A0. 1880. Vrijdag 16 Januari. W 4842. Verschijnt daiefciitisziitóerj Diisiaj. ""lïlleiilaiiÉsclie Rericliteii Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het goheele fiijk- 2.50. Afzonderlijke nnramers- 0.10. 4-i- BVKËAll: è.KKT, IS134. iX O, 11 «g. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10< Iedere gewone regel :neer- 0.1 r, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Sciuedam, 15 Januari 1880. De Amerikanen hebben dezer dagen eeu bewijs gegeven 'van echt gezond versland. De ïersche volksleider Parnelt, die in den afgeloopeu herfst de gemoederen in Engeland en Ierland in hevige gisting bracht, is de Atlantische Oceaan over gestoken om in de nieuwe weield de belangen der Ieren, zooals hij die opvat, te verdedigen. Verledeu week werd er te Iirooklijn een openbare vergadering gehouden, op welke Parnell de ïersche kwestie besprak. Daarop werd het woord geno men door den geestelijken Henry Ward Beecher, die vooreerst de beweging besprak en billijkte, welke in de Vereenigde Staten was ontstaan ten gunste van de noodlijdenden in Ierland, maar daarop aanstonds bepaald en in krasse bewoordingen zijn afkeuring uitsprak over de heftige middelen, waartoe de leiders in Enge land de toevlucht hadden geuomeu. Eindelijk vermaaude hij de Ieren, dat zij het Kugeische gouvernement zoolang met hun vordeiingen moesten vermoeien, tot hun recht gedaan was. Ook van andere 'zijdêif heeft Parried'inettig hard woord moeLen hooreu. Hij had onder anderen aan "de Amerikanen gelden gevraagd, ten einde daarmede zijn politieke oudernemingen in Ierland ten uitvoer te brengen. Men heeft hem echter gewezen np de eerste, de nood zakelijkste behoeften der Ieren, en dientenge volge is de- mangenoodzaakt geweest een eentgszins anderen toon aan te slaan. Het AmerikaanscHè publiek heeft hem aan het verstand gebracht, dat het gereed was tot geven, mits de giften werden aangewend tot leniging van den nood der behoeftigeil en vol strekt geen andere bestemming kregen. Daarop heBben Parnell en zijn metgezel Dixon bekend gemaakt, dat de giften der Amerikauen zouden worden gestort in de «ondersteuningskas voor de slachtoffers van den lersciien hongersnood", •waarvan de heereu D pixel, Magon Co. te Nevv-Yoik het penningmeesterschap wel op zich hebben willen nemen. In een manifest, over dit punt uitgevaardigd, verklaren zij, dat minstens 250000 Ieren binnen cirie maanden zonder brood zullen zijn, en dat alle giften uitsluitend ten behoeve'der ongelukkigen zuilen worden aange.-end. Hoewel zij geen kwaad willen zeggen van andere comitu's, verklaren zij het best op de hoogte te zijn van den vver- kelijken toestand, hol best hot land te kermen en meer daa eei.ig ander comité in slaat ta zjjn door een talrijk, belangeloos personeel de giften te doen uitreikeu, waar het hooit. Om toch vooral het wantrouwen der Amerikanen weg te nemen, verklaren zij ten slotte nog maals en in stellige bewoordingen, dat geen enkele dollar van de inschrijvingen zal worden gebezigd als tot het aankoopeu van levens middelen en andere henoodigdheden. Na deze stellige verzekeringen gingen de Anierikaansche beurzen open en wijd ook. De heeren Drexel, Magon eu Co. teekenden voor 6000 gulden, en toen Parnell en Dixon den volgenden dag te Philadelphia kwamen, teekende zekere heer Childs aan het hoofd van de lijst voor 1000 dollars, of vijfentwintighonderd gulden. J Des avonds hielden* Parnell en Dixon een toespraak tot een talryjte vergadering, die aan entreegelden 5000 gulden opbracht, welke som geheel in de ondersteuningskas werd gestort. Ouk uit Califoruië, ifirv name uit de hoofdstad Sao Fiancisco beginnen thans de giften toe te stroomeu: de eerstel was 5000 gulden. Men zal iu Engeland' zelftr zeer in zijn schik zijn, dat de Amerikanen hun dollars niet willen aangewend zien, om ti)t politieke beroeringen te strekken, eu elke móeielijkheid minder, is in den tegenwoordigen tijd een uitkomst voor de Engelsuhen, Toch broeit er heel wat in Ierland, dat nu en dan tot uitbaisling komt, en wel als van weinig beteekenendeu aard wordt voor gesteld, maar het weikelijk niet is. Om eenigs- zius aan den nood te gemoet te komen, heeft het Eugelsche gouveinn|nenl een som vanruim- 3 milboen gulden beschikbaar ejesteld, bij -.vijze van leeuing, om daarmede gi ouden te kunneu verbeteren. Zij, die geiden ontvangen, kunnen