Rivier- en Us berichten. kostelijke gelegenheid hen aangeboden om veel goeds te leereo. Van harte stemmen wij in met dat woord van dank. "Wij twijfelen geenszins of de dames, die hun taak zóó opvatten, zullen genoegzaam waardeering van hun streven ondervindon, buiten het loon dat later de zelfvoldoening hen verschaffen zal, tt ontwaren dat zij veel hebben bijgedragen tot de vorming van meuig goed mensch. De I-Iarmonie-vereeniging sApollo" gaf Dinsdag een tweede winter-concert voor haar buiteugewone ledéu en genoodigden. Daargelaten dat dergelijke muziek meestal tp forsch is voor een beperkte ruimte als de zaal van nMusis Sacrum", kuunen wij niet anders dan dit concert uitmuntend geslaagd heeten. Met een (vergissen wij ons niet) geheel nieuw programma toonde lApollo" dat zij ernstig studeert en onder de degulijko leiding van haar directeur, den heer Henning, met succes de kunst beoefent. In de eerste afdeeling droeg de heer De B. een aria voor althuorn, van den heer Henning, voor. Dpze melodieus geschreven snln werd zeer verdienstelijk vertolkt. De solist deed meer dan noten blazen; hij gaf blijken dat hij de muziek begreep. Met niet minder verdienste kweet zich de heer R. in de bariton-solosGrand air de l'opera Chalet", van Adam. Ware de begeleiding in het eind wat bescheidener geweest, de solo zou zeker nog beter tot haar recht gekomen zijn. Als nommer 3 van de tweede afdeeling kregen wij ïThema uml Variationen", van Jansa, voor viool, door den jongenheer De B. Reeds vroeger gaf deze jeugdige dillettani proeve van zijn bedrevenheid op dit instrument. Thans Hebben velen met ons zich verheugd in de vordeiingen, die hij heeft gemaakt. De ternpeiatuur in de zaal werkte niet in het belang van de stemming. Een concert-aria, clarinet-solo van Bergson, werd door den heer K. uit 's Hage voorgedra- gon- Met dit werk toonde de heer K. weder hoe verdienstelijk muzikant hij is. Onder de ensemble-stukken, die met aplomb werden uitgevoerd, behoorde een groote Fan- taisie uit tie opera i>Propheet" van den direc- teur, den heer Henning. Het schijnt ons een dankbaar werk toe, waarin alle partijen blijken van geoefendheid kunnen geven. Wij hopen het een volgende maal weder op het pro gramma aan te treffenten einde het beter naar waarde te leeren schatten, In de overige stukken liet mede de zuiver heid van toon over het algemeen weinig of niets te wenschen over, en werden de entreé's met meer zekerheid en gelijker ingezet dan voorheen. Wij wenschen de vereeniging Apollo" geluk met tiet succes van den avond en vertrouwen, dat zij in een lairyke opkomst op het Volksconcert de beiooning zal vinden voor haar loffelijk streven. JL Dinsdagmorgen was E. J. Staub, 2de meesterknech'; in de branderij van den heer A. Jansen op de Noordvest, bezig een zak rogge naar den zolder te dragen, toen hij met den zak tegen het deurkozijn van den zolder stootte en dientengevolge achterover viel op een afdak en van daar op den grond. Ernstig aan het hoofd bezeerd werd hij opgenomen en per rijtuig van deu heer Jansen naar zijn woning ia helFran- keland gebracht, na eerst door deu heer J. A. Rutschjj heelkundig te zijn behandeld. Ter vervulling der predikants-vacature bjj de Hervormde Gemeente te Meppel, is een twaalftal - opgemaakt waarop o. a. is geplaatst de heer C. de Wilde Cz., predikant bij die gemeente alhier. Men meldt thans, dat de commissaris des Konings in Utrecht de heer-E. C, U. Van Doorn, die in 't vorig jaar