BweaMule Benchtei_ Sen oud Spaansch Sprookje. ADV E R T E N T l N. uur moeten de pelsen stevig ingepakt bij mij aan huis bezorgd worden." Veertien dagen later vernam de officier, dat zijn bloedverwant op de reede te Kamiosch was aangekomen. Verlof krijgen van generaal de Cissey. naar Kamiesch galloppeeren cn aan boord klimmen, dat alles was slechts het weik van een oogenblik. Na menige omhelzing werd de kist geopend, de officier nam een' van de'twee pelsen, legde dien voor zich op den zadel en keerde naar zijn kwartier terug. Op dat oogenblik had Frankrijk nog geen begin gemaakt met de toezending van nationale gifien; die pels, welke zoo plotseling verscheen te midden van de slechte kleederen onzer officieren, nam de afmetingen aan van eene groote gebeurtenis. Hij ging door ieders handen, wenl bekeken en nog eens bekeken, en ver volgens door den gelukkigen eigenaar aange trokken. Toen de officier zijne hand in de zakken van den pels stak, voelde hij een papier dat er in was genaaid. Voorzichtig trok hij Hot er uit en las het volgende: nDeze pels is bestemd voor een der officieren van ons dapper leger in het Oosten. Moge hij hem geluk aanbrengen!" »Twee jonge vrouwen hebben er den dag en den nacht van denaan gewei kt. Hare beste wenschen vergezellen hein." Geen onderteekeniug. De toehoorders waren tot tranen toe bewogen over dit bewij3 oener sympathie, dat tot het geheele leger gericht was. In de laatste maanden van 1855 keerde de 2de luitenant in Frankrijk, temg, heelhuids, met een oiulerscheidingsteekeu gedecoreerd. Hij wilde haar bedanken, die hein geluk hadden aangebracht, liet was onmogelijk: /'ij bewaarden hardnekkig haar incognito. Hare wenschen vergezellen uog den jongen officier van hel leger in het Oosten, "want heden staat hij aan het hoofd eener legerafdeeiing steeds herinnert hij zich met eene levendige «mtromug dat echoone voorval uit zjjne jeugd. De Gallifet. Do Leugen en do Waarheid. In den ouden tijd besloten de Leugen en de "Waarheid samen ais vriendinnen te leven. De Waarheid was een aantrekkelijke peisoonlijk- heid, eenvoudig, bedeesd, vertrouwelijk; de Leugen was sierlijk, stoutmoedig en kon heel mooi praten. De een heval; de ander gehoor zaamde altijd. Dat beminnelijke tweetal leefde dus zoo aangenaam mogelijk. Op zekeren dag zei de de Leugen tol de Waar heid, dat het goed zou zijn een hoorn te planten, die bloemen iu de lente, schaduw in den zomer en vruchten in den herfst zou geven. De Waarheid stemde in met het voorstel, de boom werd onmiddellijk geplant. Zoodia hij begon op te schieten, zeide d«» Lengen tot de Waarheid: Zuster, laten we beiden een deel van den boom kiezen, een al te nauwe aansluiting veroorzaakt oneonigheid, effen rekeningen maken goede vrienden. Ziehier de woitels vnu den boom. Zij zijn liet, die hem steunen en voeden; zij zijn beveiligd tegen storm en omveer waarom zoudt gij zo niet kiezen? Om uwentwille za! ik mij tevieden stellen met de takken, die groeien in de open lucht, prijs gegeven «nu de vogels, de dieren, de mensehen, den wind,- de warmte en de vorst. Wat zou men al niet doen voor hen, die men lief heelt? Du Waarheid, ver bluft over zooveel goedheid, bedankte haren kameraad en dook neder iu don grond, tot groote vreugde van den Leugen, die uu rüeen onder de niensclieii was en naar welbehagen kon heerschen.' De boom schoot krachtig op, Qe groote takken verspreidden ver in het id schaduw en koelte; weldra droeg hij bloemen, schitterender dan rozen. Van alle kanten stroomden mannen en vrouwen toe om dat wonder te verheerlijken. De Leugen op den hoogstea tak gezeten, riep ze tot zich en betooverde ze weldra door haar vleiende woorden. Zij leerde hun, dat de maatschappij uiets dan een leugen is; als de menschen elkaar de waarheid zeiden, zouden zij elkaar verslinden. Om hier beneden vooruit te komen, voegde zij er bij, zijn er drie mid delen: de eenvoudige leugen, wanneer de leen man tot den heer zegt: »Ik eerbiedig u en ik heb u lief." De dubbele leugen a!i hij uitroept: »De bliksem moge mij treffen als ik niet uw meest getrouwe dienaar ben. De drievoudige leugeu wanneer men zegt sYuor mijnen heer mijn bezittingen, mijn aim, mijn leven," en als men zijn meester in het oogenblik van het gevaar aan zijn lot overlaat. De goede apostel gaf zoo welgemoed al deze lessen; hij staafde ze met zulke schoone voorbeelden, dat iedereen verrukt was over zijtie woorden. Met den vinger wees men hen na, die niet zoo juichton, en zij begonnen aan zich zeiven te twijfelen. Honderd mijlen in het rond sptak men va-i niets dan van de Leugeu en hare wijsheidmen sprak er over haar tot koningin te verheffenwat de goede Waarheid betreft, verscholen iu haar hol dacht niemand aan haar: daar kon zij vergeten sterven. Zoo door iedereen verlaten, zag zij zich ge noodzaakt te leven van hetgeen zij vond onder den