel, op voor stel van den heer Fransen van de Putte, uit gesteld tot de nadere bijeenkomst der Kamer. Daarop werden de nog overige hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1880 behandeld. Hoofdstuk IX (onvoorziene uitgaven), werd unaniem aangenomen. Na mededeeling van den voorzitter dat is in gekomen een schrijven van den heer Van Tien hoven en eén van den heer Elout van Soeter- woude, waarbij beiden hun ontslag nemen als lid der Kamer, de eerste wegens zijn benoe ming tot bui gemeester van Amsterdamde laatste wegens het te kort schieten van krach ten en vermogens in de waarneming zijner be trekking, wordt de Kamer tot nadere bijeen roeping gescheiden. SCHIEDAMS3 December 1870. De burgemeester dezer gemeente heeft nog benoemd tot agenten van politie der 2de klasse, met ingang van 1 Januari 1880: II. Van Bellen alhier; L. Trees, stoker bij de torpedo-compagnie te Brielle; A. Boomberg, oud agent van politie te LeidenJ. W. D. Van Dijk, oud-agent van politie te Amsterdam en H. Van der Veenagent van politie te Wildervank. De heer J Brouwer, hnlpondeiwijzer aan de school voor openbaar, gewoon tevens meer uitgebreid lager onderwijs alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school voor on- en minvermogenden te Viissiugen, Voor de Evangelisch Hervormde ver- eeniging tiad gisteren avond als spreker op de heer J. Herman de Ridder van 's Gravenhage, in plaats van den heer W. l'Yancken Az., van Rotterdam, die door ongesteldheid was ver' frindsrd. Sprekers rede handelde over heigeen jde Deeernbei maand ons te feeren en te denken geeft. Daartoe wees hij eerst op den St. Nlcolaas- dag, als de dag die opwekt tot Christelijken kinderzin. Daarna vestigde hij de aandacht op den lOden van Wintermaand; het geboorte uur der Prolestantsche kerk als dringende tot Christelijken Evangeüeziu. In de derde plaats gaf de 19de December als de herinneringsdag van de stichting van het Nederlandsch Zende linggenootschap den spreker aanleiding om te wijzen op Christelijken werkdadigheidsziii. In de vierde plaats was voor den spreker de Kerst dag de dag, die tot blij moedigen Christenzin drong, terwijl eindelijk de laatste dag der maand, die van zooveel vergankelijkheid getuigt, ook voor den spreker tot Christelijken hemelzin op wekte. Deze ernstige en opwekkende rede van den begaafden spreker, die in waarheid een tijdwoord mag genaamd worden, werd met onvpdeelden aandacht door zijn tairjjke hoorders gevolgd, Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen het air. 's Gravenhage, ter standpi. Pijnacker, J. G. Ravenek, cand.-not. aldaar. Naar het llandehllad verneemt, heeft Z. M. de Koning dei; heer G. Ohreen, op zijn verzoek, met ingang van 1° Mei a. s. een eer vol ontslag verleend als directeur der Neder landsche Handelmaatschappij. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dut, dewijl Jlir. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, in het hoofdkies- district Leiden de vei kiezing van een lid dier Kamer zal plaats hebben Dinsdag 13 Januari 1880; zoo herstemming noodzakelijk is, zal die geschieden 27 Januari. Dezelfde datums zijn bepaald voor de ver kiezing, die in het hoofdkiesdisti ïct Amsterdam moet plaats hebben, doordien de heer Mr. G. Van Tienhoven zijn ontslag heeft genomen als lid der Kamer. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van NederlancfSch ludie ontvangen bericht, bedraagt de raming van den koffie-oogst op Java voor het loopende jaar op ultimo November 1,257,355 pieols, waarvau zijn ingeleverd in de pakhuizen l,24fj,484 picols. De middenpr'(s der op 12 November te Batavia 'geveilde 25,000 pikois Preauger koffie is f64,07Vs per pikol. Men kou dezer dagen in eenige bladen de klacht lezen, dat de Amerikanen goedkooper koffie drinken dan wij, omdat zij de koffie in Indië tegen lage pi ijzen koopen, daar zij aldaar shet rijk alleen hebben onder de opkoopers." Ons dunkt dat de Ame rikanen van die alleenheerschappij niet zoo heel veel gewaar worden. Men vraagt ons waarom het amendement- Siekesz betreffende den Rotterdamschen Water weg niet in stemming is gebiacht. Ook bij ons is twijfel gerezen of het niet meer rationeel zou geweest zijnna de aanneming van het amenderneiit-Blussé, ook het andere amende ment aan de goedkeuring der Kamer te onder werpen. Nu het eeurnaal door de Kamer uiet als een sub-amendement, maar als een zelf standig amendement was aangemerkt, had, naar het ons voorkomt, de voorsteller recht gehad ook zijn amendement in stemming ge biacht te zien. Thaus