reeds zijn ontslag vroeg uit,die,betrekking, maar. op aanzoek van Z. ,M. zijn. verzoek tóen nog introk, thans op zijn 80jarigen leeftijd voornemens is op zijn verzoek om ontslag terug te komen. De commissaris des Konings in de pro vincie Noord-Brabant heeft eene watersnood commissie benoemd. De Directie der Nederlaudsche Rhijn- spoorwegdiaatschapij is bereid, de goederen, tot een weldadig doel bestemd voor de nood lijdenden der door den watersnood geteisterde districten, vrachtvrij te vervoeren van station tot station. Van het doel en de bestemming dier goederen zal op het adres 'moeten blijken door de handteckening van een lid eener commis sie van onderstand of van een gevestigdeautoriteit, terwijl men zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen vrachtvrij aau den algemeenen goederen-agent der Maatschappij te Utrecht zal behooren te wendeu. In den vroegen morgen 'van heden is de stoommeelfabriek van de heeren Koeohlin, Kra- l mer Go. aan de Geestbrug nabij Voorburg, een der grootste in ons land, een prooi der vlam men gewoiden. De geheele fabriek vertoonde één vuurzee, die zich weldra aan de kort ge leden bijgebouwde graanbergplaatseu mede deelde. Aan blusschen viel niettegenstaande de aan gewende pogingen ook met behulp der toe gesnelde spuiten van Den Haag, Rijswijk en Voorburg, behalve van destoombiandspuit, die weder spoedig vestrok niet te denkeu. Men bepaalde zich alleen tot her behouden van de bedreigde caastbijgelegen woningen hetgeen dan ook gelukte. De geheele fabriek met naar men zegt eene hoogst aanzienlijken voorraad van granen wei d een prooi der vernielende vlammen. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het warm löopen der asseD. De vlam werd het eerst waargenomen op de tweede verdieping in de zoogenaamde steenkamer. Men verneemt dat de fabriek met haar inhoud bij verschillende maatschappijen was geassureerd, maar tevens dat door dit ongeval wederom 50 werklieden van hun middel van bestaan geruimen tijd zullen verstoken zijn. Een geweldige brand is gisteren avond omstreeks 9 uren te dezer stede uitgebroken, in de groote stoomsuikerfnbriek van de firma Beuker en Hulshof op de Lauriergracht. Aan de fabriek werkten ongeveer 400 rnan. Naar rneu zegt, zijn geeu persoonlijke onge lukken te betreurendoch werden veleu met levensgevaar gered. Nagenoeg alle brandspuiten zijn in werking gebraenten er wordt krachtig gewerkt om den onlzettenden braud meester te worden, De N. Ii. Gt. verneemt dat de te Rot terdam bestaande Commissie ten behoeve van i noodlijdenden door watersnood gisteren is ver gaderd geweest en heden .wederzal bijeenkomen, om naar aanleiding van de inlichtingen, inmid dels door haar ingewonnen, te beraadslagen over de maatregelenwelke zij meent te moeten nemen om in den nood te helpen voorzien. Bij de ruirr.e kas,' sedert de jongste overstroo- miDgen onder haar aanwezig, acht de Commissie het verzoeken van nieuwe bijdragen, voorloopig althans, onnoodig. De R. IC. kiesvereeoiging Hecht voor Allen te Amsterdamheeft kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Aug. M. J. Heudrichs. Niet prof. De Geer (zooals De Standaard gistereu bij vergissiug meldde) is door de anti revolutionaire kiesvereeoiging Nederland en Oranje te Amsterdam kandidaat gesteld voor de Tweede'Kamer, maar de heer H. W, "Van Marle, majoor der artillerie te Naarden. De geschorste wissel wachter J. Both te" Breda, die verdacht werd opzettelijk den wis selstand