HET MEISJE VAN LIÉBEISTEIE, Rivier- en IJsberichten. Vreeswijk, is gisteren door de arrondissements rechtbank alhier veroordeeld tot betaling van 2 geldboeten, elk van f 25, of subsidiaire ge vangenisstraf-van 2 dagen, met bevel van aan plakking van het vonnis aan het gemeentehuis te Vreeswijk, en zulks wegens laster in publiek geschrift. Arnhem. Door de commissie voorde werk verschaffing te dezer 'stede worden thans 153 hoofden vau gezinnen in de gelegenheid gesteld een daggeld van 70 cent te maken. In de vorige week was het getal tot 172 gestegen, maar het is thans, ook door de verandering van weers gesteldheid, weder gedaald. Ylissingcii. Misbruik van sterken drank heeft alhier weder een schandaal teweeggebracht. Zekere S., stoker op eeo der stoombooten der maatschappij Zeeland, ging op Nieuwjaarsdag ^passagieren." Thuis komende in beschonken toestand,' bond hij zijn vrouw de handen aaneen, wierp haar, na ze ontkleed te hebben, in den regeuput, sprong er zelf bij, en beiden werden door de buren niet zonder veel inspanning er uitgehaald. - De vrouw, die verschrikkelijk gewond was. is naar het gasthuis vei voerd, en de man naar de gevangenis te Middelburg. Yonloo Den 1 dezer zijn door een goe derentrein van hier 2 mau iu de nabijheid van Viersen overreden. Men vermoedt dat zij te veel sterken drank verorberd hadden, daardoor het waarschuwen van den machinist niet merk ten en zoodoende den dood vonden. Volgens het rapport van de ambtenaren van den Waterstaat is de toestand te 's Bosch zorgelijkmet bet oog op den wasdie ten gevolge van de doorbraak in den Maasdijk nog .te wachten h. De lagere gedeelten der stad staan reeds alle "onder water; gisteren avond vreesde men dat nog verscheidene hoofdstraten overstroomd zouden wordenieder neemt maat regelen tot berging van goederen. Te 's Bosch is sedert het vorig bericht het water nog 22 centimeter gewassen en had gisterenavond eene hoogte bereikt van 5.88 boven A. P. De burgemeester van Oss heeft eergisteren avond per telegram aan's Konings commissaris in Noord-Brabant medegedeeld, dat de nood daar hoog gestegen is; het water was tot in de kom der gemeente doorgedrongen; ook te Oijen en Teeflelen is voor velen aan alles ge brek. Eergisteren namiddag, ten 1 ure is de Maasdijk bij Teeflelen tengevolge van de sterke verzakking bezweken. Oyen en Teeflelen staan diep ouder water. De gemeenschap van 's-Hertogenbosch met de Langstraat en bet Land van Heusden is tengpvolgo van het overstroomen van deu piovinciale» weg naar Vlijmen afgebroken. Tusscben 's-Boscb en Vucbt is de spoorweg- comumnicatie gestremd. Voor d« Boinmelerwaard werden-alle maat regelen genomen. De toestand was daar naar om--eindigheden bevredigend. Volgens telegram uit Bommel van eergisteren avond 9 uur 55 in., had men Haar in 5 uren 64 centirn. val. Van Maas eu Waal meldt men van 5 Januari: Door de doorbraak van deu dijk tusscben Oyen en Lithoyen is het gevaar voor Maas en Waal zonder bykomende omstandig heden geweken. Het water van de Waal stroomt gedeeltelijk over de Dreumelsche overlaat naar boven de Mans op en valt daar met eenig drijfijs door de doorbraak Noord- Brabant binnen. De dreumelsche overlaat werkt met 1.37 M. en de Rossemsche met 1,27, M. Op de Waal tegenover Heerewaarden zit het ys vast. De Waal is wassende «iet weinig drijfijs. Be Maas vertoont blank water. Uit 's Bosch meldt men aan de N. H Cl De gemeenten Oijen en Lithoyen zijn zwaar geteisterd. Zijne Majesteit do Koning stelde beschikbaar 20 zestien-manstenten en 800 kampdeketis. Zijne Majesteit heeft voorts Hds, ordonnance-officieren baron Taets van Ame- rongen en W. ,L P. Van deu Bosch gezouden om den toestand op te nemen. Er wordt eene