toch is wel beslist, dat de Kamer zicli niet met den uitgetiokken post der Regeering kon vereeuigen, maar er is niet uitgemaakt, dat de meerderheid ook ongene gen was de Regiering in de gelegenheid te stellen tydefijk het werk voort te zetten. Nu kan echter op de eenmaal genomen beslissing,, niet teiuggekomen worden. (Fad.) Voor het jaar 1880 is benoemd tot seci e- taris bij den geneeskundigen raad voor Zuid- Hollatid, Dr. C. P. Pous Koolhaas, te 'a Gra venhage. Het afgebrande station van den Ooster- spoorweg te Amsterdam was voor f'110,000 1 op Amstei dainsehe beurspotis verzekerd. OTersckfe. Zondag jl hebben de liefheb* bers vaa schaatsenrijden eens recht hun hart kunnen ophaleneen groote menigte, waar* onder ook velen van de omstreken maakte dan ook gebruik van dit ijsvermaak op de Delfs- havensche Schiewat tal van toeschouwers uitlokte. Delfshaven. Op het initiatief van den burgemeester, heeft zich te dezer stede een commissie gevormd, om zooveel mogelijk te voorzien in de behoefte aan buitengewone armenbedeeling, vooral in de nieuwe wijken. Gisterenheden en morgen zou die commissie, door heeren wijkmeesters bijgestaan, langs de huizen rondgaan met een lijst en een schaal, zoodat men kan inschrijven of zijn gave dade* iijk otteren. Ylnardlngen. Ofschoon verscheidene stoom* booten den dienst,gestaakt hebben, blijven de booten Vlaardingen I en IInog geregeld ieder eenmaal per dag naar Rotterdam varen, dank zij de energie van den directeur en de mede werking van de gezagvoerders en het personeel, die altijd gereed zijn het zoowel den verladers van goederen als den passagiers zoo aangenaam mogelijk te maken en aan menige directie tot voorbeeld kunnen strekkeu. Hier rnag dit zekei* op prijs gesteld worden, daar het er anders vooral voor den handel treurig zou uitzien, want van een spoor schijnt nog rnaar altijd geen kwestie te zijn, niettegeustaaude reeds herhaalde malen daarop bij de Regeeriug is aangedrongen en reeds meermalen het terrein is afgebakend. Tot predikant bij de Christelijk Gerefor meerde gemeente alhier is beroepen de heer W. Siederspredikant bij die gemeente te- Enkhuizen. Delft. Alhier is uit een manufactuurwinkel aan de Brabantsche Turfmarkt een hoeveelheid goederen gestolen. Men had eenvoudig vergeten de voordeur te sluiten. Behalve de door ons besproken scheurka- lenders, bij den heer Roe laats in groote ver scheidenheid, de eene al sierlijker dan do andere uitgegeven, zijn er nog eenige andere in het licht verschenen, die we gaarne met een enkel woord bij het publiek willen inleiden. In de eerste plaats de scheurkalender voor de huiskamer van het Christelijk Huisgezin, met aanwijzing van dagelijksehe bijbellezing volgens den rooster van Nicolaas Beets. Voor eiken dag wordt behalve genoemde aanwijzing een dagtekst gegeven, die met zeer groote letter is gedrukt, en tevens een historische herinnering, 't Schild, dat tafereelen uit de Gewijde Historie voorstelt, rnag met recht een sieraad voor de huiskamer worden genoemd. De mafonuieke scheurkalender is in hetzelfde; kleed verschenen als het vorige jaar. De spreuken voor eiken dag zijn, naar het ons voorkomt, mei nog meur zorg gekozen, en voor eeuige opeenvolgende dagen behandelen zij hetzelfde onderwerp. «Zelfkennis" is de eerste dezer' rubrieken; wij vinden aldaar o. a het volgeudei »\Vie teiugdeicst voor het openen der poort,, welke toegang geeft tot ons eigen wezen, ver beurt het recht om over anderen een oordeel-, te vellen." Of uit een andeieafdeeliug: «Houd rekeniug met den tijd, hij is onverbiddelijk." Of:"«Ernst moet men do pen in zijn geweten en dun in den inktpot doopen." Eu: Weinig.' menschen denken, en toch wil iedereen rneening hebben." Of eindelijk: sin den tempel der gunst is alles groot, behalve de deur, die zo o klem is, dat men er in moet iruipen." Verdere- aanbeveiing overbodig De heer G. Theod. Bom heeft ons een dichter- lijken scheurkalender geschonken, die aan zeer, bevallig uiterlijk een degelijken inhoud paart. De blaadjes zon aan beide zijden met een gedicht van vaderlandsche dichters, bekende en minder bekende, bedrukt. Beoefenaren onzer letterkunde* zullen hier menig ouden, goeden bekende aan- tl elfen. De muzikale scheurkalender; 't onderwerp - is nieuw. Het schild, -als drager van bijzonder- heden over een der edelste kunsten, zou me? meer smaakvol wensehen. De inhoud geelt tal va» bijzouderheden over oude en jonge eoinpo nisten, 'en keinepieuken van dezen. Kenners.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2