Biniienlaiils'sliB Berichten. Gemengde Berichten. aan. Tijdperken van verslapping na groote krachtsinspanning herhaalden zich, volgens dien schrijver, steeds in de geschiedenis. Nooit bleken de dagen der glorie de beste leertijd der volken, maar waarlijk opgevoed wordt eerst een volkdat sin tucht des weêrspoeds wordt groot getogen." Sterk moeten de beenen zijn, die de weelde diagen, en wel gezond en krachtig ook het hoofd, dat zich niet door krijgsroem laat benevelen. Aanbid ding van orde, tucht en kracht, de veronachtza ming der vrijheid en van het fijner geestelijk leven waren steeds de gevolgen van een glans rijken strijd. Zoo thans inDuitschland, waarin de hitte des oorlogs de broederband werd ge smeed, dien het thans gold bij een te houden. Gelukkig dan, Hat een sterke hand daar was om de teugels te grijpen, als het weinig po litiek ontwikkelde volk iu den roes der over winning het spoor dreigde bijster te worden. Gelukkig, dat de man, wien de benijdenswaar dige taak was beschoren pal te staan voor het jonggeboren Duitschland, ten volle doordrongen bleek van de overtuiging, dat het thans voor alles zaak was de eenheid te bewaren, liet be wustzijn daarvan tot een levende volkskracht te maken, en al die instellingen te ontwikkeleu waarin de eenheid zich het duidelijkst uitspreekt. En hij vermocht te volbrengen, wat hij dacht. Niet slechts omdat het volk te zwak was om op eigen beenen te staan, maar ook omdat van hem een ontzaggelijke kracht uitging. Een belangrijk gedeelte wordt verder gewijd aan de toenadeiing tusschen Duitschland en Oostenrijk, waarop Bismarcks bezoek te Weenen de kroon zette. Volgens den schrijver is de korte slotsom van dit alles, deze: nwat Bis marck en Andrassy in '1878 te Bet lijn begon nen. te Weenen is voltooid. Het driekeizers- verbond is verbroken en de vaste aaneensluiting der Germanen zal een muur zijn tegen het voortdringcn der Slaven. De Duitsclie staatslieden begrijpen, dat Europa gevaar dreigt uit het Oosten, minder van den Czaar persoonlijk, dan wel van het half be schaafde volk, dat zijn despotie kwalijk meer in toom kan houden." Over den toestand van het Russische volk sprekende, 'en over de gevolgen van dien toe stand, zegt de schrijver: »Wat te doen tegen dien onzichtbaren vijand?" (het njhdisme.) Sfrenger maatregelen dan totnogtoe genomen zijn, zijn bezwaarlijk mogelijk, en tot zacht heid is de Keizer thans niet gestemd, hij die als verlicht en zachtmoedig vorst met de beste voornemens zijn Regeering begon, maar die bij zwakheid vau karakter door bittere ervarin- gen tot onmenschefijkjieid en achterdocht is gedreven. Toch zal door strengheid en onder drukking het gevaar niet te bezweren zijn, niet omdat de verbitteiing der nihilisten nog zou toenemen zij toch zijn op een standpunt gekomen, waarop waarschijnlijk zelfs de belang rijkste concession hen niet bevredigen zouden, maar omdat zoodoende een veel grooter deel der natie, Aksakofi's nationale partij, de meest beschaafde Russen, dagelijks meer en meer van hem vervreemdt. Deze partij, die den Czaar dreef tot den Tnrkschen oorlog, die de schep- pingrn van het Berlijnsche Congres verfoeit, is voor Europa nog wel zoo gevreesd als de nihilisten. i "Vervolgens worden enkele woorden van lof in het Gidsartikel geschonken aan Gladstone, en zyu verkiezingstoeht door Schotland, en bespreekt de schrijver de woelingen Üer Ieren, die door hun eisch tot zelfregeéring een hinderpaal tegen liet aanbrengen van verbetering in hunN lot over stellen, en