watersnood-commissie benoemd. Naar wij vernemen, is de toestand der spoorwegdijken op de Ijju Zalt-Bommel's Bosch verontrustend, Uit de berichten blijkt dat het Panner- deasche kanaal, de Neder-Rhiju en de Lek grootendeels van ijs zyn bevrijd en de afvoer zonder eenige stoornis heeft plaats gehad. De toestand langs deze rivieren is thai"» /oor gunstig en baart geen zorg. Het ijs op den Boven-Llliijn eu op de Waal is opgeruimd tot uabij/Zenmnvijnen buneden Tiei. De verwachting dat het ys op liet beneden gedeelte van de Waal en op do Boveu-Merwede geleidelijk zou opbreken Heeft zich niet ver wezenlijkt. De ijsbezettingen van Zennewijnentotlleesseit, te Opijnea en te Heilouw hebben stand ge houden, terwijl de Heerewaardensclie overlaten in den namiddag van 3 Januaii zijn gaan werken eu bij steeds wassende rivier veel water en ijs op de Maas hebbeu gebracht. Hierdoor, in vereeuiging met het opperwater van de Boven-Maas, is de waterstand langs de Maasdijken tot zeer groote hoogte gerezen. Op vele plaatsen, vooral tusscben Oijen enErnpel, zelfs tot aan de kruin der dijken. Het bezwijken van deu Litlioijenseiien bandijk is daarvan een eerste gevolg geweest. Bij den. hoogen waterstmd en den sterken ijsgang op deu Boven-Rhijn en bij den belem merden alvoer op de Beneden-Waal en op de Boyen-Merwede blijlt de toestand in Noord- Brabant en iu de benedeudistricteu nabij het vereenigingspunt van' Maas eu Waal zorgelyk. In het belang van den afvoer wordt de Baardwyksche overlaat zooveel mogelijk vau ijs bevrijd, terwijl men zal trachten de ijsbezetting in de Merwede door middel vau ijsmijuen en den rammonitor Be Haai op te ruimen. Op den Gelderschen IJsei is de toestand vrij gunstig; behalve eenig ys te Dieren, waarvan de opruiming nog niet is gemeld, is de rivier geheel open tot Kampen, waar het volgens de jongste berichten nog vast zit. Tengevolge van den watertoestaod in Noord-Biabaut kon de tieia, die Zondagavond 9 uren '10 min. uit Utrecht vertrok, de reizigers niet verder brengen dan Zalt-Bommel. Verleden week liepen de paarden met arren op de Kerkbuuit op Marken. Dit had nooit een Marker gezien. Er waren vroeger wel eeus anea iu de haven geweest, maar op het plein bij tie kerk had er zicli nog nooit een vertoond. Eu nueene week daarnais het ijs uit de zee weggedreven en heeft in zyn loop het huis bij den vuurtoren verpletterd. Het ijs is tot over het dak geschoven en daarop is de woning ingestort. De bewouers wordeu nog gelukkig gered. Met eeu bootje begaf men zich in zee en heeft zoo de bejaarde mensulien er uit gehaald. De oude liehtwachter, die met de koorts op hel bed lag, wilde zijn post niet verlaten. Met geweld heeft men hem er moeten uithalen. Alles wat zij bezaten is onder het ijs geschoven. De roggebroóden dreven op het ys aan deu wal. De poes is op een schots de zee ingedreven. Uit Zwartsluis wordt vau 5 dezer gemeld Heden is de. scheepvaart op 't Zwolsclie- eu Meppelerdiep en de kanalen uaar Friesland weer geopend. Uit Luik schrijft men, dat de Maas sedert de dooi inviel,5 meter gestegen is. In Luik is slechts weinig schade door het water aangericht, maar op het land, heelt het plot selinge stijgen van het water de zaad velden verwoest en liifer en daar ook huizen en stallen vernield, waarbij veel vee verdronken is. Te Assmanshausen staat het ijs in de straat opgehoopt. Het hótel HeAnker staat tot bij de eerste bovenverdieping" onder water, omringd door, een breeden muur van ijs.' In dat gebouw zyn 16 kinderen opgenomen, die uit nabijgelegen huizen over de daken aldaar waren binnengebracht. Twee andere hotels staan nog dieper ouder water. Het Kurhaus heeft veel geleden, De ijsgang op de Elbe heelt voor