veranderd te hebben, tengevolge waar van het spoorwegongeluk van 11. Vrijdag aldaar heeft plaats gehad, heeft zijn misdaad reeds bekend. - - Zondagfnorgen 'kwam te Nieuwediep het telegrafisch bericht van Terschelling, dat de mailboot var, de Hamburger Lloyds, varende tusschen Hamburg en Amerika, te Terschelling was gestrand. Dadelijk is de consulaire agent van Amerika met eenige sloeperlieden. per sleepboot derwaarts vertrokken- Het moet een kolossaal stoomschip zijn, '1000 ton grooter dan de indertijd aldaar gestrande mailboot Koniy Wilhelm. Het behoort aan dezelfde reederij als deze, Eenigo vleeschhouwers te Amsterdam hebben den prijs van het vleesch weder met vijf cent per V* KG. verhoogd. Delfshaven. In de gisteren gehouden raad- zitting is door den voorzitter mededeeüng ge daan van een ingekomen schrijven van B. en W. van Rotterdam, waarbij dit gemeentebestuur, behoudens goedkeuring van den raad, zich bereid verklaart aan Dellshaven drinkwater te levereu uit de Rotterdamsche drinkwaterleiding en wel uit een daartoe op te richten reservoir met meter, tegen 10 a 12 ets. de kub. M. Wanneer een en ander aan de Bontepaa! geplaatst werd, zouden de kosten voor aan- voerbuizen ongeveer f9000 bedragen. De opvoerbuis, benevens reservoir, meter en buizenleiding in de gemeente, zijn daarin niet begrepen. Na in te winnen adviezen zal de raad hierop een beslissing nemen. Pernis. Op de rivier de Nieuwe Maas was gisteien weinig dryfijs. Destoomboot wilde Dins dag den geregelden dienst hervatten, maar verloor in het ijs een stuk van de schroef, waardoor de laatste reis moest gestaakt worden. De schade was echter gisteren ochtend hersteld. De beut tschippers van Oud-Beierland en Heke lingen, die Zaterdag hier iu de haven waren gevlucht, hebben die gisteren verlaten. Middelbands. De stoomboot Middelbands, die Maandag de reis naar Rotterdam aanving, werd tusschen Vlaardingen en Schiedam door het ijs gedwongen terug te keeren en kwam dienzelfden avond in beschadigden toestand wederom op hare aaulegplaats alhier. "Van de ijsbericliteu zal het nu verder afhaDgen wan neer de vaart hervat wordt. Amsterdam. Tot commissaris-plaatsvervan ger, by de Ned. Handelmaatschappij is gisteren inet algemeene stemmen benoemd de heer IT. Van Eeghen. Arnhem. Op het bericht van de doorbraak in den diik van de Boinmelerwaard beneden den Meidtjk, heeft de Commissaris des Konings zich gistereu ochtend derwaarts begeven In de Staats-Courant van lieden wordt liet volgend overzicht gegeven van den toestand van ijs en water op 7 dezer: De toes'-and langs deu Boven-Rhijn en de Waal is thans bevredigend. Het laatste nog vastzittende ijs op laatstge noemde rivier ruimde gisteren den 6 Januari in den namiddag op'waarbij te Tiel en St. Andries onmiddellijk daling van den waterspie gel werd waargenomen. De' Waai is thans geheel open en de be langrijke val van den Pruisischen Boveu-Rhijn, die zich-reeds.te Lobith en Huihuizen doetgt^ voelen, zal verdere verlaging van den water stand tengevolge hebben, zoodat het te voorzien is dat de flee'renwaardensche overlaten spoedig zullen opgehouden hebben te werken. Wel zou volgens heden -7 Januari in den middag uitiTiel ontvangen bericht, het ijs te Heesselt zich weder hebben vastgezet, maar met het oog op den localen, toestand bepaalt deze ijsbezetting zich waarschijnlijk 'tot den rechter oever, en kan zij geen grooten invloed uitoefenen. Op het Pannerdensche kanaalder Neder- Rhijn en de