kornt. hij ten laatste op de Fransche republiek, wier eigenlijke vijand niet te zoeken is onder de drie machtelooze,kroonpretendenten, -jli ó'f hij de migeduldigen onder deicpublikeinen zelf; met een warm woord van hulde aan het wéldadige Parijs 'der laatste dagen wordt dit merkwaardig overzicht besloten. SCHIEDAM, 3 Januari 18S0. In de veigadering van het kiescollege der Hervormde gemeentegisteren avond ge houden om een zestal predikanten op te maken voor de predikants-vacature bij die gemeente, was een adres ingekomen van circa 301) leden der Evauge!i«che richtingdaarbij aan het kiescollege verzoekende om inplaats van Ds. Hoog de eenige predikant die tot deze richting behoorde een Evangelisch predikant te beroepen. De adressanten wijzen er ia dit adies op, dat vroeger aan het ver langen der confessioneelen door do andeisge- zindeuonder gelijke omstandigheden bereid willig was voldaan. Op grond van art. 24 van het pl. reglement voor het kiescollege werd genoemd adres bui ten discussie gelaten, en de confessioneel™, on verzoenlijk als altijd,benoemden het zestal, dat reeds tevoieu was vastgesteld. Dr. E. Barger, predikant bij de Herv. Gemeente te Maassluis, heeft voor het beroep naar Meppel bedankt. De Minister van Oorlog heelt Donderdag langs telegraphischen weg aan alle buigemees- teis gelast, den rnilitaiien met veilof ie doen' aanzeggen, dat zij zich onveiwijld naar hun korpsen moeten begeven, met het oog op de diensten, die van het leger anu de rivierdijken zouden kunnen geëischt worden. (Vad) Naar wij vernemen, is weldiahet koninklijk besluit te wachten, waarbij ter uitvoenng' der artt. 69 en 70 van de wet op het Lager Onder wijs, het ambtsgebied der inspecteurs bepaald wordt, de districten en arrondissementen worden omschreven, en de v&»deeling der weikzaarn- heden tusschen de districts- en arroudissements- schoolopzieners geregeld wordt. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen er, in plaats van vijf, zooals aanvankelijk het plan was, drie inspecteurs zijn, en verder 25 districten en omstreeks 100 arrondissementen. (2V. JR. Ct.) Op de rivier van Rotterdam af tot aan zee eenig drijiijs, dat de zeeschepen niet hindert. Eenige stoomschepenen aangekomen en ver trokken. Voor de noodlijdenden te Amsterdam wordt, in navolging van Parijs, een feestavond voorbereid, waarvau de opbrengst geheel ten goede zal komen van de algeu.eene armen, daar de kosten vau lokaalhuur enz. geheel door eenige belangstellenden worden gedragen. Dit weldadigheidsfeest zal worden gehouden in het Park op een later te bepalen dag. De toegangs prijs is bepaald op tien gulden voor een heer met of zonder dame, elke dame meer vijf I "Idun, en reeds nu moet een niet onaanzienlijk glial kaai ten genomen zijn. Het plau omvat een muzikale uitvoeiiug door dubbel orkest, een tombola van voorwerpen, die voor dat doel ten geschenke zullen worden gegeven, een bal, enz. enz. üe uitvoering is toevei trouwd aan eenige heeren, die geheel belangeloos zich bereid hebben verklaard hunne medewerking te ver- leenun voor decoratief der zaal, enz. Foutemen, bloemen, draperiën, alles wordt kosteloos voor deze gelegenheid afgestaan en geplaatst. Volgens mydedeeling van de agenten heeft de directie der stoomvaartmaatschappij Neder land besloten, dat jiaar stoomschepen Pinang en Atjeh op de thuisreis niet meer zullen aandoen. Op het eilaftd Borkum waren 62 personen van het vasteland ingevroren, die eerst op *29 December door een r\jks-stoomboot uit Wil helmshaven