grond, en terw'yl de Leugen zetelde te midden van groen en bloemen, knaagde het arme schepsel de bittere woi tels af van den boom, dien zij geplant, had. Zij knabbelde ze zoo af dat op zekeren dag, toen de Leugen, welspre kender dau ooit het woord richtte tot een tallooze menigte en de wind zich verhief, de boom, die geen wortels meihad om hem tegen te houden, plotseling werd ter aarde geworpen hoewel het niet eens hard waaide. Iu hunnen va! verstikten de takken allen, die zij bedekten de Leugeu liep een blauw oog op en een gebroken been; zij bleef scheel en kreupel, dus kwam ze er nog goed af. De Waarheid, zoo plotseling in het licht gesteld, kwam te voorschijn nauwelijks gekleed, met verwarde- haren, een ernstig en streng gelaat en be gon op harden toon aan de omstanders hun liclitgeloovisfheid en hun zwakheid te ver- w ij ten. Zo.xlra zij haar stem hoorde, riep de Leugen uit: uZiedaar de oorzaak onzer rampen zy is het, die ons iu het verderf heeft gestort; Doodt haar! Doodt haar! Cu het volk niet sternen en stokken gewapend, vei volgde de ongelukkige en wierp haar meer dood dan levend in den kuil. Onmiddellijk vei zegelde men eeuen grooteu steen, opdat de Waarheid niet meer uit haar graf mocht te voorscliiju treden. Zij had echter eenige vrienden, want iu den nacht schreef een onbekende hand op den steen het volgende grafschrift: ïllier ligt de Waarheid, die de wreede men schen doodden zonder datzij ziek was, opdat' slechts Leugen en Trouwloosheid onder hen mochten heerschen." De Leugen duldt geen tegenspraak, dat is haar minste gebrek. Men zocht den vriend der Waarheid en toen men hem wond, hing men hem dadelijk op, hoog en droog. Slechts de dooden beklagen zich niet. Om zekerder te zijn van hare overwinning, bouwde de Leugen haar paleis op het graf der Waar heid; maar van tijd tot tijd. zoo verzekert men, keert zij zich om in haar graf; op dien dag valt het paleis in als een kaartenhuis en ver plettert met de schurken ook de onschuldigen, die het bewonen. Maar men heeft wel iets anders te.doen dan de dooden te beweenen; men erft van hen. Het volk, dat zich eeuwig laat misleiden, bouwt telkens een nieuw paleis, schooner dan het vorige, en de Leugen, scheel en kreupel, heerscht altjjd. Laboülaye. SCHIEDAM, 24 December 1871). Bij de Christel,-Geref. gemeente alhier is gisterenavond, na «Ie gehouden godsdienst oefening, door de stemgerechtigde leden dier gemeente tot predikant bei oepen, de heer .1. J. Impeta, predikant bij die gemeente te 's Gra vendeel. Bij vonnissen der arrondissements recht bank ie Rotterdam, van jl. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld A. W, Van D,, te Delt'shaven, vervolgd ter zake van diefstal van konijnen, tot een celstraf vac 3 maanden. F. G. Tb, oud 15 jaar. wonende te Delfs- haven, beschuldigd ter zake van diefstal als hebbende daarbij gehandeld zonder oordeel des onderscbeids, is vrij gesproken met last dat zij aan hare nabestaanden zal worden terug gegeven. Vervolgens stond terecht: C. F. K., brugwachter te Schiedam, beklaagd van beleedig'mg van een bedienend beambte. Eisch 2 boeten van -f50 of 7 dagen gevan genisstraf voor iedere boete. lieden overleed onze geliefde Vaderen Behuwd-Vader NICOLAAS VAN E ENIGE, na eene kortstondige ongesteldheid, in den gezegenden ouderdom van bijna 91 jaar. Schiedam, Dit aller naam, 2L December -1879. I, WOENSDREGT. Voor de vele blijken van belangstelling van alle zijden ontvangen bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik injjnen hartelijken dank. Wed. C. L. VAN BALEN. Schiedam, T. Schele. 24 December -1879. Voor de vele blijken van deelueming, zoo van hier als van elders ontvangen, bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, ALEIDA PIGEAUD, geb. Maas, betuig ik mijnen hartelij ken dank. Schiedam, LD. PIGEAUD. 22 December 1879. Gevoelig voor de talrijke en welmeenende bewijzen van deelneming, zoo van hier als van elders ondervonden, bij liet ov/*jlijden van mijne haiteiijk geliefde dochter ALEiUA PIGEAUDgeb. Maas, betuig ikmede uit naam van mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, mijnen oprechten dank. 0. J. MAAS. Schiedam, 22 December 1879. liiïsiïiir i OUDERS of VOOGDEN, die hunne Kin deren of Pupillen willen doen gebruik maken van het Meer Uitgebreid Lager Ondervvjjs (Transclie en DuiDchc Tfalcn cn Wis- buude), aan de Openbare Schooi dezer Ge meente, hetzij gedurende den geheelen dag, dan wel uitsluitend des avonds, moeten zich vóór den 1 February 188© schriftelijk aan melden bij Burgemeester en Wethouders. Het Schoolgeld is voor ieder Kind, dat den geheelen dag de School bezoekt f4© en uitsluitend voor de avonduren f25 per jaar. 'Overschie, 18 December 1879. Burgemeester m. Wethouders ran Overschie. De SecretarisDe Burgemeester, A. BOLK. O. J. A. WIJNAENDTS.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3