Lek heeft zich de normale ver- hauglijn hersteld. Bij deu tegenwoonligen walerstand zou het water nog moeten rijzen te Pnnnerdcii 0.43 M-, te Arnhem 0 53 M., te Wijk bij Duurstede 0.73 M. en te "Vreeswijk 1.10 M. om te gelijk te komen met den bekenden hnogen walerstand van Maart 1876, Te Pnnnerden heeft intusschen liet water zijn hoogsten stand bereikt, zoodat val kan worden verwacht. Van uit Vreeswijk wordt reeds bericht dat tie zeilvaart is hersteld. Op den Geldeischen IJsel heeft zich een regelmatig verhang gevormd, nadat op dun avond \an gisteien 6 Januari, liet nog te Kam pen vastzittende ijs was opgeruimd. Het waterbez.waar in Noord-Brabant seirjut zijne grootste hoogte te hebben bereikt en met het oog op de verdetu omstandigheden, mag algemeene langzame val worden ver wacht. Aan den geïnundeerde» Bommelerwaard be neden deu "Meidtjk is ontlasting gegeven door het doorgraven \an den Biakelschen tlwarsdyk bij den ingetreden vat en bij de opruiming van het ijs in den Maasmond is verbetering in deu toestand aldaar te wachten, terwijl het gevaar voor het land van Ileusden en Altena is ge weken. Te 's-IIertogenbitsch is bet water thans vallende; gisteren nacht ten één ure schijnt het hoogste punt beieikt te zijn; de stand was toen 6.44 M, boven A. P. Gisteien ochtend ten 8 uic 6.41 M,. alzoo sedett eergLtPieuociiUmd nog gewassen i l cM. Volgens olficieele berichten is het laat-te gedeelte van liet ijs te Tiel opgeruimd. Eeigis teren avond ten 10 uur kwam liet ijs te Veen iu beweging en is aldaar dooigedieven. De Baardwijksclie oveiiaat werkt men 73 cM. Bijzonderheden zijn in den loop van den dag uiet voorgekomen. De othiiggemlis dorpen, die iu nood veikeeien, worden geregeld van btood voorzien. 4 De dijken onder Berficum en Rosmalen zijn tot heden gelukkig behouden, insweeiwil van de weinige medewei king, die de ambtenaren van den waterstaat in die Gemeenten van de zijde der ingezetenen ondervinden. Iu een bulletin van de Noordbrabanter wordt uit 's-Hertogenbosch van eergisteren- namiddag 4 ure gemeld: Wederom is onze stad geteisterd door haar ouden vijand, het water. Had men het sedert' een paar dagen verwacht, niemand kon vermoe den, dat het-ons zóó zou overvallen; sedert eergisteren avond negen ure, is de stad grooteu- deels ondergeloopeu. Ook onze drukkery staat geheel ouder water, zoodat het ons onmogelijk is, zoolang deze toestand aanhoudt, ons blad uit te geven. De nabijgelegen plaatsen hebben 'took hard te verantwoordenterwijl Oss, Lith, Lithoijen, Oijen,Teeflelen enz. reeds sedert twee dagen zijn iogeloopen, ontvingen we gisteren ochtend de tijding, dat de dorpen Vught en Den Dun- gen hetzelfde lot hebben ondergaan. Dezen morgen zijn van hier vertrokken eenige detachementen infanterie, ten einde de slachtuHeis der overstrooming de noodige hulp te bieden, of zoo mogelijk, de waterkeering te houden. Ook zijn een groot aantal linnen tenten derwaarts vervoerd, die strekken moeten om de oogelukkigen van eenige huisvesting te voorzien. Hier is het water nog steeds wassende de torstand is allertreurigst; slechts een klein gedeelte der stad'is vrij van water, de overige gedeelten'zijn diep overstroomd, zoo zelfs dat het vee v.an eenige melkboeren op het kerkhof om de groote Kerk is geborgen. Gistereu ochtend heeft zich ten stadliuize eeue stedelijke watersnoods-commissie georgaui- séerd 'om'in de-groote behoeften te vooizien;

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3