konden afgehaald worden en te Delfzjjl aan land gezet. Het dooiweder, dat hier te lande Zondag ingevallen is, heeft zich nu over geheel Noord- West-en Midden- Europa uitgebreid.De barometer is overal aanmerkelijk gedaald en de thermo meter is op plaatsen, waar Zondag nog 5 tot 18 graden Celsius vorst heerschte, Maandag tot 1 a 4 graden boven het vriespunt gerezen. Intussrhen heeft zich zoowel in Duitschland als in Zwitserland liet opmerkelijk verschijnsel voorgedaan, "dat in het hooge gebergte soms zeer zacht weder, bij heider blauwe lucht én zonneschijn, heerschte, terwijl in de lager ge legen steden en dorpen koude mist en strenge vorst aan de orde van den dag waren. Het verschil bedroeg soms meer dan 20, 30 of 40 graden Celsius. Jules Prevel schrijft, dat de toestand van Richard Wagner nog is verergerd en dat rrien aan zijn behoud wanhoopt. In het laboratorium voor vuurwerken te Potsdam heeft bij het bewerken van ïakptten een hevige ontploffing plaats gehad, liet ge bouwtje, ofschoon van eene zeer hechte con structie, is letterlijk tot op de fondamenten verdwenen. De balken zjjn tot op een afstand van ongeveer 200 meteis weggeslagen. In de naastgelegen gebouwen zijn meer dan 500 glasruiten gespiongen, terwijl vau verscheidene ramen ook het houtvveik is verwrongen. Er waren twee personen met het genoemde werk bezig. De een is verpletterd, de ander wegge slagen en gevaailijk gewond. In de Neustifter steen- en kalk fabriek te Altofen heeft een nog erger ongeluk plaats gehad, E-n twintigtal dynamietpatronente zamen 4 kilo dynamiet bevattendedie men gebiuikte om steenblokken te doen springen, waren bevroren. Een der werklieden had ze daarom bij den kachel te dioogen-gelegd ca dit heeft zulk eene geweldige ontploffing te weeg gebracht, dat niet alleen het lokaal werd vernieldmaar in de belendende arbeiders woningen twee meisjes gedood en zes andere personen cloodelijk gekwetst werden. Twee an dere personen, een vader en dochter, lagen bjj de afzendiug van dit bericht op sterven. De vrouw was tegelijk met hen weggeslagen maar met de kleederen aan eeu muuranker blijven hangen en daardoor gered. Te Berlijn is in hechtenis genomen zekere S., die er een bedrijf van maakte door allerlei advertentiën vermogende dames tot verlovingen te bewegen, waarbij hij zelf de rol van brui degom speelde. De brieven, die hij aan zijn talrijke minnaressen schreef, kunnen bewijzen tot welke dwaasheden de liefde al niet kan voeren maar eindigen steeds met een dringend verzoek om geld. Soms dreigde hjj wanneer de dames weigerachtig bleven en éérst wilden trouwen, de band aan zichzelven te zullen slaan•waarna bij dan meestal zijn zin kieeg. Langzamerhand kreeg bij dusdoende een tamelijk vermogen bijeen. Dezer dagen elfde eene zeventigjarige vrouw, welke tot mi ,toe in bekrompen omstan digheden verkeeid had, een som van omtrent honderd duizend frank. Buiten haar zelve van vreugde ging zij bet goede nieuws aan een; buurvrouw vertellen; inaar,op de kamer dezer laatste gekomen, zeeg zij neer. De gelukkige erfgename was van vreugde gestorven. Het paleis Sfoiza Cesarini in de Via Moot Serrato te Rome is voor een gedeelte eene prooi der vlammen geworden. Eene kost bare bibliotheek van 2000 boekdeelen en een aantal uituemeude schilderijen, onder welke een Judith van Guido Reni, een Jacht van Poussin, en een doek van Van Dijck, voor het- 1 welk graaf Bosio Sforza 60,000 fr. geweigerd had, zijn vernield. r

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2