die in vijf eu dertig termijnen terugbetalen, ouder welke betaling eeu zeer kinine intrest schuilt; iu zevenendertig jaar irioet de schuld zijn afgelost, te beginne» over 3 jaar. Het hoofddoel hiermede is werk te verschaffen aan wei klieden, die in de meest geteisterde districten bioodelnos zija. Of de maatregel doel zal treilen, valt te betwijfelen. Zoolang de toestand van den lerscben pachter niet van den giond af verbeterd wordt, zal het gebrek steeds op hem loeren, en hij tot aüetlei af dwalingen, ook van deuergstou aard, in staat zijn. liet Fransche parlement is uit ziju ruste ontwaakt, en heelt zijn weikzaamheden aange vangen met de verkiezing van een president. Gambelta is herkozen; daar viel pok wel niet aan te twijfelen; toch hebben verscheidene republikeinen hem hun slem niet gegeven, dezulken, die gevveusclit hadden, dat hij thans als Minister was opgetreden. Het kabinet legt overigens een werkzaamheid aati den dag, die de republikeiusehe partij, ook de geavanceerde» daaronder, slechts zeer aangenaam kan zijn. Aan het departement van oorlog heeft een zujveriug van personeel plaats gehad, thans heelt men die van de rechterlijke oigainsatia ter hand genomen. Men gaat zelfs verder. Iiet was gedurende het laatste jaar zoo wat motie in Fiankrijk geworden, van de vertegenwoordigers van het gouvernement zoo weinig mogelijk notitie te nemen. In het bijzonder onderscheidden zich hierbij eenige offi cieren van hoogeti rang. De Minister van Oorlog schijnt hiei tegen maatregelen te zullen nemen deze, de generaal Farre, moet de aandacht der generaals op dit punt gevestigd hebben, en hun hebben aanbevolen, op alle receptiën van officieele personen iu uniform te verschijnen, en van hunne onderhoorigea hetzelfde te eischen. Deze wenken zulleu, als zij worden inachtgenomen tusschen de militaire en burgerlijke autoriteiten de goede verstandhouding hersteilenwelke de reactionairen hadden weten te verbreken. Op deze wijze zal ook bet beweren gelogen straft worden van hen, die steeds verkou digen, dat de meerderheid van het leger aan de republiek vijandig is, De republiek moet gehoor zaamd worden, denkt de minister, en zoo hoort het ook. Iu Pruisen heeft het Huis der Afgevaardigden ook al geen vroolijke onderwerpen te behandelen. De nood in Opper-Sdezië is verschrikkelijk, Verleden Maandag werd eeu ontwerp behandeld, teu doel hebbende het beschikbaar stellen van sommen, om in de diiiigendste behoeften te voorzien, 'tSchijnt oi.manlijk, maar 'tis toch waar, eeu der afgevaaiaudendie het .woord over deze zaak voerde, een geestelijke, schreef alle ellende in Silezië aau. de Joden toe. Men weet, dat de ultra-orthodoxe partij in'Duitsch- land tegenwoordig den kruistocht tegen de zonen van het Semitische ras predikt. De ultra- montaausclie paitij betoont zich daanan ook niet atkeerig. 't Geval heeft de aandacht ge- getrokken vau den Duitschen Kroonprins, die er op onJubbcl'.innige wijze zijn afkeuring over te kennen gaf. De aanvallen iu het Pruisische Huis der afgevaardigden bleet ook niet onbe antwoord. De lieer Loewe, algevaai digde uit Berlijn, zeide, dat hij' ouderwijs had ontvangen van Katholieke geestelijken, dat hij iu een Ka tholieke middelbare school was opgevoed, maar dat hij nooit vau dergelijke onverdraagzaamheid een proeve had vernomen. De ongelukkige» in Silezie zullen nog een weinig ellende moeten lijden, waut liet ontwei p is nog niet aangenomen. Arme zielendie liuits-i parlementairen weg gevoed moeten woi Wij hebben nog .-,p e-a zaak te letten. De ultra-ieactiouaiie bladen m Duitschlaud spoien hun medestanders aan, thaps bij het leven van don i goedgezmden Keizer tutu slag te slaan. Als hij eens komt te sterveu, kunneu er, zeggen zij, wol eens buoze dagen voor ons aanbreken. Dit aan liet adtes vau den Kroonprins! Ook de onverdraagzaamheid kent geen grenzen. Ten onzent predikt De Standaard onthouding Van medewerking aan liet plan, den dapperen luitouant-generaal Vau der Heijdeb een hulde blijk aan te bieden. Waarom? Hij, die vrede wilde stichten, i:a de kracht van zyu zwaard te hebben doen gevoelen, riep Gods zegen in bij de eerste steenlegging van den missigit ts Kotla Iiadja! en daarom geen huldeblijk TURK LJ K. Daar Hassoun-pacha, broeder van den Khedive, alhier op eene Daüaausche pakketboot was t

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1