Dresden een gelukkigen loop gehad. Aldaar en tePirua was de waterstand Zondag dalende. Daaren tegen heeft, de Muhle op drie plaatsen over- strooirmig teweeggebracht. Laug= de Moldau is de landstreek van Luzna tot Gidotuin oiidergeloopen. Metz, 3 ,-lau. De ijsgang op deu Moezel heelt zonder werkelijke schade aan te richten plaats gehad. Het gevaar voor den Boveu-Moezel is geweken. Te Cobleuz is het Moezelijs geheel afgedreven. Het v/ater valt. Het ijs uit den R'yn dreef gisteren ochtend vroegin dichte massa's voorbijsedert dien middag is de ijsgang zwak ker. Van Hingen naar hoogerop zit het ijs nog vast. Het water op den Rijn is valleude. Tus scben Bacharach eu de brug te Bingeu is de spoorbaan op sommige plaatsen eenigszins afge brokkeld, zoodat zij eenige dagen onberijdbaar zal wezen. Het wassen'der Seine verwekt in hooge inate bezorgdheid. liet kwartier Bercy staat onder water eu aanhoudend drijven meubelen voorbij,'die iiet bewijs leveren, dat ook van de omliggemle dorpen reeds eenige door het water zyn bezocht. Rotterdam Op de rivier van deze stad tot zee 'veel drijfijs, dat van bovenaf komt, doch de zeeschepen niet hindert. Eenige stoomschepen aangekomen en vertrok ken. Sclteveningen. Het strand alhier ligt thans zóó vol met ij", hetwelk de rivieren uitwerpen en dat met den vloed wordt overgebracht, dat gebeele mds.-a's naar de ijskelders worden veryoerd met paard en wagen. Grave. 5 Januari (namiddag 1 uur), Stand der rivier 10.64; aan de Pegelbrug 9.49. Er is een nieuwe doorbraak ontstaan bij de iDrie huizen" aan de uiterste punt van Oyen over 100 meter. De bewoners zijn met have en goed naar Oss eu de dijken gevlucht. Men .weet niet, of te Tceffelpn menschen zijn verdronken. Aau alles is gebrek. Van hier zullen door deu garuizoens koniumudant dekens enz. gezon den wuideii. Omniddellyk zyn hulptenteu, dekens- en eet waien noodig. naar liet Uoogduitsch van I'RIED RICH BQDENSTEDT. VI. (Slot.) Eon kille huivering overviel den joi gen vorst bij het lezen vnn dien brief; hij Icon niet uitlezen, hij hield op bij de plaats waar zijn vader hom vervloektein 't goval hij zich niut van het boerenmeisje losrukte. Hot vierde gebod wordt bij de Russen strenger gehouden dan bij andere volken hoewel. Alexander zich nooit zoo tot zijn vader voelde aangetrokken als tot zijn moeder, was hij toch altijd een trouwe gehoorzame zoon geweest. Deze brief echter bracht hom buiten zichzelvon. »I)at heb ik niet verdiend! riep hij, terwijl hij toornig opsprong. Voor mijne liefde heb ik den vloek mijns vaders niet verdiend, O God0 God laat mij niet krankzinnig worden. Daarop zonk hij in elkander. Terwijl "Mario- vol deelneming met hem bozige, was en-zijne slapen; en voorhoofdmet- water ver-" koelde, om hem weder bij te' brengen, vroeg de moeder angstig,aan'Dimitry. Staat het werkelijk in den brief, wat hij daar zoideï Vloekt zijn vader hem om mijn kind. Dimitry knikte treurig en de goede vrouw be gon luid te weenen. Alexander kwam niet zoo spoedig weer tot zijn bewustzijn; zijn hoofd gloeide als vuur; hij.begon te ijlen. De dokter, die gebaald werd, verklaarde zijn toestand voor zeer bedenkelijk. Hij werd voor zichtig naar zijn woning gedragen. Mario en hare moeder weken niet van zijn bed; zij waakten den geheelen nacht bij hem. De doktor gaf hem nog slechts weinige dagen te leven; alleen door Marie's verpleging leefde hij nog eenige' maanden. Do gevolgen der zenuwberoerte, die hem getroffen had, waren doodelijk. Dimitry had het treurig voorval aan - broeder eerst geseind, later ineer uitvoerig gemeld. De teedere moeder wachtte den brief niet af, om aan de legerstede- van baar eenig kind te komen. Reeds na acht dagen was zij bij hom. Hij kwam weder bij zyn volle bewustzijn; de vloek zijns vaders werd van hem aigenorncn, nadat deze zijn vernietigende uitwerking reeds gedaan had. De vorstin, die Marie als baro dochter, en hare ouders als lieve bloedverwanten behandelde, zocht Alexander door do hoop op te richten, dat "hij Marie toch nog naar huis kon medenemen; maar liy schudde treurig het hoofd, zoo dikwijls- zij daarop terugkwam en zeide: »IIet is te laat, ik ben al gelukkig, dat gij bij rnij zijt, dat gij van Mane houdt, en dat gij beiden mij oppast. Met mijn leven is bet gedaan, maar do iiand der liefde zul mij de uogen sluiten. De goede vorstin begreep zeer goed, waarom haar zoon zich bij liet meisje zoo gelukkig had gevoeld: zij bad thuis in baar prachtig slot zulko gelukkige dagen niet gehad, als Alexander in Marie's huis. Zij vervulde ook den laatsten wenscli dos ster venden in Liebensteiu begraven te werden, en beloofde hem uit eigen beweging ieder jaar naar Liebenstein te komen om op zijn graf te bidden en verscbe bloemen er op te planten. Zij hield woord. Toen zij de eerste maal terugkwam, werd zij door haar gemaal vergezeld. Do dood van zijn eenig kind had hem sterker aangegrepen dan men bij den ruwen man verwacht zou hebben. Een geheime stem riep hem toe! Gij zijt de moordenaar van uw zoonEn deze wroeging drukte hem zoolang, tot zijn hart gebroken was Hij vermaakte in zijn testament groote sommen aan vondeling- en weeshuizen in Moskou en St. Petersburg en bedacht rijkelijk de armen. Teen de vorstin voer de tweede maal naar Liebenstein kwam, was zij weduwe. Zij bracht rijke gesehenken ineo voor Marie en hare ouders, die ze aannamen en zooals alles wat zij reeds vroeger van Alexander gekregen hadden ter zijde legden en bewaarden als reliquien. Marie was nooit te bewegen geweest van al de sieraden, die Alexander haar gegeven liad, iots anders te dragon dan een gouden kruis mot het beeld van den Heiland den gouden ketting liet zij er afdoen en zij droog het kruis aan een zwart lint aan haar hals. Op zekeren dag meldde zich bij de vorstin oen jongmensch aan, die er zeer net uitzag, en die haar zeer verlogen en ontroerd om hare bemiddeling bij Marie verzocht, daar bij haar hartstochtelijk liefhad en hij baar vroeger, voor dat zij den jongen vorst nog kende, nicl onverschillig "was geweest. Alleen bad hij het toen niet gewaagd baar to vragen, omdat hij nog geen middel van bestaan had en later had hare verhouding tot den vorst, en hare droefheid om zijn dood hom daarvan terughouden. Tntussclien was hij door ijver en fortuin in zeer goeden doen gemakt en zou geheel en al getukkig zijn, als het hem gelukte bare hand te verwerven, want een braver meisje dan Marie was, leefde er in geheel Thtiringen niet. De 'vorstin beloofdo baar voorspraak.'Mane s- toestemmin?-was moeilijk te «verkrijgen; manrwoor de herfst in het land kwam, gaf zij zich gewonnen, want do jonge man was haar inderdaad met onverschillig. Toen de vorstin -voor de derde keer sodci t deu dood van haar zoon naar Liebenstein kwam, be lastte zij zich- -met het 'morde brengen van de bruiloft van het aardige paar, dat zy vwo .zoo»ga. mot zich naar. hare goederen xn Rusland b. m?urie^chter wilde haar gelieft! Liebenstein met het voor haar geheiligde graf en; hare ou leis met i'k'"ontmoette haar.' eenige «Hagen geleden toen ,ij mot. haar-'man van -het graft van den overle denen-vriend kwam, dat zij met versclie bloemen V°Zif ha!" Mn- nllerliefsten.'.jongen op den arm; en zag or zelf'nog zeer-jeugdig'uit. Ik'hield haai staande," 'kneep "den jongen in *de.wangen en vroe^. HocV.liu'et 'de kleine?. En, zy «kuste het knal en zeide: Alexander.,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3